Yükleniyor . . .

GEZEGENLERİN BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Gökyüzü uçsuz bucaksız ama bizim astrolojide kullandığımız 10 tane gezegen var.

Herkes kendi burcunu biliyor değil mi? Hatta özelliklerine kadar ezberlemiş olduğunuzu düşünüyorum. Peki, burçların yönetici gezegenleri hakkında neler biliyorsunuz? Haydi, gelin kısa bir astroloji sohbeti yapalım sizinle…

Gökyüzü uçsuz bucaksız ama bizim astrolojide kullandığımız 10 tane gezegen var. Dünyaya yakınlıklarına göre sıralayacak olursak; Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton olarak her biri olumlu ve olumsuz özellikler içinde barındıran gezegenler bizim üzerimizde etkili olmakta… Burçlarımız ise evler içine yerleşmiş gezegenlerin özelliklerini ne şekilde ortaya koyacaklarını belirler.

Gezegen Döngüleri;

Güneş: Öz gezegen, benlik gezegeni… Bir turu 1 yıl sürer. Her burçta yaklaşık 1 ay kalır; Aslan burcunun ve 5.evin yöneticisidir…

Ay: Duygular gezegeni… Bir turu 28 gün sürer. Her burçta yaklaşık 2,5 gün kalır; Yengeç burcunun ve 4.evin yöneticisidir.

Merkür: İletişim gezegeni… Yılda 3 kez retro yapar. Her burçta yaklaşık 16- 20 gün kalır; İkizler ve Başak burcunun yöneticisi olan Merkür, 3. ve 6. Evi yönetir.

Venüs: Aşk ve sevgi gezegeni… Bir turu 224 gün sürer. Her burçta yaklaşık 25-35 gün kalır; Boğa ve Terazi burcunun yöneticisi olan Venüs, 2. Ve 7.evi yönetir. Gerileme dönemi yaklaşık 40-42 gün süren Venüs, 1,5 yılda bir geriler.

Mars: Tutku ve savaş gezegeni… Bir turu yaklaşık 22 ay sürer. Her burçta yaklaşık 45 gün kalır; Koç ve Akrep burcunun yöneticisi olan Mars, 1. ve 8.evi yönetir. İki yılda bir gerileyen Mars’ın retro süresi 80 gündür.

Jüpiter: Talih gezegeni… Bir turu yaklaşık 12 yıl sürer. Her burçta yaklaşık 1 yıl kalır; Yay ve Balık burcunun yöneticisi olan Jüpiter, 9. ve 12.evi yönetir. Yılda bir kez gerileyen Jüpiter’in retro süresi 4 aydır.

Satürn: Karma gezegeni… Bir turu 29-30 yıl arasındadır. Her burçta yaklaşık 2 yıl kalır; Oğlak ve Kova burcunun yöneticisi olan Satürn, 10. ve 11. evi yönetir. Gerileme süreci yaklaşık 5 aydır…

Uranüs: Yenilikçi, asi gezegen… Zodyak turunu 84 yılda tamamlar. Her burçta yaklaşık 7 yıl kalır; Kova burcunun ve 11.evin yöneticisidir… Yılda bir kez gerileyen Uranüs’ün retro süresi yaklaşık 5 aydır.

Neptün: Sis gezegeni… Zodyak turunu 165 yılda tamamlar. Her burçta yaklaşık 15 yıl kalır; Balık burcunun ve 12.evin yöneticisidir… Yılda bir kez gerileyen Neptün’ün retro süresi yaklaşık 5 aydır.

Pluton: Güç gezegeni… Zodyak turunu 248 yılda tamamlar. Her burçta yaklaşık 12-24 yıl arasında kalır; Akrep burcunun ve 8.evin yöneticisidir… Yılda bir kez gerileyen Pluton’un retro süresi yaklaşık 5 aydır.

Örneğin, bireysel doğum haritasında bir kişinin Merkür’ü İkizler burcunda ve 9.evde ise, bu kişi dinsel konularda değişken fikirlere sahiptir. Ayrıca oldukça sivri dilli ve hazırcevap biridir. Merkür İkizler burcundayken en rahat ettiği konumda olduğu için bu kişi felsefe, edebiyat, bilim basın yayın konularında başarılı olabilir. Fakat dedikodu yapmaya da oldukça hevesli olacaktır…

Merkür iletişim ve fikirler demektir, yani kısacası düşüncelerimizi yansıtır. İkizler burcu ise değişken niteliğe sahip bir burçtur. Astrolojide evler sahne gibidir, kişiliğimizi davranışları sergilediğimiz sahne… Yani bunu da hesaba kattığımızda, örnekteki harita; inançlarda değişken fikirlere yol açar.

Her gezegen kendini en iyi şekilde, yönettiği burçta yansıtır. Mesela yine yukarıdaki örnekte olduğu gibi Merkür, yöneticisi olduğu İkizler burcuna düşerek aslında tüm özelliklerini ona yansıtmıştır. Merkür’ü İkizler’de olan kişi çok etkileyici konuşur, zekası ve sözleriyle herkesten bir adım öndedir.

Mars’ın 7.evde Yengeç burcunda olması; kişinin eşiyle, ortaklarıyla sürtüşmeler ve kavgalar yaşamasına sebep olabilir. Savaş gezegeni Mars, bu konumdayken kavgaların ve tartışmaların hangi alanda olacağını gösterir… Ayrıca Mars, Su grubuna mensup Yengeç burcunda olduğu için Ateş özelliğini yitirir. Kavgacı tutumu bir nebze olsun azalacak; fakat ailesi ve sevdiklerinin güvenliği için oldukça çaba gösterecek, mücadeleci olacaktır.

Gezegenler nasıl yönettikleri burçta “yararlı” konumda sayılıyorlarsa, yönettikleri burcun karşıt burcunda ise “zararlı” sayılırlar. Mesela Mars, Koç burcunda güçlü konumda olduğu için kişiye coşku, cesaret, heyecan ve atılganlık verir. Mars eğer Koç’un karşıt burcu olan Terazi’de ise güçlerini yitirir. Enerji, atılganlık ve mücadeleci yön burada kaybolur. Ya da şöyle bir örnek verebilirim; doğum haritasında Venüs, Akrep burcunda 7.eve yerleşmiş ise; Venüs’ün Akrep burcuna yerleşimi tehlikelidir. Çünkü savaş gezegeni Mars’ın doğal evinde sevgi ve uyum gezegeni Venüs iyi sayılmaz… Fakat 7.ev Terazi’nin doğal evi olduğu ve Venüs de Terazi burcunun yöneticisi olduğu için olumsuz özellikler en aza indirgenir, zararlı konum bir nevi ortadan kalkar…

Tabii ki de harita yorumlanırken, sadece bunlar esas alınmıyor. Bir gezegenin, yerleştiği burca nasıl özellikler yükleyeceği diğer gezegenlerle yaptığı açılara ve haritadaki yerleşimine de bağlı…

 

Astrolog Zeynep TURAN

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

Diğer İçerikler