Yükleniyor . . .

GEZEGENLER

Gezegenlerimiz: Karakterimiz ve Kaderimiz

Ay

Dünyanın uydusu Ay’ın, diğer gezegenlere nazaran bize daha yakın olması hayatımızdaki etkisini de daha açık biçimde hissetmemize neden olur. Ay sadece duygularla ilgili değil, yaşamımızdaki pek çok şeyle yakından ilgisi vardır. Medcezir olayına sebep olan ayın hareketleri, vücudunun %70 su olan insanı da aynı şekilde etkilemektedir. Dişil üretkenliği temsil eden Ay aynı zamanda değişimi, beslenmeyi, sübjektifliği, duygusal iletişimi, bilinçaltını, içgüdüsel duyguları, sıvıları, denizleri, temel arzuları içinde barındırır.

Merkür

Aklı yöneten iletişim gezegeni, haritanızda pratik zekanızı ortaya koyar. “Tanrıların habercisi olarak adlandırılan bu gezegen sürekli hareket halindedir. Bu sayede kişinin haritasında Merkür varsa o kişi her ortama uyum sağlayabilir. Günlük hayatla ilgili pek çok sorumluluğu üstlenen Merkür’ün görevleri arasında koordinasyonu ve bilgi alışverişini sağlamak en birincil amaçtır

Güneş

Yaşam kaynağı Güneş astrolojide de canlılığı, aydınlanmayı, ışığı ve egoyu temsil eder.  Kim olduğumuzu ve kaderimizi etkileyen, öz burcumuzu belirler. Işığı yöneten Güneş, bulunduğu burcun özelliğini arttırır, onu daha görünür hale getirir. Güneşin yeri, burcu ve diğer gezegenlerle ilişkisi çok önemlidir. Bu yıldızda doğan ya da doğmayan herkes etkilerini farklı şekillerde de olsa hisseder. Hayat, canlılık, mertlik, cömertlik, bilinç, özveri, dikkat çekmek, otorite, şov, cesaret, şöhret bu gezegenin temsil ettiği özellikler arasındadır.

Venüs

Afrodit, Feminenliğin sembolü, sevgi ve güzellik yıldızı Venüs… Güneşi saymazsak, gökyüzünün en parlak cismi olarak göze çarpan Venüs, özellikle insanların aşk hayatını ve güzelliğe dahil olan pek çok şeyi fazlasıyla etkilemektedir. Bu yıldız insana çekicilik, tutku, güzellik, estetik, moda anlayışı verdiği gibi; uyumlu, hayattan zevk alan ve istediklerini kolay elde eden bir tavır da katar. Güneş nasıl yaşam kaynağı ise, Venüs de o yaşamın tadı, rengidir. Kaba kuvvetten hoşlanmayan bu gezegenin etkisi altındaki insanlar, agresif yapıdan uzak, tatlı dilleriyle isteklerini yerine getirtebilen kişilerdir. 

Mars

Eski Romalıların “Savaş Tanrısı” Mars astrolojide; cazibe, savaş ve seks yıldızı olarak nitelendirilir. Bir nevi savunma mekanizmamız olan Mars; savaş, kavga, fetih, mücadele, cesaret, atılganlık, fiziksel enerji, askerlik, silahlar, hırs ve cinsel dürtünün hayat bulduğu bir gezegen olarak hayatımızı etkiler. Bu gezegen dokunduğu burcun insanına, zor durumlarda çevresindekilere önderlik edebilecek dayanıklılığı ve kararlılığı verir. Her ne kadar ateş etkili ve buna bağlı olarak yıkıcı bir gezegen olarak görülse de, insanlar için gerekli olan mücadele hırsını ve gerekli azmi kişiye vererek, onların ileriye dönük hamleler yapmasını sağlar. Ayrıca Mars’ın etkisindeki kişiler toplum içinde dikkatleri üzerine çektiği gibi, cinsel olarak da arzulanmaları daha kolay olur.  Bu yıldızın etkisindekiler aceleci, sabırsız, çabuk sıkılan ama yeri geldiğinde inatçı bir ruh haline sahiptir. İç gücün, iradenin baskınlığını temsil eder. 

Jüpiter

Gezegenlerin en büyüğü Jüpiter; neşe, bolluk, zenginlik yıldızı olarak bilinir. Temel fonksiyonu da zaten kendini genişletmektir. Örneğin iyi bir konumdaysa kişinin servetini büyütür, ya da kişiye büyük bir şifa gücü verebilir. Kazanç, bilgelik, inanç, adalet bu gezegenin erdemleri arasındadır. Bolluk gezegeni Jüpiter aynı zamanda diğer yıldızların en iyimseridir. Kişinin her konuda olumlu ve büyük düşünmesini sağlar.  Jüpiter’in etkilediği insanlar adil, insancıl, sempatik, nazik olduğu kadar yeri geldiğinde oldukça sivri dilli olabilirler. 

Satürn

Belki de “Gezegenlerin Öğretmeni” diyebileceğimiz bir yıldız olan Satürn, öncelikli olarak disiplin ve konsantrasyon özelliğini bünyesinde barındırır. Satürn’ün etkisindekiler adeta bir öğretmen edasıyla düşüncelerini karşısındakilere empoze etmeye çalışır. Disiplin onlar için başarıya ulaşmakta en büyük yardımcılarıdır. Hırs, sabır, inat, verimlilik, süreklilik bu gezegenin en göze çarpan özellikleri arasında gelir. Yavaş adımlarla başarıya ulaşmayı amaçlar, hataya izin vermez. Kişinin olgunlaşmasını ve deneyim sahibi olmasını sağlar. Satürn kişiye zorluklar ve engeller karşısında pes edilmemesi gerektiği ve bu zorlukların kişiyi daha güçlendirdiği anlayışını kazandırır. Fakat bu durum bazen gereğinden fazla çalışmalarına ve yorulup, bitkin düşmelerine de sebep olabilir. 

Uranüs

Değişikliklerin temsilcisi Uranüs; sürprizleri, yeni buluşları, keşfedilmemiş şeyleri,  ani başlangıçları ve büyük aklı temsil eder.  Fırsatların gezegeni de diyebileceğimiz Uranüs oldukça aceleci bir gezegendir ve ele geçen fırsatın hemen değerlendirilmesini ister. Bu yıldızın etkisindeki insanlar özgür ruhlu, bağımsız, toplumsal düşünen ve evrensel gerçeği arayan kişilerdir. Duygusal olmaktansa objektif olmayı tercih ederler. Demokrasi ve eşitlik gibi konuların sıkı savunucuları arasındadırlar. Bazen düşünmeden harekete geçmeleri olumsuz olarak görünebilir. Bütün bunların dışında Uranüs kişiyi bilme, astrolojiye, elektriğe, teknolojiye yönlendirir. 

Neptün

Hayal gücünün yıldızı olan Neptün, çok hassas bir güç olmasına rağmen büyük etkiler altında kalmaz. Bu şekilde olmasına rağmen kendi yarattığı etkisi ise oldukça güçlü olabilir. Başka yıldızlarla uyumsuz hale gelirse; hayal kırıklıklarını beraberinde getirebilir. Neptün uyumlu ise yaşam sevincinin artması, neşeli tavırlar gösterilmesini sağlar. Bu gezegen kişilere yaratıcılıklarını ve yeteneklerini üst düzeye taşır. Neptün keyiflendirdiği kadar da insanı yanıltabilen bir güçtür. Bu yüzden haritadaki durumu ve transit geçen Neptün’e dikkat etmek gerekir.

Plüton

Mitolojide yer altı tanrısını simgeleyen Plüton’un astrolojideki yeri; bilinmeyen şeyler, ölüm ve ölümden sonraki yaşam olduğu gibi; yeniden doğuş, eskiyi ortadan kaldırıp yenisini getirmek, dönüşüm ve kader olarak da görülebilir. Gizli kalmış, saklanmış, yer altındaki ya da görülmeyen her şey Plüton’un ilgi alanına girer. Plüton’u güçlü kişiler oldukça çekici ve gizemli kişilerdir. En büyük arzuları ise güçlü olmaktır, aciz duruma düşmekten hiç hoşlanmazlar. Bu gizemli yıldız aynı zamanda devlet ve devletle ilgili işleri de yönetir. Toplumları etkilemek, reformlar yapmak da yine bu gezegenin yönetimindedir.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

Diğer İçerikler