Yükleniyor . . .

ZOR ZAMANLARDA HATIRLAMAMIZ GEREKENLER

ZOR ZAMANLARDA HATIRLAMAMIZ GEREKENLER

Bazen çok ama çok zor zamanlardan geçeriz. Önüne geçemediğimiz olaylar, engeller, bir anda hayatımıza hücum ediverir. Yeri gelir elimiz kolumuz bağlanır çaresiz hissederiz. Hayatın bizleri köşeye sıkıştırdığı anlarda sakin kalarak, her şeyin yaşama dair olduğunu kendimize telkin etmemiz güç olsa da zorlu süreçleri daha sağlıklı atlatabilmemiz büyük bir önem taşır.

En ufak bir olumsuzlukta, belirsizlikte bile zihnimiz çoğu zaman olumsuz, kasvetli düşüncelerle doluverir. Olumsuz düşünceler aklımızda oyun oynar adeta. Bu yüzden belki de önümüzde duran en basit çözüm yolunu bile göremez oluruz. Zor günlerde tüm bunların bir nebze olsun önüne geçebilmek adına kendimize hatırlatmamız gereken şeyler var. İşte sizlere 7 maddede zor günlerde hatırlamamız gerekenler;

1- Her zor zamanın bir sonu vardır!

Sıkıntıyla, sorunlarla karşılaştığımızda hiç bitmeyecek gibi gelebilir. Hiç bitmeyecekmiş gibi gelen bu his aslında algılarımızın durumu karmaşık hale getirmesidir. Zihnimiz olumsuz olayları genişletme eğiliminde olduğu için yaşadığımız zorluklardan bir türlü sıyrılamayacağımızı düşünürüz. Oysa her şeyin bir sonu vardır. Bunun bilinciyle sabretmek, beklemek sizi daha güçlü kılacaktır.

2- Geçmişte zorlukların üstesinden nasıl geldiğinizi hatırlayın!

Hayat bu yorar, zorlar, yükler bindirir hepimizin sırtına. Ama daha çok ama daha fazla. Başımıza gelenlerin üstesinden gelebilmek adına türlü çözüm yolları ararız. Mücadele, kararlılık, sabır, sebat olmadan olmaz biliriz. Etrafınızı sarmalayan zorlukların içine düştüğünüzde, geçmişte başınıza gelen zorluklara karşı nasıl göğüs gerdiğinizi hatırlayın. Bu sayede zorlukları aşma yeteneğinizi hatırlayacak, kendinize duyduğunuz güven artacak ve çaresiz olmadığınızı fark edeceksiniz.

3. Güçlü taraflarınıza odaklanın.

Olumsuzlukla karşılaştığımızda güçlü yanlarımızı adeta unutur eksik, kusurlu, güçsüz taraflarımıza odaklanıveririz. Hayata karşı kaybedenler tarafında görürüz kendimizi. Mükemmel özelliklere sahip olmasak da güçlü ve zayıf yönlerimizin bir arada olduğunu bilmeliyiz. Bu noktada önemli olan güçlü yönlerimizi açığa çıkarmak, dimdik yürüyebilmektir. Güçlü yanlarınızı düşünmeniz, sizi daha da güçlü kılacak ve güven duygunuzu pekiştirecektir.

4. Her şey insana dairdir

Zorluklarla baş başa kaldığımızda, bunun sadece bizim başımıza geldiğine dair düşüncelerimiz artar. Adeta diğer insanlar bizim yaşadığımız zorlukları yaşamıyormuş ve dünya hep üzerimize üzerimize geliyormuş gibi hissederiz. Kendi yaşadıklarımıza odaklandığımız için başkalarının da sıkıntıları olduğunu çoğu zaman fark edemeyebiliriz. Hatta onların bizden çok daha iyi bir hayata sahip olduğunu bile düşünürüz. Oysa her birimizin türlü türlü hikâyeleri, türlü türlü sıkıntıları vardır. Bunu unutmamalı, hem kendimize hem de çevremize karşı empati geliştirmeliyiz.

5. Zorlukları tecrübeye çevirmek.

Zor zamanlardan geçerken, duygusal karmaşalarımızda, başarısızlıklarımızda, hatalarımızda önemli olan bunları birer tecrübeye çevirmektir. Yaşadıklarınızı kendinize doğru yol oluşturmada birer öğrenme, deneyim biçimi olarak görmenizde fayda var. Çünkü hayat ne uzaktan izleyerek, ne başkalarının hikâyelerini dinleyerek öğrenilebilecek bir şeydir. Hayata karışarak, deneme yanılma yoluyla öğreniriz. İşler sarpa sardığında tecrübelerinizi ışık edinmeli, çözüm üretmeye odaklanmalısınız.

6. Yardım istemekten, paylaşmaktan çekinmeyin.

Bazen öyle anlar gelir ki en basit olayların çözümünü bile bulmak imkânsız hale gelir. Allak bullak olur zihnimiz. İşte bu noktada bir dost, aile, arkadaş kurtarıcı gibi olur. Yardım ve paylaşım için çok büyük çevrelere ihtiyaç yoktur. Hayatımızda yer alan, güvendiğimiz bir insanın nefesi bile yeter. İhtiyaç duyduğumuzda orada bir yerlerde olduklarını bilmek bile duygusal olarak rahatlamamızı sağlar. Bu anlamda zorlu süreçlerinizde yaşadıklarınızı paylaşmaktan, dile getirmekten çekinmeyin.

7. Hayat şükredilecek şeylerle doludur.

Her ne kadar zaman zaman yolunda gitmeyen şeyler olsa bile, hayatınızda iyi giden küçük detayların olduğunu bilmelisiniz. Örneğin ilişkinizde sorunlarınız vardır ancak sağlığınız yerindedir. Kariyerinizde sorunlarla boğuşuyorsunuzdur ama aileniz ve sevdikleriniz yanı başınızdadır. Şükredilecek, minnet duyacağımız o kadar şey var ki aslında. Her yeni güne uyanmak bile şükretmek için bir sebeptir. Zorluklarla baş başa kaldığınızda derin bir nefes alıp birkaç dakikalığına da olsa iyi ki, şükür ki diyeceğiniz şeyleri düşünün.

 

Astrolog Zeynep Turan

Yazının her hakkı saklıdır.

28.05.2019

Günün Ruh Hali
Ay Terazi burcunda. Lüks tüketime yönelim artabilir. Uzun süredir bakımını ihmal edenler, güzellik salonlarına koşacaklar. İlişkilerinde belirsizlik yaşayanlar, net kararlar alabilir.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...