Yükleniyor . . .

YÖNETİCİ OLMAK NEDİR?

YÖNETİCİ OLMAK NEDİR?

Kimimiz yöneticilerimizle iyi anlaşırken kimimiz de sürekli olarak sorunlar yaşayabiliriz. Peki bu sorunların temelinde ne var, hangi konu yatıyor? Hiç düşündünüz mü? Aslında amaç olarak hepimiz aynı şeyi istiyoruz ama gidiş yolarımız farklı olduğundan farklı şekilde düşünüyor ve onun içinde beklemediğimiz tartışmaların içerisinde buluyoruz kendimizi.

Ne Sormalı? Nasıl Sormalı?

Bir yönetici ile görüştüğünüzde size özel sorular sorup sormaması yöneticinizle gelecekte olan diyaloglarınızı da etkiler. Eğer ki size kişisel bir soru geliyorsa, bu da yöneticinizin sizi hayatınızla ilgili konularda sorumluluk almasını gerektirir. Çünkü az ya da çok sizin özelinizle ilgili bilgi sahibi olmuştur. Aslında yönetici bu tarz konulara yoğunlaşmamalıdır.

Yöneticilik Cinsiyete Göre Fark Eder Mi?

Her yöneticinin tavrı farklıdır. Tıpkı sosyal hayattaki kişisel davranışlar gibi… Yöneticilik konumu tek bir kavram olsa da bu konumdaki kişinin cinsiyeti farklı etkiler yaratabilir. Örneğin, kadın bir yönetici ile erkek bir yönetici arasında birebir aynı davranışlar beklenemez. Veya iki taraftan birinin daha özverili, şefkatli, emeğin karşılığını veren kişiler olduğunu düşünmek de yanlış olacaktır. Herkes çalışan olabilir, ancak herkes yönetici olamaz. Yöneticilik kavramı, sorumluluğunu aldığı kişileri en doğru biçimde yönetebilmeli ve işin akışını engellememelidir. Erkek veya kadın olsa da sağduyulu yapısından ödün vermemeli, mesafesini hatırlatmalıdır. Kısacası profesyonel olmalıdır. Ancak denge kurmaya çalışırken üstünlük de kurmamalıdır. Teknoloji çağında her şeyin birbirine karıştığı bir döngüden geçiyoruz. 2020’nin Mart ayından bu yana devam eden Satürn – Kova döngüsü 2023’ün Mart’ına kadar; Yönetmek nedir? Yönetici Nedir? Kavramlarını değiştirecek.

Başarmanın Yeni Adı: Yönetebilmek

İşin özüne bakılırsa, yöneticilik pozisyonda bakılması gereken en son şey belki de cinsiyettir. Bir konumu belirleyen cinsiyet değil, o pozisyon için kişinin yeterliliğidir. Başarılı bir yönetici, çalışanları tarafından saygı gören, çalışma etiği takdir edilen ve cinsiyet fark etmeksizin bütün çalışanlarına aynı hassasiyette davranan kişidir. Ayrıca başarılı bir yönetici;

  • Çalışanlarını destekler, gelişimi için elinden geleni yapan,
  • Ayırt etmeksizin tüm çalışanlarına karşı eşit mesafe,
  • Çalışanlarının beklentilerini göz ardı etmeyen,
  • Sorun karşısında sağduyulu olup, krizi yönetmek,
  • Çalışanlarını doğru yerde ve zamanda ödüllendirme,
  • Değişen kurum ve yapılarda ekibini ezdirmeme,
  • Hatayı sahiplenme olgunluğunu sergileyip ekibini yetiştirmek.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Bütün Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

1.12.2021

Günün Ruh Hali
Öğleden sonra Ay’ın kafası karışık. Duygularımız yorgun. Kayıp eşya listeleri uzarken, sakarlık da artıyor.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...