Yükleniyor . . .

YILIN İLK GÜNEŞ TUTULMASI BALIK BURCUNDA

YILIN İLK GÜNEŞ TUTULMASI BALIK BURCUNDA

26 Şubat’ta Balık burcunda yılın ilk Güneş tutulması gerçekleşecek. Etkilerini ise önce duygularımızda sonra maddi alanlarımızda göreceğiz. 

8 derece Balık burcunda halkalı Güneş tutulmasının ilki bundan 3 yıl önce bir bahar sabahı yaşanmıştı. Ve hayatlarımıza büyük olayları da beraberinde getirdi. Özelikle 29 Ekim 1923 kuruluşlu ülkemizin natal haritasında dönüştürücü gezegeni Uranüs’ü ve Ay düğümleri ile devamlı iletişim halinde oldu. Bu da ülkemizi öyle sınavlara tabi tuttu ki, olaylar birimizi değil hepimizi yakından ilgilendirdi! Yüzleşmelerden bire bin katarak geçmemize neden oldu. Yordu!  Çünkü Ay düğümleri ile eş zamanlı hareket eden tutulmalar, yerinden kalkmayan Neptün aynı zamanda Jüpiter’e de meydan okudu.  

Kaç yenilgiden geçtik Güneş, artık canımızı yakma!

Elimizi değil kalbimizi yakanlar ise arka plandaki gezegenler yüzünden daha zorlayıcı ve uç duygular tattırırken, algılarımızı da tıkadı! Her şeyi sonradan fark ettik. Mesela Neptün, bağımlılığı ve intiharları artırırken, hiç kimse bunların canlı bomba intiharları olabileceğini yorumlamadı. Ya da Jüpiter’in Başak seyrinde tutulmalara eşlik ediyor olmasını 1966’dan bu yana örgütlenmiş yapıların tahmin etiğimizden daha tehlikeli planlarını olduğunu göstermek istediğini kimse görmedi. İster Neptün’ün illüzyonu deyin, ister gözümüze inen perdeler… Bir şekilde geç anladık.  Başka hangi tarihte anlardık peki derseniz, 2012’de de anlayabilirdik. 

Geç olsun candan olsun diyor yıldızlar…

Gökyüzü, herkesin ne yöne bakarsa o yönden hayata tutunacağını anlatırken, deneyimlerimizi yastık altında saklamayacağımız günlere sürüklüyor bizleri... Tutulmanın, geçtiğimiz eylül ayındaki tutulmaya da atıfta bulunduğunu unutmayın. Değişken burçlarda etkin olacak Güneş tutulması, toprağı, sınırları, örgüt liderlerini ve denizleri yakından ilgilendireceğini de işaret ediyor. Kişisel ilişkilerimizde detaycılığı ön plana taşırken; kaygıyı ve sabrı irdeleyecek. Liderlik vasıfları taşıyanlara, eleştirisel tavırları yüksek kişilere, kuşku duymamızı sağlarken, yüreklerimize yine hercai duyguları doldurabileceğini de fısıldıyor. Birçok gündelik olayı getirip önümüze koyarken, aynı zamanda bu son istasyon diyor hepimize! Gündemde sürüncemede kalmış tüm konuları kesip atarken, neyin doğru neyin yanlış olduğunu görmemizi, ilk etapta engelleyecek. 

Zaman merhem ama önce yüzleşmek lazım

Satürn - Neptün ilişkisi yine bazı olaylar göz göre göre geliyor, diyor. Hiç beklenmedik insanların uzlaşmaları, eğlence sektöründe kısıtlayıcı kararlar, iletişimde iddialı konuşmalar, felsefe ve din adamlarının fikir ayrılıkları, sadeliğin ön plana çıkışı, abartılı tavırların patavatsızca eleştirilmesi ve bunun gibi birçok detayı kapsayan konular, gündemimize oturacak.

Yüreklerimiz loş değil yıldızlar, yeryüzüne loş bakıyor…

Melankolik ruh haliyle yeryüzüne misafir olacak Güneş tutulmasından bahsettiğimizi unutmayalım. Tutulma anında şans ve bolluk gezegeni Jüpiter, dönüştüren gezegen Uranüs ile 180 derece ile birbirlerine meydan okuyacaklar. Bu da hızlandırılmış programa tabi olduğumuzu, baş döndürücü günlerin gelip çattığını, bedel ödemesi gerekenlerin, fazlasıyla ödeyeceklerini vurguluyor.

Örgütler! Dünyada derman bırakmayan tüm örgütlerin yok olmaya başladığı günler geldi çattı diyebilirsiniz. Taliban, El nusra, El kaide, Işıd, Pyd, Pkk gibi 2001 Satürn İkizler döngüsünde sivrilmiş birçok örgüt, Satürn Yay döngüsünde yok oluşa doğru giderken, yanlarında kimleri götürmek isteyecekleri daha önemli olacak.

Yazımızı, kışa döndürenleri toprak ana alıyor…

Gökyüzünün savaşçı gezegeni Mars, tutulma anında Uranüs ile kavuşum yapacak ve 4 yıldır Ortadoğu ile eş zamanlı gelişen, dünyadaki terör olaylarının önüne geçilecek. Aba altından sopa gösteren tüm örgüt yöneticileri önce ele geçirilerek ya da yok edilecek! Neptün, tutulmayı koynunda misafir ederken,  toplumları yakından ilgilendirecek birçok olayı da tetikleyecek. Kendi kaderlerini kendileri tayin etmek için yola çıkan insanlık, sistemin sıkıştığını çıplak gözle görecek! Tıpkı bugünlerde Filipinlerde yaşanan olaylar gibi…

ABD’nin planları ne olacak?

Gökyüzü, ABD halkının ise 2017 Ağustos ayına kadar Trump’ın bir piyon olduğunu göreceğini işaret ediyor. Nasıl mı? ABD 11 Eylül’den sonra planlarından Ortadoğu projelerine kadar hepsini, dolaylı olarak kaybettiğini gördüğü gün, sahneyi çizgi filmlere konu olmuş kişinin yönetimine teslim etti. Ya da etmiş gibi görünüp, oyuna daha sert girmeye karar verdi.  Bu da önce dinlerin sonra devrimlerin sivrilmesini sağlayacaktı. Son burçta sonuncu kez gerçekleşen tutulma, daha önce tarihte hangi olaylara imza atmış isterseniz, şöyle bir bakalım…

 17 Mart 1923 Balık Burcunda Güneş Tutulması

 • Mustafa Kemal Tarsus istasyonu

 10 Eylül 1923 Başak Burcunda Ay Tutulması

 • CHP, 9 Eylül 1923'te kuruldu.
 • 29 Ekim 1923 Cumhuriyet ilan edildi.

26 Temmuz 1923 Balık Burcunda Ay Tutulması

 • 24 Temmuz Lozan Anlaşması

12 Eylül 1950 Başak Burcunda Güneş Tutulması

 • 7 Kasım 1950 Almanya iç istihbarat kuruluşu

18 Mart 1969 Balık Burcunda Güneş Tutulması

9 Şubat 1969 da MHP adını Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirilip genel başkanlığa da Alparslan Türkeş seçildi.

26 Şubat 1979 Güneş Tutulması

1 Nisan 1979 İran İslam Cumhuriyeti ilanı

26 Ağustos 1980 Balık Burcunda Ay Tutulması

 • 12 Eylül askeri darbe gerçekleşti.
 • 22 Eylül İran - Irak savaşı başladı.

Gördüğünüz gibi Balık burcunda yaşanan tutulmalar, her seferinde tarihe not düşüyor. Gezegenler, öncü burçlarda hareket ederken, değişken burçta Güneş tutulmasının yaşanacak olması dünyayı sadece büyük olaylara gebe bırakmıyor.  

Türkiye; 29 Ekim 1923 kuruluşlu ülkemizin natal haritasında dönüştürücü gezegeni Uranüs’ü ve Ay düğümleri ile devamlı iletişim kurması, 80 milyonu öyle sınavlara tabi tuttu ki olaylar birimizi değil hepimizi yakından ilgilendirdi!

Köklü yapılar ve karakterler konuşuluyor: Tutulma, Ay düğümlerine eşlik ederken, Retro’da olduklarını da göz önünde bulundurursak, İngiltere’nin siyasi kararlarından çok kraliyet ailesinin konuşacağımızın da habercisi. Özellikle de 1926 doğumlu II. Elizabeth’in ismini sık sık duyabiliriz.  

21. yüzyılın yapısını ve gündemini belirleyecek 2017 yılının en yüksek duygularını barındıran Balık burcundaki halkalı Güneş Tutulması, ülkeler arası ittifakları da yeniden dizayn edecek. Bitişlerin ve başlangıçlıların habercisi niteliğini taşıyan tutulma, en son 2007’de yaşandı. 10 yıldır, köklü yapılara yenilikler katarken, toplumların da farklı beklentiler içine girmesini sağladı.  2007 yılındaki Güneş Tutulmasında, Türkiye’nin natal haritasında sadece referandum yoktu! Referandumun yapılacağı gece Kuzey Irak'tan gelen 150 kişilik terörist grup Dağlıca Komando Taburu'na saldırıda bulunmuştu.

Devlerin kararları sitemleri yerinden oynatır mı?

Oynatır, çünkü Plüton - Uranüs ve Jüpiter köşe evlerde boş rollerde! 20. Yüzyılın ortalarında var olan tüm kurumları ve anlaşmaları bu tutulmayla güncelleyeceğimiz anlamına geliyor örnek isterseniz: Kıbrıs ve Thy!

Satışlar, anlaşmalar, ortaklıklar gibi konularla birlikte yaratıcılık gerektiren yazı, makale, kitap, senaryo, teknoloji özünde müdahaleler ve geri dönüşler de yaşanacaktır. Tüm bu alanları düzenlemeye çalışırken, beklenmedik öneriler ile ya da aksamalarla karşılaşmakta söz konusu olabilir.

Bu döngü, hiçbir şeyin aslında imkânsız olmadığını da deneyimletecek bize. Medya kuruluşları bugünlerde ciddi revizyonlardan geçebilir. Yöneticiler, patronlar, çok okunan dergiler ve gazetelerin idari kadrolarında önemli dönüşümler olabilir. Kurumlara yüklenen değerlerle birlikte alçalan etkileri de apaçık izleyebileceğiz. Güneş çok parlak ama kimilerini parlatırken, kimilerini de ateşiyle söndürebilir.

Futbol camiası da etkilenecek!

Aynı zamanda spor kulüplerinde önemli gelişmeler yaşanacak. Mevsim doğmak için yok olmaya doğru giderken gerçekleşecek tutulma, haziran ayına kadar ülkemizin kulüplerinde büyük düzenlemelere gidileceğini vurguluyor. 2014 yılında, Türkiye’nin büyük kulüplerinden birinde sokaklara dökülen taraftarları, 2017 Mayıs haziran aylarında yine görebiliriz. Kulüp yöneticilerini ilgilendiren belgeleri deşifre edecek, Satürn - Neptün sert açı kalıbı, 2015 yılından bu yana futbolculara cesaret verirken, yöneticilere öfke vermişti. Bu demektir ki 2017 yılında en büyük hesaplaşma Balık burcundaki tutulma 8 derece etkili olurken, 1903 Mart kuruluşlu Beşiktaş Spor Kulübünü yakından ilgilendiriyor.  İstifalar ve kişilerin özel görüntülerin deşifre olmasıyla skandallara karışacağını iddia ediyor gök kubbe.  

Değişime açık olun!

Gökyüzünde aynı zamanda bir Yeniay olacağını da unutmayalım. Bir döngünün sonunu temsil eden Güneş - Balık halkalı Güneş Tutulması, kendimizle uğraşırsak, yeni bir hayat kurabileceğimizi söylüyor. Bugünlerde kendinizle ilgili tüm olasılıkları masaya yatırabilirsiniz. Hayatımızda birçok alanda temiz sayfalar, farklı fırsatlar en önemlisi de içimize sinecek gelişmelere de gebeyiz. Geçmişi bir kenara koyup,  kendi hayatınıza odaklanırsanız, güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Eğer ilerlemek, yeni ve yaratıcı yollar aramak isterseniz, eski alışkanlıkları, davranışları ve inançları sorgulayabilir kendini başınıza, fazla kimseye anlatmadan uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bu döngüde, Ay düğümlerinin Başak - Balık etkisinde olduğunu hatırlatırsak, titizlik göstereceğimiz, düzen arayışında olduğumuz her konuda hayallerimizi bir anda yıkıp bambaşka bir yolda ilerleyeceğimizi de gösteriyor. Özellikle; din, eğitim, hukuk, askeri düzen ve sağlık gibi konularda ya da alanlarda istikrarlı olamamak, sonuca ulaşamamak ve belirsizliklere neden vakalar yaşayabiliriz. Bu durum aynı zamanda kaygı yönetiminde hassasiyeti işaret ediyor.

26 Şubat Güneş Tutulmasının günlük hayatımıza etkileri ne olacak?

Güneş Tutulması, bugüne kadar meydana gelen olayları takip ederken, bizi nasıl korku ve paranoya ittiğini ve aslında korkunun da bir sonu olmadığını gösterecek!  Dünyanın her köşesinde siyaset konuşulurken, toplumlar korku bilincinden, eleştirme ve örgütlenme bilincine geçecek. Böylelikle dünyanın son zamanlarda batısında yürüyen kadınları göreceğimizi, önümüzdeki dönemlerde bize göre dünyanın doğusunda da aynı görüntüleri seyredeceğimizi işaret ediyor. Politika ve siyasetin belirsizliğine toplum, korku tüccarlığıyla yönetilemeyeceğini büyük olaylarla ve tepkilerle görecek. Her şeyden önemlisi tutulma esnasında öncü niteliklere sahip Koç burcunda hareket eden Uranüs’e meydan okuyan Jüpiter’in Terazi burcundaki seyri, son yıllardaki ölüm korkusunun üstesinden gelmek için toplumları farklı bir ruha itecek. Tabii bunun oluşması için eş zamanlı birçok olay da yaşanacak. Hemen kaygıya kapılmayın çünkü aynı zamanda bu etki bir bitişi ve ardından bir başlangıcı da temsil ediyor. Yani şunu unutmayın; sonsuza kadar korkmak ve endişe etmek diye bir şey yoktur. Alışkanlıklarımıza bu dönem sırf bu yüzden dikkat etmemiz gerekir. Endişelerimizden kaçmak için gireceğimiz yollara dikkat etmek, bu süreçte çok önemli olacak.

HAZIRLIKLI OLUN!

 • Çok acil değilse büyük planlarınız ya da yatırımlarınız için daha detaylı araştırma yaparak hareket edin.
 • Teknoloji alt yapılı eşyalarınızı hep kontrol edin.
 • Seyahat öncesi özel eşyalarınızı kaybedebilirsiniz, dikkatli olun.
 • Eğitim planlarınız ertelenebilir ya da iptal olabilir.  
 • Eğer kamu kuruluşlarında çalışıyor ya da beklenti içerisindeyseniz yasalar, yeni düzenlemeleri gündeme getirebilir.
 •  Tutulma döngüsünde, yurt dışına çıkacaksanız, Jüpiter - Uranüs 180’liği uygulanması imkânsız gibi görünen ülkeler arası düzenlemeleri işaret ediyor. Vizelere yeni yaptırımlar gelebilir.
 •  2009 yılından bu yana iş yerinizde, son aylarda yaşadığınız sorunların arka planında daha derin sebepler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Güneş tutulması aslında bir bakıma 2016 Eylül ayından bu yana üzülenleri bekleyenleri, hiç aklında olmayan sorunların içinde kendini bulanları nefes aldıracak nitelik taşıyor. Öyle ki konuşulmayan her şeyin, bir anda konuşulmasını sağlayacak. Öte yandan, ilişkilerde yüz göz olmanın büyük bir dejenerasyon yaşatacağını da işaret ediyor gök kubbe.

 

YILIN İLK GÜNEŞ TUTULMASININ BURÇLARA ETKİLERİ

KOÇ: Yılın ilk Güneş Tutulması, ayın son günlerini hızlı geçirmeni sağlayacak. Büyük sürprizler, aniden gerçekleşen olaylar, adrenalin seviyeni arttırırken; hayatınla ilgili bir takım düzenlemeler yapabilirsin. Eğer varsa kardeşlerinle yakınlaşabilir, ortak planlar, organizasyonlar gerçekleştirebilirsiniz. Güneş tutulması içindeki dünyayı keşfetmeni sağlarken, sezgilerini de güçlendirecek.

BOĞA: Hayatında değişiklik yapmak istiyorsan, Güneş tutulmasının etkilerinden faydalanacaksın. Bugünlerde yeni bir çevreye girerek, tekdüze olduğunu düşündüğün sosyal hayatını değiştirebilirsin.  Popüler olmaya hazır ol! Sosyal ilişkiler, arkadaşlıklar ve organizasyonlarla ilgili konularda kendini şanslı hissedeceksin. Bu sayede arkadaş grubunu genişleteceksin. Gireceğin çevre, iş anlamında sana yeni fırsatlar da sağlayabilir.

İKİZLER: Çalışma hayatınla ilgili sürpriz gelişmeler yaşayacaksın! Yeni fikirlere açık olduğun için sektör değişikliği dahi yapabilirsin. Ancak fırsatları değerlendirmeden önce iyice düşünmen gerekebilir. Birlikte olduğun kişiye eleştirel bir tavır takınabilir, aranızdaki sorunları büyütme eğiliminde olabilirsin. Aynı zamanda sevdiğin kişinin ilgisiz tavrından şikayet edebilirsin.

YENGEÇ: Her zamankinden daha iyimser bir ruh hali içinde olacaksın! Daha çok insan tanımak, yeni yerler keşfetmek isteyebilirsin. Eğer evli bir Yengeç burcuysan, bu dönemde evde durmak yerine dışarıda olmak, organizasyonlara katılmak isteyebilirsin. Arkadaş gruplarında çıkan spekülasyonlarda taraf olmaman olayların sana sıçramasına engel olacaktır.

ASLAN: Güneş Tutulması sana hayatın sürprizlerle dolu olduğunu gösterecek! Bu döngüde yaşam aşkını yeniden kazanacaksın. Eğer kalbi boş bir Aslan burcuysan, sürpriz bir aşkla ayaklarının yerden kesildiğini hissedebilirsin. Sakarlık ve dalgınlıktan oluşacak küçük kazalara karşı dikkatli olmalısın. Geçmişten gelen hukuksal problemlerin varsa, bu dönemde sonuçlanabilir.

BAŞAK: Yaşamın yeni bir evreye giriyor! Hayatının her alanında dengeyi ve düzeni sağlayacağını işaret ediyor gök kubbe. Eğer yalnız bir Başak burcuysan, çıkacağın kısa seyahatte sürpriz bir kişiyle karşılaşabilirsin. Çok iyi tanımadığın bu kişiyle sohbetin hiç tahmin etmediğin kadar sıcak ve derin olabilir. Onun gizemli duruşu, sana oldukça çekici gelecek.

TERAZİ: İş hayatında önemli değişikliklere imza atabilirsin! Güneş tutulmasıyla birlikte yeni anlaşmalara, ortaklıklara ve yeni oluşumlara dâhil olabileceğini vurguluyor gök kubbe. Böylelikle kariyerinde farklı bir noktaya gelebilirsin. Hayatındaki bazı sorumluluklarından da kurtulacağın bu döngüde kendine daha çok zaman ayıracağını söylüyor yıldızlar.

AKREP: Aşk hayatının hızına sen bile yetişemeyeceksin! Gökyüzü, tutulmayla birlikte başlangıçların ve bitişlerin çok hızlı yaşanacağı bir döngüye çağırıyor seni. Eğer uzun bir ilişkin varsa, geleceğe dair ciddi adımlar atabilirsin. Yaratıcı ruhunu yeniden keşfedecek, iş ya da eğitim hayatında verimli günler geçireceksin.

YAY: Hayata karşı sabrını güçlendirecek bir tavra bürüneceksin. Geçtiğimiz aylarda, ailenle ya da arkadaşlarınla yaptığın gereksiz tartışmaları tatlıya bağlayabilirsin. Yaşam alanında değişiklik yapmak isteyebilir, taşınma, tadilat gibi konuları gündemine getirebilirsin. Huzur ve güven isteğin bu döngüde artacak ve sevdiğin insanlarla daha çok vakit geçirmek isteyeceksin.

OĞLAK: Güneş tutulması, önemli kararlar almanı kolaylaştıracak! Aynı zamanda yakınlarının önemini daha iyi anlayacağın bir döngüye girdiğini vurguluyor gökyüzü. Çevrenle iletişimin artacak ve sevdiğin insanların sorunlarıyla yakından ilgileneceksin. Bu döngüde attığın her adım geleceğinle ilgili kalıcı süreçleri işaret ediyor. Dikkatli olman da fayda var.

KOVA: Bireysel çalışmalar yapmak isteyeceksin! Ortak bir iş yapıyorsan, kendini başkaları yüzünden çok yıpranmış hissedebilir ve onlarla yollarını ayırmak isteyebilirsin. İlişkisi olan bir Kova burcuysan sevdiğin kişiye bu döngüde isteklerin konusunda “ültimatom” verebilirsin. Sert bir tavur takınmaktansa, daha yapıcı olursan, ilişkinde daha güzel sonuçlar elde edebileceksin.

BALIK: Hayallerinin gerçekleşebileceği bir döngüye giriyorsun! Artık kalbinde biriktirdiklerini bir bir dökme zamanı… İçinden gelen değişim arzusuna engel olma diyor gök kubbe. Tarzını, yaşam alanını, eşyalarını değiştirmek isteyebilirsin. Hoşlandığın kişiye dair aldığın bilgiler yanıltıcı olabilir. O yüzden cesaretini yanına almalı, merak ettiklerini ona sormalısın. Birlikteliği olan bir Balık burcuysan, yaşadığını sorunları ertelememelisin.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının her hakkı saklıdır.

08.02.2017

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...