Yükleniyor . . .

TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR

TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR

İnsanoğlu, yaşamın başından bu yana hareket halinde. Gerek bireysel gerekse de kitleler halinde gelişen bu hareketli yaşam tarzıysa en ilkel toplumlardan modern insan kalabalıklarına çevirdi bizleri. Gök kubbe 2022’nin Mart ayına göz kırparken, bu iddialı geçecek ayın kitlesel hareketlere ön ayak olacağını ve geçmişte yaşanan göç dalgalarının bir benzerini yaşayacağımızı işaret ediyor.

Göçler Evrimleşiyor

Tarih sahnesinde 4. Yüzyıldan itibaren başlayan göçlerin ilki Kavimler Göçü’dür. Bu göç ile beraber insanlık kitlesel bir akınla dünyanın birçok yerine dağılmış, ilk yerleşik krallıklar buralarda kurulmuştur. Günümüze baktığımızda bu denli göçler görmesek de çeşitli siyasi krizler, savaşlar ve ambargolar yüzünden göç eden topluluklar olduğunu görmekteyiz. Kova Çağı’nın en hareketli dönemlerinin içerisindeyken, göç etme kavramını daha çok kez duyacağız. Bu göç hareketi global bir demografik hareket olmasa da 21. Yüzyıl’da artan beyin göçü gibi olabilir. Toprak, yer, yurt gibi kavramlardan ziyade bireysel hayat şartları sebebiyle artan bu göç tarzı, yeni dünyanın en büyük gündemlerinden bir tanesi olacak. Ancak ve ancak dünyada yaşanabilecek çeşitli gerilimlerin, diplomatik anlaşmaların da göçlerle beraber gelişen mülteci akınlarını arttırabileceğini unutmamak gerek.

Proje Şehirler Artacak

Geleceği düşünmekten bir adım ötede, artık bu gelecek için proje geliştiren ülkelerin atakları ekonomi piyasalarından tutalım da demografik dengeyi ne kadar etkiliyorsa, şehirlerin yapısını da etkileyecek. Köyden kente olan göçün 70’lerden sonra ülkemizde artış göstermesi bu filmin ilk perdesiydi. Siber altyapılarla donatılmış şehirlere olan yoğunluk buradaki habitatı da etkileyecek. Doğal yaşama olan özlemi modern yapılarla birleştiren iç mimarlar, modern dünyanın ilk “jungle” ını yapay bir dokunuşla sunacak insanoğluna. Bu şekilde bir yanımız doğaya açılacak bir yanımız da modern iş hayatının bir parçası olacak.

Nereye Kadar?

Göçler, yerleşimler, diplomasi, savaşlar, ambargolar, kısıtlamalar ve daha bunun gibi birçok kitlesel etkisi olan kavramın şekil değiştirse de yeniden bir yerde bir şekilde karşımıza çıkacağını bilmek, "Tarih tekerrürden ibarettir." sözünü bizlere hatırlatacak.

Göçler geçmişte büyük etkiler bırakmış olsa da yine belli bölgelerde yaşanan göç hareketlerine tanıklık edecek, “Yıl 2022! Savaş mı olur artık?” sözlerine karşı kılıç kalkan kuşanan ülkeleri ise ekranlardan takip edeceğiz. Mutlaka bir yerde “bunu daha önce yaşamıştık” diyeceğiz.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Tüm Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

22.02.2022

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...