Yükleniyor . . .

SONBAHARA ÖZEL GÜZELLİK TAKTİKLERİ

SONBAHARA BAKIMLI GİRMEK LAZIM

 
Kim demiş “hüzün mevsimi” diye sonbahara? Hele ki oturup hepimizin şiir yazacağını, yazın kısa geçen aşklarımızın ardından oturup ağlayacağımızı ya da kasvetli havada asla bir şey yapamayıp eve bağlanacağımızı kimse iddia edemez! Bu mevsim; yazılmış şiirleri anlamlandırma, kısa geçen aşkların üstünü karalama ve sevdiklerimizle yağmur altında yürüme mevsimi. Evet, hepimiz çok yorulduk, özellikle de gökyüzünün hareketliliği bizi oldukça etkiledi. İşte fırsat, önümüzde huzur bulmak için, biraz kabuğumuza çekilip olan biteni anlamak için 3 ay var. Ruhen kendimizi bu mevsime hazırlarken, fiziksel olarak da bir şeyler yapmanın zamanı geldi. 
 
Yaz aylarının sonuna geldiğimizde, birçoğumuzun cildi donuk ve kuru görünebiliyor. Bu görünümden kurtulmak, ölü hücrelerden arınmak ve güneş koruyucular nedeniyle yağ ve kir dolan gözeneklerin açılmasını sağlamak için özel bakım yapmamız gerekiyor. 
 
Özellikle hassas bir cilde sahipsek ekstra özen göstermemiz şart. Cildimizi yazın güneşin zararlı etkilerinden koruduğumuz gibi, sonbaharda da havanın olumsuz etkilerinden korumalıyız. Hava ısısındaki farklılıklar, problemli ciltlerde kızarık ve kırışıklıklara sebep olabilir.
 
Güneşin zararlı ışınlarından, nemden ve sıcaktan etkilenen yüz ve vücudumuzu tazelemeye hepimizin ihtiyacı var. Size sonbahara kuru ve yıpranmış saçlarla, kurumuş, soluk bir ciltle girmemeniz için güzellik reçetesi yazdık.
  
•SAÇ
 
Mevsim değişikliği nedeniyle hepimizin saçlarında dökülmeler artar. Yazın kuraklığı, sık banyo yapmak, güçlü güneş ışınları da saçlarımızın kırılmasına ve yıpranmasına sebep olur. 
 
Saç köklerimizin güçlenmesi ve parlaklık kazanması için: 
Bir avuç dolusu papatya, biberiye ve kekik karışımını bir su bardağı kaynamış suda 15 dakika bekletin. 
Süzüp saç diplerinize yedirdikten yarım saat sonra saçınızı yıkayın.
 
Bunun yanında, yalnız yaz mevsimi sonuna geldiğimizde değil, yıl boyunca aynı şampuanı çok uzun bir süre kullanmamaya özen gösterin. Sürekli aynı şampuanı kullanmak da saçınıza zarar verir. Saç tipinize göre seçtiğiniz şampuanı 4 ayda bir değiştirin ve kuaförlerden korkmayın!
En azından yılda 2 kez saçlarınızın kırıklarını aldırmanız, daha sağlıklı uzamasına katkıda bulunacaktır.
 
Koç, Aslan ve Akrep
Vücutta baş bölgesini temsil eden Koçlar, gür saçlarıyla bilinen Aslanlar ve saçlarıyla oynamasını oldukça seven Akrepler bu dönemde saçlarına extra bakım yapmayı ihmal etmemeli. 
Koçlar özellikle Temmuz ayında burçlarında geri giden Uranüs’ün onları sıkan etkilerinden oldukça bunalmıştı. Aslanların ise aşktan yana yüzleri pek gülmedi, çabuk başlayan ilişkiler, çabuk biten aşlara döndü. Akreplerin başının belası Satürn ise yine boş durmadı, zorladı da zorladı. 
Kısacası yaz, pek de onların istediği gibi geçmedi diyebiliriz. Beklentileri yüksek olan bu üç burç için sonbahar, ruhlarına ilaç gibi geleceği gibi; fiziksel olarak yapacakları bakımlarla kendilerini daha rahat ve güzel hissedeceklerdir. 
 
 
•VÜCUT
 
Kumlarda ezilmiş, şehirde yorulmuş, yıpranmış cildimizi parlatmak için peeling yapmamız gerektiğini unutmamalıyız. 
Banyo öncesi, kurumuş cildimizi parlatmak ve kirden arındırmak için:
İki çorba kaşığı deniz tuzu ile bir çay kaşığı fesleğen esansını karıştırın. 
Nemli cildinize soldan sağa dairesel hareketlerle sürerek peeling yapın. Ilık su ile durulayın. Cildinizin yağdan ve kirden arındığını, tazelendiğini göreceksiniz.
Tabi iş yalnız peeling ile bitmiyor.
 
Banyo yaparken:
Aşırı sıcak su, kese ve lif kullanımından kaçının. Aynı şekilde kurutucu sabunlar yerine kremli duş jelleri veya sabunlar kullanmaya özen gösterin.
 
Banyo sonrası:
Uzun süre güneşte kalmış ve kurumuş derinizi nemlendirmek için, cildinize uygun olarak seçtiğiniz kremi veya bebe yağı uygulayabilirsiniz.
 
Boğa, Başak ve Yay
Güçlü kuvvetli yapısıyla Boğalar; ince, zarif adeta başağı andıran fiziği ile Başaklar ve sportif yapılı Yaylar sonbahara girmeden önce vücutlarına gereken özeni göstermeli. 
Oldukça yoğun ve koşturmacalı geçen bir 3 ay, zihninizi oldukça yormuş olmalı. Yazın, Merkür’ün Yengeç burcunda gerilemesiyle ailevi problemlerden kafasını toparlayamayan Başak ve Yaylar ile ufak tefek sağlık sorunları yaşayan Boğa burçları en azından vücutlarına bakım uygulayarak kendilerini daha iyi hissedebilirler. Hem unutmayın, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. 
 
 
•YÜZ
 
Yüzümüz gün içinde en çok dış etkenlere maruz kalan ellerimizden sonra gelen ikinci bölgemizdir. Aynı zamanda oldukça hassas olması sebebiyle yıpranmaya çok müsaittir. 
 
Güneş lekelerimiz ve tıkanmış gözeneklerimizde oluşmuş siyah noktalar için: 
İki çorba kaşığı kepek, üç-dört çorba kaşığı ılık su, bir tatlı kaşığı bal ve on damla limon suyunu karıştırın. 
Siyah noktalarınız ve lekeleriniz üzerinde yoğunlaşacak şekilde bütün yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra bol soğuk suyla temizleyin. 
2-3 uygulamadan sonra cildinizin parladığını siz de göreceksiniz.
 
Terazi, Oğlak ve Kova
Venüs’ün güzel insanları Teraziler, belirgin yüz hatları ile makyaja en uygun yüz tipini yansıtan Oğlaklar ve yüzü dikkat çekici kadar güzel olabilen Kovalar için yüzlerine yaptıkları en ufak bir bakım bile önemli olduğundan, bu reçeteler mutlaka işlerine yaracaktır. Sonbaharı kasvetli bir dönem olarak görmeyen bu burçlar için yenilenip, enerjilerini tekrar kazanma zamanı. Bu yenilenmeye ise yüzlerinden başlamayı daha uygun göreceklerdir, buna eminiz. 
  
 
•ELLER VE TIRNAKLAR
 
Gün içerisinde dışarı ile en çok temas halinde olan, kirlenen ve yıpranan uzvumuzdur ellerimiz. Fakat nedense ona gereken önemi göstermeyiz. Gün sonunda hem bedenen hem de el derinizin rahatlayacağı maske için:
 
1 fincan zeytinyağı, yarım limonun suyu ve 1 tatlı kaşığı toz şekeri karıştırarak krem kıvamına getirin. Bu karışımı ellerinize bolca sürerek masaj yapın. Daha sonra ılık suyla durulayıp nemlendirici sürün. Bu nemlendirici bakım kurumuş, yıpranmış ellerinizi yumuşatacak ve yenileyecektir.
 
Tırnaklarınızda uzun süre ojeli kaldığı için havasızlıktan sararma, renk değişikliği, dar ayakkabılar giymeniz nedeniyle şekil bozukluğu, sürekli deniz veya havuz suyuna maruz kalma, yıpranma sebebiyle kırılmalar varsa: 
 
Haftalık kürler şeklinde küçük bir fırçayla Çay Ağacı Yağı sürebilirsiniz. Çok kısa bir süre içinde sağlıklı tırnaklara kavuştuğunuzu göreceksiniz. 
 
Bir başka tavsiyemiz ise, “ben gidemem şimdi aktara falan!” diyenler için evde yapabileceğiniz; tırnaklarınızı yemek sodası ve limon suyu karışımı ile ovma kürüdür. İyice ovduktan sonra soğuk suyla yıkarsanız, bu bakım da tırnaklarınızı güçlendirecektir.
 
İkizler, Yengeç, Balık
Hızlı hareket etmeyi ve bakıma uzun saatler harcamayı sevmeyen İkizler’e, çabuk sıkılan Yengeç’e ve arasıra tembellik yapmaktan geri kalmayan Balık’a ufak bir uyarı; her ne kadar ben her halimle güzelim deseniz de (ki bu doğru bir tespit), yazın yorulan vücudunuzun bu tarz bakımlara ihtiyacı var,  unutmayın… Uzun ince ellere sahip olan ve konuşurken ellerini çok kullanan İkizler, genellikle ufak ama oldukça muntazam ellere sahip olan Yengeçler ve el-tırnak bakımına saatlerini harcayan Balıklar için bu taktikler ilaç gibi gelecektir. 
 
 
Son olarak söyleyelim; yaz aylarında güneşin yakıcı etkisi sebebiyle deriniz, tahmin ettiğinizden de ciddi oranda hasar görmüş olabilir. Bu nedenle eğer cildinizde beklenmedik bir döküntü, kızarıklık, leke veya yara oluşursa zaman kaybetmeden mutlaka bir uzmana başvurun. 
 
Astrolog ZEYNEP TURAN
 

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Yaz gündönümünden geçiyoruz. Güneş Yengeç burcuna günün son saatlerinde geçecek. Ay ise Dolunay Fazına hazırlanıyor. Tesadüflerin tevafuklara hizmet ettiği, izole olmak isteyenlerin nefes aldığı yaz başlıyor.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...