Yükleniyor . . .

SINAV STRESİ VE BAŞ ETME YÖNTEMLERİ

Sınav Stresi ve Baş Etme Yöntemleri

Ülkemizdeki eğitim sisteminin zorlukları yüzünden her yıl yüzbinlerce öğrenci hem sınav günü hem de öncesinde -hazırlanma evresinde- oldukça yoğun strese maruz kalmakta ve bu nedenle fiziksel ve psikolojik sorunlar yaşayabilmekte. Bu stresli dönemi bir nebze yumuşatmak ve sınava girecek öğrencileri rahatlatmak amacıyla bu yazıda sınav stresi ile nasıl baş edilebileceği konusunda önemli ipuçlarını anlatacağım. Aynı zamanda nicelik olarak çok sayıda öğrenci için önemli olan bazı sınav tarihlerindeki gökyüzü kalitesini de değinip, değişken, öncü ve sabit niteliklere sahip burçların ya da Su, Toprak, Hava ve Ateş grubundaki burçların bu dönemlerde neler yapabileceğini kısaca ele alacağım. Bu konuda size tavsiyem eğer ebeveynseniz hem kendinizin hem de çocuğunuzun astroloji haritanızdaki baskın grupları bilmenizde fayda var. Bu sayede sınav günü yapmanız ya da çocuğunuz için yapılması gerekenler hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Sınavlar, sınavlara hazırlık evreleri ve sınav günleri oldukça stresli dönemlerdir ve bu durumlar stres tetikleyiciler olarak adlandırılır. Fakat her bir stres tetikleyici kendine özgü spesifik baş etme yöntemleri kullanmayı gerektirir. Bu noktada sınavlardan kaynaklı stresler de, farklı stratejiler kullanılarak azaltılabilir ya da kontrol edilebilir hale getirilebilir. Eğer sınava girecekseniz ve sınav kelimesi bile sizde baş edilmesi güç stres yaratıyorsa ve bu stres yüzünden odaklanma sorunu yaşıyorsanız bu yazıyı muhakkak okumanızı tavsiye ederim.

1. Sınava hazırlık sürecinde dikkat edilmesi gerekenler:

•    Öncelik listesi yapın. Bir anda tüm konuları çalışıp bitirmek mümkün olmadığı gibi, bu durum sizi strese de sokabilir. Bütüne odaklanmaktansa baş edebileceğiniz büyüklükteki parçalara yönelmeniz yararınıza olacaktır. Örneğin performans, süre, çalışma konuları, çözülmesi gereken sorular vb. gibi hususları değerlendirip günlük çalışma limitinizi belirleyebilirsiniz.
•    Bu süreçte, çalışma performansınızın/hızınızın, eğer ders çalışmaya başlamadan önce hazırlık yapmanız gerekiyorsa, bu sürenin de dahil olduğu bir program çıkarın ve belirlediğiniz saat ve sürelere muhakkak sadık kalın.
•    Günün hangi saatlerinde motivasyon ve konsantrasyon anlamında kendinizi daha verimli görüyorsanız, o zaman aralıklarını ders çalışarak geçirmeye özen gösterin.
•    Yeterli uyku aldığınızdan ve sağlıklı beslendiğinizden emin olun. Daha önceki sağlık ve yiyecekler yazımı okuyabilir, bu konuda fikir edinebilirsiniz.
•    Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Tüm gün ders çalışmak vücudunuzda rahatsız edici enerji birikimine neden olabilir ve bu sizin yorgun hissetmenize dahi sebep olabilir. Bu olumsuz enerjiden sporla kurtulabilirsiniz.
•    ‘Olumlu düşün ki işleriniz yolunda gitsin’ sözü boşa söylenmiş bir söz değildir. Eğer başarısız olacağınızı sürekli dile getirirseniz, kendinizi gereksiz yere strese sokarsınız. Bunun yerine ‘erkenden çalışmaya başladım, başarılı olmayı hak ediyorum’ ya da ‘çalışmamın karşılığını muhakkak alacağım’ sözleriyle kendinizi pozitif yönde telkin edebilirsiniz.
•    Hayal kurun. Sınavı geçtiğinizi, hedeflediğiniz puanı aldığınızı ve istediğiniz yerde olduğunuzu gözünüzde canlandırın. Başarılı olacağının hayalini kuran insanlar, başarıyı elde etmeye daha meyillidirler. Ancak bu hayalleri ders çalışırken kurmamalısınız.
•    Eğer stresinizi bir başkasıyla konuşarak atabileceğinizi düşünüyorsanız, çok güvendiğiniz kişilerle iletişime geçin ve sorunlarınızı, stres nedenlerinizi dile getirin. Size kaygı ve endişe veren hususları sesli bir şekilde ifade ettiğinizde bunlarla mücadele edebilmek kolaylaşacak ve bu sayede rahatlayacaksınız.
•    Kendiniz için muhakkak vakit yaratın. Unutmayın, bu sınav her ne kadar sizin için çok önemli de olsa arkadaşlarınızla görüşmenize, sinemaya gitmenize, eğlenmenize ve gülmenize engel değil. Keyif aldığınız kaliteli zamanlar geçirmeniz hem rahatlamanızı sağlayacak hem de performansınızda gözle görülür artış sağlayacaktır.
•    Hayır demeyi öğrenin. Bunu asosyalleşmek anlamında anlamayın, sadece ders çalışmanız gereken zamanlarda ‘sonra çalışırım’ demektense, size sunulan teklife kibarca hayır diyebilin. 

2. Sınav günü yapılacaklar:
•    Kahvaltı yapmadan evden çıkmamanızı özellikle tavsiye ediyorum.
•    Eğer sınav saatine yakın stres yapmaktan korkuyorsanız, o zaman şimdi sayacağım ve 5 duyunuzu aktif hale getirecek bu bilgiler işinize yarayabilir. 

  •     Müzik dinleyebilirsiniz. Sabah uyandığınızda ya da sınav yolunda sevdiğiniz parçalardan oluşan müzik listenizi dinlemek, rahatlamanıza yardımcı olabilir.
  •     Koku duyunuzu harekete geçirebilirsiniz. Sevdiğiniz herhangi bir kokuya da aroma –bu parfümde olabilir yiyecekte, mesela çikolata ya da vanilya gibi- beyninizdeki birkaç bölgeyi aynı anda uyararak, sınavdan kaynaklı kaygı ve endişenizi baskılayacak, stresinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.
  •     Tatlı, tuzlu ya da ekşi fark etmeksizin sevdiğiniz yiyeceği yemek de sizi rahatlatacaktır. Uzun süre bu gıdayı çiğneyebilir ya da şeker tarzı gıdalarsa ağzınızda bekletebilirsiniz. Ancak sakın rahatlama adına bu yiyeceği aşırı miktarda tüketmeyin.  
  •     Yapılan araştırmalarda, şiir okumanın, resimlere bakmanın ya da dergi karıştırmanın kişilerin yatışmasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Sizde sabah sınav yolunda çok ayrıntıya girmeden sevdiğiniz bir dergiye göz atabilir, şiir okuyabilir ya da telefonunuzdan eski resimlerinize bakabilirsiniz. Bu sayede hem kafanızı dağıtacak hem de gereksiz stresten de kurtulmuş olacaksınız.
  •     Stres topu tarzında avuç içinizde tutup, arada sıkabileceğiniz orta yumuşaklıkta bir cisim de rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bu sayede beyninizde stresten kaynaklı uyarılan bölgeler, sizin bu cisme odaklanmanızla birlikte devre dışı kalıp, sizin üzerindeki etkinliğini yitirecek ve stresin sizi kontrol etmesinden ziyade siz stresi kontrol altında tutmaya başlayacaksınız.


2015 Yılı Sınav Takvimi ve Gökyüzü Hareketleri 

  • Şimdi belirteceğim hususlar Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü internet sitelerindeki bazı sınav tarihlerine göre çıkarılmıştır. Özellikle bu tarihlerdeki gökyüzü hareketlerine bakılıp, ilgili günlerin kalitesi yorumlanmıştır. Eğer çocuğunuz sınava girecekse bu yazı sayesinde ona koçluk edebilirsiniz ve rahat bir sınav geçirmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu yazıyı okurken ve belirtilen tarihleri değerlendirirken çocuğunuzun ya da kendi astroloji haritanızı bilmenizde fayda vardır. Ebeveyn ise çocuğunuzun ya da sınava girecek olan sizseniz haritanızdaki baskın grupları bilmeden, yorum yapmamanızı tavsiye ederim. Aksi halde birazdan vereceğim öngörüler kafanızı karıştırabilir ya da sadece burcunuzu bilerek bu yazıyı değerlendirmeniz sizi yanıltabilir.

1. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (15 Mart 2015): 4 derece Yay burcunda gerilemeye başlayan Satürn’ün etkisiyle bu dönem süreklilikler kısıtlanabilir ve toplumsal sağlık sorunları, grip salgını görülebilir. Bu nedenle, özellikle sınava girecek olanların, sağlıklarına ekstra özen göstermelerinde fayda var. 

Değişken burçlar için, bugün girecekleri sınavın oldukça rahat geçeceğinin söyleyebilirim. Fakat Ay Oğlak burcunda olduğundan, Öncü burçlar  bugün beklentilerinin biraz üzerinde zorlanabilir. Özellikle kafalarını toplamakta, stres ve endişelerini kontrol etmekte sıkıntı yaşayabilir. Bu yüzden Öncü burçlara tavsiyem, yukarıda belirttiğim stresle baş etme yöntemleri yazımı muhakkak okumaları yönünde olacaktır. Sabit burçların ise bugün duygusal dağınıklıklarını kontrol etmelerinde fayda var.  Eğer duygusal dağınıklıklarını bertaraf edebilir ve sınava konsantre olabilirlerse, Sabit burçlar için de bugün girecekleri sınav rahat geçebilir. 

Ancak belirtmek isterim ki 15 Mart 2015 tarihinde girilecek sınav sorunlu ve şaibeli bir sınav olabilir. Özellikle bu tarihten sonra gerçekleşecek bir yasa değişikliği, sınavın güvenirliliğini olumsuz yönde etkileyebilir ve bu durum sınava girmiş olan kişilerin kafalarının karışmasına sebebiyet verebilir. 

2. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (5 Nisan 2015): Bugün Güneş-Uranüs kavuşumunun etkisiyle zorlayıcı bir gün olabilir. Bir gün önce gerçekleşen Ay tutulmasının da (4 Nisan) etkisiyle bugün Öncü burçlar aşırı heyecan, gerginlik yaşayabilirler. Sorunsuz bir sınav geçirmek istiyorsanız, size tavsiyem sınav gözetmenleri ile olan diyaloğunuza dikkat etmeniz olacaktır. Algılama hızları oldukça yüksek olan Öncü burçlardan Ateş grubunda olanlar için ise bugün Güneş-Uranüs kavuşumunun yardımıyla rahat bir sınav söz konusu olabilir. Hatta daha önce YDS’ye girmişlerse, bu seferki sınavda istedikleri sonucu alabilirler. 

Su burcundan olanlar ya da haritasında Su burcu ağırlıkta olanların ise bugün yüksek performans göstermeleri gerekebilir. Özellikle duygusal anlamda kendiniz telkin etmeye, enerjinizi yüksek tutmaya ve kaygılarınızı kontrol etmeye ihtiyacınız olabilir. Ay tutulmasının da etkisiyle bugün sınavda odaklanma ve konsantrasyon sorunu yaşayabilirsiniz.  Fakat biraz çaba göstererek bu sıkıntının üstesinden gelmeniz mümkün.

3. Lisans Yerleştirme Sınavı 

a) 13-14 Haziran 2015: Satürn-Merkür 180’liği nedeniyle bugün Su burçları ya da haritasında Su burcu ağırlıkta olanlar için zorlayıcı ve yorucu bir gün olabilir. Özellikle sınav stresinden kaynaklı fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşamamak adına öngörülü davranmalarında ve yukarıda belirttiğim rahatlama tekniklerine başvurmalarında fayda var. 

Hava grubundan ya da haritasında Hava burcu ağırlıkta olanlar içinse, bugün İkizler burcundaki Mars-Güneş kavuşumu şanslı bir gün geçirmelerini sağlayabilir. Ancak bu durum, hiç hazırlık yapmadan ve sağlam temelleri kurmadan sırf şansla sınavda başarılı bir sonuç alınacağı anlamına gelmemektedir. Aksine Mars-Güneş kavuşumunun İkizler burcunda gerçekleşmesinin pozitif etkilerini kendi lehlerine çevirmelerinin mümkün olabileceğine işaret etmektedir.

Bugün Ay Boğa’da Verteks noktası ile trine yapıyor. Bu etki, sizin her türlü sonucu alabileceğinizi gösteriyor. Bir başka deyişle bugün gireceğiniz sınavın sonucunda tüm olasılıkları göz ününde bulundurup,  alternatif seçeneklerinize kayabilir, ilk tercihinizden uzaklaşabilirsiniz. Hedeflerinizi belirlerken ikinci tercihlerinizin birinci tercihinizden daha iyi olabileceğini unutmamanızda fayda var.

Venüs-Jüpiter Aslan burcunda gerçekleştiğinden bugün burcu Ateş grubunda olanlar ya da haritasında Ateş burcu ağırlıkta olanlar için oldukça rahat ve yapıcı bir gün olabilir. Ancak bu kişilerin muhakkak ön çalışmalarını yeterli düzeyde tamamlamış olmaları gerekmekte. Nisan ayında gerçekleşen tutulma nedeniyle çalışma performansınız etkilenebilir, tutulmanın etkilerini göz ardı etmemeniz, çalışma temponuzu düşürmemeniz ve hazırlıklarınızı tamamlamanız yararınız olacaktır.

b) 20-21 Haziran 2015: Satürn-Mars 150’liliği Su ve Hava grubu burçları için gayet toparlayıcı bir güne işaret ediyor. Bugün duygusal kaygılarınızın üstesinden başarılı bir şekilde gelebilir gayet rahat bir sınav süreci geçirebilirsiniz. 

Geri giden Satürn’ün geri giden Plüton ile yapacağı 45’lik özellikle genç nüfusun evinde etkili olacağından bu hafta sonu sınava girecekler dış etkenlerden kaynaklı odaklanma sorunu yaşayabilir. Yukarıdaki rahatlama tekniklerini uygulayarak kendinizi motive edebilir, konsantrasyonunuzu arttırabilirsiniz. Aynı zamanda bu tarihlerdeki gökyüzü hareketlerinden ötürü sınav esnasında dikkatli olmanızda ve kafanızın dağılmamasına özen göstermenizde fayda var. Karşılıklı iletişimlerin de hassas olabileceği bu tarihlerde, özellikle sınav gözetmenleri ile olan diyaloğunuzda size tavsiyem, zorlayıcı ve iddialı bir tutum sergilememeniz, sakin kalmaya özen göstermeniz olacaktır.

4. Kamu Personeli Seçme Sınavı (12 Temmuz 2015): Bu tarihteki gökyüzü kalitesi öncü burçların şanslı olabileceğine işaret etmekte. Günün kalitesi itibariyle daha berrak ve akıcı zekaya sahip olabilecek Koç, Terazi, Yengeç ve Oğlak burçları bu sınavda oldukça rahat olabilir. Özellikle bildiklerini sınav sorularına aktarabilme konusunda sorunsuz bir gün geçirebilir.

Ay-Satürn 180’liği Değişken burçların bu tarihte zorlanabileceğine, özellikle endişe ve kaygı nedeniyle unutkanlık yaşayabileceğine işaret etmekte Eğer sınav stresinizi kontrol altına alabilir, kendinizi rahatlatabilirsiniz, konsantrasyonunuzla birlikte performansınızı da arttırabilirsiniz. Rahatlama konusunda, yukarıda belirttiğim tekniklerden yararlanabilir, farklı bir sınav stratejisi izleyebilirsiniz. Mesela, soruları cevaplamaya sondan başlayabilirsiniz. Ayrıca bugün emin olamadığınız ya da cevabını hatırlayamadığınız sorularla da inatlaşmamınız yararınıza olabilir.

Bu tarihteki Jüpiter-Venüs kavuşumu Sabit burçların sakinliklerini koruyabildikleri ve stres yapmadıkları sürece rahatça ve çok fazla yorulmadan hedefe gidebileceklerini vaat ediyor. 

5. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı (29-30 Nisan 2015): Ay’ın Başak burcunda olması ve Toprak grubundaki burçlarda oluşan büyük üçgen, bu tarihlerde Toprak burçlarının ya da haritasında Toprak burcu ağırlıkta olanların şanslı olabileceğini göstermekte. Aynı zamanda bu gruptaki burçlar hem iletişim konusunda akıcı hem de konsantrasyon konusunda rahat bir gün geçireceklerdir. Bu tarihlerdeki gökyüzü hareketleri, Toprak grubuna daha idealist ve hırslı bir yapı kazandırabilir, sınava yönelik motivasyonlarını da olumlu yönde etkileyebilir.

Bu tarihlerdeki gökyüzü hareketleri, Ateş ve Hava grubu burçları ya da haritasında Ateş ve Hava burçları olanlar için ise zorlayıcı bir etki gösterebilir. Ancak bu zorlayıcı etkinin kırılması mümkün. Size tavsiyem eğer ebeveynseniz ve çocuğunuz bu tarihlerde sınava girecek ise, sınava hazırlık döneminde onu bir antrenör gibi eğitin ve muhakkak rahatlamaları için çocuğunuza yardımcı olun ve ona zaman yaratın. Çocuğunuzun kafasını meşgul eden angaryalar olabileceği gibi, sınava ve geleceğie yönelik kaygılarda duyabilir. Onunla iletişim kurup, bu kaygıları ve endişeleri dindirebilmek ve geleceğinin tek bir sınava bağlı olmadığını ona anlatabilmek sizin elinizde. Stres tetikleyici olmaktan ziyade stres dindirici olmanızda fayda var. 

Su grubundaki ya da haritasında Su burcu ağırlıkta olan, öncü ve değişken burçlar için ise bu tarihlerdeki gökyüzü kalitesi ideal bir gün olabileceğini gösteriyor. İlk 15 dakikada kaygılarınızdan kurtulabilir, kendinizi rahatlatabilirseniz, sonuçtan memnun kalacağınız bir sınav geçirebilirsiniz. 

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır. 

Günün Ruh Hali
Ay Oğlak burcunda. Kurallarımıza ve değerlerimize sıkı sıkıya bağlandığımız bir gün. Çocukların okullarını değiştiren kişilerin sayısı artacak.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...