Yükleniyor . . .

SİBER SAKLAMBAÇ

SİBER SAKLAMBAÇ

Gün geçmiyor ki yeni bir teknolojik gelişme ile karşılaşmayalım. Sonuçta dünya daima gelişen bir gezegen ve her dakikada milyonlarca teknolojik alet fabrikalarda üretiliyor, mavi ekranlarda sıfırlardan ve birlerden oluşan on binlerce yeni uygulama yazılıyor. Bizlerse mutfaklarımızdaki en küçük eşyadan yanımızdan ayıramadığımız cep telefonlarımıza kadar teknolojiyle birleşmiş bir hal aldık. Zamanın gerisinde kalıp hayatı daha zor yollardan tecrübe etmektense yeni sanal dünyaya bir şekilde adapte olmanın bu noktada en mantıklı hareket olduğunu düşünüyoruz. Peki biz teknolojiyi evlerimizin ayrılmaz bir bireyi haline getirerek, her anımızı sosyal medya hesaplarımızdan dijital bir havuzun içine bocalarken, özel hayatımızın gizliliği ne olacak?

Uygulamaların Etki Ağı Genişliyor

İlk çıktıkları zamanlarda çok fazla kullanıcısı olmayan mobil uygulamaların şu anda ulaştıkları astronomik rakamlar bu uygulamaların ağının ne kadar geliştiğinin açıkça bir kanıtı. Evlerimizdeki bütün akıllı teknolojik gereçlerin içerisinde bulunan uygulamalara yapılan önemli altyapı yatırımları da onların kullanıcı ağının gelişmesinde çok önemi bir rol oynadı. Buna yapılan PR çalışmaları ve entegre reklamlar da dahil… Kullanıcı ağının bu kadar gelişmesi ve uygulamaların bu kadar insana ulaşması elbette sosyal mecralarda gizlilik konusunun günümüz bilişim dünyasında daha yüksek sesle konuşulmasının önünü de açtı. Mobil uygulamalar hayatımızın bu denli önemli bir parçası haline gelmişken onları kullandığımızda şu noktalara daha fazla dikkat etmek siber saklambacın ana kuralları haline gelmeli.

  • Uygulamaların bizlerden istediği bütün izinlere onay vermemeliyiz. Özellikle sıklıkla kameramıza ve mikrofonumuza erişmek isteyen uygulamalar
  • Uygulamaları kullanırken konum servislerimizin sürekli açık kalmamasına özen göstermeliyiz.
  • Her uygulamanın kendi içerisinde bir kullanıcı havuzu oluşturduğu bilgisini unutmayarak bütün kişisel bilgilerimizi bu uygulamaların içerisinde gizlememeliyiz.
  • Şifrelerimizin güvensiz olduğu ve bunu değiştirmemizi isteyen mailleri kesinlikle açmamalıyız. Bu maillerin içerisindeki linklere tıklamak önemli verilerimizin kaybolmasına sebep olabilir.

Kişisel Verilen Korunması

Bilişim dünyasının getirdiği kolaylıklar bir yana bu kolaylıkların getirdiği bir dezavantaj da bulunuyor elbette. Bu dezavantaj kişisel verilerin tam manasıyla korunması durumu. Haklarında yaptırım yapılan bazı uygulamaların ardından kişisel verilerin korunması kanunu adı altında yeni bir yasayla uygulamaların verilerimizi koruma altına alıp başka yerlerle paylaşması yasaklanmıştı. Değişen dünyada elimizde birçok kolaylık varken özel hayatımızın güvenliğine yeteri kadar değer vermemiz gerekmez mi? Dünya en nihayetinde değişiyor. Herkesin oyunu bizler gibi kurallarına göre oynayacağını kim garanti edebilir?

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Tüm Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

21.09.2020

 

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...