Yükleniyor . . .

SAĞLIKLI UYUYOR MUYUZ?

SAĞLIKLI UYUYOR MUYUZ?

Uykunun hayatımızdaki önemi çok büyük. Hem fiziksel anlamda hem de zihinsel anlamdaki faydaları ise yadsınamaz. Akıllarımızdaki soru olan; ‘’aslında kaç saat uyumalıyım?’’ sorusu ise birçok değişkene göre farklılık gösterebiliyor.

İş Hayatının Etkisi

Öncelikle yoğun bir iş hayatınız varsa, uyku konusunda zorlandığınız önemli bir ölçüt. Gerçekten iyi uyuyup uyumadığınızı siz anlayamasanız bile hem çevrenizdeki iş arkadaşlarınız hem de işyerinizdeki veriminiz size gösterecektir. Vardiyalı çalışan ve uyku düzeni belirli periyotlarda değişen bir birey olsanız da düzenli bir şekilde uyku düzeni kurmanın önemi sandığınızdan daha büyük.

Kaç Saat Uyumak Lazım?

Bir insanın gün içerisinde ortalama olarak 7 ile 8 saat arasında uyuması uykusunu almak için yeterli bir saattir. Ancak bu saatler az önce de bahsettiğim gibi kişinin hayat stiline göre değişim gösterebilir. Şöyle ki bazı insanlar 8 saatten fazla uyuduktan sonra uykusunu aldığını hissederken bazı kişiler de 7 saatten daha az uykuyla güne enerjik başlayabiliyor ve kendilerinden maksimum verimi alıyorlar. Bu noktada kendi biyolojik saatimize odaklandığımız anda ihtiyacımız olan uyku saatine ulaşabileceğimizi de unutmamalıyız.

Stres Demek, Düzensiz Uyku Demektir

Hepimiz sürekli düzen içerisinde olan hayatlar yaşamıyoruz. Hayat standartlarımız, düşündüklerimiz, elimizdeki sorumluluklar ve bunu gibi etkenler hayata karşı olan bakış açımızı ve yaşam stilimizi etkiliyor. Bu etki de uyku düzenimize elbette yansıyor. Örneğin; hayata karşı sürekli stres içerisinde olan birisinin uykusu sürekli bölünür, kişi bunu hissetmese bile bu anlık uyanmaların etkilerini gün içerisinde mutlaka hisseder. Strese bağlı uyku bölünmeleri ne yapar derseniz;

  • Sinir
  • Yeme bozukluğu
  • Dikkat dağınıklığı
  • Huzursuzluk
  • Normal olmayan fiziksel davranışlar

İnsan vücudu bir fabrikadır. Bu fabrikanın da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bizler uyku düzenimizi doğru bir şekilde sağlayarak vücudumuzu dinlendirebiliriz. İlk başta uyku düzenini ne kadar zor gibi görünse de uzun vadeli etkilerini göz ardı etmemek gerekiyor.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Tüm Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

14.10.2020

Günün Ruh Hali
Ay, ateş burcunda büyüyen fazda. Etrafımızdaki dağınıklıkları toparlamak istesek de bu pek mümkün olmayacak. Duygusal iniş çıkış yaşayanlar, ruhsal sıkıntıları olduğuna kanaat getirerek, destek almaya karar verecek.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...