Yükleniyor . . .

RUHUMUZUN İLACI: ESNEKLİK

RUHUMUZUN İLACI: ESNEKLİK

Yaşadıklarımız, ruhsal olarak bizi yorduğunda bin bir türlü çözüm ararız. Klişe bir söylemle başlamak istiyorum, bir bardak kırıldığında yeniden tamir edebilirsiniz ama o bardak asla eski haline dönmez. Çatlak izleri her zaman gözünüzün önünde durur. Tıpkı kapanmayan yaralarınız gibi…

Birçok insan yaşam standartlarından, ilişkilerinin çıkmazlarından yaşam sevincini kaybetmeye başladı ve dayanıklılık oranı azaldı. Başa çıkamadığınız dertleriniz hayatınızı ele geçirir oldu. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki her insan, yaşadığı acıya farklı bir tepki veriyor. Örneğin, bir insan yaşadığı travmatik olaydan daha çabuk sıyrılabiliyorken, bir başkası daha çok yaralanıp, kötü bir durumun üstesinden gelemeyebiliyor. Peki, burada ne yapmak lazım? Özellikle de ikinci örnekteki kişi biz isek…

Esnek olma kabiliyeti

Kriz anlarında, kötü yaşanmışlıklarda ruhsal olarak esneklik gösterebilen kişiler, kötü olayları daha çabuk atlatıp, yaşama geri dönebiliyorlar. Sadece kişisel hayatlarınızda değil, toplumsal olaylarda da ihtiyacınız olan şey: Esneklik. Bir anlamda yaşananlarla aranıza mesafe koymak. Bu mesafeyi ince camdan bir duvar gibi düşünebilirsiniz. Tabii ki yaşananlara kulaklarınızı tıkayıp, gözlerinizi yumamazsınız ama aranıza bir mesafe koyarak, değerlendirebilirsiniz. Kimsenin kalbi taştan değil, görün, duyun, hem kendi derdinize, hem başkalarının derdine derman olmaya çalışın. Ama üstünüze yapışmasına izin vermeyin! O ince, camdan duvarla kendi ruhsal sağlığınızı koruyun.

Zor zamanların üstesinden mizahla gelin

Mizah, sizin her türlü zorluğun üstesinden gelmek için en büyük ilacınız. Üstelik gülmeye kendinizden başlayarak… Eksik gördüğünüz, abartılı bulduğunuz yanlarınızla dalga geçin, aslında büyüttüğünüz kadar önemli olmadıklarını göreceksiniz. Mizah iyi bir savunma mekanizması olduğu için ruh sağlığınızı korumanızda en büyük destekçiniz olacaktır. Öfkeli misiniz? İşte tam da o anda eğer mizah duygunuz güçlüyse yatışmanız çok zaman almayacaktır. Ancak yerinde ve zamanında yapılmayan mizah, çevrenizdeki insanları incitebileceği gibi sizi amacınızdan da uzaklaştırır. 

İdealler belirleyin

Günlerinizin, yıllarınızın avucunuzun içinden akıp gitmesine izin vermeyin. Bugün gerçekleştiremediğiniz hayalinizi, harekete geçemediğiniz için yapamadınız. Yarına ertelediğiniz her şeyi kendinizden çalıyorsunuz. Eğer bir gün yaşlandığınızda hayatınızın anlamsız ve kopuk film kareleri gibi görmek istemiyorsanız, kendi hayatınızın başrol oyuncusu olun. Hayatınızın merkezinde olun ama dramatik bir biçimde değil.

 

Kalbinizin dinlendiği yer, ait olduğunuz yerdir

Yaşam onca güçlüğü barındırıyor ve bu kadar yara alıyorken, kalbinizi nerede dinlendirebiliyorsanız, orası ait olduğunuz yerdir. Kendi acınızı, başkalarının acılarını bilin ama esnek olun, böylelikle bükülseniz bile kırılmayacaksınız. Yazımın başında da söylediğim gibi, kalbinizin kırgınlığı, cam kırıklarına benzer, tamiri mümkündür ama eskisi gibi olması imkânsız. O halde neden böylesine derin yaralar alasınız?

Not: Yorumlarınızı merak ediyorum, yazmayı unutmayın :)

 

Zeynep Turan

Yazının tüm hakkı saklıdır.

10.12.2016

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, öncü burçta hareket ediyor. Sosyal medyadaki yanlış anlaşılmalar küslükleri, sessiz tiripleşmeleri beraberinde getirebilir. Ailelerin en yaşlı üyeleri bu döngüde daha çok konuşulacak.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...