Yükleniyor . . .

RENKLERİN DİLİ

  • Beyaz;

Saflığın ve temizliğin simgesi olduğu herkes tarafından bilinen beyaz renk, tüm renkleri içerisinde barındırır. İnsan sağlığı üzerinde çeşitli etkilere sahiptir. Yapılan araştırmalar özellikle, akciğer ve bağırsak hastalıkları ile şeker hastalığının tedavisinde beyaz renkten faydalanılabileceğini göstermektedir.

Karakterimizde temsil ettikleri; aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş ve uzlaşmacı kişilerin tercihidir, beyaz renk…

Dekorasyonda; ışığı yansıtma gücü fazla olduğu için, bulunduğumuz alanı ferah ve geniş gösterir. Kullandığımız diğer renklerle olan uyumu da yadsınamaz tabii… Ama kolay kirlenebilir olma özelliğini de unutmamalıyız.

Kadınlar beyazı neden tercih etmeli? Beyaz renk istikrarı, düzeni ve masumiyeti simgeler. Ama beyaz renkle karşısındakini etkilemeyi düşünen bayanlar dikkat; aynı zamanda insanı hüzünlendiren bir tarafı da vardır.

Erkekler beyazı neden tercih etmeli? Karşısındakine huzur ve güven aşılamak isteyenler, eğer renklerin dilinden anlıyorsa, beyaz rengi tercih eder. Aynı zaman da asaleti de simgeler. Ama sıkıntılı anılarımızı hatırlatma etkisini de göz önünde bulundurmak gerekir.

  • Kırmızı;

Kırmızı en sıcak renklerdendir. İştah açma etkisi olduğu için, yemek odasında ve lokantalarda da tercih edilir. Bununla birlikte yüksek tansiyon, gerginlik ve yüksek ateş gibi olumsuzluklara da zemin hazırlayabileceği için yoğun kullanımdan kaçınmak gerekir.

Karakterimizde temsil ettikleri; fiziksel anlamda hareketliliği, dinamizmi ve gençliği; duygusal anlamda ise mutluluk, azim ve kararlılığı ifade eder.

Dekorasyonda; yaşam alanınızda enerjinizi yükseltmek için bu rengi tercih edebilirsiniz. Fakat uzun süre ışığa maruz kaldığınızda tedirgin edici olabilir, benden söylemesi. Yani ilk bakışta çekici olan bu renk, bir zaman sonra itici gelmeye başlayabilir.

Kadınlar kırmızıyı neden tercih etmeli? Kırmızı renk tansiyonu ve kan akışını hızlandırdığı gibi, libidonun yükselmesinde de etkindir. Karşısındaki erkeği cazibesiyle etkilemek isteyen bayanlar için ideal bir seçimdir.

Erkekler kırmızıyı neden tercih etmeli? Hüzünlü durumlarda etkindir. İnsana hareketlilik ve mutluluk hissi verir. Dolayısı ile karşımızdaki insana da… Aynı zaman da eşlerin yakınlığını teşvik edicidir. Yatak odasında objelerimizde tercih etmemizin faydalı olduğunu söyleyebilirim.

  • Yeşil;

Bu renk yaratıcılığı körükler ve güven verir. Hastanelerde yeşil rahatlatıcı özelliği sebebiyle ve mide rahatsızlıklarını azaltıcı niteliklerde olduğu için sıkça kullanılır.

Karakterimizde temsil ettikleri; sağlam bir iradeye ve başkalarını kontrol etme yeteneğine sahip kişilerin favori rengidir. Otokontrolü yüksek kişiler koyu yeşili, boş vermeyi öğrenebilmiş kişiler ise; açık rengi tercih ederler.

Dekorasyonda; Konsantrasyonla ve dikkatle ilgili problem yaşıyorsanız, yeşil tam da sizin renginiz. Ayrıca doğaya olan yakınlığı ve temsili de içimizi huzurla dolduracaktır.

Kadınlar yeşili neden tercih etmeli? Karşımızdaki insanı rahatlatmak ve sakin bir tavırla karşılaşmak adına kıyafetlerimizde ve aksesuarlarımızda bu rengi tercih edebiliriz.

Erkekler yeşili neden tercih etmeli? Üretkenliğini arttırmak ve huzur hissi verebilmek adına yeşil renk ideal bir seçim olacaktır. Yoğun kullanıldığında aşırı rahatlama sonucu umursamazlık ve kıskançlığa neden olabilir, aman dikkat!

  • Mavi;

Belli kültürlerde mavinin kan akışını yavaşlattığına inanılır. Hatta bu sebeple nazar boncuğunda mavi renk kullanılır. Batıda ise intiharları azaltmak için köprü ayaklarını mavi renge boyarlar.

Karakterimizde temsil ettikleri; Sakinliğin simgesidir. Düzenli, güvenilir, sadakat sahibi, barışçıl ve içe dönük insanların rengidir.

Dekorasyonda; Gözleri ve sinirleri rahatlatan dinlendirici bir renk olduğu için çalışma alanlarında kullanılması pek önerilmez. Yaşam alanımızda ve özellikle çocukların odasında kullanımı huzur veren bir renktir.

Kadınlar maviyi neden tercih etmeli? Karşımızda çabuk sinirlenen ve heyecanlı bir yapısal özelliğe sahip biri varsa, bu rengi tercih edebiliriz. Koyu tonlarda ve çok yoğun kullanıldığında sıkıntılı bir ruh hali verebilir…

Erkekler maviyi neden tercih etmeli? Sadık ve istikrarlı biri olduğumuzu temsilen bile olsa karşı tarafa hissettirmek istiyorsak mavi rengi tercih edebiliriz. Ama açık mavi tonları bu his için idealdir.

  • Mor;

Zenginlik, asalet, ruh ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. Eklem iltihaplarına karşı faydalıdır. Kullanıldığı tona göre farklı etkiler gösterebilir. Hayal gücünü arttırarak, şevk ve ilham verir.

Karakterimizde temsil ettikleri; Genellikle ruhsal dünyası ön planda olan, asil ruhlu ve ağır başlı kişiler tarafından tercih edilir. Nevrotik duyguları öne çıkarabileceğinden, bazı insanların korkularını ortaya koyabilir.

Dekorasyonda; Vücuttaki hormonların ve sargı bezlerinin çalışmasını etkilemektedir. İlham verici özelliği sebebiyle, açık tonları çalışma odalarına tercih edilebilir. Ayrıca beyinsel faaliyetleri ve sanatsal yaratımı arttırdığı için, sanatçıların çalışma alanlarında tercih edilmelidir.

Kadınlar moru neden tercih etmeli? Konsantrasyonu arttırdığı için karşı tarafın ilgisini tam anlamıyla kendi üzerimize çekmek adına tercih edilebilecek bir renktir.

Erkekler moru neden tercih etmeli? İşin ehli âşıkların kopamadığı bir renktir. Karşımızdakinin ve bizim libidomuzda artışa sebep olacaktır.

  • Sarı;

Güneşin rengidir. Aynı zamanda umudu, ilgiyi, iyimserliği ve evrensel aşkı temsil eden bir renktir. Geçiciliği simgelediği ve dikkat çekici olduğu için taksilerde kullanılır.  İştah açtığı gibi hazımsızlığın giderilmesinde de etkendir.

Karakterimizde temsil ettikleri; Herkesle iletişim kurabilen, sosyal ve geniş bir kültürel zenginliğe sahip kişilerin sevdiği bir renktir. Bu rengi tercih edenler iyi düşünceli ve neşeli kimselerdir.

Dekorasyonda; Fazla ilham verici olduğu için kafa karıştırabilir. Bu nedenle de çalışma odalarında kullanılması dikkat dağıtıcı olabilir. Ayrıca dinlenme mekânları için de uygun bir renk değildir.

Kadınlar sarıyı neden tercih etmeli?  Sorumluluk ve yönetim konusunda iddialı olduğunuzun temsilidir bu renk. Karşıda kişiye de sınırlarını bilmesi konusunda uyarıcı niteliktedir.

Erkekler sarıyı neden tercih etmeli?  İlgi çekmekten hoşlanan ve kontrolü elinde tutmak isteyen erkeklerin vazgeçilmezidir. Kendileri fark etmeseler bile içsel olarak bu duyguyla hareket ederler.

  • Siyah;

Gücün ve tutkunun rengidir. Soyluluğu da andırdığı için genellikle makam araçlarında tercih edilir. Batıda matemi temsilerken, Japonya’da mutluluğu simgeler. Işığı emen ve yok eden yerler siyah olarak algılanır. Siyah yaygın olarak kötülüğün sembolü olarak da algılanır.

Karakterimizde temsil ettikleri; Özgüveni yüksek, azimli ve kararlı kişilerin vazgeçilmez rengidir siyah… Kendi hayatlarının ve kararlarının mimarı olmak isterler. Fakat inatçılık ve aşırı hırs gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır.

Dekorasyonda; Karamsarlığı arttırabileceğinden özellikle çocuk odalarında kullanılmamalıdır. Siyahın yoğun olarak kullanıldığı yerlerde uzun süre kalmak, inatçılığa ve depresyona yönlendirebilir kişiyi.

Kadınlar siyahı neden tercih etmeli? Herkes tarafından bilindiği üzere siyah renk fiziksel kusurları kapatmaya birebirdir. Diğer taraftan cazibenin, zarafetin ve asilliğin sembolüdür.

Erkekler siyahı neden tercih etmeli? Az önce de belirttiğim gibi siyah gücü temsil ettiği için üzerinde bulundurmak da bu etkiyi arttırır. Kendine güvenen ve konsantrasyonu yüksek bir izlenim verir.

  • Pembe;

Kırmızı ile beyazın birleşiminden oluşan bu renk, kırmızı gibi canlılık verir ama daha yumuşaktır. Hayallerinde rengidir. Saflığı ve sevimliliği çağrıştırır. Sakinleştirici etkisinden dolayı hapishane ve rehabilitasyon merkezlerinde tercih edilen bir renktir.

Karakterimizde temsil ettikleri; Bu rengi sevenler (ki bunlar kadın ağırlıklıdır) duygusal, sevimli, sorumlulukların bilincinde ve biraz ürkektir. Fakat bu ürkekliklerini belli etmekten pek hoşlanmazlar.

Dekorasyonda; Aktif olarak üretken olunmasını istediğimiz alanlarda pembe rengi pek tercih etmemeliyiz. Çünkü rehavete kapılabiliriz. Diğer yandan karşımızdaki insana rahatlatıcı bir etki bıraktığından, bazı işyerlerinde kasiyerlere pembe renk içeren kostümler tercih edilmektedir.

Kadınlar pembeyi neden tercih etmeli? Pembe rengi tercih eden kadın, algısal olarak saf, sevimli ve masum bir etki bırakır. Tam bir cici kız olduğunuzu irdelemek için bu rengi seçebilirsiniz.

Erkekler pembeyi neden tercih etmeli? Bilindiği üzere erkekler kendi üstlerinde bu rengi görmeye pek tahammül edemezler. Oysaki pembenin sakinleştirici ve vücudu rahatlatıcı etkileri vardır.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, öncü burçta hareket ediyor. Sosyal medyadaki yanlış anlaşılmalar küslükleri, sessiz tiripleşmeleri beraberinde getirebilir. Ailelerin en yaşlı üyeleri bu döngüde daha çok konuşulacak.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...