Yükleniyor . . .

PANDEMİNİN GETİRİSİ “TÜKENMİŞLİK”

PANDEMİNİN GETİRİSİ “TÜKENMİŞLİK”

En Önemlisi; Biz Ne Kadar Tükendik? Gelin Bu Sorunun Cevabını Birlikte Bulalım.

Yay gibi sinirlerin de gerildiği bir yıldan geçerken, yaşamın yeni şekline adapte olmak işleri yokuşa sürdü doğrusu. İş stresi bir yana, gelecek kaygısı ve “Yarın daha neler olacak?” telaşı arttı. Karşı karşıya kaldığımız olağanüstü sayılabilecek durumlar göz önünde bulundurulduğunda, psikolojik olarak deformasyona uğradığımız bile söz konusu olabilir. İyiden iyiye gerilen sinirler, kendi üzerimizde kurduğumuz dayanılmaz baskı, çırpındığımız bu günlerin peşinde büyük patlamaları tetikleyebiliyor. Gerilim hattında yürürken yavaş yavaş tükendiğimizi hissetmekse kaçınılmaz gibi.  Aşırı yorulduk birbirimizden. Bir de üstüne 2020 yılıyla beraber tüm davranışlarımızı kısıtlayan ‘pandemi’ kelimesinin içine esir olduk. Baş etmeye çalışıyoruz.

Baskı Tükenmişliği Körüklüyor

Baskı altında iyice eziliyoruz. Zaman geçtikçe ise çevremizden, olup bitenlerden iyice kopuyoruz. Duygusal yetersizlik ve ilerlemesiyle hissizliğe doğru yöneliyoruz. Tükenmişlik, hayattan keyif almamızı engelliyor, dünyayı da yaşanması daha güç bir yer haline getiriyor.  

Peki kendimizi böylesine tüketirken, korumaya çalıştığımız sağlığımıza daha büyük hasar verdiğimizin farkında mıyız? Pek değil gibiyiz. Tükenmişlik sendromunun gerçek anlamda farkına varamıyor, bu yüzden de önlem alamıyoruz. Ufak bir testle en azından öngörebilir ve müdahalede bulunabiliriz. Öyleyse aşağıdaki teste bir göz atarak ne kadar tükendiğimizin cevabını beraber keşfedelim.

Aşağıdaki soruları, A “asla”, B ”bazen” ve C “her zaman” olacak şekilde cevaplayınız.

 1. Sabahları yorgun uyanıyorum ve kronik hale gelen vücut ağrılarım var __
 2. Günlük rutinlerimi idame ettiremiyorum  __
 3. Genel ruh halim karamsarlık ve üstüme  gelindiğinde sıkışmışlık hissi hakim  __
 4. Duygusal olarak ani iniş ve çıkışlar yaşıyorum  __
 5. Beni öfkelendirmek çok kolay ve sabır gerektiren işlerden kaçınıyorum  __
 6. Beslenme düzenimde bozulma, aşırı kilo alıyorum/kaybediyorum  __
 7. Kişisel hijyen ve bakımımı abarttım / azalttım  __
 8. Kendimi, çevremden ve diğer insanlardan soyutladım  __
 9. Başarısız ve değersiz hissediyorum  __
 10. Uyumakta zorlanıyorum yada normal uyku düzenim bozuldu  __
 11. Eskiden işimi çok severdim şimdi sevmiyorum / ayrıldım_
 12.  Ailemden bu süreçte çok uzaklaştım  __
 13.  Sevmek bana yorgunluk hissi uyandırıyor/ korkuyorum  __
 14. Kendimi devamlı haklı görüyorum __

Sonuç Olarak;

 • A’lar çoğunluktaysa, çok düşük bir seviyede tükenmişliğe işaret eder.
 • B’ler çoğunluktaysa, tükenmişliğe dair tehlikeli belirtileri barındırdığınızı anlatır.
 • C’ler çoğunluktaysa, ciddi anlamda tükenmişlik sorunu ile karşı karşıya olduğunuzu gösterir. Bedeninize ve kendinize kulak verme zamanı gelmiş. Oklar profesyonel destek almanızın vakti geldiğine işaret ediyor.

Evet, Pandemi dolayısıyla tatil fikrine sıcak yaklaşamıyoruz, korkuyoruz. Elimize bavul alıp bir yerlere kaçma fikri yerine, kendimizle baş başa vakit geçirecek alanlar mı bulsak? Birkaç gün   küçük hamlelerle hayatın akışını yavaşlatabiliriz. Gündelik sorunlardan bizi uzak tutacak aktivitelerin peşinde olmanın yanı sıra, durup dinlemek iyi gelebilir. Kendimizle biraz daha ilgilenip, belki kendimizi biraz da şımartabileceğimiz zamanlara çevirebiliriz bu günleri. Etrafımızdan ise, bizleri kapana kısılmış hissettirecek insanları ve olayları görmezden gelebiliriz. Önceliğimiz, hayatımızda biriktirdiğimiz stresi azaltmak olsun.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Bütün Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

07.08.2020

Günün Ruh Hali
Ay toprağın değişkeninde. Neden-sonuç ilişkisi kurmak isteyeceğimiz bir gün! Evde hummalı bir temizlik yapmak isteyeceğiz. Saman altından su yürütenler hayal kırıklığına uğrayabilir.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...