Yükleniyor . . .

NEPTÜN VE EVLER

Yönettiği Burçlar: Balık

Cinsiyet: Dişil

Neptün 1846’da keşfedilmiştir. Hayal gücünün yıldızı olan Neptün, çok hassas bir güç olmasına rağmen büyük etkiler altında kalmaz. Bu şekilde olmasına rağmen kendi yarattığı etkisi ise oldukça güçlü olabilir. Başka yıldızlarla uyumsuz hale gelirse; hayal kırıklıklarını beraberinde getirebilir. Neptün uyumlu ise yaşam sevincinin artması, neşeli tavırlar gösterilmesini sağlar. Bu gezegen kişilere yaratıcılıklarını ve yeteneklerini üst düzeye taşır. Neptün keyiflendirdiği kadar da insanı yanıltabilen bir güçtür. Bu yüzden haritadaki durumu ve transit geçen Neptün’e dikkat etmek gerekir.

Sevgi: Hayal gücünü destekleyen Neptün sevgiyi de etkiler. Zaten sevgide hayallerin, isteklerin önemi büyük değil mi? Neptün yanıltıcı bir etki yarattığı için, insanın kendisine kandırmasına da yol açabilir. İnsan duygularının yönlendirmesiyle âşık olduğunu düşünebilir. Halbuki beğeni ve hayranlık duygularını aşkla ile birbirine karıştırıyor olabilir. Neptün karşımızdaki kişinin sahip olduğu özelliklerini, yeteneklerini gözümüzde büyütmemize de neden olabilir.  Ama Neptün uyumlu durumdaysa isteklerin, hayallerin gerçekleşmesini sağlayacaktır. İlişkide bir masalı andıran kahramanların yerine kendine koymanıza sebep olabileceği gibi yaşanmışlıklarda derin izler bırakacaktır.

Sağlık: Neptün ayakları ve hücre yapısını temsil eder. Sert açılar aldığı zaman ayaklarla ilgili sıkıntılar yaşanabilir. Ama Neptün genellikle organlarla ilgili rahatsızlıklar vermez. Neptün, duyguları, sinirleri etkilediği için psikolojik sorunlar yaşanabilir. Çeşitli fobilerin olmasına sebep olabilir. Örneğin; yüksekte duramama, kapalı alan korkuları ortaya çıkar.  Bunlar çok sık olmamakla karşılaşılabilecek durumlardır.

Temsil ettiği şeyler: Hayal gücü, şaşkınlıklar, sezgiler, uyuşturucu maddeler, bağımlılıklar, intihar, mistik konular, görsel çalışmalar, fotoğrafçılık, okyanuslar Neptün yönetimindedir.

Neptün İnsanıysanız: Haritanızda Neptün’ünüz kuvvetli bir açıdaysa duygularınızı saklamakta başarılısınızdır. Hayal gücünüz yüksektir.  Bu da yaratıcılığı arttırır. Sezgiler ön planda olur.  Ama gözden kaçmayacak bir detay ise kendinizi kandırmaya çok yatkınsınızdır. Hayal dünyanızla gerçekliliğinizi bir dengede tutmak önem kazanır.

Neptün ünlüleri:

Neptün’ü güçlü olan kişiler yaratıcılıklarını kullanmaları sonucu başarılı işlere imza atabilirler. Fizikçi: Albert Einstein. Telefon icadını yapan: Alexander G.Bell gibi birçok kişinin ismi örnek gösterilebilir.

Temel Fonksiyonlar

“Hayaller Gezegeni” Neptün; esrarlı, sisli, soyut anlamda güzellikleri temsil eder. Bu gezegenin etkisindekiler renkli hayal dünyasına sahip, yaratıcı, edebiyatta ve güzel sanatta yetenekli kişilerdir. İncelik, zerafet, hassaslık, özveri, anaçlık, artistlik duyarlılık bu gezegenin kişilere verdiği olumlu özelliklerken, gerçeklerden uzaklaşıp hayallere kapılma gibi bir eğilim göstermelerine de sebep olabilir. Venüs’teki doğal güzellik anlayışından farklı olarak, bu yıldızın etkisindeki kadınların kendilerini makyaj ve giyim yoluyla oldukça çekici hale getirmeleri mümkündür. Neptün’ü güçlü kişiler özellikle sezgileriyle hareket etmeye meyillidir. Neptün bir yandan ilaç ve uyuşturucu maddeleri de etkisi altına alır. Bu durum kullanım amacına göre kimi zaman olumlu sonuçlar doğursa da kimi zaman kişiye zarar da verebilir.

Sis gezegeni olarak da adlandırılan Neptün, bazen gerçekleri saptırabilir, algıyı zorlaştırabilir. Ama gezegenin özellikleri olumlu olarak değerlendirilirse kişiler müzik, edebiyat, sanat alanında başarılı işlere imza atabilir. Uykuyu temsil eden Neptün aynı zamanda vücutta lenf bezlerini, bilinçaltını ve hipofiz bezini de yönetir. 

Neptün’ün etkisiyle kişi çevresinden kendini soyutlayarak, kendi hayal dünyasının içerisinde yaşamayı tercih edebilir. Neptün uyumsuz durumdaysa karamsarlık, evham ve endişe yaratabilir. En kötüsü de Neptün bağımlılıkları arttırabilir.

Neptün sert açıları aynı zamanda gizli düşmanlıkların da işaretçisidir. Kesin olarak kötü şekilde yorumlamak doğru olmayacaktır. Bu yüzden mutlaka bulunduğu burç ve açıların yorumlanması gerekir. Haritayı bir bütün olarak değerlendirmek şart! Çünkü bazı açıların baskınlığı, 12.evdeki Neptün sert açılar yapsa bile korkulan etkileri yaratmayabilir. Bu yüzden astrolojiyi öğrenmeyen, yeni başlayan kişilerin mutlaka burçların özelliklerini, yıldızların belirli burçlardaki durumlarını ve güçlerin birbirleriyle yaptıkları açıların anlamları iyi bilmeleri gerekir. 

Neptün on iki evi gezerken etkileri nelerdir? Nasıl bir karaktere bürünüyoruz?

Neptün haritanızda 1. Evde ise

Duyarlılık, dış etkilere açıklık, kolay kandırılma, sezgisellik, bütünü idrak, hayalci, dalgın, unutkan, idealist, dünyayı istediği gibi görme, gerçeklerden kaçma.

Neptün haritanızda 2. Evde ise

Zenginlik ve servete karşı idealist ve gerçek dışı tavırlar, finansal fırsatları sezme veya tersine aldanma. Paranın parmaklar arasından akıp gitmesi, parasal konularda kafa karışıklığı, kendi kıymetini bilmeme.

Neptün haritanızda 3. Evde ise

Hayal kurma bağımlısı, idealist, ilham alan, düşüncelerini açıklamakta zorlanan, edebiyat dallarında başarı. Yanlış anlaşılmalar nedeniyle akrabalar ve komşularınızla iletişimde zorluklar, anlaşmalarda yanılmalar, öğrenmekte dağılma, ifadede belirsizlik.

Neptün haritanızda 4. Evde ise

Aile soyuyla ilgili kuşkular ve endişeler, aile içinde pasif çözülüşler, ebeveynlerle zor ilişkiler. Ailede bazı sorunlar, sürekli taşınma ve evde tatminsizlik, suya yakın yerde oturma eğilimi.

Neptün haritanızda 5. Evde ise

Aşkta idealist, hayalci, platonik… Aşkta fedakârlık, hayal kırıklığı… Baştan çıkarıcı, gizli aşk ilişkileri… Sanatçı, yaratıcı. Çocuklar konusunda hayal kırıklığı. Oyunlarda, borsada kayıplar. 

Neptün haritanızda 6. Evde ise

Hayvan sevgisi, hayvanlara karşı son derece fedakâr... Astlarına karşı da fedakâr… İş ortamında sınır tanımayan, tatminsiz. Hassas sağlık, psikolojik sorunlar. İşte sorun, tatminsizlik, çözülme.

Neptün haritanızda 7. Evde ise

Ruh eşini arama, eşini idealize etme. İlişkilerinde yanılma, hayal kırıklığı. İlişkide kendini net görememe, aşırı fedakârlık… Kolay baştan çıkarılma. Evliliğin çözülmesi.

Neptün haritanızda 8. Evde ise

Hayatın gizemlerine, metafiziğe eğilim… Diğer insanlardan mali yardım beklentisi ama bulmakta zorlanma. Eşin ve ortaklığın parasında problem. Derin sezgisellik... 

Neptün haritanızda 9. Evde ise

Manevi öğretiler, mistik konular… Nihai gerçekliğin farkına varamama. Ruhani liderlere kapılma. Yasal konularda problem. Uzun yolculuklarda da problem. 

Neptün haritanızda 10. Evde ise

Hayal gücü ve yaratıcılığı kullanabileceği kariyer konuları; film endüstrisi, reklamcılık, müzik ve moda, yardım işleri, servis ve iyileştirme çalışmaları, su, deniz, yağ ve kimyasal bağlantılı meslekler. 

İtibar kolayca zedelenebilir, sahtekârlıklara ve skandallara dikkat. Medyumluk yeteneklerinde kariyer. Gelecekteki misyonunu ve kaderini sezme. Sorumluluk almaktan kaçma. Hedef belirlemede zorlanma.

Neptün haritanızda 11. Evde ise

Arkadaşlarında idealist ve diğerlerinin iyi yönlerini görmeye çalışma. Arkadaşlar tarafından hayal kırıklığına uğratılma, ihanete uğrama ve doğru yoldan çıkarılma. Manevi paylaşımlar ve yaratıcı ilgilere dayanan arkadaşlıklar kurma gücü. Sanatçılar, önsezileri ve mistik güçleri olanlarla ilişkiler.

Neptün haritanızda 12. Evde ise

Arkadaşlarının iyiliklerini görme yeteneği. Her zaman iyi niyetle düşünme gücü. Arkadaşlarına gereğinden fazla güvenme. Bu yüzden kötü alışkanlıklar edinme tehlikesi. Maneviyatı yüksek. Dostluğa çok önem veren. Derin dostluklar kurmada yüksek kabiliyet. 

Doğum anına göre çıkartılan bir yıldız haritasında Neptün on ikinci eve düşmüşse insanın iç dünyasındaki etkilenmeyi gösterir. Neptün 12.evde ve sevdiği burçtaysa ve büyük açılar yapıyorsa insanın hayal gücü oldukça kuvvetli olur. Yaratıcılık üst seviyededir. Aynı zamanda Neptün kişilerin sezgilerinin de güçlenmesini sağlar. Önceden yaşanabilecekleri öngörme ve rüyaların gerçeğe yakın olduğu da görülebilir. 

Astrolog Zeynep Turan 

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

17.01.2013 Tarihinde Kaleme Alınmıştır.

Günün Ruh Hali
Ay Terazi burcunda. Lüks tüketime yönelim artabilir. Uzun süredir bakımını ihmal edenler, güzellik salonlarına koşacaklar. İlişkilerinde belirsizlik yaşayanlar, net kararlar alabilir.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...