Yükleniyor . . .

NEPTÜN BALIK RETROSU (2014)

NEPTÜN BALIK RETROSU (2014)

Hayalgücü, ilham, bilinçaltı; NEPTÜN!

“Hayaller Gezegeni” Neptün; esrarlı, sisli, soyut anlamda güzellikleri temsil eder. Bu gezegenin etkisindekiler renkli hayal dünyasına sahip, yaratıcı, edebiyatta ve güzel sanatta yetenekli kişilerdir.

Doğum anına göre çıkartılan bir yıldız haritasında Neptün on ikinci eve düşmüşse insanın iç dünyasındaki etkilenmeyi gösterir. Neptün 12.evde ve sevdiği burçtaysa ve büyük açılar yapıyorsa insanın hayal gücü oldukça kuvvetli olur. Yaratıcılık üst seviyededir. Aynı zamanda Neptün kişilerin sezgilerinin de güçlenmesini sağlar. Önceden yaşanabilecekleri öngörme ve rüyaların gerçeğe yakın olduğu da görülebilir.

Hiç mi negatif etkileri yok? Tabii ki var… Bazı durumlarda 12.evdeki Neptün zararlı etkilerde yaratabiliyor. Sevmediği bir burçta ve sert açılar yapıyorsa o zaman melankolik tavırlar ve ruhsal rahatsızlıklar kendini gösterebilir.  Haritasında bu konumda olan kişiler, endişeli ve kuruntuludurlar. Hayal kırıklıkları, yanılgılara düşürebilir. Gerçekleri görmekte, kabullenmekte zorlanabilirler. Kendileriyle alakalı olmayan konuları bile üzerlerine alınabilirler.

Neptün’ün etkisiyle kişi çevresinden kendini soyutlayarak, kendi hayal dünyasının içerisinde yaşamayı tercih edebilir. Neptün uyumsuz durumdaysa karamsarlık, evham ve endişe yaratabilir. En kötüsü de Neptün bağımlılıkları arttırabilir. Hatta bağıml insanların daha çok konuşulduğu bir döneme giriyoruz...

Neptün sert açıları aynı zamanda gizli düşmanlıkların da işaretçisidir. Kesin olarak kötü şekilde yorumlamak doğru olmayacaktır. Bu yüzden mutlaka bulunduğu burç ve açıların yorumlanması gerekir. Haritayı bir bütün olarak değerlendirmek şart! Çünkü bazı açıların baskınlığı, 12.evdeki Neptün sert açılar yapsa bile korkulan etkileri yaratmayabilir. Bu yüzden astrolojiyi öğrenmeyen, yeni başlayan kişilerin mutlaka burçların özelliklerini, yıldızların belirli burçlardaki durumlarını ve güçlerin birbirleriyle yaptıkları açıların anlamları iyi bilmeleri gerekir.

NEPTÜN’ÜN DİĞER ÖZELLİKLERİ

Neptün 1846 da keşfedilmiştir. Hayal gücünün yıldızı olan Neptün, çok hassas bir güç olmasına rağmen büyük etkiler altında kalmaz. Bu şekilde olmasına rağmen kendi yarattığı etkisi ise oldukça güçlü olabilir. Başka yıldızlarla uyumsuz hale gelirse; hayal kırıklıklarını beraberinde getirebilir. Neptün uyumlu ise yaşam sevincinin artması, neşeli tavırlar gösterilmesini sağlar. Bu gezegen kişilere yaratıcılıklarını ve yeteneklerini üst düzeye taşır. Neptün keyiflendirdiği kadar da insanı yanıltabilen bir güçtür. Bu yüzden haritadaki durumu ve transit geçen Neptün’e dikkat etmek gerekir.

Sevgi: Hayal gücünü destekleyen Neptün sevgiyi de etkiler. Zaten sevgide hayallerin, isteklerin önemi büyük değil mi? Neptün yanıltıcı bir etki yarattığı için, insanın kendisine kandırmasına da yol açabilir. İnsan duygularının yönlendirmesiyle aşık olduğunu düşünebilir. Halbuki beğeni ve hayranlık duygularını aşkla ile birbirine karıştırıyor olabilir. Neptün karşımızdaki kişinin sahip olduğu özelliklerini, yeteneklerini gözümüzde büyütmemize de neden olabilir.  Ama Neptün uyumlu durumdaysa isteklerin, hayallerin gerçekleşmesini sağlayacaktır. İlişkide bir masalı andıran kahramanların yerine kendine koymanıza sebep olabileceği gibi yaşanmışlıklarda derin izler bırakacaktır.

Sağlık: Neptün ayakları ve hücre yapısını temsil eder. Sert açılar aldığı zaman ayaklarla ilgili sıkıntılar yaşanabilir. Ama Neptün genellikle organlarla ilgili rahatsızlıklar vermez. Neptün, duyguları, sinirleri etkilediği için psikolojik sorunlar yaşanabilir. Çeşitli fobilerin olmasına sebep olabilir. Örneğin; yüksekte duramama, kapalı alan korkuları ortaya çıkar.  Bunlar çok sık olmamakla karşılaşılabilecek durumlardır.

Temsil ettiği şeyler: Hayal gücü, şaşkınlıklar, sezgiler, uyuşturucu maddeler, bağımlılıklar, intihar, mistik konular, görsel çalışmalar, fotoğrafçılık, okyanuslar, su ile ilgili her şey Neptün yönetimindedir.

Neptün İnsanıysanız: Haritanızda Neptün’ünüz kuvvetli bir açıdaysa duygularınızı saklamakta başarılısınızdır. Hayal gücünüz yüksektir.  Bu da yaratıcılığı arttırır. Sezgiler ön planda olur. Ama gözden kaçmayacak bir detay ise kendinizi kandırmaya çok yatkınsınızdır. Hayal dünyanızla gerçekliliğinizi bir dengede tutmak önem kazanır.

Neptün ünlüleri:

Neptün’ü güçlü olan kişiler yaratıcılıklarını kullanmaları sonucu başarılı işlere imza atabilirler. Fizikçi: Albert Einstein. Telefon icadını yapan: Alexander G.Bell gibi birçok kişinin ismi örnek gösterilebilir.

9 HAZİRAN BALIK BURCUNDA NEPTÜN RETROSU

Astrolojideki çembere göre Koç 1. Evin sahibidir. Bireyselliğin tek başına hareketin, kendini düşünmenin başlangıcını oluştururken, 12. evin sahibi Balık burcu ise bireyselliğin sonu, içe dönük hareketleri temsil eder.  

Balık burcunun sembolü, biri akıntıya göre diğeri ise akıntıya karşı yüzen bir çizgiden ayrılmayan iki balık simgesinden oluşur. Mısır kültürüne göre Balık, beynin sağ ve sol bölümlerinin; ortasından geçen çizgi ise üçüncü gözün sembolüdür. Bir nevi Balık burçlarının psişik güçlerini önsezilerini ifade eder. 

3 Şubat 2012’de Kova burcundan Balık burcuna geçiş yapan Neptün, burada tam 12 yıl sürecek uzun misafirliğine başlamıştı. Neptün, modern astrolojiye göre Balık burcunun yöneticisidir. Neptün, 9 Haziran 2014’de 7 derece Balık burcunda geri hareketine başlayacak ve 16 Kasım’da 4 derece Balık burcunda ileri hareketine başlayacak.

Suyu temsil eden Neptün Retro’sunun yaz aylarında başlayacağını göz önünde bulundurursak, su ile ilgili (deniz, havuz, yüzme, ayaklar vs.) aklınıza gelebilecek her türlü detayı göz önüne alarak hareket etmenizi tavsiye ederim. Örneğin, çok problemli havalarda içinize sinmezse feribota binmeyebilirsiniz. Aniden bastıracak yağmurlara da hazırlıklı olmak lazım... Belki biraz klişe olacak ama hislerinize bu aralar daha çok kulak verin! Aynı zamanda bu tarihlerde vücudunuzdaki iltihap, ödem gibi problemleri asla bekletmemenizi öneririm. Bilmediğiniz yerlere girmemenizi, güven telkin etmeyen alanlarda, mekanlarda özellikle sıvı tüketmemenizin altını sıkıca çizmek istiyorum. Tedbir bizden, takdir yaratandan unutmayın...

Aynı zamanda, su burcunda (Akrep) devam eden Satürn gerilemesi (kötücül gezegen) sınavlarımızın bitmediğini de işaret ediyor. Hayat bazen bize öyle şeyler yaşatır ki, hazmetmek zaman alır… Ama sonunda mutlaka “iyi ki de böyle olmuş” deriz… 2014 yılını işte aynen bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Su grubundaki gerilemelerle, kendinize yönelebilir bu dünyadaki görevlerinize odaklanabilirsiniz. Birçok şeyi hızlı tecrübe edeceğimiz bir süreç, aynı anda farklı konularda bilgi akımı olabilir.

Neptün vücutta lenf bezlerini, hipofiz ve uykuyu temsil eder. ‘Sağlık olsun’ demek için bu ayları çok daha dikkatli geçirmekte fayda var.  2025 yılına kadar Balık burcunda kalacak Neptün, dünyanın petrol rezervlerinin ön plana çıkmasını, denizlerle ilgili birçok konunun devamlı gündeme geleceğini, ilaç sektöründeki devrimleri, aynı zamanda insanların ilaç bağımlısı olma yolunda adım adım ilerlediğini de kuvvetli bir şekilde vurguluyor... Rüyalarımız ise bu dönemde oldukça gerçekçi! Hatta bu gerçekçi ve karmaşık rüyalar sıklıkla uykumuzu bölebilir. Etrafımızdaki insanlardan ilginç rüyalar duyabilir, bunların haberci rüyalar olduğunu düşünebiliriz.

Neptün gerilemesi ile bu dönemde emin olduğunuz birçok konuda yanılabilirsiniz. İş veya ortaklı projelerinizde anlam veremediğiniz sorunlar çıkabilir. E, Neptün bu; göz kamaştırıcı, ihtişamlı şeyleri temsil ederken, gerçekleri göstermez!

“Ben realist bir insanım!” diyenlerin farklı tecrübeler yaşamaya hazır olması gerekiyor. Kasım ayına kadar sürecek bu retro, hayallerimizi ve görünenin dışında gerçekleşen bazı konuların altını o kadar çok çizecek ki, o gerçekçi tavrımız ister istemez törpülenecek. Fakat şu ince çizgiyi de ayırt etmek lazım, bazı insanlar vardır hani biz onlara hayal dünyasında yaşıyorsun deriz… İşte Neptün retrosunun vuracağı ilk kişiler aslında onlar… Görünen gerçekleri inkar edip, kendi kurduğunuz dünyada yaşıyorsanız, bu süreçte sizi bekleyen tehlike; hayal kırıklığı… Bilinçaltı ile bilinç üstünün amansız mücadelesine hazır mıyız? Bu kişilerden duyacağımız sözlere örnek olarak ise "Aslında beni aldatmak istemedi, yanlışlık var bu işte", "bana böyle bağırsa da, kötü sözler söylese de beni çok seviyor!", "benim çocuğum yalan söylemez, iftira atmayın ona!", "arkamdan kimsenin konuştuğunu sanmıyorum, seviliyorum ben" gibi optimistik bir bakış açısı daha sonrasında insanın başına bela olacak cinsten... Evet, hayal kurun (ki bu hayaller sizin işinize çok yarayacaktır), sezgilerinize kulak verin fakat gerçeklerden de bu kadar uzaklaşıp, kendinizce bahaneler üretmeyin. Her şeyin ortasını bulmak lazım değil mi?

NOT: Aldatma, aldatılma, kanma, kandırılma, inanma, inandırılma, kendi düşündüklerine inanma, olmayanı olmuş gibi değerlendirme, insanların kendine zarar vermeye daha meyilli olması, uyuşturucu-ilaç bağımlılığının artması, depresyon, hayal kırıklığı! İşte size 5 ayın özeti...

NEPTÜN’ÜN BURCUNUZA ETKİSİ

SİZ HİÇ ARAFTA KALDINIZ MI?

Bireyin kendiyle ilgili bilmediklerini öğrendiği bir dönemdir Neptün gerilemesi süreci; kendini bulduğu da diyebiliriz. Eğer hayalperest bir insansanız bu dönemde bol bol hayal kurun, sayfalar dolusu tasarımlar yapabilirsiniz kafanızda. "Somut olandan ve mantıktan başkası yalan" diyenlerin duyguları ise allak bullak. Kendinizi kapatmayın, mantığın her zaman işe yaramayacağınızı bilin... 

Koç: Balık burcunun 7.derecesinde başlayacak olan retro, 12.evinizi etkileyecek. 16 Kasım’a kadar hayallerinizi gerçekleştirmek için içinizde hiç olmadığı kadar büyük bir istek oluşacak. Korkularınız, kaygılarınız, ruhsal dünyanız bu dönemde ön planda. Ama burcunuzda hareket eden Uranüs’ü de unutmamak lazım. Size verdiği cesaretle hayalleriniz gerçeğe dönüşebilir. Ben bu kadar yaratıcı mıydım diyerek, ilham perilerine “merhaba” dediğiniz aylardasınız…

Boğa: Balık burcunun 7.derecesinde başlayacak olan retro, 11.evinizi etkileyecek. 16 Kasım’a kadar birlikte olduğunuz, çalıştığınız ya da yeni tanıştığınız insanların gerçek yüzlerini görebilir, sizi hayal kırıklığına uğratacak davranışlarına şahit olabilirsiniz. Çevreniz geliştiği gibi, topluma dair tecrübeleriniz de oldukça gelişecek. Hayal gücünüz geniş olmasına rağmen, önünüzü net göremeyebilirsiniz. Hem hayal gücünüz geniş, hem de geleceğiniz net bir şekilde gözünüzün önüne gelmiyor. Telaşlanmayın, kalabalıklar içinde tanındığınız ve adınızdan söz ettireceğiniz günlerdesiniz aslında…

İkizler: Balık burcunun 7.derecesinde başlayacak olan retro, 10.evinizi etkileyecek. 16 Kasım’a kadar hedefleriniz, işle ilgili fikirleriniz, geleceğe dair düşünceleriniz değişecektir. Kariyer yaşamınızdaki güncellemeler, sizi daha önce düşünmediğiniz yönlere sevk edebilir. Sezgilerinizi kullandığınız ve buna göre iş hayatını yönlendirdiğiniz bir dönem… Zor işlerle karşılaştığınızda kendinizi kapana kısılmış gibi hissetmenize neden olacak olan Neptün’ün bu oyununa gelmeyin, her zaman mantığınızı dinleyen tarafınızı biraz törpüleyip hislerinizin size yol göstermesine olanak verin.

Yengeç: Balık burcunun 7.derecesinde başlayacak olan retro, 9.evinizi etkileyecek. 16 Kasım’a kadar uzun mesafeli yolculuklar, yabancı kültürler, eğitim, medya ve uluslararası işler ön planda olacaktır. Neptün’ün yardımıyla farklı çevrelere girebilir, evinizden uzun süre ayrı kalabilir, eğitim hayatınıza öncelik verebilirsiniz. Sizden, sizin kültürünüzden çok farklı insanlarla tanışabilir; inanç sistemini tekrardan sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda körü körüne bağlandığınız siyasi ve dini değerlerinizle ilgili ufak tefek hayal kırıklıklarına uğramanız da mümkün. Bu konularda derinlemesine araştırmalar yapacağınız kesin…

Aslan: Balık burcunun 7.derecesinde başlayacak olan retro, 8.evinizi etkileyecek. 16 Kasım’a kadar paylaşım, sadakat, güven, cinsel arzular, ortak kazançlar, eşle birlikte yapılan işler ön planda olacaktır. Neptün, sizi manevi yönden sürekli rahatsız edeceği için dengesiz bir ruh haline bürünebilirsiniz. Bu dönemde paradan daha önemli şeyler olduğunu tecrübe edecek ve sevgi konusunda daha hassas olacaksınız. Ayrıca duygusal konularda verdiğiniz tepkiler de dengesiz ve sizden beklenmeyecek derecede şaşırtıcı olabilir.

Başak: Balık burcunun 7.derecesinde başlayacak olan retro, 7.evinizi etkileyecek. 16 Kasım’a kadar evlilik, eş, sevgili, ortaklıklar, ikili ilişkiler, paylaşımlar ön planda olacaktır. Balık burcundaki bu transit, sürpriz bir aşka (özellikle de yakın bir arkadaşınızla) davetiye çıkarabilir. Romantizm, aşk ve şefkat duygusu bu dönemde oldukça ağır basacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise yanlış hislere yönelmemek ve yanlış insanlar üzerine hayal kurmamak… Terk etmekle, terk edilmek arasında tecrübelerin yaşanabileceğini vurgulayan bu transit sizin için doğru olan insanı zor da olsa bulacağınızı işaret ediyor aslında. Fakat Kasım ayına kadar belirsizlik rüzgarları esebilir, bilginize…

Terazi: Balık burcunun 7.derecesinde başlayacak olan retro, 6.evinizi etkileyecek. 16 Kasım’a kadar yaşadığınız tecrübeler, sağlıkla ilgili konular, hizmetler, çalışma hayatı ve rutin işler ön planda olacaktır. Kendinize belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için yaptığınız atılımlarda bazı aldatmacalara ve içten pazarlıklı insanların önünüze koyduğu engellere takılabilirsiniz. Ayrıca fiziksel olarak kendinize daha fazla vakit ayıracak; spor egzersiz, diyet gibi konulara ağırlık vermeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu dönemde zehirlenmelere, alkol ve sigara gibi bağımlılık yaratan maddelerle ilgili sorunlara dikkat!

Akrep: Balık burcunun 7.derecesinde başlayacak olan retro, 5.evinizi etkileyecek. 16 Kasım’a kadar aşk, çocuklar, eğlence, kişisel zevkler ön planda olacak fakat bunları daha içsel bir şekilde yaşayacaksınız. Manevi yönden tatmin olmak sizi maddiyattan daha fazla mutlu edecek. Aynı zamanda başkalarına yardım etme, onların huzurunu koruma gibi görevler de edinebilirsiniz. Fakat dikkat, aşktan gözü kör olma durumu yaşanabilir ya da çocuklarınızın hatalarını kabul etmeyebilir, olayları kendi açınızdan değerlendirebilirsiniz. Rüya gibi bir ilişki yaşayabilir ve ilerlemesi için elinizden geleni yapabilirsiniz. Fakat Kasım ayının ortalarına gelindiğinde aslında ortada olan fakat sizin görmediğiniz sorunları yeni yeni idrak da edebilirsiniz.

Yay: Balık burcunun 7.derecesinde başlayacak olan retro, 4.evinizi etkileyecek. 16 Kasım’a kadar aile, ev hayatı, kişisel bağlantılar, gayrimenkul ile ilgili durumlar ve yakın akrabalar ön planda olacak konular arasında. Sahip olma ve birine bağlı olma duygusunun ağır bastığı bir dönem… Olumsuz olarak ise ailevi konular ve evinizle uğraşmak zorunda kaldığınız durumlar yaşanabilir, sizi hayal kırıklığına uğratan aile bireyleri ilgili sorunlar patlak verebilir. Ayrıca aile bireylerinin taşınması, yer değişikliği, sizin evden ayrılmanız da bu süreçte karşınıza çıkacak konular arasında. Neptün gerilemesi “ben nerede yaşıyorum, buraya ait değilim” hissi verebilir ve sık sık yer değiştirebilirsiniz. Kendiniz için güvenli bir çatı inşa ettiğiniz günler aslında.

Oğlak: Balık burcunun 7.derecesinde başlayacak olan retro, 3.evinizi etkileyecek. 16 Kasım’a kadar iletişim, kısa süreli yolculuklar, ticaret, eğitim, komşular, yakın çevre ile ilgili konular ön planda olacaktır. yukarıda saydığım konularla ilgili belirsizlikler yaşayabilir, önünüzü görmekte zorlanabilirsiniz. Örneğin, eğitim hayatına devam edip etmeme konusu kafanızda şekillenemeyebilir… Dikkat, bu dönemde dilinizin kemiği olmayacaktır, söylediğiniz sözler karşı tarafı olumsuz etkileyebilir.

Kova: Balık burcunun 7.derecesinde başlayacak olan retro, 2.evinizi etkileyecek. 16 Kasım’a kadar maddi konularda şanslı gibi gözükseniz de, önünüzü görmekte zorlanabilir; elinize geçen paranın devamlılığından şüphe edebilirsiniz. Bütçenizdeki belirsizlik sizi ruhsal olarak da rahatsız edecektir. Ama parayla saadet olmayacağını ve maneviyatın sizi mutlu edeceğini öğreneceğiniz bir dönem bu aslında... İnsanlara karşı daha merhametli, daha sevecen ve verici olacaksınız.

Balık: Burcunuzun 7.derecesinde başlayacak olan retro, 1.evinizi etkileyecek. 16 Kasım’a kadar kişiliğinizi en iyi şekilde ifade edebileceğiniz gibi, başkalarının da karakterini önemseyecek ve onların değerini daha iyi bileceksiniz. Sezgileriniz bu dönemde daha da artacak, insanlara karşı daha anlayışlı olacaksınız. Aynı zamanda yaratıcılığınıza şapka çıkarılabilir. Benim tavsiyem, uzun süredir kafanızda tasarladıklarınızı şimdi projelendirmek. Başarıya ulaşmanız oldukça kolay…

Astrolog Zeynep Turan 

Yazının Tüm Hakları Saklıdır 

26.05.2014

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...