Yükleniyor . . .

MERKÜR BOĞA'DA GERİLİYOR!

KÖKLERİMİZE DÖNÜYORUZ!

MERKÜR RETROSU BAŞLIYOR

(Yazıyı Sonuna Kadar Okuyamazsanız, Merkür’den Etkilenmeye Başlamışsınız Demektir)

Plan yapmak mı? Merkür ile dalga geçiyor olmalısınız...

Çünkü Merkür, toprak grubunun en planlarına sadık, sağlamcı, ketum, inatçı ve sabit nitelikli burcunda geri hareketine başlayacak. Merkür'ü bilirsiniz; hızdır, iletişimdir kısaca yerinde durmamaktır! Altın çağını yaşamadan önce( İkizlere geçmeden ) kendini biraz rötara alacak Merkür, bu sefer huysuzluğunu maddi konularda, günlük rutin üzerinde gösterecek. Bu sürecin esas kriz yaratan noktası ise zaman ve paranın tükenen kavramlar olması... Zaman kıymete binecek, yetmeyecek! Parasal konularda ise hiç aklımıza gelmedik aksaklıklar, geçmişe yönelik meseleler gündeme gelirken, Merkür bir anımızı şaşırtmadan es geçmeyecek. 28 Nisan 2016 tarihi itibariyle akşam saatlerinde başlangıç yapacak Merkür geri hareketi, 22 Mayıs' a kadar geri hareketine devam ediyor olacak.

Gelin; o zaman Merkür geri hareketini biraz daha derinlemesine inceleyelim;

Merkür Ne İşe Yarar?

Merkür dinleme, konuşma, öğrenme, okuma, araştırma, pazarlık ve görüşme, satma ve satın alma dahil, iletişimle ilgili her türlü konuyu yönetir. Merkür ayrıca resmi kontrat ve anlaşmaları, kitap, senaryo ve tez gibi tüm önemli yazılı dökümanları yönetir. Bu gezegenin ilgili olduğu konular arasında bilgisayar kodlaması dahil her çeşit kod, ulaşım, nakliye ve seyahat de yer alır. Merkür gerilediği zaman bu alanlarda karmaşa yaşanır ve olaylar kontrolden çıkar.

Peki, Merkür gerçekten geri gider mi?

Merkür gerçekten geri gitmez. Eğer astronomi ile ilgilenen ve gezegenleri gözlemleyen biri iseniz Merkür’ün geriye doğru hareket ettiğini görebilirsiniz, aynı eski çağlardaki astrologların yüzyıllar önce yaptıkları gibi. Bir süre sonra Merkür’ün durumunda üç buçuk haftalık bir dönemde gezegen ters yöne dönecek yine “ileri” doğru gitmeye başlayacaktır.

Merkür Güneş’e en yakın gezegen olduğu için yörüngesi Dünya’dan çok daha kısadır. Senede yaklaşık üç ya da dört defa Merkür Dünya’yı geçer. İşte o zaman Merkür’ün gerileme dönemini yaşarız. Eğer Mars’tan, Merkür ve Dünya’yı izleme şansınız olsa idi bu defa Dünya geri gidiyor gibi görünecekti. Çünkü Merkür çok hızlıdır ve eğer bir benzetme yapmak gerekirse Dünya’yı “toz, duman“ içinde bırakır. Merkür uyandığı ve hızlandığı zaman, aynı yanınızdan hızla geçen bir tren gibi, güçlü bir hava akımı ve “rüzgar” oluşturur. Merkür’ün gerilediği zaman yarattığı hava akımı ve karmaşa, Dünya üzerinde günlük hayatlarımızda hissettiklerimize çok benzer.

Astrolojide “yukarıda ne varsa, aynısı aşağıda da vardır” kuralı ile yola çıkarız.

Peki, gerileyen Merkür’ün her seferinde başımıza çoraplar örmesinin sebepleri ne?

Bu iş bilen, pratiğimizi kolaylaştıran gezegen gerilediği zaman, astrolojik olarak dinlenme modu olarak ta algılanabilir. Merkür’ün yönettiği aktiviteler iyi çalışan ve uyanık bir gezegen tarafından denetlenmenin faydasını göremezler. Sonuç olarak belirli bir oranda kargaşa ortaya çıkar.

Yılın ikinci Merkür geri hareketi nasıl başımızın belası olacak?

Zodyak'ta 2.evin temsilcisi olan Boğa burcundaki Merkür gerilemesi, para piyasalarını zorlayacağa benziyor. Ticari kaygılar en çok kendini çiçeği burnunda ortaklıklarda gösterirken, Merkür geri hareketi birlikte iş yürüten markaların geleceğinde belirleyici olacaktır.

Venüs'ten büyük anlamda referans alan bu Merkür geri hareketi; evlilikleri ve uzun soluklu ilişkilerdeki düzeni de biraz değiştirmeye niyetli. Özellikle bu dönemde göz önünde olan evliliklerin sarsıldığına tanıklık edebiliriz. Aynı durum marka evlilikleri için de geçerli tabi. İletişim gezegeni geri giderken, kıskançlıklar hiç daha da gün yüzüne çıkmaz mı? Çıkar! Bir de üstüne gurur biner karşı tarafla uzlaşmak fizana gitmeye benzer. Siz, siz olun sakın bu dönemde sevgilime nazım geçer diye düşünmeyin! Çünkü bu tarihlerde hepimiz artık sabrımızın son demlerinde olacağız.

Yılın ikinci Merkür retrosu Boğa burcunda gerçekleşirken, liderler havlu atacak.  Yetmedi, arka planda olanların keli görünecek! Sanayi devlerinden tutun da dünya da prestij yapmış liderlerin itibarları da bir bir sarsılabilir.

Merkür’ü tanıdınız!

Gelin, 21 maddede gerileme sırasında neleri yapmalı, neleri yapmamalı; iki dinle bir söyle diyerek dikkat etmemiz gerekenlere bakalım;

 1. Elçiye zeval olmazmış o yüzden aman dikkat! Merkür gerilerken önemli adımlar atmayın diyorum. Zaten bu dönemlerde gelecekle ilgili  özelikle boğanın özeliklerini taşıyan hiçbir konu  başarılı bir şekilde yerine oturmayacaktır. Bir planı uygulamaya başlamanın nerede ise imkansız olduğunu fark edeceksiniz. Gerileme döneminde başkalarının karar vermekte zorlandığını göreceksiniz. Bir karar verilse bile, daha sonra Merkür düzeldiği zaman ya da çok daha sonra değişime uğrayabilir.
 2. İletişimle ilgili herhangi bir şey yapmak için iyi bir zaman olmayacaktır örneğin; dergi, İnternet sitesi kurmak ya da reklam ve tanıtım kampanyası yapmak gibi. Merkür gerileme dönemleri iletişim sektörü ile ilgili olmasa dahi herhangi yeni bir girişim başlatmak için zayıf zamanlar olarak kabul edilir.
 3. Yeni bir anlaşma için kontrat imzalamak hatta el sıkışmak için uygun bir zaman değildir. Size ne söylense ve siz ne düşünseniz bile, ortam çok akışkan ve değişken olacaktır. Mutlaka karşınızdaki kişilerin kötü niyetli olması gerekmiyor sadece hiç kimse daha sonra koşulların nasıl olacağını tam olarak kestiremiyor.
 4. Eğer yeni bir işe başlarsanız, en başta işi kabul ederken düşündüğünüz pozisyonda çalışmayabilirsiniz. Eğer yönetici iseniz, işe alacağınız elemanı seçerken zorlanabilirsiniz o yüzden eğer mümkünse işe almayı geciktirin. Eğer bir ev satın alırsanız, daha sonra hiç beklemediğiniz problemlerle karşılaşabilirsiniz.
 5. Merkür posta ve bilginin yayılmasını yönettiği için önemli evraklar gönderirken özellikle dikkatli olun. Eğer bir faks gönderirseniz mutlaka karşı tarafı arayıp dökümanı yolladığınızı haber verin aksi takdirde ellerine hiç geçmeyebilir!
 6. Sakla samanı gelir zamanı. Eğer bir ofiste çalışıyorsanız ve önemli bir belgenin fotokopisini çekiyorsanız orijinalini saklamayı ihmal etmeyin. Aynı şekilde e-mail yolladığınız kişilere dikkat edin yanlış birine özel bir mail gönderebilirsiniz veya gönderdiğiniz bir mail yanlışlıkla aynı anda başkalarına da gidebilir.
 7. Üzerinde çalıştığınız bir projede anlaşma yapacağınız kişiler aniden fikrini değiştirebilir ve size yeni talimatlar vermeye başlayabilir. Bu da şimdiye kadar yaptığınız bazı işler için boşa kürek çektiğinizi size gösterebilir. Bazen siz kendinizi bilseniz de başkaları tarafından yanlış anlaşılmalarla karşılaşabileceğiniz için fazladan çaba gösterin çok daha memnun olacaksınız!
 8. Yaktın bizi Merkür! Eğer kişisel bilgisayarınıza yeni bir program ya da işiniz İnternetle ilgili ise yeni bir ağ kurmayı planladıysanız gerileme döneminin bitmesini bekleyin. Bu dönemlerde tuhaf şeyler olabilir. Örneğin; aniden geçmişte size hiç problem yaratmamış olsa bile, tüm sistem çöktüğü zaman hard diskinizin hatalı olduğunu keşfedebilirsiniz.
 9. Merkür ticareti ve satışları yönettiğinden gerileme dönemlerinde pahalı bir şey satın almamaya veya satmamaya çalışın. Parasız pazara, kefensiz mezara gidilmez düşüncesinden yola çıkarsak, mevcut kaynaklarınızı da bu dönemde kaybetmek istemiyorsanız söylediklerime kulak verin.
 10. Bir bakmışsınız aradığınız yok! Çoğu zaman aradığınız ürünün stoklarda kalmadığını öğrenebilirsiniz. Ya da eğer bir şey satın alırsanız bir araba, bilgisayar, mücevher gibi daha sonra bu kararınızdan pişmanlık duyabilir, aksaklıklar yaşayabilirsiniz.
 11. Söyle bize Merkür senin niyetin ne? Dediğinizi duyar gibiyim. Eğer araba ile seyahat ediyorsanız yanınıza fazladan haritalar alın, yeterince benzin olduğunu, doğru adrese sahip olduğunuzu ve yol tarifini iyi bir şekilde aldığınızı kontrol edin.
 12. Eğer arabanızdan ve ya evdeki teknolojik aletlerinizden tuhaf sesler geliyorsa, yola çıkmadan veya kullanmadan mutlaka baktırın. Yolda bir problemle karşılaşmak istemezsiniz! Eğer uçakla veya feribotla bir yere gidiyorsanız kalkış saatinizi mutlaka kontrol edin. Bavulunuza sahip çıkın çünkü o başka yöne gidebilir. Gitmesin!
 13. Bazı kişiler seyahatlerini tamamen iptal ederler, doğrumu? Eğer seyahatiniz işle ilgili ise, belki de bu akıllılık olacaktır. Yine de bu dönemlerde yapılan tatil amaçlı yolculuklar harika geçebilir. Ama velakin iyileştirici toparlayıcı bir seyahat organize ediyorsanız hemen bu fikirden uzaklaşın çünkü ilişkiniz tamamen bitebilir! Gidiyorum buralardan? Bu tarz bir yolculuk aklınıza düştü ise gerçekleştirin. Sonucunda her şeyden uzaklaşırsınız herkes sizi özler! Tavsiyem; Merkür Retro’sunda uzun zamandır gitmediğiniz, çocukluğunuzun geçtiği yerleri ziyaret etmeniz veya okul arkadaşlarınız ile sık görüşmek kendiniz iyi hissettirecektir.
 14. Ah Merkür! Bir berduş gibi gezmediğim kalmıştı sayende o da oldu. Bu dönemlerde unutkanlık bir sorun olabilir. Uçak biletiniz ya da pasaportunuz cebinizde olması gerekirken evde masanızda bırakmış olabilirsiniz. Cep telefonu veya eldivenlerinizi taksinin arka koltuğunda unutabilir veya araba ya da ev anahtarınızı unuttuğunuz için dışarıda kalabilirsiniz!
 15. Geldi bahar ayları gevşedi gönül yayları! Bu dönemlerde aşkta bile karışıklık yaşanabilir. Çiftlerin birbirlerini yanlış anlamaları komik olaylara neden olabilir. Aniden bir sonuca varmamaya çalışın netleşene kadar çaba gösterin. Sevgiliniz ya da eşiniz de fikrini değiştirebilir. Örneğin, eğer kız ya da erkek arkadaşınız önce “Ayrılmak istiyorum”, daha sonra “Hayır, ayrılmayalım! Gerçekten öyle söylemek istememiştim” diyebilir. Bunun nedeni ise bu etki altında insanların sağlıklı düşünememeleridir.
 16. Bir koltuğa iki karpuz sığmaz! Evliyseniz evliliğinizde eşinizden şüphe edebilir ya da karmaşık duygular yaşamanıza sebep olabilir. Merkür gerilerken ilişkinizi de geriletiyor. Uzun yıllar süren evliliklerin bir dizi sınava tabi tutulması büyük aşkların hiç beklenmedik bir şekilde sona ermesi gibi olaylar yaşayabilir veya tanık olabilirsiniz. Evliliğinizi kurtarmak ya da ilişkinize sahip çıkmak istiyorsanız; sabırlı ve kendini bilen biri olmalısınız. İpin ucunu kaçırırsanız bu dönemde sonuçların ne olacağını tahmin bile edemeyebilirsiniz.
 17. Merkür’ün her gerileme döneminde Zodyak’ın 12 burcundan bir ya da ikisinde olduğunu aklınızda bulundurun. Eğer gerileme kendi burcunuzda gerçekleşirse, yaşamınızdaki gecikmeler ve karmaşa her zaman olduğundan biraz daha fazla göze batabilir. Bu durumda çok daha dikkatli olmalı ve teklifleri, fikirleri, yaratıcı çalışmaları ve tüm planları iki kere kontrol etmeli ve hataları bulmaya ve varsayımları düzeltmeye çalışmalısınız.
 18. Hadi toparlanın! Dolaplarınızı ve dosyalarınızı düzenlemek için harika bir zaman olacaktır. Uzun zamandır giymediğiniz giysilerinizi toplayın ve bir yardım derneğine verin. Ayakkabılarınızı boyayın, hangilerinin tamire ihtiyacı olduğuna karar verin ve hazır bunları yaparken hangi aletlerin tamire ihtiyacı olduğunu da belirleyin. Bu dönemlerde çok meşgul olmamıza rağmen bu işleri yapmak için tuhaf bir şekilde daima daha fazla zaman buluruz.
 19. Merkür  “yeniden” kelimesi denilen her alanda karşımızda hazırımsınız!  geçen her şeyi yönetir yeniden değerlendirmek, yeniden yapmak, yeniden gözden geçirmek, yeniden tasarlamak ya da yeniden değinmek gibi. İnsan doğası gereği, her zaman karşımıza çıkacak yeni fırsatları duymak ister. Peki  Ama aslında gerçekten yapmamız gereken şey, ne? İşimizi sahiplenmek, kalitesine odaklanmak ve onu en iyi duruma getirmeye çalışmakla başlayabiliriz bu dönemi yönetirken. Merkür gerilemesi detaylara inmenize ve performansınızı mükemmelleştirmenize izin verir.  Merkür’e bu konuda yüzümüze güldüğü için teşekkür mü etsek ne…
 20. Bir deli kuyuya taş atmış kırk akılı çıkaramamış! Merkür bizi negatiflik abidesi gibi görünse de Merkür gerilediği zaman her şeyin kötüye gideceğini zannetmeyin. Bazen olaylar lehinize gelişir dönemlerini de barındırır aslında… Güzel haberler de alabilirsiniz. İsteyip de yapamadığınız herhangi bir olay da istekleriniz doğrultusunda gerçekleşebilir Retro dönemlerinde…
 21. Danışan dağlar aşar, danışmayan yolda şaşar! Bir ev için teklif verdiniz ve kabul edilmediyse, Merkür gerilediği zaman satıcı size geri dönebilir ve yeniden teklif vermenizi isteyebilir. Hatta bazen Merkür gerilerken insanlar durumları yeniden değerlendirir ve ortaya daha önce olduğundan daha avantajlı durumlar çıkabilir. Gördüğünüz gibi Merkür gerilemesi o kadar da kötü değil buna güvenebilirsiniz. Unutmayın; en fazla ileriye giden ok, en çok geriye çekilmiş yaydan çıkar. Merkür geriye gittikçe olumsuz durumlar ortaya çıkartsa da sonucunda geri dönüşümü çok daha iyi olabilir. 

Merkür Gerilemesi Hangi Konularda Maharetini Gösterir?

- Yanlış bir yöne sapmış proje üzerinde çalışıyor olabilir bu durumu çok tesadüfi şekilde çözebilirsiniz. Ya da son yılarda iş yerinizin tutumu ve çalıştırma politikası değişmiş olabilir. Bu da sizin çalıştığınız kurumun toplumda konuşulacağını işaret etmekte.  Veya iş yerinizde size yapılan haksızlıklara göz yumanların bu dönemde başı ağrıdığını gözlerinle şahit olabilirsiniz.  Merkür gerilediği zaman ekip ya da müşteriniz projenin düzeltilmesi ya da değişiklik yapılması gerektiğini somut bir şekilde anlayacak. Eğer durumu kanıtlamak için ikna edici bir konuşma yaparsanız işler sizin istediğiniz gibi gelişebilir. Ne de olsa herkes kendi kaderinin demircisidir.

- Bir iş teklifi geldi ve hemen kabul etmediniz ve beklediniz. İyi ki de beklediniz; daha iyisi karşınıza çıkabilir.  Hata bir anda iş kurma fikri gelişebilir yada uzun süre çalıştığınız yerden terfi alabilirsiniz.

- Açın karnı doyar gözü doymaz! Durumuna düşmekte Merkür’ün şanından lüksü seven boğa, evinde Merkür’ü misafir edemeyince bizim başımızı ağrıtabilir nasıl mı?  Buyurun anlatayım. Pahalı bir şeyi istediğiniz halde satın almadınız; işte bu dönemde bu konu tam bir baş ağrısı ve hırsa dönüşebilir. Hata eşler arasında kaç yıldır bu evde oturuyoruz sözü her evde slogan olarak kullanılabilir Merkür Retro’sunda! Birkaç hafta içinde göz diktiğiniz şey indirime girebilir. Bu durumda alış veriş başlasın! Demek için duracağınızı düşünmüyorum.

- Eğer bir toplantı ya da görüşme ertelenir veya iptal olursa, büyük olasılıkla çok işinize yarayacak ilave bilgiler toplamak için daha fazla zamana sahip olacaksınız.  Hata beklemeye alındıysanız burada önce iletişiminiz güçlenecek projeyi ve ya işi alma olasılığınız artabilir.

- Şeytan aldı götürdü satamadan getirdi durumlarıyla da karşılaşabilir, kayıp eşyalarınızı bulunabilirsiniz. Aslında o güzel bileziğiniz hiç kaybolmamış, kitaplığınızda en sevdiğiniz kitabın arkasında imiş!

Merkür Gerilerken Kararlarınızı Daha Sonraki Bir Tarihe Erteleme İmkânınız Yoksa Ne Olacak?

Birkaç hafta bekleme imkânınız yoksa? Böyle bir durumda hemen imza atmanız ya da bir karar vermeniz gerekiyor ise bu kararı verirken koşullarla ilgili şartların değişebileceğini düşünerek hareket edin ve kendinizi koruyacak bir B planınız olsun. Örneğin eğer harika bir daireye bakıyorsanız sözleşmeyi hemen imzalamanız gerekebilir yoksa fırsatı kaçırabilirsiniz.  İmzayı atmadan önce iyice araştırabilir, önce pek çok soru sorabilirsiniz. Eğer bir ev satın alıyorsanız, evi baştan aşağı kontrol etmesi konusunda uzman birilerine para harcamaktan korkmayın. Akıl akıldan üstündür unutmayın. Tam tersi olarak, eğer eski bir durumu veya satışı borcu kapatmak için geri dönerseniz kafanız çok daha açık ve net olacaktır. Yani geçmişi çöz yeniye odaklanırken kola kendini mantığı baskın kısacası.  Merkür geçmişte kalan konuları kapatmanıza olanak sağlar. Sağlar sağlamasına da olmayacak işe amin dedirtmez. Diyelim ki, bir sözleşme imzalayacaktınız ama bir nedenden dolayı ertelendi ve şimdi de Merkür gerilemesi başladı. Ya da biri ile yeniden bağlantı kurmak için geçmişe dönüyorsunuz. Eğer bu kişiyi önceden tanıyorsanız veya bu firma ile önceden bir ilginiz oldu ise cevabınızı gönül rahatlığı ile verebilirsiniz.

“Merkür Retroya Girince Her Şey Berbat Bir Hal Alıyor”

Hiç de Değil!

Merkür gerileme dönemleri sinir bozucu olabileceği gibi; planlarımızı yeniden yapmamız, değerlendirmemiz, gözden geçirmemiz ve düzeltmemize olanak sağlayarak faydalı da olabilirler. Bazen hayatın akışı içinde kendi temel varsayımlarımız ya da eylemlerimiz üzerinde fazla düşünmeden telaşla sürükleniriz. Merkür gerilemesi durmamıza, bakmamıza, dinlememize ve enerjimizi daha verimli bir yöne aktarmamıza izin verir. Aynı zamanda belirli durumlara son noktayı koymamıza yardım eder.

Gerileme dönemlerinde eski arkadaş ve akrabalarla biraraya gelmek oldukça sık rastlanan bir durumdur ve bu gezegenin gerileme yörüngesinde olmasının en olumlu ve eğlenceli taraflarından biridir. Eğer Merkür gerilemesi sırasında eski bir arkadaş ya da tanıdıktan haber alırsanız, bunun önemli bir nedeni olacağını hissediyorum. İkinizin birlikte yapması veya planlaması gereken bir durum veya faaliyet olabilir.

Durumlara daha yakından ve derinlemesine bakmak hepimiz için faydalı olabilir ve bu da Merkür gerilerken olur. Acele etmek isteseniz bile bunun nerede ise imkansız olduğunu göreceksiniz. Merkür gerileme dönemleri yapışkanların üzerinde yürümeye benzer ama bazen böyle yapmak çok hayırlıdır!

Eyvah! Ya Merkür Gerilerken Doğduysam Ne Olacak?

Merkür gerilerken doğan kimselerin bu dönemin karmaşasına bağışıklığı olduğu söylense bile ben bunun doğru olduğundan emin değilim. Benim için geçerli değil, ben de Merkür gerilerken doğmuşum ve her zaman bu dönemleri çok zor geçiririm. Bu belki de Merkür’ün yönettiği yayıncılık işinde çalıştığım içindir!

Yıldız haritanızı kontrol ederek bu dönemlerin birinde doğup doğmadığınızı twitburc uygulama soru sor bölümünden öğrenebilirsiniz.

Böyle özel dönemlerde doğanların, karmaşık kavramları yaratıcı bir şekilde düşünmelerine yardımcı  bir zekası vardır. gerçi günlük hayata sürüden arılan kudur kendileri… Günlük konulara felsefi ve derin bir yaklaşımınız var ise sizde bir kuzu olabilirsiniz. Bu dönemlerden birinde doğan bebeğiniz için asla endişelenmeyin diye de not düşüyorum.

Bir anne uyarısı; kendi yol haritanızı, kullanma kılavuzunuzu okutmadan (yorumlatmadan) çocuğunuzun haritasının peşine düşmeyin.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Haklı Saklıdır

05.04.2016

Günün Ruh Hali
Ay Terazi burcunda. Lüks tüketime yönelim artabilir. Uzun süredir bakımını ihmal edenler, güzellik salonlarına koşacaklar. İlişkilerinde belirsizlik yaşayanlar, net kararlar alabilir.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...