Yükleniyor . . .

MAYIS AYI YERYÜZÜNE NELER TAŞIYOR? (2020)

MAYIS AYI YERYÜZÜNE NELER TAŞIYOR? (2020)

Aylardır dünyayı evlere hapseden virüse ne kadar adapte olduğumuzu fark edeceğiz. Virüsün gündelik hayatlarımızdaki etkilerini daha hissedilir şekilde görmeye başlayabiliriz. Dünyanın tüm akışını değiştiren virüs ilk etapta hepimizde şoke etkisi yaratırken, ilerleyen aşamalarda yavaş yavaş, zorunlu olarak duruma adapte olmaya çalıştık. Dünyadaki gelişmeleri dört gözle takip etmeye çalışırken, aslında olayların perde arkasındaki değişimlerin de hayatımıza entegre olduğunu anlamaya başlayacağız. Aslında en başından bu yana bakıldığında çoğu zaman önemli sıçrayışlar tarihin seyrini değiştirmiş, köklü değişimleri beraberinde getirmiştir. Niteliksel anlamda değil ama niceliksel anlamda yeni bir çağa hazırlanıyor dünya. Alışkanlıklarımızın, doğru bildiklerimizin, değişmez dediğimiz içsel yasalarımızın bile farklı bir rota çizdiğine tanıklık edebiliriz. Belki bunu bir anda görmeyeceğiz, tanıklık etmeyeceğiz ancak çoğumuz kendi kişisel tarihimizden yola çıkarak ‘dünya bambaşka bir yere doğru’ gidiyor diyeceğiz.

Mayıs ayında akslar değişiyor.

5 Mayıs’ta akslar taşınmaya başlıyor. Bu durum son 1,5 yıldır içinde bulunduğunuz birçok detayın çözümlenmeye başlayacağını işaret ediyor. Gerek iş gerek sosyal çevremizle ilgili birçok karar almamızı sağlayabilir. Eğer 1989-1990 yılları arasında doğduysanız işinizle ilgili keksin kararlar verebilirsiniz.

Virüsün psikolojimizde yarattığı deformasyona dikkat!

Gök kubbe, mayıs ayında kişisel bakımımızı ön planda tutacağımızı, hijyeni daha çok kafaya takacağımızı, en önemlisi de görünüşümüzle uğraşacağımızı, kiloyu dert edineceğimizi, sosyal medyada temizlik yapacağımızı da vurguluyor. 2020 yılının ilk günlerinden bu yana dünyaca mücadele verdiğimiz salgın döngüsünü kapalı kapılar ardında yaşarken, bu durumun psikolojik yan etkilerini kendimizde görebiliriz. Mayıs ayında kaygı bozukluklarının, uyku ve korku problemlerinin, pesimist düşüncelerin içinde kaybolduğumuzu fark edip çıkma çabası göstereceğiz. Diğer yandan bu süreçte evinizle ilgili yeni düzenlemelere girebiliriz.

Satürn-Kova Retrosu mayıs ayında başlayacak. Gündelik hayata inen virüsten bir eşya gibi söz edilmesi, olaylara yıkıcı ve keskin tepkiler verilmesi, küçük küçük sosyalleşmeler, şehirler arası yolculukların kaldırılma ihtimaliyle seyahate çıkmalar gündeme gelebilir. Aile ve işle ilgili seyahate çıkanları, ev taşımayı düşünüp erteleyenleri çok yakından ilgilendiriyor mayıs ayı.

Annelerin farkındalıklarının arttığı günler…

Venüs hava burcunda geri giderken, bu döngüde çocuklarımızın sağlığı konusunda daha titiz davranabiliriz. Son 2 aydır psikolojik olarak sıkışan, beslenme alışkanlıkları değişen, bilhassa alerjisi olan çocuklarımızla ilgileneceğiz. Stresli, kaygılı konuşan annelerin farkındalıkları mayıs ayında daha da artabilir. Bu döngüde iletişimde ağır bir dil kullanan aile bireylerindeki kişiler ön plana çıkabilir.

Yapıcı iletişim, ilişkileri güçlendirecek

Her ne kadar kendi duygularımız ve yaşantılarımızdan hareket ederek, dünyayı anlamlandırmaya çalışsak da bu süreçte diğer aile bireylerinin bilhassa çocukların duygu durumlarını da anlamak gerekiyor. Dört duvar arasında, sınırları belirlenmiş dar alanda hele ki güzel havalarda dışarı çıkamamak, arkadaşlarıyla bir arada olamamak inatçılıklarını, huysuzluklarını tetikleyebilir ve öfke kontrollerini kaybetmelerine neden olabilir. Çocukların yaş faktörü ele alındığında, okul çağındaki çocuklarımızı çeşitli etkinliklerle yönetmek kolay olabilir ancak küçük çocukların duygu durumlarını yönetmek zor hale gelebilir. Gerek pedagojik gerek çocukların bireysel farklılıkları esas alındığında her biri için izlenecek doğru yol sağlıklı sonuçları da beraberinde getirebilir. Uygun bir dille anlatmaya çalıştığımız virüsü normal hayata döndüğümüzde de anlatmaya çalışacağız. Öyle ki bu kez normalleşme sürecini anlatmakta zorlanabiliriz. Ebeveynler olarak sağlıklı bir iletişim için tüm aile bireylerinin yapıcı bir diyalog içerisinde olması çok önemli. Çeşitli etkinliklerde, rutin hayatı biraz daha dinamik hale getirerek, oyun yoluyla çocuklarımızın bu süreci hem ruhsal hem de bedensel olarak sağlıklı bir şekilde atlatmasına yardımcı olabiliriz.

Belirsizlik duygusundan sıyrılmak gerek…

Hayatlarımızı köşeye sıkıştıran değişimleri sabırla yönetebilmek, üstesinden gelebilmek elbette çok zor. Belki de bizi dirayetli tutan yegâne duygu umutlarımız, yaşama sıkıca tutunma içgüdümüz ve sevdiklerimiz. Her ne kadar dirayetli durmak zorunda olsak da içimizde patlamak üzere olan bir volkanın içinde kavrulup duruyoruz. Duygusal, psikolojik anlamda derinlerimizde yatan etkileri göremiyor olabiliriz. Özellikle ‘belirsizlik’ duygusu psikolojimizi aşağı çeken, bizleri stresli bir ruh haline sokan duygulardan biri. Geleceğe dair net planlamalar yapamıyor, deyim yerindeyse yarını bile öngöremediğimiz zaman diliminin içerisinde karmakarışık bir sürecin içinden geçiyoruz.

Peki bu karmaşık süreç olayları daha da mı karmaşıklaştıracak?

Biraz evet biraz hayır! Gerek maddi gerekse manevi endişelerle örülü belirsizlik hissi, korku, endişe, tedirginlik, şüphecilik gibi duyguları da tetikliyor. Bırakın çevremize karşı kendimize karşı bile tahammül çıtamız azalıyor. Hele ki bu zorlu süreçte olmadık konuları ısıtıp ısıtıp önümüze getiren, basit dertleri dünya meselesiymiş gibi anlatıp duran kişilere karşı savunmalarımız mayıs ayında dönem dönem yüksek perdeden olacak. Tüm bunlarla birlikte bu süreçte fiziksel anlamda da dengelerimiz şaştı. Uykusuzluk ve iştah problemleri, konsantrasyon bozukluğu yaşamaya devam edebiliriz.

2020 yılının beşinci ayında Venüs geri gidecek! Birlikte mücadele etmeye devam etmeliyiz.

Mayıs ayında;

  • Çevremize karşı yardımlaşma duygumuz artabilir
  • İçsel stresimiz, gelecek kaygımız belirginleşebilir
  • İlişkimizden beklentimiz yükselirken, toleransımız azalabilir
  • Karşı tarafın sözlerini yanlış anlayabiliriz
  • İlişkilerimizde geçmiş konulara, üstünü kapattığımız hatalara takılabiliriz

Birbirimize en çok ihtiyacımız olan, destek vermemiz gereken günlerde yıkıcı davranmak tüm emeklerimizi, sevgimizi boşa çıkarmaktan başka bir işe yaramaz. Sadece iyi günlerde değil kötü ve zorlu günlerde de sevdiğimiz kişiyle el ele yürüme cesaretini, olgunluğunu gösterdiğimiz sürece ilişkimiz daha da güçlenecektir.

 

Astrolog Zeynep Turan

Yazının her hakkı saklıdır.

Kaynak gösterilmeden paylaşılamaz.

25.04.2020

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, Terazi burcunda arkadan iş çevirenlerin veya çapkınların işlerini artık daha da zorlaştırdığı dönemi başlatıyor. Seyahat planı olmayanları dahi harekete geçirecek günler başlıyor.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...