Yükleniyor . . .

KOÇ YENİAYI (30 MART 2014)

Arapsaçına Döndük!

Gönül isterdi ki, klasik bir Yeniay yorumu yapayım size. Çiçekler, böcekler, yenilikler, olumlu sürpriz gelişmeler demeyi ne kadar da çok isterdim. Fakat Yeniay öncesi ve Yeniay günü, gökte gezegenler arasında büyük bir çekişme var. Gökte ne varsa, yerde de o vardır diye boşuna demiyorum. Tam da ülkemiz açısından önemli bir tarihe denk gelen bu gün, oldukça çetrefilli ve soru işaretleriyle dolu! Gökyüzündeki gezegenler savaşı, yeryüzünü sallayacak gibi duruyor…

Öncü burçların en ateşlisi olan Koç burcunda gerçekleşen Yeniay, ertelediğiniz birçok şeyi de hızlandırıp, yaptırım uygulatacaktır. Yani yapmayacağım dediğiniz her şeyi yapmaya hazır olun. Ertelemelere paydos; hızlandırılmış bir programa merhaba…

Neler oldu, neler oluyor!

Öncelikle şöyle başlamak istiyorum, Dolunay ya da Yeniay gerçekleşti; bir günde etkilerini yaşadık ve bitti gibi bir durum asla yoktur. Kaldı ki, ay ortasına Başak burcunda gerçekleşen Dolunay’ın yılın en konuşulacak Dolunaylarından biri olacağını diğer yazımda anlatmıştım. 16 Mart’ta gerçekleşen Dolunay’ın, Güneş ile yaptığı bitmeyen kavuşumun etkilerini, Güneş’in Koç burcuna geçmesine rağmen üstümüzden atamadık. O günden bu yana özellikle ülkemizde sular dinmek bilmiyor. Med cezir olsa yine iyi, en azından bir mola hakkımız olur. Bu günlerde direkt büyük dalgalarla boğuşuyoruz! Kafamızı sudan çıkarıp, nefes almaya ihtiyacımız var. Yeniay belki soluklanmamızı sağlayacak ama istediğimiz kadar değil…

Biz astrologlar hep anlatırız ya, Yeniay geldi yenilenme zamanı. Olumlu gelişmeler sizi bekliyor diye...

Peki, 30 Mart’ta gerçekleşecek Yeniay’ı neden doyasıya yaşayamıyoruz?

İsterseniz madde madde anlatayım, daha açıklayıcı olsun.

  • Zorlayıcı gezegen Satürn retrosuna devam ediyor, bir de yetmezmiş gibi 29 Mart’ta Güneş ile kare açı yapıyor. Bu ne demek; diklenme ve kavga! 30 Mart öncesi ortam gergin, insanların birbirine tahammül etme yetisi azalıyor.
  • Savaş gezegeni Mars retrosuna devam ediyor, bir de yetmezmiş gibi Yeniay evresinde Pluton ile 120 derecelik açı yapıyor.
  • İleri görüşlü Uranüs’ün ise talih gezegeni Jüpiter ile yaptığı 90 derecelik açı mı, yoksa gelenekçi gezegen Pluton ile yaptığı 90 derecelik sert açısı mı daha zor! Dahi gezegenimiz Uranüs’ün Koç burcunda hareketine devam ettiğini de hatırlatmak isterim.
  • Mc Aslan’da; bir o kadar da inatlaşacağımızın göstergesi!
  • Güneş ile Koç 1 derecelik yakınlığa sahipler. Ay ise Güneş’in en zararlı ışınlarından etkileniyor. Güneş ve Ay’ın kavuşum yapıyor olması güzel bir şey gibi duruyor olsa da, birbirlerine bu kadar yakınken bin yandan da yıkmaya hazırlanıyorlar. İki cambazın bir ipte oynamak istemesi gibi bir şey var karşımızda…

Bu hareketliliğin Türkçe meali ne?

Uranüs 2009’dan bu yana Koç burcunun evinde ağır adımlarla ilerlerken, Güneş geçtiğimiz günlerde yani 20 Mart akşamı Koç burcuna geçiş yaptı. Ardından hızla Ay da onlarla aynı alana dahil olup, kavuşum yapmaya hazırlanıyor.

Güçlüler sofrası burada kurulurken Uranüs Pluton ile kare açı yapıyor ve dengelerin ne kadar hassas olduğunu bir kez daha gösteriyor. Yengeç Oğlak aksı üstünde Jüpiter’in Pluton ile karşıt açı yapması, ruhun en hassas noktalarına dokunacaktır. İçsel savaşımızın, dışa yansımasından korkabiliriz! Var olan doğruların altında gerçekleri arayacağız, sevginin en karışık halini hazmetmek zorunda kalacağız. Vazgeçmemenin, bize ne denli bedeller ödetebileceğini göreceğiz.

Dönüştürücü gezegen Pluton 14 Nisan’da gerilemeye başlayacak olsa da, şimdiden ağrılığını üstümüzde hissediyoruz; çünkü şuanda duraklama evresinde, yavaş hareketlerle ilerliyor. Üstüne üstlük Jüpiter’le birbirlerini sıkı sıkı tutuyor olmaları, Yeniay’ı gölgede bırakıyor. Asıl nokta bu! Bu öncü mevsimde Yeniay’ın yeniliklerini neden dillendiremiyoruz diye soranlar cevaplarını almış olmalı. Çünkü işte yukarıda saymış olduğum gibi, elimizi kolumuzu bağlayan böyle sert açılar var. Her ne kadar Merkür ve Satürn birbirlerine uzaktan el uzatıyor olsalar da, bu çaba ortalığı yatıştırmaya yetmiyor maalesef...

Kısacası 30 Mart’a damgasını vuran kişi sadece Güneş ile Ay’ın yakınlığı değil; Uranüs ve Pluton’un sert transitleri! Ya da gelin bu kaosun sorumlusu kim, seçme gereği bile duymayalım. Ayın ilk günlerinde gerilemeye başlayan Mars ve Satürn ile 16 Mart’taki Dolunay zaten gergin günlerin ayak seslerini oluşturuyordu.

Yeniay çok manidar!

Ne kadar enteresan değil mi, Türkiye’nin önemli kararlarının alınacağı gün olan 30 Mart’ta gökyüzünde de cümbüş var. Kim hesap edebilirdi ki, çok konuşulacak seçimlerin böyle bir tarihe denk geleceğini… Gerçekten de manidar bir Yeniay ile karşı karşıyayız!

Yeniay sonrasında neler yaşanacak derseniz şunu çok net söyleyebilirim: Borsadan tutun da teknoloji ve eğitim sektörüne kadar, iç gıcıklayıcı ve hızlandırılmış kararlar bizi bekliyor. Beterin, beteri var diyebilir; içimizdeki isyan bayraklarını dışarıya taşırabiliriz.

Bu yaşanılanlar ne ki, daha da ortalık karışacak diyecek kadar kendimden eminim! Satürn bizim hangi konularda zorlanacağımızın ipuçlarını verirken, Türkiye’nin 5.evinde etkili olmasının bedellerini özellikle gençlerimiz sonuna kadar yaşamaya devam edecektir.

Eğitim sistemindeki sorunların ortaya dökülmesi, yürüyüşler, ayaklanmalar, 80’lere kadar gidecek faili meçhuller, eskiden gizlenmiş ama şimdi ortaya çıkacak derin konular… Kısacası bazı insanların ipliği pazara çıkıyor… Benim aklıma gelmeyen, sizin aklınıza gelen komplo teorilerinin gerçekleşeceğine dair şüpheniz olmasın. Benden size tam not hatta! Türkiye’nin haritası oldukça ateşli; asıl seçimden sonra ortalık darmaduman...

Empati mi, o da ne?

Genelden özele inersek ise beklentilerimiz çoğaldığı gibi, buna paralel olarak hayal kırıklıklarımız da artıyor. Koç burcundaki Yeniay yapıcı mı, yıkıcı mı düşünmek lazım… Koç’un yönetici gezegeni Mars, Terazi burcunda retro yapmaya devam ettiği için ruhumuz zaten yeterince huzursuz. Duygusal olarak karşılığını alamadığımız pek çok şey var… Herkes kendi derdine düşmüş, empati yok denecek kadar az... Kimse kimseyi dinlemiyor.

30 Mart’taki Yeniay’ın hikayesi: Fırtınalı bir denizde ne yöne gideceğimizi kestiremeyiz. Deniz durulduğunda ise kendimize gelmemiz zaman alır. Ama mutlaka yönümüz değişir, düşüncelerimiz değişir!

Bu Yeniay’ın ne kadar etkili olacağını, 29 Nisan’daki Boğa burcunda gerçekleşecek Yeniay’da (ve Güneş tutulmasında) tekrar konuşuruz. O tarihe kadar deneyimleyeceğiniz şeyleri bir yere not alın isterseniz.

Astrolog Zeynep Turan 

Yazının Tüm Hakları Saklıdır 

24.03.2014

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, öncü burçta hareket ediyor. Sosyal medyadaki yanlış anlaşılmalar küslükleri, sessiz tiripleşmeleri beraberinde getirebilir. Ailelerin en yaşlı üyeleri bu döngüde daha çok konuşulacak.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...