Yükleniyor . . .

KEŞKE DEMEDEN ÖNCE...

PİŞMANLIK; Hayatta unutamayacağımız en büyük pişmanlık, pişman olurum diye yapmadıklarımızdır. 

Hayatımızda neyse ki gitmiş, yaşanmış dediğimiz birçok anımız vardır. Aldığımız anlık kararların sonuçlarını düşünmeyiz, hesap yapmayız. Geçti gitti diye kendimize telkin verir yolumuza devam ederiz. Kaç kere geceleri aklımıza gelen düşünceleri kovalamışızdır. Hayatta hep bir koşuşturmaca halindeyiz. Sanki bir yere yetişmeliyiz ama nereye olduğunu bilmeden. Rastgele yaşarız, planlar yapar, planları bozarız. Sonra bu sefer olacak diye aynı kısır döngüye hapsederiz kendimizi.

Kendimize şans tanımayız, çoğu zaman verilene razı oluruz. Yakınlarımızın yaşadıkları ile açık yaralarımızı görürüz ama üstene gitmeye korkarız. Değişiklik yapmak radikal bir karardır. Öyle ki hayatımızı değiştirmek sanki bizim elimizde değil gibi kendi hayatımıza köle oluruz, zincirleri kıramayız. İçimizdeki “biz”i es geçeriz en çok, çünkü “ben aslında ne istiyordum?” sorusuna cevap vermek zordur.

Pişmanlık duyup “keşke”lerde teselli aramak…

İçerisinde bulunduğumuz durumların arasında en zorudur. Duygusal yoğunluğunun altında ezilip kaçmaya çalıştığımız iç sesimizdir. Zamanı gelmedikçe anlayamayız bu duyguyu. Söylediklerimiz kadar söylemediklerimiz; yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızdır.

Kelime savaşları olur beynimizde. Cümlelerimiz birbiriyle çarpışırken bir sığınak buluruz. Kesin bir çıkış değildir ama bir nebze olsun duygularımızın dışa vurumunu yumuşatan bir kurtarıcıdır. Zayıf noktamızın açığa çıkışı olarak da tanımlayabiliriz. “Keşke” sözcüğü dökülür ağızımızdan.  Asıl akıl oyunu da burada başlar.

Keşke şöyle yapsaydım dediğiniz anda birden fazla “keşke”niz olup çıkar. Büyüdükçe büyür. En derine kadar inersiniz, nasılsa girmişsinizdir bu yola. Kendimize acımayı, kendimizi acıtmayı severiz.

Kabullenmek yerine umut etmek, çabalamak gerekir. Rüzgâr tersten esse bile inancımızı beslememiz ve inadına yürümemiz gerekir. Hayat ters köşelere yatırmış olsa bile tecrübe sayıp, tekrarları azalttığımız sürece korkularımızdan uzaklaşırız. 

Değiştirme şansımız vardır; ne zaman, ne kadar gecikmiş olduğunuzun önemi diye bir şey yoktur. Yolun neresinden dönerseniz kârdır ya hani. İşte öyle bir şey…

Alın size somut bir örnek pişmanlıklarımıza ve keşkelerimize dair;

Son nefeslerini vermek üzere olan insanları evlerinde ziyaret edip bakımlarını üstlenen Avustralyalı yazar Bronnie Ware, ‘Ölmek Üzere Olanların En Yaygın 5 Pişmanlığı’ adlı bir kitap yayımladı. Ölmeden önce insanların ağızlarından dökülen işte o 5 pişmanlık:

1- Başkalarının benden bekledikleri yerine keşke kendi istediğim hayatı yaşayacak cesaretim olsaydı.

2- Keşke bu kadar çok çalışmasaydım.

3- Keşke duygularımı açıklayacak cesaretim olsaydı.

4- Keşke arkadaşlarımla ilişkimi kesmeseydim.

5- Keşke daha mutlu olmama izin verseydim.

Peki, sizin keşkeleriniz neler, hiç düşündünüz mü? Yarın ömrünüzün sona ereceğini bilseniz hayatınızdan neleri değiştirmiş olmayı dilerdiniz? Ya da neleri yapmamış olmayı? 

Unutmayın, hala nefes alıyoruz ve bazı şeyleri değiştirmek elimizde. Pişman olduğunuz şeyleri sıraladıktan sonra listenize tekrardan bakın ve değiştirmeniz için geç olmayan maddelerin altını tekrardan çizin. Pişman olarak yaşayacağınıza elinizde hala zaman ve imkân varken atağa geçin, çaba gösterin, ertelemeyin…

Örneğin; en yakın arkadaşınızla aranız mı bozuk? Arayın! Bu sizin elinizde… Annenizle, babanızla, kardeşinizle sorunlar mı yaşıyorsunuz? Bu problemleri bitirmek belki de tek bir lafınıza bakıyordur, çaba gösterin. Geçmişi geri getiremeyiz, geleceği ise bilemeyiz. Biz en iyisi elimizdekiyle idare edelim ve “bugün ne yapabilirim”, “neleri değiştirebilirim” e odaklanalım.

Hayatta asıl önemli olan; hala yaşıyorken, asla geç olmadığına inanmaktır.

“Keşke”lerinizin az olduğu günler yaşamanız dileği ile…

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

10.08.2013 Tarihinde Kaleme Alınmıştır.

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Yaz gündönümünden geçiyoruz. Güneş Yengeç burcuna günün son saatlerinde geçecek. Ay ise Dolunay Fazına hazırlanıyor. Tesadüflerin tevafuklara hizmet ettiği, izole olmak isteyenlerin nefes aldığı yaz başlıyor.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...