Yükleniyor . . .

KABUL EDİLMEK

Makale 22/04/2022

KABUL EDİLMEK

Birbirimize sadece sosyal ağlardan bağlı olmadığımızı, kişiliklerimizin farkına varıp kaygılarımızın kölesi olmadığımızı anlamamız gereken günlerdeyiz. Her gün yeni bir gündemle karşılaşan zihinlerimiz, birey olarak bir karar almak isteyecek. Yaptıklarımızla hem kendi kendimize kabul ettirmek hem de çevremizde bir etki bırakmak isteyeceğiz. Sonuca baktığımızda insanlığın ortaya çıkışından bu yana en önemli gayelerinden birisi kabul edilmektir.  

Bu Nereden Çıktı?

Doğru iletişim kurarken karşı tarafı baskı altına almamak düşüncemizin tüm detaylarıyla kabul görürlüğünü geçerli kılacaktır. Biliyoruz ki ısrar sonucu gelişen bir düşünce kabul görmek yerine reddedilecektir. Bu gerginlik de iletişimsel telaşa davetiye çıkarır. Diyaloglarımızdaki tutarlı yapının kaybolması da düşüncelerimize olan odağın kaybolmasına sebep olur. Üzerinde güçlü tezlerimiz olduğu fikirleri bizden duymaya alışık olmayan bir iletişim modeli ile karşı karşıya kalmak, kafa karıştırıcı sorulara maruz kalmak, kabul edilme olgusunun en büyük düşmanıdır.

Stres Yönetimi

İletişimin en temel ögelerinden bir tanesi jest ve mimiklerle karşı tarafa rahat olduğumuz imajını vermektir. Stresi yönetemediğimiz anlarda kabul edilme ihtimalini ortadan kaldıracağımız gibi o kişiyle olan iletişim kanallarını da kapatmış olacağız. En nihayetinde karşımızdaki insana gizli bir baskı kurmak, ya da strateji yapmayı denemek bile stresin artmasına sebep olacaktır. Doğal yolla kurulan diyaloglar buradaki en büyük destekçimiz. Emeklerimizin boşa çıkmaması, kendimizi doğru ifade edebilmek ve sosyal cesaretimizi arttırmak tamamen bizim kontrolümüzde.

Bireysellik Sadece A Noktasından B Noktasına Götürür

İnsanlık olarak hayatın kolektif bir olgu olduğunu anlamamız gerekiyor. Grup çalışmasının başarısı ile ilgili bir çok araştırma ve tez yazıldı, bunlar boşuna kaleme alınmış olamazlar. Burada da ne kadar istekli olduğumuzu ortaya koymak için çevremizle daima kontak halinde olmak önemli bir kıstas. Bencil davranış modeli kişiye yer yer avantaj sağlıyor gibi görünse de mental anlamdaki doygunluğu çok azdır. Yalnızlığa sürükleyen gizli düşmanlardan bir tanesidir.

Yeni dünya düzeninde sistemleşen, dijitalleşen sadece iletişim kanalları olmadı. İnsanlık da mobilize oldu. Bu çarkın bir dişlisi olarak hiçbir şey olmamış gibi devam etmek yerine fikir birliği ile kabul edilme olgusunu yaşatmalıyız. Unutulmaması gerekiyor ki toplumsal sorunları çözmenin en iyi yanlarından bir tanesi kabul edilmektir.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Tüm Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

10.07.2020

 

 
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
2021 Var Olmak
Hiç kimse için alelade bir yıl olmayacak. Keskin ve kararlı bir yıl bizleri bekliyor…