Yükleniyor . . .

İŞ DÜNYASINDA KADINLAR YÜKSELİYOR, ERKEKLER ZORLANIYOR

İŞ DÜNYASINDA KADINLAR YÜKSELİYOR, ERKEKLER ZORLANIYOR 

Dünya değişirken kapitalist sistem sıkışıyor. 21. yüzyılın sancılarını hisseden kurumlar ardı ardına farklı fikirler ortaya koyarken global sahnede, iç işleyişlerinde lider, oyuncu değişikliği yapıyor. Lider bulunur demeyin lider krizi olan bir yüz yıldan geçiyoruz.

Eğer burada nereye atıfta bulunduğumu düşünüyorsanız size sadece Avrupa’ya dönüp bakmanızı öneririm. Peki geçtiğimiz yüz yılın en önemli global markaları Avrupa’dan çıkmışken, şimdilerde kapitalizm lider bile yutmaya başlamışken, sizce globaldeki liderler ne olacak?

Arka planda ne dönüyor.

21. yüz yılın alametifarikası globale nerede çelme takıyor derseniz; öncelikle ürün ne olursa olsun markaların satacağı ara sınıf kalmadı derim.  Bunu sadece bizim ülkemizden düşünmeyin. Birçok ülkede orta gelirli sınıf yok olurken, markalar ya üst segmente ya da alt segmente hizmet etmeye başladı.  Peki markalar kendi içinde yeni iş planlamalarına gitmiyor mu sizce bu durumda? Kesinlikle evet. Özellikle Satürn-Oğlak 2018 - Mart 2023 Satürn’ün Kova burcundan çıkışına kadar yani Satürn 5 yıl boyunca soğuk köşesinde yücelirken, sizce kapitalist sitem hızlıca aşağı doğru yuvarlanmayacak mı? Hem de son 10 yıldan daha hızlı! Peki A markası ya da B markası fark etmeksizin on binlerce çalışanı olan markalar ne yapacak, sadece crm, yani müşteri hizmetleri yönetimi ile mi ayakta kalacaklar bir taraftan da ara ürünlerini yiyen yüzyıla mı kafa tutacaklar?  Hayır tabi ki şimdiden başlayan hatta Temmuz 2019’da başlayan daha minimalist daha kompakt olma yoluna giriyorlar diyor Satürn!  Zaten ben size bu yazıyı yazarken tarih 2019 ve Satürn tam gaz yaşadığımız gezegende tozu dumana katıyor.   Dünyanın değiştiğini kurumsal hayatlarda herkes hissederken, size sadece şu öngörüde bulunabilirim. Geleceği geçmiş yüzyıllara göre dizayn etmeyeceğiz. Geçmiş başka geleceğimiz çok başka olacak.

Bugünlere gelene kadar neyi, nereye eklediklerini sorsanız başarı hikayelerinde biraz şans, çokça gayret, az değişkenle bu noktalara geldiklerini söylerler. Dünyanın ilk 20 şirketi şu an çoklu değişkenlerden, binlerce olasılıktan ve binlerce kriter yüzünden zor günler yaşıyor. Sistemler değişirken, asıl olan yöneticilerine oluyor ve olmaya da devam edecek! A’dan Z’ye yöneticilik mantığı değişirken markalar kendi yetiştirdiği insanı değil, çok daha amatör ruhlu, çok daha farklı sektördeki kişileri markalar birer ikişer transfer ederken yükselen trend ise kadın yöneticiler, kadın liderler olacak.  2020 Ocak ayı geldiğinde 21. Yüzyılın en efsunlu yeni kapıları aralanırken en büyük damgayı yöneticilere yapacak. Benim diyen CEO değişirken sektör içinde nefer olmayacaklar. Satır arası kalmayacak en büyük yorum ise kadınların ön saflarda olacağı bir de üstüne kararlı durup 2026’ya kadar ( Uranüs-Boğa seyri) erkekler dünyası gibi kadın kadının liderler dünyasında kurdu olmayacak. Bilakis küçük mesele olarak kalacak.

Dünyanın nabzını tutan 7 farklı sektörde   markalar, kurumlar ekipleri önce birleştirip ofislerdeki duvarları kaldırdığı gibi birbirinden bağımsız bölümleri birleştirecek. Daha hızlı olmak için 2020 Mart’a kadar birçok sayılı kurum kendi içinde bölümleri birleştirirken, iş akışını da yeniden tanzim ederken arada çıkarmalar yaparak ara yüzünü adeta yenileyecek.

Bugüne kadar yönetici kadrolarında her ne kadar cinsiyetçilik yapmıyoruz denilse de bunu bir de yaşayana sormak lazım değil mi? Artık yeni oyun kurucular kadın olacak. Her köşede yükselen kadın yönetici portföyü artarken, sektör gözetmeksizin sektör gözetmeksizin ve teknolojinin sahnede can bulup hayatlarımızı kavradığı her alanda yer alacaklar. Diğer taraftan dünyanın bambaşka bir yer olacağını söyleyen gezegenler birkaç yıl önceki usullerin sanki 100 yıllık eski metotlar olarak göreceğimizi de işaret ediyor.

Kurumların başarı hikayesi yeniden yazılmaya yüz tutarken,  kadınlar nasıl yükseliyor derseniz detaycılığından derim.

Erkeklerin kuralcı günleri mazide mi kalacak?

Beş duyu organını kullanan kadın, erkek dayatmalarını, kurallarını özellikle tek dizeliği kıra kıra aslında birçok kurumda ortaya koymuştu gücünü. Şimdi ne oldu da kadınlar dünyayı kurtarmaya soyundu derseniz ki bunu yapacakların hiç şüpheniz olmasın. Patlayıcıyı keşfeden de farklı bir köşede Nobel ödülü dağıtan aynı erkek. Erkeklerin günah çıkarma politikasının içine girip kaybolmadan kadınların daha adaletli olabildiğini bu yüzyılda tüm global markalar görürken, aynı zamanda yenilikçi ve motive edici olduğunu da ekip ruhunu koruyanın da kadın olduğunu fark edecekler. Tabi ki bu yazıyı okurken kadın yöneticinizin sizi yoran detaycılığı önünüze geliyor olabilir. Fakat erkek kadar tek düze olmadığını bir gün erkek yöneticinizle de anlarsınız. Bir kadın,  detayları önemsediği için iş yerinde ilişkilere daha çok önem verir. Her zaman iş saatlerinde arada da olsa duygu durumlarını analiz etmek ister ve ona göre kendi ile ilgili bilgi verir ya da iş arkadaşlarından geri bildirim almak için konuşur. Eğer doğru iletişim olmazsa işlerini tam olarak yapamadıklarına inanan kadın yöneticilerin aksine erkekler, iş yerinde detaylarla ilgilenmedikleri gibi iletişimde de çoğu zaman geçiştirerek hareket eder. En kısa cevapları erkeklerden alır en uzun briefleri kadınlarda dinlersiniz. Evet belki kadınlar daha hassas. Ama erkekler kadar dağınık iş yapmadıkları kesin! Kadınların Venüs, erkeklerin Mars desteği eskiden bilek gücüydü. Şimdi işleri değiştiren teknoloji yeni dünya düzeninde özellikle 2020 yılının sonlarında ön görülemez günler başladığında erkekler dünyasında sıkı bir düşüş yaşanacak.

Hatta size ilginç bir teori de ortaya koyayım.  Kadınların gücü erkeklerin depresyonu ile baş edemeyecek. Önümüzdeki günlerde kadın yöneticilerin aurası değişirken, erkeklerin detaylara daha çok önem vermeleri gerekiyor. Çünkü 21. yüzyıl sahneye çıkmaya hazırlanırken 20 yaşında kanı deli akan bir ruh haliyle tüm global markaları sallanmaya başlayacak. Gözünü, kalbini açan markalar zaten hafifleyerek yeni keskin kararlar alarak yola çıkmış olabilir. Acaba sizin çalıştığınız kurum ne olacak ve sizi nereye taşıyacak? Tabi profesyonel hayatta binlerce kritere bakmadan kişisel haritanızı incelemeden yön vermek çok zor. Fakat uzun yıllar profesyonel hayatın içinde olan biriyseniz dünyanın tepeden tırnağa değiştiğini sizin de değişmeniz gerektiğini belki de söylüyordur.

Astrolog Zeynep Turan

03.08.2019

Yazının her türlü hakkı saklıdır.

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, Terazi burcunda arkadan iş çevirenlerin veya çapkınların işlerini artık daha da zorlaştırdığı dönemi başlatıyor. Seyahat planı olmayanları dahi harekete geçirecek günler başlıyor.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...