Yükleniyor . . .

İLİŞKİLERİN ÖMRÜNÜ BİTİREN SOSYAL MEDYA!

Makale 09/01/2022

İLİŞKİLERİN ÖMRÜNÜ BİTİREN SOSYAL MEDYA! 

Size biraz 21. yüzyılın hastalığından, sosyal medyadan bahsetmek istiyorum. Uzakları yakın eden iletişim araçlarının büyüsüne 7’den 70’e kapılmışken,  birbirimizi fazla yaşar bulmuş olabiliriz.  Öyle ki selam sabah vermeden, sorgulamaya, yargılamaya çok rahat geçebildik.  Evet, hızımıza hız katıyor. Ama bu duygular için söz konusu değil. Duygular hızla hareket edilmeye gelir mi, sizce birbirimize karşı hissettiklerimize ne kadar hız yükleyebiliriz?   İşte burada duyguların hızı başımızı ağrıtmaya başlarken sevdiklerimize de çok farklı davranabiliyoruz. Bir süre sonra iletişimdeki hız diyalogda hunharca davranmamıza sebep olurken bir de üstüne olmadığımız gibi görünmeye itiyor.  Yani yansıttığınız siz ile yaşadığınız gündelik hayatınız arasında binlerce fark arasında sıkışıp kalmış oluyorsunuz. Siz daha hangisi olduğunuzu ayrıştıramamışken sevdiklerinizin sizi anlamasını ve fark etmesini bekliyorsunuz.  Zamanla bağımlısı haline geldiğiniz teknoloji, hayatın dört bir tarafını rahatlatırken, sosyal medya üzerinde farklı bir baskıyı hisseder oluyor, bir süre sonra çoğunluğa eşlik etmek için harekete geçiyorsunuz.  Bir zamanlar mahalle baskısı şimdilerde sosyal medya baskısına dönüşürken,  sevdiğiniz kişinin geçmişini bir anda mikroskopla inceleme şansı buluyorsunuz. 

Binlerce kolaylığı barındıran sosyal medya hesaplarının,  ilişkinize binlerce sorunu da ekleyebileceğini unutmayın.

Teknolojinin ilerlemesi ve sosyal medyanın hayatlara iyice yerleşmesiyle birlikte insan ilişkilerinde de değişimler meydana gelmeye başladı. İletişim çağında yaşanan bu değişim ilişkiler adına sizce ne kadar iyi oldu? Birlikte olunan kişiyi daha yakından tanımak için mi kullanılıyor yoksa daha uzakta olana erişebilmek için mi?

Büyük ihtimal siz ya da yakın çevrenizde bulunan insanlar birlikte olduğunuz kişiden ayrıldığınız da acaba ne yapıyor, aşk acısı çekiyor mu, sizi unuttu mu diye merak etmişsinizdir. Ancak birlikte olduğunuz kişiyle aldığınız ayrılık kararından sonra merakınızı giderecek bu soruların hepsini artık sosyal medya da bulabiliyor ve merakınızı gidermek isterken daha büyük içsel sıkıntılara sürükleniyorsunuz. Ve böylece birliktelikler her ne kadar bitmiş olsa da sanal anlamda bağlılık hala devam ediyor.

Sizce ilişkileri bitiren sosyal medya hesapları mı?

Belki de biten ilişkiniz için sosyal medya araçlarını suçlamak sizin için daha kolay bir çözüm. Asıl sorunun internet kablosunda ki iletişimden değil de, iki kişi arasındaki iletişim sorunundan kaynaklandığını fark edemediniz. Evet, sosyal medya araçları aldatma için gerekli zemini oluşturuyor ancak o amaçla kullanmayı tercih eden kişilerdir.

İlişki denildiği zaman kişiler arasında bir bağ oluşur ve bu bağ insanların birbirlerini anlama ve anlatma kısmıdır. İlişkinizde güven sorunu yaşayabilir ve bunun için sosyal medya hesaplarını kontrol etmek, telefon konuşmalarını denetim altında tutmak isteyebilirsiniz. Birlikteliğinizi ayakta tutmak adına son derece yanlış bir hamle olduğunu söyleyebilirim. Aklınızdan çıkarmamanız gereken nokta ise özel hayat! Sizin dışınızda gerçekleşen, var olan hatta siz hayatında olmasanız dahi olacak olan özel hayat. Eğer bir ilişkide güven sorunu varsa, bu durum tek tarafın kontrol altına almak istemesiyle hallolacak bir sorun değildir. Birlikteliği dengede tutmak istiyorsanız karşılıklı kararlar almalı ve birbirinize güvenmek için uğraşmalısınız. Sosyal medya hesapları şifrelerinin yalnızca tek tarafın rızasıyla verilmesi birlikteliğinize iyi gelmeyecektir. Ancak ortak bir karar alınarak bu şekilde sorunun üstesinden gelebileceğinizi düşünüyorsanız, karşılıklı özveri de bulunarak gerçekleştirmelisiniz. Tek taraf değil!

Birliktelik denilen oluşum sevgi, saygı, anlayış, yalan, güven(sizlik) ve yalandan oluşur. Hangisini daha çok kullanacağınız ise size kalmıştır. Birlikte olduğunuz kişiye kendinizden ne verirseniz karşılığında da onu alırsınız. ‘ Ama öyle olmuyor ‘ diyebilirsiniz, tabi ki istisnalar olacak ama siz de içinize dönüp baktığınız zaman asıl nerede hata yaptığınızı fark edeceksiniz.

İlişkiler artık üç kişi yaşanıyor. Siz, birlikte olduğunuz kişi ve sosyal medya. Karşılıklı duygularla birbirinizi beslemek yerine, sosyal medyadan alacağınız tepkiler üzerine ilişkinizi beslemeye devam ederseniz ilişkinizin sonunu çok daha kolay göreceğiniz aşikar. Gerçekliği olduğu gibi yansıtmayan paylaşımlarınız her ne kadar beğeni alsa da aslında siz ne yaşadığınızı çok iyi bileceksiniz ve bununla yaşayacaksınız. Gerçekten o kadar güçlü müsünüz?

Sosyal medyada olmak istediğiniz kişi gibi davranabilir ve kendi kişiliğinizi saklamayı tercih edersiniz. Bu yüzyıla vuran yansımalarınızı sosyal medya da görebilir, başkalarını da o şekilde yargılayabilirsiniz. İlişkiler de aslında bir noktada öyle değil midir? Kendinizi olmak istediğiniz kişi gibi tanıtmaz mısınız?

Birlikteliklerin arasına giren aslında sosyal medya değil, yalnızca kişilerin elinin altındaki sevgiden ziyade uzağındaki ilgiyi merak etmesi. Öncelikle gerçekten sosyal medyada bir ilişkimi yaşıyorsunuz? Yoksa sosyal medyayı bir eğlence aracı olarak mı görüyorsunuz? Bu soruların cevabını bulmak için ilişkinizin neresinde olursanız olun eğer sevgilinizin sosyal medya hesaplarını abluka altına almış ve kuş uçurmuyorsanız sevgilinizle kaygılarınızı açıkça konuşmadığınız anlamına gelir. Eğer ilişkiniz sosyal medyada başladı ve birlikteliğinizi aynı şehirlerde olmanıza rağmen oradan yürütmeye çalışıyor ve bir türlü ilişkinin en önemli adımlarına yani paylaşmaya, konuşmaya hatta düzenli buluşmalara geçemiyorsanız dikkatli olmalısınız. Siz veya sevgiliniz sanal dünyadan çıkmak istemeyen bir ilişki  modelini yaşıyor olabilirsiniz.

İlişkiniz ortak çevrenizden gizlemek için sosyal medya da ortak paylaşımlardan bulunmuyorsanız, bu da bir süre sonra sizde sevgilinize karşı güvensizlik duygusunu tetikleyecek.

İlişkinizde sosyal medyanın gücünü kabul etmeseniz de var olduğunu bilin. Giydiğinizi, yediğinizi, düşüncelerinizi,  kimlerle arkadaş olduğunuzu yansıtan bu alanlarda çok uçluklara giderseniz bu da bir süre sonra birlikteliğinizde eleştiri saati geldiğinde konu önce oradan başlayacaktır.

Sosyal medyanın varlığını ilişkinizi korumak için yok sayamadığınız gibi, ilişkinizi sadece oradan yaşayarak da kendinizi ispat etme çabasına giremezsiniz.

Sosyal medyanın ilişkilerde rolü her geçen gün artarken,  ayrılıkları kıskançlıkları, başlangıç yeri olma konusunda büyük bir hızla yoluna devam ediyor. Bu da en sağlıklı birlikteliklerin, evliliklerin dengelerinin her an yön değiştirebileceği hassas noktaları bile oradan yönetildiğini vurguluyor. Yani sosyal medya belki renkli görünse de hileli bir oyunun içine sokulmuş oluyorsunuz.

İlişkilerde dengelerin hassas olduğu dönemlerde ilişkiniz ne boyuta olursa olsun paylaşımların her türlüsünü tehlike görmeyi hatta paylaşımların ve etkileşim yaratarak her şeyden uzak durmanın en büyük avantaj olduğunu da unutmayın. Siz sizi olun mahalle baskısını iyi yönetin.

Ve asla arkadaşlarınızla, ilişkinize gem vuracak, duygularınızı ifade edecek konuşmaları, sohbetleri görünme ihtimali olan ortak alanlardan yapmayın. 

İletişim çağında iletişimsiz kalacak dönemlerde olunduğunu, özellikle ilişkiniz bir noktadan sonra virüs kaptıysa bu durumu görüşerek ve konuşarak çözmeye çalışın.

Astrolog Zeynep Turan

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
2021 Var Olmak
Hiç kimse için alelade bir yıl olmayacak. Keskin ve kararlı bir yıl bizleri bekliyor…