Yükleniyor . . .

GÜNLERİN ANLAMLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

GÜNLERİN ANLAMLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Haftanın geçmişi ile ilgili, otoritelerin her birinin tartışılmaz gerçeklermiş gibi sundukları farklı kurgular vardır. Gerçekte ise haftanın neden yedi gün olduğuna dair sahip olduğumuz en kesin bilgi; kesin bir bilgimizin olmadığıdır! 

İngilizce'de bugün Cumartesi, Pazar ve Pazartesi (Saturday, Sunday ve Monday) günleri isimlerini gezegenlerden alır. Geriye kalan dört gün ise isimlerini, adları gezegenlere verilen Mitolojik karakterlerden almıştır. Yani; Tuesday, Wednesday, Thursday ve Friday isimlerini sırasıyla, Tiw, Wodan, Thor, Freya karakterlerinden almıştır.  

Dünyanın her yerinde olduğu gibi, Anadolu’da da günlere değişik anlamlar yüklenmiştir. Eski Türklerde günler bize daha çok “ne yapılıp, ne yapılmaması” gerektiği ile ilgili ipuçları verir; yani Anadolu´daki insanlar, yılların birikimlerine göre günleri özelliklerine ayırmışlardır. Bu inanışa göre günler iyi-kötü, uğurlu-uğursuz şeklinde kategorilenir. Pek çok açıdan ele aldığımız günlere gelirsek; 

Pazartesi Sendromu!

Pazartesi, astroloji ’de Ay günü olarak geçer. İngilizcede Monday olarak ifade edilen gün, adını moon-day’in kısaltılmış halinden alır. Ay gününde, duygularımızla, çelişkilerimizle, hayatın içsel ve karanlık yüzüyle karşı karşıya geliriz. Çoğumuz, Pazartesi gününü haftanın en sıkıntılı günü olarak değerlendirir. Haftanın ilk iş günü olmasının yanında, Pazartesi'nin astro-enerjisi de ne yazık ki diğer günlere oranla biraz daha negatiftir. 

Şüphe yoktur ki Ay, değişken ve önceden kestirilemeyen etkisini, gökyüzündeki konumu ve hareketleriyle, yıl boyunca bizlere yansıtır. Temsil ettiği günde, bunu daha yoğun hissetmemiz de olağandır. Bu günlerde, duygu dalgalanmalarını diğer günlere oranla daha yoğun yaşayabiliriz. 

Eski Türklere göre Pazartesi; Bu gün uğurludur ve bir işe başlanacağı zaman özellikle Pazartesi beklenir. Pazartesi için “çamaşır günü” de denilir. Yorgan kaplanır, ev temizlenir, kısacası her iş yapılır. Soğan, biber, tütün gibi acı şeyler hiç kimseye verilmez.

Pazartesi günleri yapılabilecek en uygun aktiviteler; meditasyon, rüya yorumlama, kişisel gelişim, dinlenme ve uyku olarak belirtilirken, ne yazık ki haftanın ilk iş gününü bir çoğumuz çalışmakta olduğumuzdan, bu kadar rahat geçiremeyiz.

Astrolojide Pazartesi, Yengeç burcunun şanslı günüdür. Evlerine ve ailesine düşkün olan Yengeçler için Pazartesi; kendini, evini ve ailesini güvencede hissettiği gündür.

Size tavsiyemiz, Pazartesi günlerini mümkün olduğunca büyük projelere atılmadan ve kritik kararlar almadan geçirmenizdir. Evinizle ilgili değiştirmek istediğiniz şeyler ve temizlik için ise bugün oldukça uygundur…

Rekabetçi Salı!

Salının temsil ettiği gezegen Mars’tır. Mars agresif bir gezegendir. Adını, Nors Mitolojisinde Savaş Tanrısı olan Try’dan alır. (Tuesday) Savaş günü olarak anılmasının altında o günlere denk gelen, Constantinople’nin (İstanbul) düşüşü gibi önemli tarihsel olaylar yatmaktadır. 

Salı, iş günlerinin içinde üretkenliğin, rekabetin ve kararlılığın en yüksek oranda yaşandığı gündür. Bu öne çıkan enerjilerin etkisiyle Salı, uzun süreli, uğraştırıcı işlerinizi artık bitirmek için en mükemmel gün olarak değerlendirilebilir. Zıt bir şekilde, içinde bulundurduğu üretken enerji nedeniyle bu gün, projelere başlamak için de çok uygundur.  

Salı günleri yapılabilecek en uygun aktiviteler arasında; kariyer planlamaları yapmak, yeni fikirler geliştirmek, yeni projelere başlamak, egzersiz yapmak ve yapılacaklar listesi hazırlamak sayılabilir. 

Eski Türklere göre Salı; bu gün bir işe başlanmaz. Başlanan iş sallanır. Çünkü Salı günü olumsuzluk olur, çabuk bitmez. Uğursuz gündür. Badana yapılmaz, çamaşır yıkanmaz, taşınılmaz.

Her kültürün kendi içinde biricik olduğunu belki bu yazıda daha iyi anlayabiliriz. Bir kültürde, Salı günü uğurlu ve yeniliklere açık olarak görülürken; başka bir toplumda uğursuz ve olumsuzlukların yaşandığı bir gün olarak nitelendirilir. 

Astrolojide Salı, Koç ve Akrep burcunun şanslı günüdür. Koçlar cesaret gerektiren önemli işlerini bu günü denk getirirlerse daha başarılı olurlar. Akrepler ise Salı günleri insanları çekim alanına alabilir. Bu nedenle etkilemek istedikleri kişiyle Salı günü görüşebilirler. 

Size tavsiyemiz, evinizle ilgili yapacağınız değişiklikleri, tatil planlarınızı da Salı gününde yapmanız olabilir…

Sosyal Çarşamba!

Çarşamba, Astroloji’de Merkür günüdür. Merkür iç huzurun habercisidir. Sağlıklı iletişim kurma ve yeni ufuklar açma gibi enerjiler yaratır. Merkür aynı zamanda yüksek farkındalığın da sembolüdür. Bir bakıma, Çarşamba diğer günlere oranla iletişim kurmak adına en uygun gündür, bu kurulan bir network ağı bile olabilir. 

Çarşamba yapılabilecek en uygun aktiviteler; maillerinizi yanıtlamak, teşekkür kartları, mektupları yazmak ya da telefon açmak olabilir. Eğer Merkür gerilemede değilse, Çarşamba aynı zamanda, yeni anlaşmalar imzalamak için en uygun gündür. 

Eski Türklere göre Çarşamba; Anadolu’daki yaygın inanışa göre bu gün, dikiş dikilmez, çamaşır yıkanmaz ve Çarşamba gecesi iş yapılmaz. Gece iş yapılırsa insanın başına bir kötülük geleceği düşünülür. 

Astrolojide Çarşamba, İkizler ve Başak burcunun şanslı günüdür. Çift ruh hali olan İkizler, Çarşamba günü eğildikleri konuya daha fazla hakim olur, çabuk kavrarlar. İletişim çabaları sonuç verir.  Başak burçları ise Çarşamba günleri büyük anlaşmalara imza atabilirler.

Her ne kadar hafta ortası tatile çıkmak çoğu kişinin garipseyeceği bir şey olsa da, Merkür enerjilerinin etkisinden biri de kişinin kendini ve doğayı keşfetmeye ilgi duyması olduğundan size tavsiyemiz; kısa yolculuklara çıkmak için Çarşamba gününü seçmeniz olabilir…

Yaratıcı Perşembe!

Bu gün Astroloji ’de, Jüpiter’i temsil eder. Kuzey Amerika’da yapılan araştırmalarda Perşembe haftanın en üretken ve yaratıcı iş günü seçilmiştir. Bizim de, Jüpiter’in üzerimizdeki ateşleyici etkisini inkar etmemiz yersiz olur. Belki yaklaşan hafta sonunun da etkisiyle, Perşembe'yi diğer günlerden kayırır, daha çok severiz. Zaten, Astroloji ‘de girişim ve gelişim gezegeni olarak bilinen Jüpiter’in getirdiği inanılmaz olumlu enerjiyi hissetmememizin imkânı yoktur. 

Perşembe günü yapılabilecek en uygun aktiviteler; yeni iş bağlantıları, pazarlama, finansal yatırımlar, uzun vadeli planlar olabilir. Ayrıca spor yapmak da yararlı olacaktır.

Eski Türklere göre Perşembe; Bu gün uğurlu bir gündür, her türlü iş yapılabilir. Çünkü sonuçları olumlu olacaktır. Çamaşır yıkanır, badana yapılır, yeni bir yere gidilir… 

Kültürler, çoğu zaman birbirlerinden çok farklı özelliklere sahip olsalar da (Salı günü yazısında olduğu gibi), genellikle birbirlerinden beslenirler ve mutlaka aralarında bir etkileşim olur. Çünkü insanlar savaş, zorunlu göç gibi nedenlerle, birbirleriyle istekleri dışında ilişki içine girerler ve aralarında bir kültür alışverişi olur. Perşembe gününün de,  birçok kültürde olumlu ve uğurlu olarak atfedilmesi, buradan geliyor olabilir. 

Astrolojide Perşembe, Yay ve Balık burcunun şanslı günüdür. Yeni başlangıçlar ve atılımlar için Yaylar Perşembe gününü seçmelidirler. Bütün burçların özelliklerinden taşıyan hassas ve duyarlı Balıklar, daha önceden kurulmuş hayalleri somutlaştırma yönünde adım atmak için Perşembe günlerini bekleyebilirler. 

Size tavsiyemiz; birçok inanışta ve kültürde şanslı olarak görülen Perşembe gününde, olumlu sonuçlanmasını istediğiniz işlere adım atmanızdır. Hafta başı olmasa da, “başlangıçlar günü” olarak görebilirsiniz bu günü…

Bereketli Cuma!

Cuma günü, Astroloji ‘de Venüs gezegeni ile özdeşleştirilir. Hepimiz, Venüs enerjisini bilir ve hissederiz. Konu günlerin sembolik anlamlarına gelince; haftanın son iş günü olan Cuma'nın aşk, bağlantı, aitlik, rahatlama, duygusallık ve tutkuyu temsil ettiğini söyleyebiliriz. Fark ettiyseniz çalışanlar, genellikle Cuma gününü bir kutlama günü ilan eder ve bazen hafta sonundan bile daha çok severler. Cuma, her yönüyle iyi hissetme günüdür. Aynı zamanda en popüler randevu günüdür. 

Eski Alman ve belki de Nors mitolojilerinde güzellik tanrıçası olarak anılan Freyja'nın günü olarak da anılır Cuma. Bu günün eski mitolojilerden süregelen simgesi olan Venüs, zaten Roma mitolojisinde “Afrodit” olarak anılan güzellik tanrıçasıdır. Kısacası Cuma, başlı başına “güzel” bir gündür… 

Cuma günü yapılabilecek en uygun aktiviteler; romantizm, romantizm ve romantizmdir! Bu gün aile ve arkadaşlarınıza sevginizi göstermek için en uygun gündür, tamamıyla zevk ve rahatlama üzerine gezi ve etkinlikler yapılabilir (spa, sinema veya mücevher alışverişi gibi).

Astrolojide Cuma, Boğa ve Terazi burcunun şanslı günüdür. Boğalar, yatırım yapmak için işlerini bu güne denk getirirlerse kazançlı çıkarlar. Teraziler ise Cuma, haftanın en etkin, en başarılı ve en becerikli oldukları gündür. 

Eski Türklere göre Cuma; Cuma Türkçe’deki adını, Arapça Cem’den alır (toplanma, toplantı anlamında). İslam dininin doğuşundan sonra Müslümanların haftada bir toplanıp toplum işlerini görüştüğü, birlikte ibadet ettiği toplanma günü anlamına gelir. Kız istemeye cuma günleri gidilir. Cuma günü mübarek bir gün olduğu için oldukça uğurludur.

Aceleci Cumartesi!

İngilizce’de Saturday olarak geçen cumartesi, adını Saturn-day olarak Satürn gezegeninden alır. Gelecek haftayı planlamak veya geçmiş haftanın değerlendirmesini yapmak için çok avantajlı bir gündür. Fakat Perşembe gününün aksine, Cumartesi üretkenliği pek neşeli değildir. Ancak mecburiyet etkisiyle işler bitirilir. 

Cumartesi günleri için en uygun aktiviteler; ev işleri, ödevler, ders çalışmak, proje planlamak ya da gelecek haftanın aktivitelerini düzenlemek olabilir.

Eski Türklere göre Cumartesi;  Dünyanın kurulduğu gün olduğu için çamaşır yıkanmaz, elbise kesilmez. 

Astrolojide Cumartesi, Oğlak ve Kova burcunun şanslı günüdür. Oğlaklar, hedeflerini bu gün belirlerse, hedeflerine daha çabuk ulaşır. Kova burçları ise gelecek ile ilgili kararları bu gün almalılar. İdealist ruha sahip Kovalar Cumartesi günü yaptıkları hamlelerle ilerde adından çok söz ettirebilirler.

Size tavsiyemiz; Her ne kadar tatil gününde olsanız da, üzerinizdeki Cumartesi mahmurluğunu atın ve angarya olarak gördüğünüz, yarım kalmış işlerinizi tamamlayın. Ne kadar çabuk biterse, o kadar iyi… 

Huzurlu Pazar!

Adını Güneş’ten alan Pazar günü, İngilizce ’de olduğu gibi Sun(güneş)-day olarak geçer. İncil’de de Tanrı’nın dinlenme günü olarak geçen Pazar, aile ve komşularla olmak için mükemmel bir gündür. Dinlenme ve sakinleşme, gelişme, paylaşma, kendini ifade etme, hayatla ilgili düşüncelere kapılma gibi enerjilerle gelir. 

Güneş’in sembolik manalarından biri de, hazırlıktır; hayatın devamlılığını simgeler. Bu yüzden Pazar günü yapılabilecek en iyi aktiviteler, dinlenme, sevdiklerinizle vakit geçirme, bahçe düzenleme, yemek yapma veya mistik şeylerle ilgilenmek olabilir.

Astrolojide Pazar, Aslan burcunun şanslı günüdür. Aslanlar, tüm yeteneklerini Pazar günü daha net bir şekilde ortaya çıkarabilir. Bu nedenle önemli çalışmalarını bu günlere denk getirmelidirler. Yaptığı çalışmalarda övgü almak isteyen Aslan burçları, Pazar gününü iyi kullanmalı. 

Türkçe’de Pazar; Farsça bazar anlamına gelen Çarşı’dan gelir. Dışarıya çıkmak, insanlarla etkileşime girmek, alışveriş yapmak ve aile bağlarının kuvvetlenmesine yönelik aktiviteler yapmak için oldukça uygun bir gün…

Astrolog ZEYNEP TURAN  

Yazının Tüm Hakları Saklıdır 

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, öncü burçta hareket ediyor. Sosyal medyadaki yanlış anlaşılmalar küslükleri, sessiz tiripleşmeleri beraberinde getirebilir. Ailelerin en yaşlı üyeleri bu döngüde daha çok konuşulacak.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...