Yükleniyor . . .

GEÇMİŞİMİZDEN GÜNÜMÜZE SAKLADIKLARIMIZ

GEÇMİŞİMİZDEN GÜNÜMÜZE SAKLADIKLARIMIZ

Bazıları mazide gezer… 
 
Mevsim geçişlerinde odamızda, evimizde büyük bir temizliğe girişiriz ya hani; özellikle de  kışı bitirirken üstümüzdeki rehaveti atmak isteriz.  Birilerini arkada bırakmak ister, hayata baharla uyanmak isteriz. Bitmiştir artık, bitmesi gereken ne varsa. Çünkü bazen her şey olacağına varır nihayetinde. Gelin görün ki bize doğru yaklaşan 21. yüzyılın ayak sesleri o eski yazlık kışlık telaşını bile içimizen alırken, işin garibi sanki her an  bir şey olacakta  koşacak, taşacak, ne olduysa oldu diyip yeniden doğacakmış misali deparda beklemeye itiyor bizi. Dönmeyen ancak adeta koşan dünyada bahara mı yoksa kışa mı gebeyiz onu da öngöremiyoruz. Atakları olan, uykusuzluğa açılan geceler içinde kaybolduk.  Her şeye rağmen elimizi kolumuzu bağlayan, atalete sürükleyen, dünyayı sıkıştıran günlerden geçsek bile baharı yaşamamız belki de daha farklı olacak. Eşyalar bile birçok şey anlatacak hepimize. Geçmişe yolculuk yaparken  hiçbir şey ifade etmeyen insanları bile hatırlayacağız belki de. Büyük bir temizlikten geçtiğimizi düşüneceğiz. Geçmiş denilince insanların aklına nedense hep bir hüzün gelir ama siz o eşyalara bakıp gülüyorsanız ne ala! Geçmiş her zaman acıtmaz ki ne de olsa. 
 
Geçmişten günümüze sakladıklarımız deyince müze açılacak kadar eşyadan bahsetmiyoruz tabii ki. Aslında olay çok net; kadınlar hayatına değmiş her şeyi kendine saklayabilir. Bu yarısı yırtılmış bir sinema bileti de olabilir, lise yıllarından korku tüneli diye girdiği ama gülerek çıktığı lunaparka ait koçanı da… Aslında çok da kötü bir şey değil ki saklamak. O eşyaların varlığı demek yaşanılanlar hiç silinmesin, orada dursun; bize o günleri tekrar tekrar hatırlatsın demek…
 
Bu duyguyu burçlar açısından ele almak istedim. Madem burçlar, kişiliğimizi oluşturuyor; hayatta karşı tavrımızı belirliyor, hatıralar konusunda da spesifik olarak davranabilirler. Bu durum yeni kurulan 21. yüzyılın yeni algoritmalarıyla yenilenmiş hali aslında.  Bir Yengeç, daha ilkokul yıllarında platonik olarak aşık olduğu kişiye ait silgiyi bile saklayabilirken; Bir Kova için başkalarından kalan şeyleri saklamak saçma gelebilir fakat kendisiyle ilgili şeyleri uzun yıllar çekmecesinde tutmaktan geri kalmayacaktır. Buyurun burçlara göre hatıralık eşyalar…  
 
KOÇ
 
Mars’ın ateşli insanları, her konuyu abartmayı sever. Büyük bir şevkle başladığı işin sonunu getirmek ise onun için çok zordur. Konu anılara gelince, Koç burçları için yine durum aynıdır. Biriktirmeye geçmişten başlamaz, şuan birlikte olduğu kişiyle yaşadıklarını biriktirir. Ama çabuk sıkılır, önce en küçük ayrıntıyı bile saklayan o kişi gider, yerine her şeyi çöpe atan biri gelir.
 
Koç burcunun çöpe atmadığı şeyler ise çoğunlukla görsel şeylerdir. Bir fotoğraf ya da video onun için her zaman değerli olacaktır. Sabırsız kişiliği günlük, mektup tarzı şeyleri okumasına izin vermediğinden; bunları saklasa bile tozlu raflarda yerlerini alırlar. Ama geçmişe ait özellikle de eğlenceli bir video tekrar tekrar açıp izleyeceği bir hatıradır…  
 
BOĞA
 
Duygularını kendi içinde yaşayan, ketum bir burçtur Boğa. Onun tam olarak ne hissettiğini, ne derece sevdiğini anlayamazsınız; seviyorsa bile tam tersi hareketler gösterebilir. Peki, gizlediği duygularını nerede açık eder. Tabii ki de odasındaki kutusunda.
 
Yönetici gezegeni Venüs, ona müzik kulağı vermiştir. Hatıralarında da görsel ve işitsel ögeler onun için önemlidir. Bir yazıyı saklamak yerine, bir videoyu saklayabilir. Zamanında sevgilisiyle birlikte doldurduğu Cd mutlaka hala çekmecesindedir. 
 
İKİZLER
 
İkizler burcu aynı anda birden fazla hayat yaşamayı kendine ilke edinmiştir ama bu hayatlar “şimdiki zaman”da geçer. Yani geçmiş ve geleceği aynı anda yaşamaz. Geçmişi çok kolay geride bırakabilir. Merkür’ün çenesi düşük; konuşmaya, anlatmaya bayılan İkizler insanı için hatıraların kıymeti olmaz mı peki? Tabii ki de olur.
 
Genellikle kendisiyle ilgili çalışmalarını depolamaktan zevk alır. Aldığı ödüler, belgeler, sertifikalar, yazdığı yazılar… Çok yönlü bir kişiliği olduğu için ve her konuya el atmayı sevdiği için biriktirecek çok şeyi vardır tabi. Başkalarıyla ilgili hatıraları saklama konusunda ise kıyafetler ön plana çıkar. Sevdiği insandan kalan kıyafetleri atmak ona göre değildir. Hatta saklamak yerine onları günlük hayatında da mutlaka kullanacaktır. 
 
YENGEÇ
 
Tüm burçlar içinde belki de kadir kıymet bilen, geçmişine sıkı sıkıya bağlı ve yaşanılan hiçbir şeyi unutmayan en hassas insanlardır Yengeçler. Onların geçmişe ait bir eşya saklamalarına gerek bile yok ki, hafızaları adeta depo gibi; tüm eşyalar, sözler, hediyeler, hatıralar en canlı haliyle duruyor. 
 
Ama Yengeç işte, illa ki saklayacak birkaç şey. Yönetici gezegeni Ay sağ olsun; duygular konusunda kimse Yengeç’in eline su dökemez. Geçmişe ait sakladığı şeyler sadece eski sevgiliyle ilgili değildir, ailesinden, arkadaşlarından, hayatında etkisi olan herkesten izler taşımayı sever. Ne olduğunun ise hiçbir önemi yoktur…
 
ASLAN
 
Alın size kendisiyle ilgili şeyleri saklamaya bayılan biri daha! Tamam, Güneş hayat enerjimiz, yaşam kaynağımız belki ama bu egonun başka bir sebebi daha olmasın? Güneş’ten torpilli Aslanlar için kendini göstermek oldukça önemlidir. Elementi Ateş sonuçta, yerinde tutabilene aşk olsun. Kalabalık bir ortamda illaki kendini belli edecek hareketler sergiler, rahat durmaz.
 
Peki, geçmişini de bu kadar deklare eder mi? Çoğunlukla hayır! Gururu her zaman ön plandadır, ayrılmışsa eğer tamamen çıkartır o kişiyi hayatından. Ondan kalan eşyalarına kadar… Hiç mi bir şey saklamaz diye sorarsanız, ailesi ve arkadaşlarıyla ilgili hatıralar onun için çok değerlidir diyebiliriz. Onlardan kalan en ufak ayrıntı, biriktirilmeye ve anılmaya değerdir. 
 
BAŞAK
 
Merkür’ün duygularını belli etmeyen, mantığıyla hareket etmeyi tercih eden soğukkanlı burcu Başaklar için belki de “aman ne saklayacak ki onlar” diye düşünüyor olabilirsiniz. Peki, mantık çerçevesinde hareket etmek demek, geçmişini tamamen silmek demek midir sizin için? Hem ne demiştik, geçmiş illa da kötü anıları barındırmaz…
 
Duygusuz dediğiniz Başakların günlüklerini okusanız, suçlamalarınızdan ötürü kendinizden utanırdınız. Dışarıya aktaramadıklarını, sözlü ifade etmeyi sever. Mutlaka gençliğinde günlük tutmuştur. Yaşanılanlara tekrar tekrar bakmayı sevmez ama orada bir yerlerde hatıralarının olduğunu bilmek onu mutlu eder. Hem belki de sayfaların arasına geçmişe ait fotoğraflar da sıkıştırmıştır, kim bilir… 
 
TERAZİ
 
Geçmişi geçmişte bırakmakta çok fazla zorlanmayan ama anılarına her daim sahip çıkan bir burç var karşımızda. Venüs tarafından yönetilen Teraziler için, güzellik, estetik her zaman ön planda olmuştur. Hayatına giren insanların da giyimi, kuşamı da onun için basit bir ayrıntı olarak kalmaz. Geçmişinden bu güne taşıdığı eşyalar ise çeşitlilik gösterir. 
 
Evinde bile mis kokuların hâkim olduğu bu burcun insanı için kokular oldukça önemlidir. Çok sevdiği bir insanın parfüm şişesini odasında başucunda tutabileceği gibi, ondan kalan çiçekleri de mutlaka saklayacaktır. Belki sinema bileti saklamaz ama kendisine alınan hediyelerden asla vazgeçmez. Terazi insanı için her hediyenin önemi vardır. Kimden geliyor olsa da evinde ona bir yer açacaktır. 
 
AKREP
 
Tam bir hatıra delisi var karşımızda! En ufak şeyi, hatta çöpü bile saklayan Akrep burçları için sevdiği kişiyle birlikteyken her anın, her günün, her saatin, gidilen her yerin önemi vardır. “E, neler var bakalım hatıra kutunda” diye sorsak akşama kadar anlatır da anlatır, gösterir de gösterir…
 
Sadece sevgilisi değildir söz konusu olan. Uçların insanı sevdi mi deli gibi sever; annesini de, babasını da, kardeşini de, dostunu da! Onlarla gittiği yerlerden aldığı kartpostallar, hediyelik eşyalar, konser biletleri… Kutuda daha neler var saymakla bitmez ki; dedik ya, yediğiniz yemeğin fişini bile saklayabilecek nitelikte hatırasına düşkündür Akrep. Unutmaz, her daim hatırlar…
 
YAY
 
Eğlenceli, hareketli, içi dışı bir Yay insanı için geçmişine ait izler eğlenceli olmalıdır. Onu üzecek, karamsarlığa itecek şeyleri görmek istemez. Saklasa bile ölene kadar orada saklı olarak kalır, dönüp tekrardan bakmaya enerjisini harcamaz. 
 
Ama yazılarla arası iyidir, kitaplarla da... Eğer zamanında sevgilisinden, arkadaşından ya da aile bireylerinden ona hediye edilmiş ve içinde notlar olan bir kitap varsa, mutlaka kütüphanesinde başköşede duruyordur. Açıp açıp tekrar okuyabilir. Kıyafetlerin de önemi büyüktür. Sevdiği insanın kıyafetini giymek, tekrar onunla birlikteymiş hissi yaratır onda. Bu kıyafeti dışarda değil, evde morali bozukken giymeyi tercih eder. 
 
OĞLAK
 
Sözler, mısralar, kelimeler, cümleler… İşte, Oğlak burcunu darmadağın eden şeyler. Geçmişine ait yazıların etkisinden öyle kolay kolay kurtulamaz. Zamanında değer verdiği insanın yazıları, ona söylenmiş olan sözler her zaman onda bazı hisleri geri getirecektir. 
 
Aileden gelen mektuplar, eski sevgilinin notlarının arasında sıkıştırdığı ufak yazılar Oğlak burcu için her ay açılıp, tekrar tekrar bakılacak hatıralar arasında yel alır. Satürn gibi zor bir gezegen tarafından yönetilen Oğlaklar, duyguları konusunda açık olamadıkları için belki de hatıralarına bu kadar sahip çıkarlar. İçinde tuttuğu her şey o yazılarda hayat bulur, kendiyle yine baş başadır ama bir yandan da sevdiği insan o yazılarla birlikte onun yanındadır. 
 
KOVA
 
Havai ve hemen değişebilen bir insan olarak Kova burçları için geçmişe ait pek fazla eşya yoktur hayatlarında. Birlikte olduğu kişiye genellikle hediyelerini, notlarını, ona almış olduğu her şeyi iade eder. Ama atamayacağı şeyler yok mudur? Tabii ki vardır. 
 
Kendisiyle ilgili hiçbir şeyi es geçmez. Bebekliğinden kalan oyuncaklarını bile atmaya kıyamaz. O an geri gitmek için bu eşyalara ihtiyacı vardır. Yoğundur Kova’nın günleri, hızlıdır. Hatıraları ise onu yavaşlatan, arada bir mola vermesini sağlayan en tatlı engelleyicileridir. Sevdiği insanlara ait atmaya kıyamadığı şeyler ise genellikle günlük hayatında işine yarayacak şeylerdir. Kolye, küpe, şal vb. şeyler kendisine hediye edilmişse hediyeyi veren kişiyle arasındaki duruma göre ya direkt iade eder, ya da her daim kullanır. Yeter ki düşman olmasın. 
 
BALIK
 
Hatıralarına sıkı sıkıya bağlı, hiçbir şeyi atmaya kıyamayan Balıklar, karşılarındaki insandan nefret de etseler onların anılarını her daim saklarlar. Yaşanmış olan iyisiyle kötüsüyle yaşanmıştır. Ama yaşanmıştır sonuçta! Bir zamanlar hayatını adadığı insana, her saniyesini birlikte geçirdiği dostuna öyle kolay kolay veda edemez.
 
Ama sakladığı eşyalar o kadar çeşitlidir ki Balık burcunun, görenler “bunu da mı sakladın yahu” diyebilir. Mesela geçmişe dair hatıralarının olduğu kutusunda kaç sene önce çiğnediği sakızın içinden çıkan fal kağıdını bulabilirsiniz. Acaba doğru mu çıkacak diye saklamış olabilir yıllarca. Sevgilisinden gelen güller özenle kurutulur, alelade bir kağıda yazılmış saçma sapan bir söz bile o kağıdı değerli kılar, hemen kutuya konulur. İşte böyledir Balık için anıları saklamak. Hiç bitmez, her gün açılır o kutu. Bir yenisi eklenir. 
 
Astrolog Zeynep Turan
Yazının her hakkı saklıdır.
Kaynak gösterilerek dahi paylaşılamaz. 
24.09.2016
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...