Yükleniyor . . .

FİT OLMAYA NE DERSİNİZ?

FİT OLMAYA NE DERSİNİZ?

Bahar ayları belki de vücudumuzu yaza hazırlamak için en uygun dönem. İncecik elbiselerin içine girebilmek için fit olmamız şart! Ama önce kendimizi, bünyemizi ve vücudumuzu tanımalıyız ki istediğimiz forma girelim. Burcunuza ve yükselen burcunuza göre fit olmaya ne dersiniz?

 

KOÇ

Burçlar âleminin ateşli çocukları Koçlar, bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiye sahiptir. Canlı, enerjik, çok çalışan, çok gezegen ama bir o kadar da sabırsız Koçların, başladıkları işi tamamladıkları nadir görülür. Bu özellikleri yeni bir spora veya diyete başlarken de geçerli olacaktır. Aceleci yapıları sebebiyle başladıkları her durumun sonucunu hemen görmek isterler. Bu sebeple sıkı rejim programları ve her hafta katılmak zorunda oldukları spor dersleri onlara göre değildir. Fakat sürekli hareket halinde oldukları için zaten kilo problemleri de olmaz. 

Canlı ve enerjik olmaları onların kilo almasını zaten engelleyecektir fakat kilolarını dengede tutabilmek için düzenli yemek yemeleri gerekmektedir. Tek kötü huyları hızlı yemek yemeleridir. Ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, C vitamini takviyesi yapmalıdırlar. Kuşburnu, greyfurt, ananas, portakal, elma ve yeşil sebzeler, potasyum ve fosfat içeren besinler masalarından eksik olmamalıdır… Gelecek korkusu olmadan, anlık yaşayan Koçlar her konuda aşırılığa kaçtığından yemek konusunda ölçüyü biraz kaçırabilir. 

 

 

BOĞA

Fiziksel zevklere düşkünlüğü ile bilinen Boğalar, rahatlarının bozulmasından hiç mi hiç hoşlanmaz. Kaliteli yiyecekler ve içecekler onları rejim yapmaktan alıkoysa da, spor yaparken oldukça azimli ve dayanıklıdırlar.  Rahatından ödün verirse, kendisini spor salonunda bulabilir ve istediği vücut ölçülerine ulaşmak için saatlerini harcayabilir. Fakat istediği ölçülere ulaşınca yine kendini salıverip, eski tembel haline dönebilir. Boğa burçları yavaş ve düzenli spor dallarında başarı gösterebilir. Yapısı gereği zaten metabolizması yavaş olan Boğalar için doğada hafif tempolu bir yürüyüş, bisiklete binmek ve yüzme ideal spor alanlarıdır. 

Yemeklerle arası gayet iyi olan Boğalar, saatlerce hareketsiz bir şekilde televizyon karşısında abur cuburlara dalabilirler. Özellikle çikolata sevdaları ve düzensiz yemek yeme alışkanlıkları vücutlarında yağlanmaya ve ödeme sebep olabilir. Vücuttaki su miktarını dengede tutmaları gerekmektedir. Ayrıca tiroit salgıları konusunda da dikkatli olmalarını tavsiye ederiz. Boğaların ıspanak, deniz ürünleri, badem, üzüm, mısır, bamya, ananas tüketmeleri vücutlarındaki E vitamini ve bakır eksikliğini gidermelerine yardımcı olacaktır. 

 

İKİZLER

İkizler burcunun yemekle ilgili en büyük handikabı ise atıştırmalar şeklinde yemek yemesidir. Kendisi uzun saatler boyunca masada keyif yapacak biri olmadığı için genelde ayakta etrafa laf yetiştirerek yemek yer. Bu durum sağlıksız beslenmesine neden olabildiği gibi, ters orantılı bir şekilde az yemek yemesini de sağlar. Mutfak onun alanı değildir, yemek yapmak yerine hazır yiyeceklere yönelir. 

Hareketli yapısı zayıf olmasını sağlar fakat sağlıklı beslenmediği için dışardan vitamin takviyesi yapması gerekebilir. Meyve tüketimine ağırlık vermeli ve B-komplex vitaminleri almaya özen göstermelidir. Abur cuburu olabildiğince azaltmalı, sağlıklı ve doğal yiyeceklere sofrasında yer vermelidir. İkizler burcunun vücutta yönettiği bölge sinir sistemi olduğu için, sinirsel gerilimden doğacak hastalıklara açıktır. Bu sebeple, uzun yürüyüşler ve B12 takviyesi onları rahatlatacaktır.  

 

YENGEÇ

Yengeç burcunun vücutta yönettiği organ, mide olduğu için yemek konusunda onlara en zorluk çıkaracakları yer de mideleridir. Özellikle duygusal olarak kötü bir gün geçiriyorlarsa, bu durum direkt midelerine yansır. Beslenme alışkanlıklarını da hassas olan midelerine göre düzenlemelidirler. Özellikle yağlı yiyecekler, kızartmalar ve asitli içeceklerden uzak durmalıdırlar. Böylece reflü, gastrit gibi hastalıklara yakalanma riskleri azalır. 

Duygusal Yengeçlerin çoğu moralleri bozulunca kendini yemeğe verir. Bu da kilo artışına sebep olabilir, kiloyu ise özellikle kalça kısmından alırlar. Değişen ruh hallerinde spor yapmaktan da vazgeçmeleri mümkündür. Stresle başa çıkmak için B vitamini içeren vitamin ve yiyecekleri masalarından ihmal etmemeleri gerekir. Tuz tüketiminde de dikkat etmelerinde fayda vardır, yemeğin tadına bile bakmadan boca ettikleri tuz, vücutlarında ödem yapabilir.  Yemek yemeyi sevdikleri gibi, Yengeçler aynı zamanda karşısında kişiyi doyurmayı da sever. Bu konuda asla bencil değildir. “Yemeğin içine sevgimi de kattım” dercesine bir bakışla sizin hayır demenize bile olanak sağlamazlar. Çevresinde fazla kalırsanız, hamarat Yengeç insanı yüzünden kilo alabilirsiniz, şimdiden uyaralım. 

 

ASLAN

Enerjik ve hareketli Aslan burcu, enerjisini akıtacak bir şeylerle mutlaka ilgileniyor olmalıdır. Bu da genellikle spordur. Spor salonlarının müdavimlerinden Aslanlar, dış görünüşleriyle yakından ilgilenirler. Güzel ve fit gözükmek, onlar için oldukça önemlidir. Kendileri bu şekilde daha güçlü ve genç hissederler. Haftada en az 1 günlerini spor salonunda geçiren Aslanlar, özellikle sabır gerektiren spor dallarını tercih ederler. Aslanlar, bazen sporun dozunu kaçırıp kendini, özellikle de kalbini yorabilir. Aslan burcu vücutta kalbi yönettiği için, en hassas noktaları da bu organıdır. Kalbini güçlendirmek için yaptığı egzersizler yararlı olsa da, sporu abarttığında bu durum tam tersine dönebilir. 

Aslan burçları yemek yemeğe oldukça düşkündür. Karınlarından önce, gözlerini doyurmak isterler. Bu yüzden oturduğu sofranın donatılmasını beklerler. Fakat bu durum bir zaman sonra onun sağlığını olumsuz etkileyebilir. Genellikle kendi yemek yapmayı tercih etmez ve dışarıdan yemek sipariş etmeye yönelir. Donmuş yağlar ve nasıl yapıldığı belli olmayan yemekler ise ileride ciddi sağlık sorunları yaşamasına sebep olur.  “Karbonhidrat Diyeti” olarak da bilinen, protein ağırlıklı beslenme şekli onlar için idealdir. Izgara et, balık ve tavuk dışında; peynir ve yoğurt masasından eksik olmamalıdır. 

 

BAŞAK

Metabolizmalarının hızlı çalışmasından dolayı kilo almaya eğilimli değildirler. Ayrıca bir başak gibi ince ve uzun olmaları da mümkündür. Fakat buna rağmen, kendilerinde hep bir kusur bulurlar. Zayıf kalmak için ağır bir diyet yaparken, diyetten sonra kendilerini yemeğe vurdukları da görülebilir. Uçlarda yaşadıkları için bu tarz davranışlarına şaşırmamak gerekir.    Kendilerini gereksiz yere strese sokmaları ise sağlık sorunlarının temelini oluşturur. Zaten titiz, tertipli Başak burcunun hastalık hastası olma gibi bir durumu da vardır. Yanlarında mutlaka kendileri için hazırladıkları ufak bir ilk yardım çantası bulunur. 

Diyet yapmayı düşünen Başaklar sofralarına taze sebze ve meyveye yer vermelidirler. Et ve tavuk ürünleri onların pek ilgisini çekmediği için birçok Başak burcu vejetaryenliğe eğilimlidir. Bu sebeple, etsiz bir rejim Başak için hiç de zor olmaz. Ancak demir eksikliğinden yakınabilirler, Başak'ın bu konuda tedbirli olması gerekir.

 

TERAZİ

Venüs’ün güzelliğine ve zevkine düşkün çocukları Teraziler, spor salonlarının en süslüleri olarak nam salabilirler. Onlar için spor, vücut yapılarının bozulmaması için gereklidir evet, ama öncelikle kendilerini mutlu etmelidirler. Ağır spor dallarını tercih etmedikleri gibi; sauna, spa, masaj, kişiye özel bakım tarzında seçenekleri olan lüks bir salona gitmeyi tercih eder. Bu şekilde günün sonunda kendini şımartmak için bir nedeni olur. 

Teraziler giyimine kuşamına özen gösterdiği gibi, kişisel bakımına da oldukça vakit ve para harcarlar. Bakım kremleri, çeşit çeşit şampuanlar, losyonlar onların vazgeçilmezleri arasındadır. Spor yaparken bile onları makyajlı görmek mümkündür. Beslenme alışkanlıkları ise, tatlıya olan aşırı ilgilerinden dolayı bozuk sayılabilir. Tatlı düşkünlükleri dışında, abur cubur yeme alışkanlıkları da onların kilo almasına neden olabilir. Vücutta omurga, üreme organları, böbrekler ve bel bölgesi Terazi burcunun yönetimi altındadır. Spor yaparken ve günlük hayatlarında sırt ve bel bölgelerine özellikle dikkat etmelidirler. Yaşayabilecekleri sağlık sorunlarının başında genellikle fıtık ve böbrek sorunları gelir. Bol su içmeli ve düzenli yemek yeme alışkanlığı geliştirmelidirler.

 

AKREP

Saplantılı hallerini spor yaparken de korurlar. Takım çalışmalarında hırs yapmaları da mümkündür, gizliden gizliye birinci olma istekleri vardır. Bunu yaparken de dışarıya karşı sevimli yüzlerini takınırlar. Ama yenildikleri takdirde morallerini kimse kolay kolay toplayamaz.  Diyet yapmaya karar verdiklerinde de bu kararlı halleri devam eder. Kimsenin kolay kolay başlayamadığı ağır diyetleri, üstün bir sabırlar sonuna kadar götürürler. Harfi harfine uydukları diyet listesi onlar için zor değildir. Yeter ki kilo vermeyi kafaya bir kere koysun, yeter. 

Akrep burcu üreme organlarını yönetir. Sağlık sorunları da genellikle bu bölgede başını ağrıtabilir. Ama oldukça dayanıklıdır, bazen hasta olduğunu anlayamayabilirsiniz. O da bunu dile getirmez ve kendi içinde buna bir çözüm bulmaya çalışır.  Akrep burçları için deniz ürünlerine ve minerallere yer verdiği bir beslenme şekli son derece faydalı olacaktır. Ayrıca toprak altında yetişen kök bitkiler de tüketmeleri gereken yiyeceklerdir. Bazen su içmeyi unutabilir, bu yüzden su tüketimine önem vermesi gerekmektedir.

 

YAY

Büyüteç görevi gören Jüpiter, her şeyi büyüttüğü gibi yönettiği burcun insanını da iştahlı biri haline getirebilir. Bu da ne yazık ki kilo artışına sebep olur. Gençken olmasa da, ileri yaşlarda kilo almaya oldukça müsait olan Yaylar, egzersiz olarak eğlenceli şeyler tercih ederler. Arkadaşlarıyla birlikte olmaya bayıldıkları için spor yaparken de kalabalık ortamları tercih ederler.

Yayların en büyük zaafları yağlı yiyeceklere olan düşkünlüklerdir. Kalorili yiyeceklere olan meraklarının olumsuz yönleri, Yay burcu vücutta kalçayı yönettiği için, bu bölgede kendini gösterir. Özellikle de kadınlarda basenler genişlerken, erkeklerin aldıkları kilo daha çok bel bölgesinde toplanır. Özgürlüklerine düşkün olan Yayların diyet yapması da oldukça zordur. Bir listeye bağlı kalmak onları yeterince kısıtlandıracağı için, diyet yerine spor yapmayı tercih ederler. Bu şekilde daha bağımsız ve daha rahat olurlar. Kemik yapıları hassas olduğundan, küçük yaşlardan itibaren kemiklerinizi güçlendirmek için kalsiyum almaları gerekmektedir.

 

OĞLAK

Satürn tarafından yönetilen Oğlak burcu, çalışkanlığı ve hırsıyla hangi kiloda olmak istiyorsa istediği zaman diliminde o kiloya kavuşur. Kendini adeta kampa almış gibi, arkadaş çevresinden uzaklaşarak yapmış olduğu spor onu zihinsel yönden de tatmin etmelidir.  Bu burcun insanları çok hırslıdır ve gizli liderdirler. Bazen kendilerini çalışmaya o kadar kaptırırlar ki, beslenme alışkanlıkları sekteye uğrayabilir. Sağlıksız gıdalar ve abur cuburlar ileride sağlıklarını tehdit edebilirler. Ayrıca hasta olduklarını kesinlikle kabul etmezler, doktora gitmek yerine acıya katlanmak gibi değişik bir huyları vardır. 

Oğlak burçları vücutta kemikleri ve dizleri temsil ettiği için, gençken bile eklem yerlerinde sorunlar yaşayabilirler. Esnekliklerini korumak için egzersiz yapmaları çok önemlidir. Özellikle dizlerinize dikkat etmelidirler. Ağırlık çalışarak vücutlarını güçlendirebilirler. Diyet yaparken ise kalsiyum dengesine maksimum seviyede dikkat göstermeleri şarttır.  Oğlak burçlarının pek çoğunda veganlık görülebilir. Vejetaryen ya da vegan olmayan Oğlakların bile, beslenmelerinde düşük protein tercihleri vardır. Vücut dengelerini koruyabilmek ve aşırı kilolardan kurtulabilmek için Oğlak'ın proteine önem vermesi gereklidir.

 

KOVA

Zekâları ve havai kişilikleriyle sanki bulunduğu çevreden başka bir yere aitmiş gibi duran Kovalar, kafalarının içinde yaşarken fiziksel bedenini tamamen unutur. Spor yapmak çok da istekli oldukları bir aktivite olmasa da, bu onların tembel olmalarından değil tamamen farklı şeylerle meşgul olmalarından ileri gelir.  Kova burçları için maymun iştahlı desek yanlış olmaz. Başladıkları bir egzersiz programını sonuna kadar götürdükleri pek görülmez. Daldan dala atlarlar, bir hafta koşu yapıyorlarsa diğer hafta spor salonuna giderler. Ama orada da duramaz, kendilerine başka bir aktivite yaratırlar. 

Bilgisayar başında vakit geçirmekten hoşlandıkları için kalçalarından kilo alışı daha fazla olur. Ayrıca masa başında oturup yemek yemek onlara vakit kaybı gibi gelir. Düzensiz bir yemek alışkanlığı vardır. Farklı ve egzotik meyveler denemeyi de sever. Sürekli değişiklik yapma istekleri yeme alışkanlıklarında da ön plandadır. Bir hafta çikolataya merak sararken, diğer hafta sadece sebze tükettiğini görebilirsiniz. Ama bu dengesiz yemek alışkanlığı onlarda bir takım sağlık sorunlarına sebep olabilir.  Özellikle yeni trendlere meraklı bir Kova burcu, diyet olarak da kendine, gündemde adı geçen bir rejim programı uygulayacaktır. Ayrıca mucize diye nitelendirilen zayıflama haplarına da merakları olabilir. 

 

BALIK

Balık burçları fiziksel yapılarıyla pek fazla ilgilenmezler. Güzelliğine, giyimine özen gösterirler ama kilolu olmaları onların pek de dert ettiği bir konu değildir. “Su içsem yarıyor zaten” diye düşündükleri için sadece su içmekle kalmaz, istedikleri yemeği de afiyetle yerler. El attıkları her hangi bir spor dalında (dövüş sporları hariç) başarılı olmamaları için hiçbir sebep yoktur. Ama onların tembelliğe yatkın yapıları, bir zaman sonra o sporu bırakıp kaçmalarına neden olur. 

Balık burçları için yemek yemek bir zevktir. Yönetici gezegeni Neptün yüzünden, kafa yoracağı işleri tercih eder; fiziksel ya da hareket edeceği işleri değil. Bu meslek haline gelebilecek bir spor dalı da olabilir, okçuluk gibi. Ayrıca kendine hobiler edinmeye bayılan Balıklar, başladıkları bir egzersizi de alışkanlığa çevirir. Örneğin, bisiklete yıllarca binebilir.  Balıklar, belli bir diyeti devam ettirebilecek kadar iradeli değildir. Duygusal yapıları buna izin vermez zaten. İstedikleri kiloya ulaşamazlarsa hayal kırıklığı yaşayıp, hayata bile küsebilirler. Onlar için hobi haline getirdikleri sporlar gayet uygundur, bu şekilde zinde kalırlar. Masaj ve aromatik yağlar kullanmak da onların mükemmel görünmesine yardımcı olacaktır. 

 

Astrolog ZEYNEP TURAN

Yazının tüm hakkı saklıdır. 

19.05.2018

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...