Yükleniyor . . .

EYLÜL AYI, AY BOŞLUKTA TAKVİMİ

Makale 07/01/2022

Eylül Ayı, Ay Boşlukta Saatleri

İnsanoğlu Ay'dan yüzyıllar boyunca çekinmiş, ama onun o kocaman cüssesine de her zaman saygı duymuştur. Ay, doğanın ve hatta insanların karanlıkta yolunu bulmasına yardımcı olur. Gözle görülen ve hızlı değişen moduyla ruhumuzu derinliklere sürükleyen bu gezegen; insanlık tarihinin var olduğu günden bu yana kendini merak ettiren, bize ışık tutan, inançlara ilham olan yanıyla astrolojinin kıymetlisidir. Ay, kendini insanlığa her zaman hayran bırakacaktır. Işığı küçüldükçe nefesimizi tutacak, büyüdükçe de iç dünyamız ve ruh halimiz daha da büyüyecektir. Onun her hareketiyle yüreğimiz, beklentilerimiz, nefesimiz, nabzımız, vücudumuzdaki sular daha da yükselecek, değişecektir. Ay, burçlar aracılığıyla hayatımızın merkezinde etkili olur. Doğaya, sosyal yaşantımıza, duygularımızın iniş ve çıkışlarına, maddi konulardaki kararlarımıza, sosyal faaliyetlerimize ve ruhsal hayatımıza yön verebilir.

Ay, 28 gün içerisinde her burçta ortalama 2,5 gün kalarak etkilerini üzerimizde hissettirmektedir. Bu etkiler ise Ay’ın fazlarına göre şekillenmektedir.

YENİAY

Yeniay olması için Güneş ile Ay’ın aynı burçta olması gerekir ve Dünya ile Güneş arasında olduğu dönemde Yeniay gerçekleşir. Yeniay yeniden planlama, başlangıç enerji olarak belirtilir. Enerjinin nasıl kullanıldığına göre olumlu ya da olumsuz etkiler yaratabilir. Bu fazda yapılan girişimlerde süreklilik sağlayabilmek için yenilikçi olmak gerekir. 

Yeniay evresinde, yeni bir başlangıç adına tohumlar ekmek, içgüdülerimize güvenerek atak davranmak doğru bir hareket olacaktır. Bu dönemde bir şeyleri tecrübe ederek, keşfederek, hazmederek öğrenmek isteyenler için yeni bir başlangıç yapmanın tam vakti. Fakat atılan hamleler beraberinde risk de taşıyabilir. Umutlu olmak, yeni fikirlere adapte olmak için güzel bir zaman.

HİLAL AY FAZI

Hilal Ay fazı, yaşanılanlar olumsuz olsa bile mücadele gücü verir. Bu evredeyken alığınız açıldığı gibi, en doğru bilgi için araştırmaya yönelirsiniz. Ancak Hilal Ay fazı hangi burçta ve evde ise o burcun özellikleri baskın olur.

BÜYÜYEN AY FAZI 

Anahtar kelimeler; organize, adapte olma ve plan yapmanın vakti, düzeltme, analiz etme, inceleme. Büyüyen Ay fazı, Yeniay gerçekleştikten bir hafta sonra yarım daire biçiminde karşımıza çıkar. Büyüyen Ay fazı olarak nitelendirebilmek için Ay’ın görünüşünde sol tarafının karanlık olması gerekir. Yeniay soldan sağa doğru büyür. Ayın dünyaya olan kısmının yavaş yavaş aydınlanması ile başlar. Bu şekilde bizim üzerimizdeki etkisi de şekillenir. Ayın büyüme evresi 14 gün sürdükten sonra Dolunay gerçekleşir.

 Büyüyen Ay fazı iki safhaya bölünür. Birinci bölüm Yeniay ile ilk dördün arasında, ikinci bölüm ise ilk dördün ile Dolunay arasındadır. 14-15 gün sürmektedir. 

İlk dördün olduğunda Ay dünyaya yaklaşırken, aynı zamanda yörüngesinde dünyaya en yakın konumdadır. İlk dördünün etkilerini gerginlik, stres olarak üzerimizde hissedebiliriz. Dolunay’ın etkisi kadar yoğun olmasa da yakın etkiler yaratmaktadır. 

Ay, ilkdördün Ay fazındayken, harekete geçme isteği barındıracaktır. Amaçlarımıza ulaşmak için daha kararlı olduğumuz bu günlerde, çaba göstermekten çekinmeyiz. 
PARLAYAN AY FAZI

Parlayan Ay fazında Ay; ışığını arttırır fakat henüz Dolunay evresine erişememiştir. Fikir alışverişleri, planlarda somut adımlar ve yaratıcılığın artabileceğini işaret eder. Risk alınmaya yatkın olunur. Kişisel gelişime yönelik çalışmalar, kendini analiz etmek ve değerlendirmek işe yarayacak, başarıya ulaşmak için farklı -teknikler geliştirilebilecektir. 

DOLUNAY

Dolunay evresinde Ay, 28 günlük turunun yarısını tamamlar, yuvarlak ve parlak bir görüntü halini alır.  Yeniay’dan yaklaşık 14 gün sonra Dolunay gerçekleşir.  Dolunay gerçekleştiği esnada Dünya, Güneş ile Ay arasındadır.  Tek bir hat üzerinde kesişirler ise Ay tutulması meydana gelir.  Burçlarda ise Ay, Güneş’in içinde bulunduğu burcun tam karşısında yerini almasıdır. 

Geçmişte ekilenlerin, toplanabileceğini belirtir. Tabii en önemlisi Dolunay’ın hangi burçta ve evde gerçekleştiğidir; bitişler ve sonuçlar buna göre şekillenir. Dolunay evresinde ayın dünyadaki tüm canlılar üzerindeki etkisinin en kuvvetli olduğu dönemdir. Yıkıcı tarafının yanında yapıcı tarafı da vardır. Bu evrede güçlü dual enerji ortaya çıkar.

Dolunay’ın etkileri ile o günlerde karışıklığın hâkim olduğunu görebiliriz. Bu dönemde kolay sinirlenebiliriz. Hassas olunabileceği gibi hissiyatlar güçlenecektir. Risk almaya her zamandan daha fazla yakın olunur. Dolunay’ın etkisi ile verilen anlık kararlar sonrasında memnuniyetsizlik yaratabilir. 

KÜÇÜLEN AY FAZI

Küçülen Ay fazında sağ tarafı karanlık bir daire ile temsil edilir. Günler ve geceler eşittir, aynı sonbahar ekinoksunda olduğu gibi… Ve ışığı giderek karanlığa dönüşür. Ay’ın ışığını kaybetmeye başlamasıyla üzerimizdeki etkileri değişir.  Ayın küçülme dönemi yaklaşık 14 gün sürer ve bir turunu tamamlamış olur. Bu dönemde, yeteneklerimizi dışarıya vururuz. Çevreyle olan paylaşımlarımız arttırma ihtiyacı içerisine gireriz. Eğitim alanında bu evrede yoğunlaşabiliriz.

Günün Anlamı

Tarih

Saat

Tarih

Saat

Çift Ruhlu Gün

02 Eylül

19:30

02 Eylül

23:07

Huysuz Gün

06 Eylül

23:29

07 Eylül

15:02

Çift Ruhlu Gün

09 Eylül

18:53

09 Eylül

19:23

Huysuz Gün

11 Eylül

03:55

11 Eylül

22:30

Durgun Gün

13 Eylül

21:36

14 Eylül

01:13

Durgun Gün

16 Eylül

00:24

16 Eylül

04:09

Durgun Gün

18 Eylül

03:55

18 Eylül

07:53

Çift Ruhlu Gün

20 Eylül

08:31

20 Eylül

13:07

Huysuz Gün

22 Eylül

16:05

22 Eylül

20:41

Huysuz Gün

24 Eylül

10:33

25 Eylül

07:02

Çift Ruhlu Gün

27 Eylül

14:09

27 Eylül

19:25

Çift Ruhlu Gün

30 Eylül

03:43

30 Eylül

07:41

 

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
2021 Var Olmak
Hiç kimse için alelade bir yıl olmayacak. Keskin ve kararlı bir yıl bizleri bekliyor…