Yükleniyor . . .

Evlenmeden Önce Kendimize Sormamız Gereken Sorular...

Evlenmeden Önce Kendimize Sormamız Gereken Sorular...

Kişilerin sağlıklı bir evlilik için önce kendilerini, sonra karşısındaki kişiyi tanıması ve hayata bakış açılarındaki uyumu dürüstçe analiz etmesi gerekmektedir. Karşılıklı verilecek çaba ve fedakârlıkları söylemiyorum bile. Yapmamamız gereken en önemli şey, kafamızda soru işaretleriyle bu zorlu sayılabilecek yolculuğa çıkmaktır.

Neden evlenmek istiyorum?

Birçok insan ailesinden veya sorunlarından kaçmak için evlenmek istiyor. En acısı da bunu kendilerini bile itiraf edememeleri… Bazılarımızda çocuk sahibi olmak için evleniyor. Onun için bu soru aklımızdan evlenme kararı geçer geçmez, kendimize sormamız gereken sorulardandır.

Bu Kişi Doğru İnsan Mı?

Genellikle bir insanla ne kadar süredir tanışıyor olduğumuz, onu ne kadar tanıdığımızla eşdeğer değildir. Birlikte bir hayatın sorumluluğunu alacak kadar o kişiyi tanıyıp tanımadığımız çok önemlidir. Kaldı ki birbirini tanıyan insanlar bile aynı evin içine girdiğinde anlaşamayabilirler. Bu sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle nasıl bir eş modeli aradığımızı bilmemiz gerekmektedir. Kişiyi tanımak için geçmiş yaşamına bakmak ve çevresine nasıl bir izlenim bıraktığını izlemek en iyi yöntemlerden biridir. Sevdiğimiz için olumsuz eş adayımızın olumsuz yanlarını görmemezlikten gelmemeliyiz.

Hayatınızın Eş Modeli kimdir?

Koruyucu, modern, geleneksel, fedakâr, rahat, sahiplenici, özgür, evcimen, aşırı sosyal ya da birkaçı bir arada… Burada en büyük hata geçmiş ilişkilerimize ya da başka birinin ilişkisine oranla bir düşünceye sahip olmaktır. İkinci büyük hata da karşımızdaki insanı evlendikten sonra değiştirebileceğimiz düşüncesine kapılmaktır. Bunu başarabileni yok denilebilecek kadar azdır. Çünkü kimse bir başkası için değişmez. Değişse de uzun sürmez.

Karşımızdaki kişinin evliliğe, hayata ve çocuk sahibi olmaya bakış açısı nedir?

Karşılıklı olarak nasıl bir evlilik hayal ettiğimiz, hayata dair gelecek ve kariyer planlamamız ve ileride çocuk sahibi olmak isteyip istemediğimiz bu noktada çok önemlidir. Bu soruların cevabını önce kendimize vermeli sonra da bu konuları dürüstçe sevdiğimiz kişiyle paylaşmalı, taa en başından konuşmalıyız. Konuşmalıyız ki sonrasında evliliği yaşarken bu problemlerle boğuşmayalım.

Eş adayının ailesini ve aralarındaki ilişkiyi ne kadar biliyorum?

“Bana ne ailesinden canım, ailesiyle mi evleneceğim?” düşüncesi neresinden bakarsak bakalım çok büyük bir yanılgıdır. Eşimiz olmasını istediğimiz kişinin aile yapısı ve büyüdüğü sosyal ortam, kültür önemlidir. Çünkü her ne olursa olsun büyüdüğü kültür insanın karakterine bir şekilde işler.

Kendimizi yeterince tanıyor muyuz?

Tüm bu sorulara doğru yanıt verebilmek ve hayatımızın her alanında pişman olmayacağımız kararlar alabilmek adına kendimizi iyi tanımamız gerekmektedir. Genelde bu soruyu kendimize yöneltmediğimiz için evlenmeyi düşündüğümüz kişiyi ne kadar iyi tanıdığımız da önemlidir. “Ailemde, çalışma ve sosyal ortamlarımda ben nasıl biriyim?” , İkili ilişkilerimde nasıl bir iletişim yolu izliyorum?” bu gibi sorulara dürüst yanıtlar vererek kendimizi istek ve arzularımızı keşfedebiliriz. İnsan kendini tanımaz olur mu demeyin, deneyin! Kendimizle ilgili farkındalıklar yarattığımızı anlayacaksınız.

Kafamızda soru işaretleriyle bu yolculuğa çıkmamalıyız…

Ortak yönlerimiz neler? Eğer mantık evliliği değilse eş seçiminde yapılan hatalardan biri de sevgi odaklı hareket etmektir. Oysa birinci planda hayat felsefelerimizin ve hayata bakış açılarımızın azami düzeyde uyuşup, uyuşmadığıdır. Nişanlılık süreci sorularımızın cevabını bulmak için ideal bir süreçtir.

Zıt görüşlere sahip olmak da uyumsuzluk değildir mesela. Aksine ilişkiyi zenginleştiren unsurlardandır. Tabii birbirimizin dünyasını ve düşüncelerini saygıyla kabul ettiğimiz sürece! Yani biriyle evleniyoruz diye, o kişinin hayatının tüm alanının bizimkiyle aynı olması gerekmiyor.

Astrolog Zeynep Turan

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...