Yükleniyor . . .

DÜNYADAKİ EN TEHLİKELİ VİRÜSLERDEN BİRİSİ: IRKÇILIK

DÜNYADAKİ EN TEHLİKELİ VİRÜSLERDEN BİRİSİ: IRKÇILIK

Gün geçmiyor ki dünya üzerinde ses getiren bir üzücü olaya daha denk gelmeyelim. Amerika’da gerçekleşen ve bir polis memurunun kayıtsızlığı sebebi sonrası George Floyd’un ölümü ile sonuçlanan olay sonrasında çoğunluğu siyahi olmak üzere Amerikan halkının birçoğu polisleri ve ırkçı düzeni protesto etmek amacı ile sokaklara döküldü.

Dünya üzerinde viral videoların ortaya çıkacağını daha birçok olaylı videolara şahit olacağımızı ‘2020 Şifreleri Çözüyor’ kitabımda da belirtmiştim. Kitabı okuduysanız bu noktaya konuya daha vakıf olacaksınız.

Nedir Bizi Birbirimizden Farklı Kılan

Dünyada herkesin eşit olduğunu ve kimsenin kimseden üstün olmadığı düşüncesini yıkan nedir? Nedir şu üstün ırk baskısı? Bu konuyu yalnızca Amerika özelinde almamak gerekli. Nedeni ise ötekileştirme kavramının dünyanın birçok yerinde halen devam ediyor olması. Rengimizin farklılığı ve kültürümüzün çeşitliliği bizleri düşman yapmamalı, aksine bu farklılıklar bizi birbirimize çekmeli.

Hemşehrim Memleket Neresi?

Duyulduğunda ne kadar masum bir soru gibi gelse de aslında ne denli ötekileştiren bir sorudur bu… Nereli olduğumuzun veya hangi ırka mensup olduğumuzun hiçbir önemi yok. Burada önemli olan şey ne kadar bilinçli bir insan olmamız değil mi aslında. Kişinin öncelikli hedefleri ve erdemleri olmalıdır. Hele ki bu kadar hızlı bir şekilde dönen mavi gezegenimizde bu söylediklerim dışında, gerisi şekilcilikten başka hiçbir şey değildir de nedir? Dünya genelinde ötekileştirme sorununa dem vururken bizim ülkemizdeki en çok duyulan sorulardan birisi olan ‘Memleket neresi?’ sorusu buna en büyük örneklerden bir tanesi. Dolayısıyla ne olursa olsun bizi ötekileştiren kalıplardan sıyrılmamız gerekiyor.

Manevi Kaybın Muhasebesi Elbette Tutulur

Birçok insan ırkçılığı farklı boyutluları ile karşı karşıya kalıyor. Bu hoşgörüsüzlük yalnızca ırkçılığa uğrayan insanlar için bir kayıp değil, bütün dünyanın yaşayacağı bir kayıptır. Irkçılık bizleri sevgiden, hoşgörüden ve farklı kültürlerin zenginliklerini keşfetmekten alıkoyar. Çatışmayı körükleyen, bölünmeler yaratan ve insanlar arasındaki eşitsiz istihdamı arttıran şey ise ırkçılığın ta kendisidir. Öyle bir kavram düşünün ki dünyadan keyif almamızı engelleyen ve bizi birbirimize düşüren bir kavram olsun. Cevabı belli değil mi… Evet doğru, dünyamız onsuz çok daha iyi bir yer olurdu.

Bize Düşen Görev Ne?

Irkçılık ile mücadele konusunda biz insanoğlunun yapacağı en önemli şeyler şunlardır;

Yasanın ve hukukun yürürlükte olup doğru uygulandığından emin olmalıyız. Bu konunun da sonuna kadar takipçisi olmalıyız. Bütün insanlara eşit muamele göstermesi için kamu çalışanlarını, polisleri, doktorları, avukatları ve diğer hükümet yetkililerini akademik süreçlerinde eğitmeliyiz. Gelişmekte olan teknolojik kaynaklarla her vatandaşa eşit katkıda bulunulduğundan emin olmalıyız.

En önemlisi ise herkese saygı duyulan ve farklılıklarımızın tadını sonuna kadar çıkarabileceğimiz bir dünya inşa etmeliyiz. Bunu başarabilirsek ne kadar değerli ilişkiler kurabileceğimizi siz hayal edin…

‘’Önyargı, yargısız bir görüştür’’ – Voltaire

Zeynep Turan

01.06.2020

Yazının Bütün Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, öncü burçta hareket ediyor. Sosyal medyadaki yanlış anlaşılmalar küslükleri, sessiz tiripleşmeleri beraberinde getirebilir. Ailelerin en yaşlı üyeleri bu döngüde daha çok konuşulacak.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...