Yükleniyor . . .

DÜNYADA YILBAŞI GELENEKLERİ

Bir tek batıl inançlar bizde mi var sanıyorsunuz. Her kültürün kendine özgü adetleri, gelenekleri ve inançları var. Madem yeni yıl geldi, o zaman dünyada ve ülkemizde yapılan adetlerden biraz bahsedelim. Her ne kadar her ülkenin kendine has yaptığı şeyler olsa da ana tema aslında sağlık, bolluk, mutluluk ve bereket üzerine… İyi Yıllar!

Dünya Yılbaşına Nasıl Giriyor?

Şili’de tam gece yarısı bir kaşık mercimek yiyenlerin bütün yılının iş ve parayla dolu olacağına inanılır. Ayrıca evi içeriden dışarıya süpürürseniz bir önceki yılın kötü ruhlarını da beraberinde süpürmüş olursunuz.

İspanya'da gece yarısı çanlar çalarken her bir vuruş için bir üzüm tanesi yemek âdettendir.

Japonya; Yeni yıla "Hoş geldin" demek yerine, eski yıla "Güle güle" diyen Japonlar, 31 Aralık gecesi 108 kez zil çalarak, 108 çeşit dert ve tasayı kovuyorlar. Ayrıca zillerin çalması bitince herkes kahkahalar atarak kötü ruhları kovuyor ve şans dolu bir yeni yılın gelmesini sağlıyorlar. Bir diğer adetleri ise başlayacak olan yılın Zodyak hayvanının kılığına girmektir (2014 için bu hayvan at olacak).

Yeni Zelanda'da yeni yıla girildiğinde herkes sokaklara dökülür ve mümkün olduğunca yüksek sesle tencere tava çalınır.

Arjantin'de tam gece yarısı sağ ayağınızı ileri uzatırsanız, yıla sağ ayakla girmiş olursunuz. Bütün sene iyi geçer.

Brezilyalılar, 7 dalga üzerinden atlayanların bütün yılı şanslı geçireceğine inanır. Ayrıca kötü ruhları uzaklaştırmak için beyaz giymeniz gerekir.

İngiltere'nin güney şehri Brighton'da, geleneksel olarak insanlar buz gibi denize giriyor ve dalgalara karşı durmaya çalışıyor.

Kolombiyalılar için sokağın çevresinde boş bir valizle biraz dolanmak, bütün yılın gezerek geçeceği anlamına gelir.

İskoçya'da saatler gece yarısını vurur vurmaz eşin dostun evine "ilk ayak" basan olmak için bir yarış başlar. İlk ayaklar gittikleri evlere para, ekmek, tuz, kömür, viski gibi kültürel bolluk sembollerinden de götürürler.

Rusya'da ise insanlar dileklerini küçük kâğıt parçalarına yazar, bu kağıtları yakar, sonra yanık kağıdı şampanya bardaklarına atıp bu şampanyaları içerler. Tuhaf değil mi?

Arjantin'de yılbaşı gecesi yeni bir pembe don giyerseniz aşkın sizi bulacağına inanılır.

Panama'da yılbaşı gecesi ünlülerin "Muneco" denilen ve kötü ruhları temsil eden kuklaları yakılır. Kimin kuklası olduğu ise çok önemli değil...

Güney Afrika'da eski elektronik eşyalar camdan atılır. Kafaya dikkat etmek lazım!

Danimarkalılar, kapılarının önünde kırılmış tabak yığınları bulmayı şans saydıklarından, tüm yıl boyunca eskiyen tabaklarını muhafaza ederler. Yılbaşı gecesi arkadaş ve sevdiklerinin evlerinin kapılarına tabak atarak kırarlar. Kapınızda ne kadar çok kırık kabak varsa, o kadar çok arkadaşınız var demektir.

Danimarkalıların bir diğer geleneği ise saat tam gece yarısını vurduğunda sandalyelerin üzerinden aşağı atlamalarıdır. Yeni yıla hızla girmek kötü ruhları geride bırakır, iyi şans getirir.

Filipinler'de yuvarlak şekilli cisimler altın paraları hatırlattıkları için bereket simgesidir. O nedenle yılbaşı geceleri sofrada yuvarlak şekilli meyvelerin olması şarttır. Hatta 12 yuvarlak meyve yemek de adettendir.

Belarus'ta bekar kadınların önüne birer koçan mısır konur bir de odaya horoz salınır. Horoz önce kimin mısırını gagalarsa o yıl ilk evlenecek olan odur.

Estonya'da eskiden yılbaşı günü yedi öğün yemek yemek ve böylece bir sonraki yıl yiyeceklerin bolluğunu sağlamak adettendi. Yedi kişilik yemek yiyen bir kişinin yedi kişinin gücünü alacağına da inanılırdı.

Türkiye Yılbaşına Nasıl Giriyor?

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de “yeni nasıl girersen bütün yıl öyle geçermiş” mantığı hâkim. Simgesel olarak ise Anadolu'da ve Asya'da dişilik ve bereket sembolü olan nar, yılbaşının başrolünde... Türkiye’de de çoğu insan tam gece yarısı, kapısının önünde nar kırarak yılın bereketli geçmesini temenni eder.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

01.12.2014 Tarihinde Kaleme Alınmıştır

Günün Ruh Hali
Ay, ateş burcunda büyüyen fazda. Etrafımızdaki dağınıklıkları toparlamak istesek de bu pek mümkün olmayacak. Duygusal iniş çıkış yaşayanlar, ruhsal sıkıntıları olduğuna kanaat getirerek, destek almaya karar verecek.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...