Yükleniyor . . .

DÜNYA DEVLERİ

DÜNYA DEVLERİ

Her ne kadar işin özünde bizlerden farklı olmasalar da zamanı değiştiren, kitlelerin hayatında büyük değişimler oluşturan, dünyanın belki de en ünlü girişimci ruhlarını kaleme alacağım. Bu yüzyılın sonuna kadar dünya farklı bir kafaya ve ruha bürünürken belki de bir ihtimal bu girişimci ruhların hikâyelerini, başarılarını anmayacaklar. Aslına bakılırsa bugün dünyanın en zengin insanları olmalarının sebebi, girişimci bir ruhla kendi hikâyelerini yazabilmeleri ve her ne olursa osun asla geriye dönüp bakmamaları. Hepimizin hayatında olduğu gibi ayaklarına taş değip düşseler de yıkılsalar da hayatın yakasını sıkı sıkıya kavrayan kişilerden bahsediyorum. Ne yaşarlarsa yaşasınlar mücadele etmekten asla vazgeçmeyen ve sürekli üretmek, bir şeyler yapmak isteyen bu insanlar ve haliyle markaları ne olacak?

Şimdilerde az bilinen ama gelecekte iyice yaygınlaşacak melek yatırımcılık büyük bir platforma dönüşecek. Hatta Neptün kafasına biraz daha girip konuyu derinliğe indirgeyecek olursak 2026’ya kadar fikir üretmek, kâşiflik yapmak büyük bir kıtlığa dönüşecek.  Bugünlerde fikirlerine, projelerine yatırımcı bulamıyorken sadece 7 yıl içinde itibarı olan, insan hayatını kolaylaştıran özellikle yön veren bir projeniz varsa geleceğin zenginlerinde biri de siz olabilirsiniz. Yeter ki kapitalist sistemin içinde ruhunuz esir olmasın ve aklınızdaki fikirler uçuş uçuş olsun.

Bugünlerde dünyaya yön veren girişimcileri 2019’da ve Neptün-Koç burcuna geçene kadar yani 2026’ya kadar neler bekliyor?

Belki de kendi yaşıtlarının en iyi girişimcisi olan ancak son yıllarda başı oldukça ağrıyan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg! 14 Mayıs 1984 doğumlu Boğa burcu Mark Zuckerberg’i büyük günler bekliyor. 2019'da markası ve hakkındaki iddialar sizce bitecek mi? Hayır diyor Uranüs! Bu da demektir ki her ne kadar iddiasını ortaya koymak için yatırımlar yapıp büyüse de Amerika ile farklı anlaşmalar imzaladığı bir şekilde ifşa olacak. Öyle ki Boğa burcu Mark Zuckerberg, 2021’de kendi yarattığı dev markaya bir gecede ortak da sokabilir. 

Hemen hemen hepimizin evine giren dünyada günde 1 milyon şişe satılan, aslında ağrı kesicisi olarak mideye iyi gelsin diye bir eczacının kocakarı ilacı olarak hayatlara sunduğu kahverengi şurup, 18. yüzyılın sonunda hisseleri satılarak 19. yüzyılın başlarında alkol yasakları sayesinde daha da hızlı büyümüştü. Birinci Dünya savaşında kaderi el değiştiren ve 20. yüzyılda ise Pepsi’ye kafa tutan Coca Cola’nın 21. yüzyıla başladığından çok daha ilginç bir şekilde biteceğini söylesem bugün inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Biliyorum ki Neptün-İkizler döngüsünde kurulan   kırmızı logolu, dünyaya kafa tutan hatta Amerikan parlamentosunda bile pazar yaratan ancak aslında Coca Cola ve Pepsi’nin doğmasında büyük rolü olan ve herkes gibi yolları ayrıldığında birbirlerine büyük rakip olan bu iki marka 2026’ya kadar itibarına itibar katarken 2026’dan sonra büyük sonun başlangıcı sürecine girecek diyor Neptün’ün Koç burcuna geçişi! Cirosunu buraya yazarak kalbinizi yormasam da bu iksirli suyun 2036’da bugünün aksine cirosu ve itibarı yarı yarıya düşecek. Evet doğru okudunuz 21. yüzyılda kaybolacak ve hatırlanmayacak yegâne markalar arasında yer alıyor kendisi! 29 Ocak 1892 yılında kurulmuş Coca Cola 2046’da tamamen yok olup gidecek hayatlarımızdan diyor gökyüzü...

28 Mart 1936 doğumlu Amancio Ortego, 7000 perakende konfeksiyon mağazasıyla sadece geçen yıl 20 milyar dolarlık ciro elde etti. Dünyanın en zengini oldu. Bu başarı hikayesinde yine sıfırdan dünyanın en zirve zengini olmayı başarmış bir girişimcinin başarı basamaklarını hangi strateji ile tırmandığını fark edeceğiz. Devasa bir servet sahibi olurken dünyanın en zengin ikinci kişisi Amancio Ortega Gaona’nın natal haritasında Neptün’ü 14 derece Başak. Çok sayıda fabrika kuran Amancio Ortega, Zorba adlı ilk mağazasını 1975’te Neptün-Yay burcundayken açmış. Ortega ve eşinin en sevdiği filmden adını alan mağazanın ismi kısa süre sonra Zorba’dan Zara’ya dönüştürülmüş.  Inditex Holding altında Zara, Massimo Dutti ve Pull&Bear gibi giyim perakendelerinin de sahibi. Hız her şeydir diyen Neptün’ü Başak olan Amancio Ortega, ketum tavırlarıyla zirveyi tırmanırken, Uranüsyen Boğa’ da doğmuş ve şimdilerde ise Uranüs döngüsünden geçen nice büyüklerden yalnızca biri.  Çalışmaktan ve yeni fikirler duymaktan asla korkmayan bu zengin tonton, Zara’nın kurucusu 21. yüzyılın baş döndürücü gücüyle başa edecek mi sizce? Allah korusun Uranüs-Boğa döngüsü ve Amancio Ortega’nın natal haritasındaki Neptün’ü zamanın Neptün karşıtlığı 2019 -2020 yılında gerçekleşirken hakkın yoluna yürürse ne olacak? Yenilikler yaratmayı asla bırakmayın diyen Amancio Ortega’nın yerini kim dolduracak? İşin aslı Ortega belki Zara’nın 2019’da kapitalist sistemin dijital dünyaya taşınması ve para birimin yer değiştirmesi, Plüton’un modayı bitiren tuhaf tüketim arayışları ve bir de üstüne Zara’nın dünyadaki global kriz sarsıntısı karşında duramayacak. Kesin bilinen şu ki belki ortaklık görmeyecek ancak 2023’ten sonra Zara el değiştirirken Amancio Ortega hikayesini hatırlamayacağız bile.

Dünyanın geleceğe açılan kapısı Microsoft! Öncelikle 28 Ekim, Akrep burcu 1955’li Neptün’ü-Terazi olan Bill Gates tarafından 1975’de kurulmuş. 1975 yılında Microsoft’u kurarak elektronik imparatorluğunun temelini atan Bill Gates, ne büyük tesadüftür ki (aslında astrolojide tesadüf yok) Neptün-Yay burcunun ilk derecelerinde iken tıpkı Zara gibi Microsoft’un ilk temelini atmış.  İlk taşı diyoruz çünkü asıl bombayı 1985 yılında Neptün-Oğlak döngüsünde atacakken Neptün-Kova döngüsüne geçmesi ve 21. Yüzyılın Kova çağının dijital dünyaya hız vermesi ile 2000’li yılları kasıp kavuran Windows XP ve efsanevi sesleri hayatımıza giriş yaptı.  Çocukluğumuzun değerli anılarında yer alan efsane Solitaire ve Mayın Tarlası ile gönlümüze Neptün-Kova çağının ilk duyurularını yapmış, belleklerimize tatlı bir anı olarak kazınmıştı. Sayesinde başarından başarıya koşan dünyanın en zengin adamı olan Bill Gates’in zenginliği ile tanınmayı reddederek 2000 yılında eşi ile birlikte Bill ve Melinda Gates vakfını kurdu. Buraya da bir imada bulunmak istiyorum çünkü devrim gezegeni Uranüs’ün Kova burcundaki seyri esnasında kurulan vâkıfın başka bağlantıları da Plüton Kova burcuna geçince ortaya çıkacak. Yani 2024’te! Servetini çocuklarına bırakmayıp onlara çalışma motivasyonu yaratan bu dahi adam sizce geleceği bizden daha iyi göremiyor mudur? En azından gelecekte dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu, yapay zekanın iradesinin ne boyutta olduğunu bilen, bizim küçük dünyalarımıza bir çırpıda girebilecek güce sahip, dünyanın dev datasını elinde barındıran ve bugün gün yüzüne çıkarmadığı yazılım modelini elinde bulunduran, Plüton’u-Aslan olan Bill Gates sizce neyi planlıyor? Bu güçlü ve mütevazi adamın 2019 – 2020 yıllarında piyasaları hareketlendirecek kartlar açacağından hiç şüpheniz olmasın. Tabi bu 1955 doğumlu dünya zengini Bill Gates’in hakkında duyacağımız tek şey olmayacak, sağlık evindeki büyük problemleri olduğunu da önümüzdeki yıllarda duyacağız. Keskin rahatsızlıklarla uğraşacak gibi görünüyor diyor, natal haritası!1955’ li Bill Gates büyük düşündüğünü, ince eleyip sık dokuduğunu dünyaya gösterecek. Nasıl derseniz, dünyayı yönetenlerle muhakkak aynı masaya oturacak. Ve şunu bilin ki bilişim ile ilgili bildiklerimiz değişecek.  21. yüzyılın, 21 yıllık serüvenini hepimizin hayatına girecek farklı bir işletim sistemi duyuracak.

Al al durma al!  21. yüzyılda tüketmeyen bizden değildir sloganını herhalde en çok Jack Ma söylüyordur.  Bir komünist ailenin devamlı kavga eden, okul hayatı problemli geçen bu Çinli bir gün büyük adam olacak ve Jack takma adını sırf İngilizce öğrenmek için rehberlik yaptığı bir turistten alacağı onun bile aklına gelmezdi. 15 Ekim 1964 doğumlu Terazi burcu, Plüton’u ve Uranüs’ü Başak kavuşumunda doğan, cesur ve hayatının ilk yılları zorlukla geçen bu adam nasıl Aliexpress’i kurmuş derseniz orası daha da ilginç. Üst üste başarısızlıklara imza atan Jack 1999 yılının Nisan ayından itibaren Neptün-Kova döngüsünde adını ünlü "Ali baba ve Kırk Haramiler" masalından alan şirketiyle, dünyanın dört bir köşesinden ticaret yapmak isteyen insanları bir araya getirdi. Bu Çinli adam kırk haremlerinden esinlenen şirketini Yahoo’ ya 2005’de %40 hissesini satarak 1 milyar doları cebine koymuştu. Haritası bol Başak olan Jack 2013 yılındaki Kanlı Ay Tutulmaları Koç-Terazi aksında yaşanırken bizim diyarlarda internet kısıtlaması vardı. Neyse konuyu saptırmayacağım. Jack Ma geminin kaptanı olmaktan ayrılırken şirketi ile bağını koparmadı. Ne hikmettir ki geminin ana kamarasından ayrılırken sistemden çıkamayan, kaygıları çok olan ama tıpkı bir yaşam koçu gibi başkalarını motive eden Jack, Aliexpress’le mi kısıtlı kalacak sizce? Hayır diyor, natal haritası… Ve şunu da eklemek isterim.   Zor başlayan dünya devleri arasına giren bu adamın hikayesi çok sert bitecek. 

Bir 1964 doğumludan çıkıp başka bir 1964 doğumluyu irdelemeye ne dersiniz? Siz varsanız ben de varım. Şimdi ki hedefimiz Jeff Bezos, evet doğru okudunuz Oğlak burcu 1964 doğumlu Jack Ma gibi o da bir öncü burç! Gerçi ben size bizim ülkemizdeki yakından bildiğiniz 1964 doğumluları kitabımda ele aldım.  Merak edenler kaderi yeniden bizim ülkemizde hangi 1964’lüler yazacak bir ara bakarsınız. 1994’te Neptün Oğlak burcunun son derecelerinde hareket ederken Uranüs Kova’ya geçerken en önemlisi ise bana bu yazıyı yazdıran Neptün-Kova döngüsünde kurulan Amazon’un kaderinin bu yıllarda yazılması garip mi, hayır. Teknolojisi ben geliyorum derken gündelik hayatınızın her köşesine girip hepimize Truman Show yaşatacağının sinyallerini veriyordu zaten. Söyle bize Amazon ne olacaksın sen gelecekte? 1994’te bir kitap sitesi olarak kurulurken geleceğe şekil vereceğini aslında gayet iyi biliyordu.  En büyük buluşu ise e-kitap. 2007’de Başak tutulmalarında yeni dünya düzenin ilk adımını atmış bulunmaktaydı. Şimdilerde bilsek de içine girmediğimiz bu e-kitap işi 2026’ya kadar telefonumuzdaki müzik listelerine döneceğinden hiç şüpheniz olmasın. Kısacası Amazon geleceğin devi olmaya devam ederken Plüton Kovaya geçtiğinde kripto paranın kaynağı da olacak.

Geleceği, özellikle yakın gelecekte dünya devi firmaların kaderinden sahiplerine kadar hangi başarılarla sınanacağını merak ettiğim için araştırıp yazdım.  Belki siz de merak edersiniz diye bu yazıyı zamansız olarak ilan ediyor buraya bırakıyorum.  Sevgiler.   

Astrolog Zeynep Turan

11.12.2018

Yazının her türlü hakkı saklıdır. 

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, öncü burçta hareket ediyor. Sosyal medyadaki yanlış anlaşılmalar küslükleri, sessiz tiripleşmeleri beraberinde getirebilir. Ailelerin en yaşlı üyeleri bu döngüde daha çok konuşulacak.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...