Yükleniyor . . .

DOĞRULARIN TERAZİSİNDE BURÇLAR!

SON KARARIN MI?

KARARSIZLIK BAŞA BELA

Kararsızlık başa bela… İnsanoğlu bu, aklı hep seçemediğinde kalıyor derler ya; ne de güzel derler. Öyle değil midir ama? Seçimler hep sancılıdır, ‘tamam artık kararımı verdim’ dersin, ‘kesin bu sefer’ dersin ama işte içinde bir yerler ara ara dürter seni ‘doğru mu yaptın sence?’ diye…

Bazısı büyük kararlar almakta başarılı olurken, gündelik sorunlarda sınıfta kalıyor; bazısı da gün içinde karşılaştığı olaylara pratik çözümler getirse de hayatını ilgilendirecek konularda kararsızlık denizinde boğuluyor… Aslında en büyük ikilem “akıl mı, kalp mi?” ikilemi… Çünkü genellikle beynimizdeki arenada karşı karşıya kalıp, çelişenler bu ikisi oluyor.

Kalp ‘gerçekten istediğin bu aslında, bunu seç’ derken; akıl ‘hayır, biraz mantıklı ol lütfen!’ diyerek tavrını ortaya koyuyor. Yapılan nörobilim (sinir siteminin davranış ve öğrenme ile ilişkisini inceleyen bilim dalı) araştırmalarına göre duygular, karar verme mekanizmamızda oldukça rol oynuyor. Hatta duygularımı dışarıya yansıtamayan biriyim diyorsanız, karar verme konusunda işiniz iki kat daha zor…

Tüketime dayalı reklamlara şöyle bir eleştirel gözle bakın isterseniz. Hepsi nasıl da duygularımıza hitap ediyor değil mi? Örneğin bayramlarda ortaya çıkan yaşlı anne, baba, anane, dede figürleri… Yalnızdırlar, bayramda el öpmeye birinin gelmesini beklerler… Biz de izlerken duygularımıza, hislerimize hakim olmayız, üzülerek, ahlanıp vahlanarak izleriz. Evet, yakalamıştır artık o reklam bizi! Ele geçirmiştir de diyebiliriz… Markete gittiğimizde ve iki çikolata arasında kaldığımızda, reklamlarında duygusallığın en çok hissedildiği çikolatayı seçmemiz çok normal değil mi?

Peki, nedir bu işin doğrusu? Kalp mi, akıl mı haklı? İşin doğrusu aslında çok basit… Her konuda olduğu gibi orta yolu bulmak… Yani hislerimize kulak verip, mantığı da elden bırakmadan karar vermek. Ayrıca karar verme anlarını ‘kabus’ olarak değil ‘fırsat’ olarak algılamak lazım. “Bu dertten nasıl kurtulacağım?” demek mi sizce kulağa daha güzel geliyor, yoksa “bu işi nasıl fırsata dönüştürebilirim?” mi? Ayrıca kararsızlığın bilgisizlikten kaynaklandığı gibi yanlış bir kanıya da varmayın. Bardağın boş tarafına bakmayı ülkece çok seviyoruz, bunun farkındayım. Fakat işler bu şekilde daha zor hale geldiği gibi, sonuçlar da bizi genellikle pek tatmin etmiyor. 

Kararsız insanlara öneriler;

Kararsız kaldığınız konuyla ilgili kafanızda hemen bir avantaj ve dezavantaj dosyası oluşturun. Hangisinin avantajları daha fazla?

Uzun vadeli düşünün, anlık duygularınızın esiri olmayın.

Çevrenizdeki kararlı insanları gözlemleyin. Sorunlar karşısında nasıl bir yol izlediklerini kendinize rol model olarak seçebilirsiniz.

En çok güvendiğiniz insan kim? Aklınıza gelen ilk kişiye mutlaka konuyu danışın. Fakat 2 kişiden fazla olmasın bu danışma olayı, her kafadan bir sesin çıkması kararsızlığınızı daha da arttıracaktır.

Hızlı karar vermeyin; inceleyin, araştırın, düşünün!

Karar alırken “başkaları ne der?” diye düşünüyorsanız, alacağınız kararın size ait olmadığını ve ileride büyük ihtimalle pişman olacağınızı bilin.

Sadece kendinize, hislerinize, hayallerinize güvenin… Sizi en iyi tanıyan yine sizsiniz, unutmayın…

Sorumluluk almaktan korkmayın!

‘Hayır’ demek de sizi korkutmasın. İstemiyorsanız, istemiyorsunuzdur. Bu kadar net!

Unutmayın, herkesin ara ara kararsız kaldığı durumlar olur. Hayat bizi bir şekilde seçeneklerle baş başa bırakmaya bayılıyor. Kararsızlıkların yaşamanın doğal olduğunu ve zor da olsa bir karar vereceğinizi bilin. Sonunda seçeceksiniz işte birini, değil mi? Ne çok bekleyin, ne de ani kararlar alın. Mantığınızın ve duygularınızın el sıkışmasına olanak sağlayın. Çok mu bunaldınız, aklınızı dağıtacak başka şeylerle uğraşın; konudan biraz uzaklaşın. Zihninizi serbest bırakmak iyi gelecektir. Kim bilir belki de bir anda “evet ya bu olmalı!” diyerek doğru seçimi yaparsınız…

Değişken Burçlar Karar Almakta Zorlanıyor!

Astrolojide en kararsız burçlar hangisi diye sorarsanız; değişken nitelikli burçların (İkizler, Başak, Yay ve Balık) karar almakta zorlandıklarını ya da aldıkları kararlardan hemen pişman olduklarını söyleyebilirim. Örneğin iletişim insanı İkizler burçları anlık kararların insanı olduklarını her defasında kanıtlarlar. Hızlıdırlar; hızlı düşünür ve hızlı karar alırlar. Pratik bir zekaya sahip oldukları için işlerini yarına bırakmaz, o an olayı bitirirler. Fakat ya sonra? Ani karar aldıkları gibi aniden vazgeçen bir burç daha yok sanırım… Hava grubunun değişken nitelikli burcu o… Esiyor kafasına işte…

Yine onun gibi zekayı temsil eden bir gezegen tarafından yönetilen Başak burçları ne yapıyor peki? Mantığını dinlemeyi tercih etse de, duyguları adeta arkadan sufle yapıyor “yine mi mantığını seçtin, ben ne olacağım” diye… Bu yüzden onun hızlı karar alması biraz zorlaşıyor; toprak grubu olduğu için oturup düşünmesi eğrisini doğrusunu hesaplaması lazım. İşte bu yüzden kararsızlıklar içinde boğulabiliyor. O kadar düşündükten sonra ise aldığı karardan bir daha vazgeçmiyor.

Yaylar ise her daim kararsız olmayı başaran burçlardan. Kararsızlıkları çok kolay bir şekilde kaygıya dönüşüyor. Kararsız kaldıklarında sıklıkla başvurdukları yöntem ise akışına bırakmak… Değişime açık oldukları için hayatın ona getireceği şeyleri seve seve kabul edip ve benimseyerek yoluna devam edebilir.

Su grubunun, değişken burcu Balık ise adeta kararsız kalmak için yaratılmış. Başkası onun yerine karar verirse daha mutlu oluyor, en azından bu dertten kurtulduğunu düşünüyor. Tabi sadece düşünüyor; içindeki huzursuzluğun bitmediğini gördüğünde sil baştan… Haydi bakalım…

Sabit Burçlar Ne İstediğini Biliyor!

Astrolojide sabit burçlar olarak nitelenen Boğa, Aslan, Akrep ve Kova burçlarının karar almada en başarılı burç olduklarını söyleyebiliriz. Onların belli kalıpları vardır ve bu kalıplardan çıkmaları çok zordur. Adı üstünde sabit! Siyahı seviyorsa, beyaza bakmaz; bir yola baş koyduysa, başkası onun fikrini değiştiremez…

Toprak grubunun inatçı burcu Boğalar için günlük konularda karar almak çocuk oyuncağıdır. “Nereye gidelim, ne yiyelim, alışverişte ne almalıyım” gibi sorunları yoktur. Kafalarında daha önce yaptıkları tecrübelerle oluşan fikirleri vardır. Ve yine aynı yolu takip edeceklerdir. Fakat iş hayati kararlar almaya geldiğinde, mesela evlilik, yeni bir yere taşınmak, yeni bir araba almak, iş değişikliği gibi, işte o zaman arayın ki bulasınız Boğaları… Ortadan kaybolup düşünmekten bir hal olabilirler. Sabittirler işte, değişmeyi sevmezler. Hayatlarında önemli bir değişikliğe sebep olacak konularda karar vermeleri, gündelik konularda karar vermelerinde çok ama çok zordur. Mümkünse hep aynı kalsınlar onlar… Değil mi?

Aslan burçları için de keyiflerini bozacak olan her şey alarm durumdur! Ateş grubuna dahil olan Aslanlar örneğin alışveriş esnasında hoşlarına giden iki elbise arasında seçim yapmak zorunda kalırlarsa, üçüncü bir şık olan ikisini de alma yolunu tercih edebilirler. Zaten onun çok fazla düşünemeye ihtiyacı yoktur, ateşli yapısı sonunu düşünmeden karar almaya itebilir onu.

Akrepler genellikle kararlı yapıları ve net olmalarıyla bilinirler. Onların en çok zorlandıkları konular ilişkilerdir… Duyguları tarafından yönetildikleri ve su grubuna dahil oldukları için işin içine hisler girdiğinde ne yapacağını bilemez bir hale gelebilirler. Fakat anlık bir kararsızlık yaşasalar da bunun üstesinden hemen geleceklerdir. 

Kova burçları her ne kadar sabit bir burç olma özelliğine sahip olsalar da, onlara “yenilik” dediğiniz vakit kararlarını çok kolay bir şekilde değiştirirler. Seçim yapmak ve yenilik kavramları her ne kadar birbirlerinden farklı kavramlar olsa da, Kovaların yapacağı seçim onların hayatına mutlaka yeni bir şey getirecektir. Bu yüzden karar verme aşamasında olduklarında olumsuz düşünmek yerine heyecan duyarlar. Ama en sık yaptıkları hata verdikleri karardan vazgeçip, diğerini de denemeye çalışmalarıdır. Dengesiz bir insan izlenimi verse de bu halleri, hâlbuki tek istekleri her şeyi tecrübe etmektir!

Öncü Burçların Sağı Solu Belli Olmuyor!

Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak burçlarının içinde bulunduğu öncü burçlar için karar alma konusunda dengesiz burçlar da diyebiliriz aslında… Öncü nitelikte olmaları, her konuda kendilerini dinlemelerine sebep olur. İnsanlara örnek olmak onların işidir!

Ateş grubunun belki de en ateşli burcu Koçlar için kararsızlık diye bir şey yoktur. Çünkü onların tahammül edemediği tek şey beklemek, sabretmektir. Bu yüzden de kararsızlık denizinde boğulmak yerine, ani kararlar alıp sonradan pişman olmayı tercih ederler. Gerçi pişman olduklarını da hiçbir zaman itiraf edemezler ama olsun… Ya da canları çok mu sıkıldı, kendilerine 3.bir şık bulurlar ve o yoldan ilerlerler. Demokrasilerde çare tükenmez lafının yaşayan örnekleridir onlar…

Öncü burçların en kafası karışık burcu ise Yengeçler olsa gerek… Hayata sanki kaygı üretmek için gelmişlerdir. Nedense bardağın dolu tarafıyla değil, hep boş tarafıyla ilgilenirler. Eğer önlerinde karar vermeleri gereken bir durum oluşursa, kazanacakları değil kaybedecekleri onlar için çok daha önemlidir. Bu yüzden uzun süre beklerler, etrafa sorarlar ve nedense hep beklenmedik olanı seçerler. Şaşırtmak onların işi!

Terazi burcunu nasıl bilirsiniz? Adil, arabulucu, denge kurmaya çalışan… Ama dengesi çabuk şaşan! Onun dengesi özellikle karar alma aşamalarında şaşar. Her konuda uyumlu olan Teraziler, kimsenin üzülmesini ve kırılmasını istemez. Bu yüzden önüne seçenek konulduğunda sadece kendisini değil, bu kararın etkileyeceği insanları da düşünür. İşte bu yüzden çok fazla arada kalır. Sonunda ise kafası atar, seçeneklerin hepsinden vazgeçer...

Kararlı, ne istediğini bilen, toprak grubunun en ciddisi Oğlak burçları için karar vermek zor değildir. Zor olan en doğru kararı alırken akıp giden zamanı tutmaktır… Evet, o genellikle doğru kararı verir fakat bunu hemen yapamaz. Susar, düşünür, kimseyle konuşmaz, destek almaz, çevresindekiler anlamaz ama beyni bir savaş halindedir; zaman geçer, günler akar… Sonunda ise kararını vermiştir. İşte o noktadan sonra bu kararından onu vazgeçirecek artık kimse kalmamıştır. İnadım, inat!  Kararlı!

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

02.06.2013

 
 

 

 

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...