Yükleniyor . . .

DİJİTAL DİKTATÖRLÜK

DİJİTAL DİKTATÖRLÜK

Dijitalleşme ile birlikte pek çok şey hayatımıza girdi. Bilmediğimiz, yeni keşfettiğimiz kavramları tanımaya başladık. Dijital diktatörlük de bunlardan yalnızca birisi. Peki, bu dijital diktatörlük ne anlama geliyor, hayatımızdaki yeri ne? Sizler için bu kavramı anlatan bir yazıyı kaleme aldım.

Gizlilik Ortadan Kalktı

Kişisel verilerin paylaşılmasının konuşulduğu dönemlerden geçiyoruz. Kişisel bilgilerimiz, paylaşılabilir hale gelecek. Teknoloji sağladığı kolaylıkların yanı sıra bu tip sorunları da beraberinde getiriyor. Kişisel alanımızı, özel hayatımızı ihlal ediyor. Üstelik bunu gerçekleştirirken bizim rızamızı almış gibi davranıyor. Kısaca şunu söylemek gerekirse;

“Her şeyin fazlası zarar, buna teknoloji de dahil.”

Her Çağın Teknolojisi Farklı Ancak Kova Çağı’nın Teknolojisi Bambaşka Olacak

Teknoloji her çağda kendisini hissettirdi. İlk çağlardaki teknoloji başkaydı şimdi başka. İletişim çağındayız eve ama bu durum bizlerin özgürlüğünün ihlal edilmesi anlamına gelmemeli. Hemen hemen her şeyi teknoloji sayesinde gerçekleştirdiğimiz bugünlerde, yapay zekâ da işin içine girince işler daha da fazla karışır oldu. Hayatımıza ister istemez bir müdahale var. Yani şöyle, bizi bizden daha iyi tanıyan yapay zeka, bizim için her zaman bir öneriyle karşımıza çıkıyor.

Yapay Zekâ Bizim Yerimize Düşünüyor

Ben yapay zekâ kullanmıyorum demeyin boşuna. Hepimiz elimizdeki telefon sayesinde yapay zekâyı kullanıyoruz. Alışveriş için göz gezdirdiğimiz siteler varsa onunla ilgili gelen reklamlar, yemek yemek istiyorsak en çok sipariş verdiğimiz restorandan önerilerin karşımıza ilk olarak çıkması kullandığımıza dair en büyük işaret. İster istemez hayatımızda yer veriyoruz aslında. Yakın gelecekte hukuk, eğitim, lojistik ve sağlık alanlarının birçok bölümünde yapay zeka insanlığa hizmet ederken, insanları da sınıflandıracak. Bugünlerde big data nın oluşmasıyla birlikte, verilerin ayıklanması, sınıflandırılması, kazancımızdan tüketimimize, alışkanlıklarımızdan vücut ısımıza kadar sınıflandırılacağımızı da işaret ediyor.

Şüpheyi de Beraberinde Getiriyor

Düşünsenize, bundan 10 yıl önce senin yerine birisi düşünecek deseler ne derdiniz? Hadi oradan der, gülüp geçerdik herhalde. Ama günümüzde böyle bir gerçek var. Son dönemlerde üzerine en çok düşünülen, en çok konuşulan konulardan birisi haline geldi. Geleceğe yön veren bu gelişmeler birtakım şüpheleri de beraberinde getiriyor, getiriyor ama teknolojiyi kullanmaktan da asla geri durmuyoruz.

Önümüzdeki aylardan itibaren sunucular, siber güvenlik duvarları, elektrik kesintilerini önlemek için kurulacak güvenlik duvarları en çok metroları, şehir hatlarını, hastaneleri ön plana çıkaracak.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Bütün Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

18.01.2021

Günün Ruh Hali
Ay, ateş burcunda büyüyen fazda. Etrafımızdaki dağınıklıkları toparlamak istesek de bu pek mümkün olmayacak. Duygusal iniş çıkış yaşayanlar, ruhsal sıkıntıları olduğuna kanaat getirerek, destek almaya karar verecek.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...