Yükleniyor . . .

BURCUNUZUN BASKIN YÖNLERİ

BURCUNUZUN BASKIN YÖNLERİ

Her burca kimlik kazandıran, baskın ve belirgin temel özellikleri vardır. Birçoğumuz bu özellikleri ezberlemiş bile olabiliriz; Koç dendiğinde sinirli, Başak dendiğinde titiz, Balık dendiğinde ise akla sulu gözlü bir insan modeli gelir. Bazıları her ne kadar doğru olsa da, aslında madalyonun diğer yüzü farklıdır. Yazımızı okuyun ve insanları burçlarına göre kategorilere ayırmadan önce tekrar düşünün… 
 
KOÇ
Koç dendiğinde aklımıza sabırsız, öfkeli ve sıkılgan yapısı olan biri gelir. Fakat bunların yanısıra, belki de burçlar içinde en şen şakrak kişiler onlardır. Hayatı doyasıya yaşar. Gülmek ise farkında olmadan yaptıkları bir eylemdir, adeta refleks gibi… 
 
Sabırsızlık onun hayatına yön veren en belirgin özelliktir. Bu durum, onun bencil olduğunu düşünmenizi sağlayabilir fakat gerçek olan bu değildir. Belki pek çok insana göre daha fazla kendini düşünür ama karşısındaki insanı anlama noktasında asla sorun yaşamaz. Empati yeteneği güçlüdür. Açık sözlü olması, onun karakterini oluşturan bir diğer özelliktir. Eleştiriye gelemeyen kişiler tarafından sevimli bulunmayabilir bir Koç burcu insanı, fakat ne düşündüğünü net bir şekilde ifade etmesi beğeni de toplar. Koç burcu dünyanın onun için döndüğünü, lider olduğunu, tüm işlerin beklemeden hemen halledildiğini, iddia ettiği konularda haklı olduğunu baskın bir şekilde hissetmek ister. Kendisine güveni oldukça fazladır. Etrafınızda tuttuğunu koparan birisi varsa o kesinlikle Koç burcudur ya da yükseleni Koç’tur.
 
BOĞA
Boğa burcunun tipik özelliği rahatına olan düşkünlüğüdür. Bu durum sadece kendisini düşündüğü gibi bir imaj çizebilir fakat konu değer verdiği insanlar olunca her türlü fedakârlığı yapmaya hazırdır.
 
Yaptığı her işte ya da gittiği her yerde, önce kendini rahat hissetmesi önemlidir. Milyon dolarlar verseniz, eğer o ortamda rahat ve huzurlu değilse asla durmaz. Boğa burcunun inadı karşısındaki insanı delirtecek derecelere ulaşabilir. Kendi doğrusunu kolay kolay değiştirmez; siz sarf ettiğiniz çaba ile kalırsınız. Birçok durumu maddiyatla ilişkilendirmesi onun çıkarcı olduğunu düşünmenize sebep olabilir, ama aslında güven ihtiyacından kaynaklanan bir tutumdur bu. Kendini ve geleceğini güvende hissetmek için paranın gücüne inanır. Baskın bir şekilde kendi doğrusunun onaylanmasını, konforunun asla bozulmamasını, sevdiklerinin he zaman yanında, sevmediklerinin de uzağında olmasını ve alışkanlıklarından vazgeçmemeyi ister. Etrafınızda birisi yapabileceği ölçüde vaatte bulunuyorsa ve aynı zamanda sizi inadıyla yoruyorsa kesin Boğa burcudur ya da yükseleni Boğa’dır.
 
İKİZLER
İkizler burcu için hep söylenen şey, çift karakterli olmasıdır. Değişken bir yapısı olduğu doğrudur, fakat bu asla iki farklı karakteri olduğu anlamına gelmez.
 
İkizler burcu insanlarla olan aktif diyaloglarıyla öne çıkar. Çok konuşmayı ve bildiğini paylaşmayı, öğretmeyi sever buna karşın zaman zaman karşısındakini dinlemek konusunda sıkıntı yaşar. En belirgin özelliği ise değişken fikirleridir. İkizler burcu insanı sabah kahkahalarla uyanıp çok vakit geçmeden depresif bir ruh haline bürünebilir, hem de geçerli hiçbir sebep yokken. Baskın bir şekilde onu dinlediğinizi fark ettirmenizi, net açıklamalar yapmanızı, huysuzluğunu idare etmenizi ister. İletişim kurma ve ikna etme konularında oldukça ustadır. Merak ve öğrenme isteğiyle çok soru sorabilir. Kararsız yapısı ona çok fazla zaman kaybettirebilir ya da tam tersine aniden verdiği karar yüzünden bir süre sonra pişmanlık duyabilir. Çevrenizde her konuda söyleyecek sözü olan biri varsa kesinlikle İkizler burcudur ya da yükseleni İkizlerdir.
 
YENGEÇ
Yengeç burcu için her zaman evcimen denir durur. Elbette yuva onun için önemlidir ama evcimen diye de, evde oturmasını beklemeyin. Tam tersine Yengeç, evini düzenledikten sonra durmaz, atar kendini dışarıya.  Hatta sokaklar ondan sorulur diyebiliriz. Gezmek ve sosyalleşme isteği, çok da bilinmeyen özelliklerindendir.
 
Ama Yengeç’in öne çıkan en büyük özelliği ne diye sorsanız, hemen size “pamuk kalbi” cevabını veririz. Sahiplenici bir yapısı vardır ve bu nedenle çevresindeki insanları kendine yakın hisseder, hatta onları kendisi gibi görür. Eğer insanlar, Yengeç’in düşündüğü gibi çıkmazsa işte o zaman kırılır. Duygusal ve hassas denmesinin en büyük nedeni de budur; yani çevresindekilerin Yengeç’in iyi niyetine layık olmaması… Mutsuz olduğu zaman kendi içinde yaşamaz bu durumu, yakınlarına da hissettirir. Kimi zaman kaprisli oluşu insanları zorlayabilir. Baskın bir şekilde aile ortamındaki huzura sahip olduğunu hissetmek, duygularının anlaşılmasını, iyiliklerin karşılık görmesini ister. Etrafınızdaki birisi büyüklük bende kalsın deyip, zor insanları dahi alttan almayı başarıyorsa o kesinlikle Yengeç burcudur ya da yükseleni Yengeç’tir. Çok sabırlıdır fakat bardak elbet bir gün taşabilir.
 
ASLAN
Aslan için her zaman söylenenler; liderdir, gösterişi ve parayı sever. Aslında Aslan burcu boş yere sükse yapmayı sevmez. Liderlik özelliği ise ruhunda vardır. Çıkıp insanların önünde orduları ben yönetiyorum demez. Sözle değil fakat yaptığı işlerle liderliğini ve havasını gözler önüne serer.
 
Aslan burcunu Aslan yapan özelliği son sözü söyleyen, verdiği karardan geri dönmeyen kişi olmasıdır. Bir şeyi elde etmek ya da iyi bir yere gelebilmek için bin bir türlü oyunlar oynamaz, hırsla çalışır ve yapar. Gururludur fakat aşk konusunda kalbi, gururunu yenebilir. Sevdiği insanlar için cömert davranışlardan ve jestlerden asla çekinmez. Kendisini sıkıntıya soksa dahi sevdiklerini mutlu etmek için elinden geleni yapar. ‘Ben buradayım’ dedirten cinste bir yapıya sahiptir. Yaptığı iş ile konuşulmayı ister ve beğenildiğini hissetmek ister. Hatasını kabul edip özür dilemek pek ona göre değildir. Aşkta deneyim yaşamaktan yana olurlar, kimseye körü körüne bağlanmayı istemezler. Çevrenizde birisinin idare gücü yüksekse, bonkör, baskın ve cesaretli ise o kesinlikle Aslan burcudur ya da yükseleni Aslan’dır.
 
BAŞAK
Başak burcunu tanımlamak için kullanılan titizlik kelimesi almış başını gidiyor. Başak burçları adına şunu söyleyebiliriz ki; ellerinde toz bezi, tüm gün evi temizlediklerini sakın ama sakın sanmayın.
 
Eleştirileriyle ve kaygılarıyla ün salmış burç Başak’tır. İnsanları eleştirmenin yanı sıra, gerektiğinde kendisini de ağır bir şekilde eleştirir. Mükemmeli ararlar, ulaşamayacaklarını bilirler fakat yine de mükemmele en yakın olmayı denerler ve başarırlar. Hedeflerini kafasında tam olarak oturtamadığı sürece hayattan keyif alamazlar. Çalışmak için programlanmış bir bünyeleri vardır. Faydalı işler yapmak ve faydalı insanlarla arkadaşlık etmekten hoşlanırlar. Baskın bir şekilde başarılı olmaya odaklanır, çalışır ve üretirler. Başarısız olmayı asla düşünmez ve kabullenmezler. Etrafınızda birisi size sürekli yepyeni fikirlerle geliyorsa, en ufak detayları bile es geçmiyorsa ve çok kuvvetli bir hafızası varsa kesinlikle Başak burcudur ya da yükseleni Başaktır. Zor beğenmek temel özelliklerindendir.
 
TERAZİ
Terazi burcu adı üstünde; dengelidir derler. İşin aslı; Terazi huzura kavuşmak için kendi içinde denge arar. Duygularını mantığıyla dengelemek için elinden geleni yapar. Dengeli gibi görünür fakat içinde ne fırtınalar koptuğunu bir o, bir de Allah bilir.
 
Ne aşktan gözü kör olur, ne de gururdan aşkı yaşayamaz. Ortadaki ince çizgide durmayı iyi bilir. Bulunduğu toplumda kendisini sevdirmek önemlidir onun için ama tarzından da ödün vermez. Karşısındaki insan çok yönlü olmalıdır aksi takdirde çabuk sıkılabilir. Baskın bir şekilde ihtiyaçları konusunda bencil olabilir ve kimseyi gözü görmeyebilir. Takdir görmek, mutlu edilmek, karmaşadan uzak durmak isterler. Eğer etrafınızda birisi tarafsız kalmakta zorlanmıyorsa ve olaylara gerçekçi bir tutumla yaklaşıyorsa o, kesinlikle Terazi burcudur ya da yükseleni Terazi’dir. Kendisi mutsuzsa, mutsuzluğunu yakınları da paylaşsın ister, yalnızlığı sevmezler.
 
AKREP
Akrep burcu ve tutkular… Tutkuludur fakat abartıya kaçmaz her şeye sıkı sıkıya bağlı değildir, kafasına eserse çeker gider. Yani tutkunun da bir sınırı vardır.
 
Onun karşısında insanlar, içlerinden konuşmaya bile çekinebilirler. Dışarıdan görünüşü oldukça soğuktur ama onu tanıdıkça bu fikriniz değişecektir. Öylesine kuvvetli sezgileri vardır ki Akrep’in, bu durum çevresindekileri şaşırtır. Samimiyetsiz insanları ayırt etmekte başarılı olurlar. Akrepler güçlü duyguları sayesinde kontrolü ellerinde tutarlar, sezgileri onlara doğru adımlar atmak konusunda destek olur. Gelecek için endişe duymaz, anı yaşamayı tercih ederler. Baskın özelliklerinden “hatasını kabullenmemek”, onu zor bir insan haline getirir. İçten içe haksız olduğunu bilse dahi tavrından ödün vermemek için inat eder, hatasını kabul etmez. Etrafınızda birisi kim ne der diye düşünmeden, kendini kasmadan hayatını doyasıya yaşıyorsa o kişi kesinlikle Akrep burcudur ya da yükseleni Akrep’tir. Kendisi izin vermedikçe kimse Akrep’in hayatından kolay kolay çıkamaz.
 
YAY
Yay burcu hep bahsedildiği üzere seyyah ve özgürlükçü diye anlatılır. Çok cömerttir, para harcamaktan çekinmez derler: Hayır… Yay burcu aslında evine, düzenine oldukça bağlıdır. Mecbur kalmadıkça evinden çıkmak istemez.
 
Yay burcunun belirgin özelliği kendisini hayatın akışına bırakarak yaşamasıdır. Hayatın karmaşasında kendisini yormak yerine, insanları ve olayları olduğu gibi kabul etmekten yanadır. Fakat bunların dışında risk ve macera dediğimizde ise akla gelen ilk burçtur Yay’dır. Korkusuzdur ve risk almaktan asla çekinmez; kaybedeceği şeyler onun için önemli olsa bile… Sabit fikirli olmazlar ve mantıklı açıklamalar yapıldığında kendisine ters gelen bir fikri benimseyebilir. Ilımlı ve hoşgörülü olmak baskın özelliklerindendir. Hayal dünyasında yaşamazlar ve romantik oldukları pek söylenemez. Etrafınıza birisi ne yapması gerektiğinin söylenmesine tepki gösteriyorsa o, kesinlikle Yay burcudur ya da yükseleni Yay’dır. Hayatını kısıtlayan hiç kimseyi hayatında barındırmaz. Sahip olduklarını insanlara da göstermekten hoşlanırlar.
 
OĞLAK
Oğlak burçları hakkında söylenen “çok maddiyatçılar” lafı doğru değildir. Sağlamcı olmalarıyla bu durumu karıştırmayalım.
 
Oğlak burcu dendiğinde aklımıza disiplin ve otorite gelir. Belki sürekli aynı şeyleri duymaktan bıkmış olabilir Oğlak burçları, fakat kontrolsüz bir hayatı da asla düşünemezler. Kendilerini disipline etmeyi küçük yaşlardan itibaren öğrenirler, büyüdükçe de sevdiklerini kontrol etme ihtiyacı hissederler. Eşleri üzerinde hâkimiyet kurma isteği kimi zaman rahatsız edici olabilir. Yönetim, disiplin, kararlılık, kazançlar Oğlak burcu için baskın konulardır. Para kazanmak hem hayatını sürdürmek için önemlidir, hem de toplum içinde saygın bir yere sahip olma açısından gereklidir. Çevrenizde birisi planlı hareket edip, sorumluluklarının bilincinde ve dakikse, o kesinlikle Oğlak burcudur ya da yükseleni Oğlak’tır. Sırlarını paylaşmak konusunda çekingen davranırlar, güvenmek zordur onlar için.
 
KOVA
Her şeyi bilebilir, herkese yardıma koşabilir ama kendi hayatından asla ödün vermez. Önce kendim der, sonra başkalarını düşünür.
 
Birçok şey isteyip, birçok şey yapmaya niyetlenip bambaşka şeyler yapmak ya da hiçbir şey yapmamak; Kova burcunu tanımlayan özellikler işte bunlar… Kova burçlarının bir orada, bir burada duran değişik halleri vardır. Pek çok şeyi aynı anda isteyip yapamayınca şanssız olduklarını düşünürler. Karmaşa içinden kurtulmak konusunda sıkıntı yaşarlar ve çoğu zaman destek görmeleri gerekir. Dilediği gibi yaşamak en büyük arzularındandır ve özgürlüğünü kısıtlayan kişilere asla tahammül edemezler. Beğenilme duygusunu hissetmeyi isterler. Çok iyi bir dinleyici olabilirler. Âşık olduklarında kendilerine dış dünyaya kapatır ve aşklarını hayatın odak noktası haline getirirler. Eğer hayatınızdaki biri, her gün başka bir mevsime uyanmanızı sağlıyorsa o kişi kesinlikle Kova burcudur ya da yükseleni Kova'dır.
 
BALIK
Balık burcu dendiğinde hemen akla ağlamaklı, duygusal biri gelir. Fakat bu tanımlamaya Balık burçlarının katılmadığından eminiz. Balık burcu duygusal değildir. Sadece çevresinde gelişen kötü olaylardan, birçok kişiye göre daha fazla etkilenir.
 
İyi niyet ve affedicilik Balık’ı tanımlayan en belirgin özelliklerdir. İlk başta bakıldığında tıpkı diğer su grubu burçları gibi soğuk görünümlüdür. Onlara bir kötülük ettiğinizde, ne kadar çok kırılmış olsalar da, elbet bir gün sizi affederler. Hayatın akışına karşı koymaya çalışırlar ama genelde fark etmeden rüzgâra kapılıp giderler. Balık burcu baskın bir şekilde karşı taraftan kibarlık, anlayış ve samimiyet görmek ister. Etrafınızda, fazlasıyla kuşkucu ve bir o kadar da sevdiklerinin kusurlarını mazur gören biri varsa kesinlikle Balık burcudur ya da yükseleni Balık’tır.
 
 
Astrolojide Doğru Bilinen Yanlışlar
 
İnsanların sadece burçlar ile ilgili kalıplaşmış yanlış düşünceleri olduğunu sanmayın. Astrolojik olarak da doğru kabul edilen bazı yanlışlar, kulakta kulağa hızla yayılıyor. Özellikle, halk arasında en popüler olan 2 yanlış bilgiden bahsetmek istiyoruz sizlere.
 
Yeniay’da yeni işe yeni bir hobiye başlamak
Yeniay, Güneş ile Ay’ın kavuşumudur. Güneş ile kavuşan cisimler yanarlar. Bu kavuşum, olumlu etkiler yaratacak diye bir durum yoktur; bu nedenle Yeniay’da yeni bir şeylere başlama, astrolojide doğru bilinen yanlışlardandır. Bunun yerine Güneş ışınlarından kurtulan Ay’ın hilal fazı olumlu kabul edilir.
 
İnsanlar 30 yaşından sonra yükselen burcunu yaşar
İnsanların yükselen burçlarının etkilerini belli bir yaştan sonra gördükleri tamamen yanlıştır. Doğru olan; insanlar doğdukları andan itibaren 12 senede bir yükselen burçlarının baskın olan yönlerini kendilerine aldıklarıdır. 
 
Astrolog ZEYNEP TURAN
Yazının Tüm Hakları Saklıdır 

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Yaz gündönümünden geçiyoruz. Güneş Yengeç burcuna günün son saatlerinde geçecek. Ay ise Dolunay Fazına hazırlanıyor. Tesadüflerin tevafuklara hizmet ettiği, izole olmak isteyenlerin nefes aldığı yaz başlıyor.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...