Yükleniyor . . .

BURCUNUZ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA NE SÖYLÜYOR?

Makale 10/01/2022

ÖNCÜ BURÇLAR

Koç :Ateş

Yengeç: Su

Terazi: Hava

Oğlak:Toprak

SABİT BURÇLAR

Boğa: Toprak

Aslan: Ateş

Akrep:Su

Kova; Hava

DEĞİŞKEN BURÇLAR

İkizler: Hava 

Başak: Toprak 

Yay: Ateş 

Balık: Su

ASTROLOJİDE SAĞLIK REHBERİNİZ

Gelin sağlığımıza bir yolculuk yapalım. Önümüzde üç grup kategori var; öncü, sabit ve değişken… Kendimiz için doğru seçimleri sıralamamız için öncelikle bize ait olan özeliklere de hâkim olmamız gerekir. Güzel ve kaliteli bir yaşam için ilk şart sağlığımızı korumak, sonrada kendimize özel programlar yapmak olmalıdır.

Hayat koşullarımız her ne olursa olsun, zinde ve fit kalmanın sırrı aslında kimliklerimizde saklıdır. Nereden geldiğimiz, kan grubumuz, doğduğumuz şehir ve köklerimize kadar kodlarımız DNA içinde birer şifre kıvamında gizlidir.  Keşfetmek için önce kendimizi tarif etmemizin, ben bir yolunu biliyorum. 12 burçtan oluşan Zodyak kuşağı, mevsimlere bölünür ve her birinin kendine göre bir ahengi vardır. Yunan mitolojisinde “yaşam çemberi” olarak adlandırılır. Var olmanın temel prensiplerini ve kendimizi tanımaya başlamamız için ideal bir yol olabilir, astroloji.

Uzmanlığımdan yola çıkarak, çatınıza en uygun olanı inşa edelim. Beslenme alışkanlığınızdan, spora kadar tüm detayları ve ilginizi çeken bilinmeyenler ile keyifli bir yolculuk mükemmel sağlığa ulaşmanın bize nelerin fayda edebileceğini planlamaya ve görmeye ne dersiniz?

ÖNCÜ BURÇLAR

"Şaha kalkan yürekler, gençlik pınarı ile coşar"

Öncü gruba giren burçların en önemli görevi mevsimleri başlatıyor olmasıdır. Bu yüzden kendilerini Zodyak’ın öncüleri sıfatı verilmiştir. Doğal olarak misyonları da büyüktür, görevleri de yüce.  Kromozomların birleşimi ile ateşi, düzen ihtiyaçları ile su gibi duru olmayı, havayı bir macera ruhu ile gökyüzünü ve toprak gibi başarıyı, azimli olmayı temsil ederler. Her şeyin en iyisini yapmaya odaklandıkları için lider özelliklerinden sıkça bahsedilir. Aktif, kararlı, enerjik, pratik ve özgür ruhlu olmaları ile çevresine harika etkiler bırakır. Güzel ve cazibeli görünmek konusunda sıkıntıları yoktur ancak kendilerine bir yaşam alanı yaratmak konusunda cimrilerdir. Bu yüzden başlarına gelmeyen de kalmaz! Önce can demeyi öğrenmeleri gerekir. Peki, nasıl mı?

Ateş gibidir bir Koç burcu; cesur, sabırsız ve iddialı yapınız ile öne çıkarsınız. Güne erken saatlerde başlamayı seven Koç burcu, sabah kahvaltısını gün içinde kaçırsa bile hafta sonunu çeşitleri bol, yeşillikleri nefis kokan bol sıvı tüketerek geçirmekten keyif alır. Çalışmaktan ya da koşturmaktan düzenli beslenmeye zaman ayıramayan siz enerjinizi boşa harçamış gibi olursunuz. Çünkü deponuzdan hazırı tüketmek için kendinizi koşullandırırsınız. İstek ve hareket etme dürtüsü cinsel olarak da zinde tutar. Çabuk heyecana kapılma, alev topu gibi adrenalin yükselmesi baş ağrılarına ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

Size uygun tüyolar;

 • Tahin-pekmez gibi besleyici ürünleri sabah kahvaltısında tüketebilirsiniz.
 • Ara öğünlerde yeşil elma, badem, kurutulmuş meyvelerden kullanabilirsiniz.
 • Egzersiz yapmak, doğada yürüyüş ve yüzmek bedeninize çok iyi gelecektir.
 • Düzenli cinsel hayatın olması sizin için bir ritüel kıvamındadır.
 • Vitaminlerden; C ve benzeri beslenme türlerini tüketmelerinde fayda vardır.

Su gibidir bir Yengeç burcu;Zodyak grubunun en hassas, narin burcu olmanızdan dolayı, duygusal dalgalanmalar çok sık yaşarsınız. Bu yüzden hassas bünyeye sahip olmanız normaldir. Koruyucu, kapsayıcı alanlarınız herkese sevgi dağıtma konusundan yapısıdır. Annelik güdüsünü temsil eden Yengeç burcunun kadınlığı temsil eden tüm organları özen gerektirir. İyi bir dinleyicidir, bu yüzden etrafında çokça psikolojik problemleri olan insanlar var ederler. Empati kurmak sizin için çok kolaydır.

Size uygun tüyolar;

 • Hüsnü kuruntu hallerinizden arınamadığınızı düşünüyorsanız, yapınıza uygun bitki çaylarından kullanabilirsiniz.
 • Su sporlarına yatkınlığınız olabilir, orta yaştan sonra özellikle bu tür bireysel aktiviteler için kendinize zaman ayırabilirsiniz.
 • Açı ve baharatlı yiyeceklerden çok hoşlanmayan Yengeçler, atıştırmalarında tuz oranına dikkat etmelisiniz.
 • Akşam yemeklerini sakın kaçırmayın ve geç saatlere kalmayın.
 • Mineral içeren yiyeceklerden faydalanın.

Gökyüzü gibi refahı sever Terazi burcu;yalnızlıktan hoşlanmayan bir burç olarak grup içinde var olmayı seversiniz. Uyum arzusu içinde olmak sizi her zaman adaletli ve dengeli olmaya çağırır. Eğlenmek, gece hayatı ve alışkanlıklarınız bazen başınıza bela olabilir.  Bazen dalgalı bir sis rüzgârı gididir iç dünyanız bu yüzden sorumluluklarınız sık sık baş ağrısı çekmenize neden olabilir. Metabolizma yavaş çalışması soslu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmananıza neden olabilir. Spor ve farklı etkinliklerde bulunmak sizi hem zihinde tutar hem de motive eder.

Size uygun tüyolar;

 • Protein ağırlıklı beslenme kas sisteminizi dengeleyecektir.
 • Her daim iyi görünmek ister bu yüzden abur bücürden uzak durmalısınız.
 • Hayatı spor odaklı olan bir Terazi için en iyisi uzun koşulardır.
 • Böbrekleri yoracak içeceklerden uzak durmanız gerekebilir.

Ayağını yere sağlam basan Oğlak burcu;sorumlulukları ağır olan sizler için en hassas olduğunuz noktalar; ense, boyun ve mide’dir. Çalışmaktan yorgun düştüğünüzü anlamaz iseniz stresli bir ruh halinde olduğunuzu bile farkına varmazsınız. Gergin halleriniz çevrenize de etki yaratacaktır. Sauna, masaj gibi fiziksel olarak rahatlamalar size çok iyi gelebilir. Sık sık boğaz ağrısı ya da benzeri problemler yaşıyorsanız size uygun bitki özlerinden gargara yapmayı deneyebilirsiniz.

Size uygun tüyolar;

 • Spora zamanım yok demeyin, hafta da bir iki gün kendinizi pilates yapmak için koşullandırın. İskelet yapınıza iyi gelecektir.
 • Cilt yapınız hassas olabilir. İlerde selülit gibi oluşumlar ile karşılaşmak istemiyorsanız, esmer buğday-ananas gibi karışımlardan faydalanabilirsiniz.
 • Vitaminlerden; A ve D beslenme türlerini tüketmelerinde fayda vardır.
 • Ayak bilekleriniz hassas olabilir. Topuklu ayakkabılar konusunda seçici davranmanız gerekebilir.

SABİT BURÇLAR

"Astığın astık, kestiğin kestik"

İkinci grup olarak adlandırılan bu ekip takımı için mevsimin ikinci aylarını temsil ettiğini söyleyebilirim. Her ne kadar yüksek kararlılıkları ile yeri göğü inletseler de çabuk sakinleşirler. Sabırlı, metanetli ve bir yandan geleneksel kafaları yüzünden inatçı mi inatçı bir tutumla nam salmışlıkları vardır.  Sadakatine güvenen asla yanlış yola sapmaz fakat esnek olmadığını sürece fikirlerine yoldaş bulması güçleşebilir. Sanattan, edebiyata kibirden ketumluğa kadar her şey onlardan sorulur. Artık sorumlulukların bilincine varmış yaşamdan keyif almayı hedefliyorsa, bu gruba mensup olan burçlar bazı şeyleri aklına çoktan oturtmuş demektir.

Sadakatine hayran olunan Boğa burcu; güzellik kavramı sizin için vazgeçilmez bir kavram. Hatta bir öncelik bile olabilir. Bu yüzden nasıl göründüğünüz her zaman sizin için önemlidir. Bedenine iyi bakarken ruhunun da okşanmasından yana olan gönlünüz aşk ile de her daim geç kalacaktır. Akşam yemeklerini çok kaçırdığınızı sizde kabul edin hatta önünüze gelen hiçbir tatlıya hayır diyemeyecek kadar iradenizin düşük olduğunu…

Size uygun tüyolar;

 • Uyku sizin için çok önemlidir. Kendinizi zinde hissetmeniz için düzeninizi kurun.
 • Mayalı yiyecek ve içeceklere karşı bünyeniz zayıftır. Size kiloda aldırabilir.
 • Şekere dönüşen maddelerden uzak durmanız gerekir.
 • Kendinize uygun spor dalı bulabilirsiniz. Ancak kışın iç mekânda spor salonlarını tercih edin. Sık sık hasta olma özelliğiniz var.

Kendine sonsuz güvenen Aslan burcu;hayatı dolu dolu yaşamayı seven bu burç, sürekli kendine bir uğraş edinir.  Her şeyin dört dörtlük olmasına kafa yorar ve bedeni fark etmeden yorulur. Çabuk hasta olmazlar ama kendilerine zaman ayırmayı unuturlar. En değer verdikleri saçlarına ve gözlerine özel hassasiyet gösterebilirler.

Size uygun tüyolar;

 • Çok gezen bir seyyah gibidir bu yüzden Fastfood gibi gıdalardan uzak durmalısınız!
 • Sabah kahvaltısı kaçırmayın sizin için en vazgeçilmez öğün olabilir. Süt ve bu tarz ürünleri tüketebilirsiniz.
 • Omurga ve bel kısmınız hassas bölgelerdir. Ağır sporlardan kaçınmanız gerekebilir.

Zodyak’ın yaramaz genci Akrep; böyle dediğime bakmayın, enerjisi ile herkesi kasıp kavurursunuz bu yüzden başınıza gelmeyen şey kalmaz. Sakarlıklar, adrenalin düşkünlüğünden dolayı atlatılan kazalar dışında bir de düzensiz uyku ritminiz varsa, şahane bir tablo ile karşı karşıya olmamız pek mümkün değildir. Ancak nasıl göründüğünüz önemlidir, çekici olma güdüleriniz sayesinde her zaman bakımlı ve özel olmak isterseniz.

Size uygun tüyolar;

 • İçsel dünyanız derindir, ruhsal olarak huzurunuz bedeninizi de etkiler. Meditasyon ve yoga türü alternatifler size kendinizi harika hissettirir.
 • Üreme organlarınız hassas bölgenizdir. Yaşınız ne olursa olsun, sağlık kontrollerinizi aksatmamanız gerekir.
 • Sağlıklı olmak sizin doğanızda vardır aman unutmayın size hangi alışkanlıklarınız yıpratır, en iyi siz bilirsiniz.
 • Suyu çok seversiniz, yüzmek, bol sıvı tüketmek her zaman cildinizi tazeleyecektir.

Kendi ile barışık bir Kova burcu;  doğal yaşam onun göbek adı gibidir. Bakımlı olmak ya da çekici görünmenin bile altında kendi öz benliğiniz saklıdır. Saçlarınız rastalı gezebilirsiniz ama uzaktan bile fark edilir marjinal görüntünüz olacaktır. Alternatif yaşam biçimlerini gelsinler size sorsunlar. Muhakkak ilginç önerileriniz ile dikkati çekersiniz. Şehir hayatından kendinizi soyutlamayı başarabildiniz için yaşınız her ne olursa olsun hep genç ve dinamik kalabilirsiniz.

Size uygun tüyolar;

 • Dolaşım sisteminize özel bir hassasiyet göstermelisiniz.
 • Sağlıklı beslenme konusunda zorluk çekmezsiniz ancak her şeyi denemek, yemek içmek merakınız zaman içinde kalıcı kilolara neden olabilir. 
 • Alkali su tüketmeyi alışkanlık haline getirin.
 • Doğa’da yapacağınız her aktivite size harika gelecektir. Kampçılık, trekking, dağcılık gibi yüksek hava sahası bol oksijenli yerler size iyi gelir.

DEĞİŞKEN BURÇLAR

"Gelde huzuru birlikte bulalım"

Bilginin gücüne inanan bu gruptaki esinti uyum ve değişime açık olmaktır.  Meraklı yapıları sayesinde çok yer görmüş çok insan tanımış olurlar. Enteresan fikirlerini yansıtırken doğanın ya da evrenin mucizelerinden kendilerine bir yaşam ağaçı oluşturmayı ihmal etmezler. Öğrenmek, deneyimlemek, iletişim kurmak gibi özelliklerinden dolayı bir durumun karar mekanizması rahatlıkla olurlar.  O kadar özverilidirler ki kendilerine bencil olmayı unuturlar! Mevsimlerin üçüncü ve son kuşağını temsil ederler, o yüzden heyecanlı yapılarının içinde hem ciddiyet hem de tatlı bir yaşam enerjisi vardır.

Meraklı bakışları ile İkizler;çok düşünürsünüz bu yüzden çabuk sıkılırsınız! Nadir hasta olduğunuzdandır sanırım biraz kaprisli olursunuz. Hayatın her alanına karışmaktan asla geri durmadığın sürece dışarda atıştırmaların, öğün atlamalarınla meşhur olmaya adaysınızdır. Sonbahar geçişi biraz soğuk algınlıklarına dikkat emeniz gerekebilir çünkü bir türlü yaş güneşinde ayrılmak istemezse dikkatsiz giyinirler.

Sizin uygun tüyolar;

 • Hastalıkları çabuk atlatan bünyenizde eksik olan şey bol bol dinlenmektir.
 • Mesane, salgı bezleri, bilekler hassas notlarınızdır. Kalsiyum fosfor ile kemik yapınız desteklenebilir.
 • Güzel görünmek için bolca kozmetik malzemesi kullanabilirsiniz. Cildinize en uygun ürünü test etmeden kullanmayın.
 • Protein ağırlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin
 • Elektroniğe meraklı olduğunuz kesin ama topraklanmaya da ihtiyacınız olacaktır. 

Huzurla beslenen Başak burcu; aynı anda bir oraya bir buraya koşturur ki stresten eliniz ayağınız birbirine karışır. Oysa sizin hayattaki misyonunuz toparlayıcı ve yapıcı olmaktır. Bir yandan yakınlarınızın derdine düşerken bağışıklık sisteminiz çok çabuk “ben yoruldum artık” diyebilir.

Size uygun tüyolar;

Demir eksikliğine dikkat, hep sebze hep meyve nereye kadar…

 • Tansiyon ve kan şekeriniz için gün içinde sık sık atıştırmanız gerekebilir.
 • Solunum yolları ve mide hassas bölgelerinizdir.
 • Doğal ya da organik yağ içeren parfümler tercih edin.
 • Sinir sistemi için boyun, baş, ayak bilekleri gibi bölgelere uzman eşliğinde masaj teknikleri deneyebilirsiniz.
 • Sizin için spor bir alışkanlık değildir ama sosyalleşmek için uzun yürüyüşleri tercih edebilirsiniz.

Heyecanlı Yay burcu; düşünmekten asla yorulmazsınız, bu yüzden hayat felsefesiniz geniş ufuklara erişecek kadar özgür ruhludur. Bu yüzden macera ve keşif arzusu sizi hareketli yapar. Tartışmalar, fikrini söylemekten geri kalmamalar her zaman renkli bir hayat ve sosyal ortamı temsil edecektir. Bu yüzden bir gürme gibi lezzetli yemekleri test eder, enteresan sofralar hazırlayabilirsiniz. Hele kahvaltı olmazsa olmaz!

Size uygun tüyolar;

 • Özellikle ilkbahara adım atarken sağlık açısından dikkatli olmanız gerekir. Mevsim dönüşleri sizi etki altına alır.
 • Diş, omurilik ve kulaklar hassas bölgelerdir. Varsa probleminiz kontrollerden caymayın
 • Nane, adaçayı, papatya gibi çaylar hem sinir sisteminize hem de uyku düzeninize iyi gelecektir.
 • İlerleyen yaşlarda romatizma için B vitamini uzman kontrolünde takip edebilirsiniz.
 • Gece hayatını seversiniz, bu yüzden alışkanlıklarınıza dönem dönem dikkat etmelisiniz.
 • Hareketli ve hızlı sporları seversiniz, at binmek tenis oynamak gibi bireysel sporlar tam size göredir.

Duygulara rehberlik eden Balık burcu; Zodyak’ın son burcu hem dert dinler hem de dertlerin derman arar. İletişim sizin için de çok önemlidir, birilerinin yardımına koşmak sizin için bir övünç kaynağıdır. Hassas ve savunmatik halleri bazen yorgun olduklarını kabul etmeyecek kadar özverili çalışır. Arkadaş toplantıları ve büyük sofralar keyfinizi yerine getirir. Kafa dinlemek en büyük doygunluktur o yüzden bazen aç olduğunu hissetmeyebilir. Sağlıksız beslenme yüzünden gereksiz kilolar edinmekte üstünüze yoktur.

Size uygun tüyolar;

 • Fit görünmek için elinizden geleni yaparsınız ama şu tatlı ve hamurlu yiyeceklerden uzak durun!
 • Empati kurcam derken kendinize hüzünlerden bir seçki yapabilirsiniz. Yardımcı olmak ile iyilik meleği olmayı ayırmalısınız.
 • Cilt, bağırsak, bağışıklık sisteminiz hassastır.
 • Cildiniz için; su bazlı doğal ürünle kullanabilirsiniz.
 • Kalsiyum, fosfor ve B2 uzman kontrolünde destekleyebilirsiniz.
 • Su sporlarına çok yatkın olabilirsiniz.

Uyarı; burada yer alan bilgilerin dayanağı astrolojidir.Verilen tavsiyeler burcunuzun astrolojik olarak temsil ettiği nitelikler üzerinden yazılmıştır.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır

23.04.2016

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
2021 Var Olmak
Hiç kimse için alelade bir yıl olmayacak. Keskin ve kararlı bir yıl bizleri bekliyor…