Yükleniyor . . .

BURCUNA GÖRE BABALAR

 “80'ine merdiven dayamış yaşlı baba ile onu ziyarete gelen 45 yaşında oğlu salonda oturuyorlardı. Hal-hatırdan, çoluk-çocuktan, havadan-sudan sohbet ettikten sonra oğlu susmuş, ayrılmanın sinyalini vermişti. O anda üzerinde oturdukları sedirin yanındaki pencerenin pervazına bir serçe kondu. Yaşlı baba serçeye gülümseyerek baktıktan sonra oğluna sordu: 'Bu ne oğlum?’ Oğlu şaşkın, cevapladı: 'o bir serçe baba.' Yaşlı baba serçeye biraz daha baktıktan sonra yine sordu: 'Bu ne oğlum?' Oğlu daha da şaşkın, yine cevapladı: 'Baba, o bir serçe'...

Serçe hâlâ pervazda, komik hareketlerle başını sağa sola çeviriyor, başını yan yatırıyor, havaya bakıyor, sonra başını yine onlara çeviriyordu. Yaşlı baba üçüncü defa sordu: 'Bu ne?' Oğlunun şaşkınlığı sabırsızlığa dönmüştü: 'O bir serçe baba, üç oldu soruyorsun. Beni işitmiyor musun?' Yaşlı baba dördüncü defa da sorunca oğlunun sabrı taştı ve sesini yükseltti:

'Baba bunu neden yapıyorsun? Tam dört defadır onun ne olduğunu soruyorsun, sana cevap veriyorum ve sen hâlâ sormaya devam ediyorsun. Sabrımı mı deniyorsun?'

Babası yüzünde hâlâ bir gülümseme yerinden kalktı, içeri odaya gitti ve elinde bir defterle döndü. Bu bir hâtıra defteriydi. Oturdu, sayfalarını karıştırdı ve aradığını buldu. Sevgiyle gülümseye devam ederek sayfası açık bir vaziyette defteri oğluna uzattı ve o sayfayı okumasını söyledi.

'Bugün 3 yaşındaki minik yavrumla salondaki sedirde otururken yanı başımızdaki pencerenin pervazına bir serçe kondu. Oğlum tam 23 defa onun ne olduğunu sordu.23 soruşunda da ona sevgiyle sarılarak, onun bir serçe olduğunu söyledim. Rahatsız olmak mı? Hayır! Onun sorusunu masumca tekrar edişi içimi sevgiyle doldurdu.'

Ne kadar da anlamlı bir hikaye değil mi? Onlar bizimle ilgili en özel anları hatırlarken; bizim her halimizi, her derdimizi çekmişken bizim onlara tahammülümüz neden hep az? Sadece Babalar Günü'nde değil, her gün onlara sevginizi göstermekten çekinmeyin… Unutmayın, “bir baba, yüz öğretmene bedeldir…”

Koç Burcu

Koç erkeği kendinden emin duruşuyla ve enerjik yapısıyla toplum içinde hemen fark edilir. Otoriterdir ve otorite kurmaktan da çok keyif alır.  Dik başlıdır ve hata yaptığında da bunu kolay kolay kabul etmez! Koç erkeğinin egosu her zaman yüksektir. Her konu hakkında bilgi olmasa bile, bilgisi varmış gibi yapar ve en önemlisi; her şeyin en iyisini o bilir… Aşırı sosyal ve hareketlidirler, aile kurumunun getirdiği sakinlik ve huzur ortamı onlara ters gelebilir. Fakat Koç’un bu yapısına uygun, girişken ve cesaretli bir partner, uzun soluklu bir evliliğin habercisidir.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Koç erkeği nasıl bir baba olur?

Cesur bir baba var karşınızda! Sizi her konuda destekleyecek, ilk adımı atmanızı kolaylaştıracak bir babadır o… Mars’tan gücünü alan bu baba, her daim lider konumdadır. En azından kendini öyle görmek ister ve evde son sözü söyleyen de yine odur… Ateş grubuna mensup bu baba, çocuğunun en yakın arkadaşı olur. Çocuğunu eğlendirecek aktiviteler bulur; hatta bazen abartıp konserlere, festivallere, sosyal ortamlara onunla gider… Kendisi gibi çocuğunun da hayattan zevk almasını ister.

Boğa Burcu

Boğa burcu erkeği inatçı, çalışkan, hareketli ve sakin yapısıyla bilinmektedir. Bu sakin görünüşünün altında aslında oldukça hareketli bir insan vardır. Kızdığı zaman fazlasıyla inatçıdır ve hiçbir şekilde tavrından ödün vermez. Ailesine düşkün olan Boğa erkekleri, ailesinin her dediğini yapmasa da onların eleştirilerine mutlaka kulak verirler. Boğa ile aile kurumunun özellikleri güzel bir uyum içindedir. Boğa erkeği sağlamcı ve güvenilir kişiliği ile aile kurmaya müsaittir.  Boğalar yaşamdan istikrar, sadakat; güvenilir bir aile ortamı isterler.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Boğa erkeği nasıl bir baba olur?

Hayatı planlı yaşayan Boğa erkeği, eşinin ve çocuğun geleceğini çok önceden planlamıştır zaten… Fakat kafasında kurduğu bu düzen bozulursa, sakin olarak nitelendirdiğimiz Boğa erkeğini en sinirli haliyle görebiliriz. Toprak grubuna mensup bu baba, maddi kaynaklara önem verdiği için çocuğunun parasını çar çur etmesini istemez. Venüs erkeği olduğu için sıcak ve sevecen baba rolünü üstlenir.

İkizler Burcu

İkizler erkeği güzel ve etkili konuşan, cazibeli yapısıyla dikkat çeken bir yapıya sahiptir. Pratiktir ve sorunlar karşısında kolayca çözüm üretir. Değişken olduğundan bazen onu anlamak oldukça zor olabilir. Duygusal anlamda çok hassas değildir ve olaylara mantık çerçevesinden bakmayı sever. Disiplinli ve kuralcı bir ev hayatından hoşlanmaz, ama çok seviyorsa da bu ilişkiyi evliliğe taşıyarak sonrasında da bu evliliği devam ettirmek için çaba harcayabilir.

Peki, bu şekilde tanımladığımız İkizler erkeği nasıl bir baba olur?

Çocuğuna doğduğu ilk günden itibaren bir şeyler öğretmeye çalışan bir baba! Neşeli, konuşkan, yerinde duramayan bir babanın çocuğu da onun gibi hareketli ve meraklı olmalıdır. Çocuğunun her konuda, yüzeysel de olsa, bir fikri olmasını ister. Çocuğunu şımartan bir baba olacaktır; hatta “çocukla çocuk olma” sözünün en güzel örneklerinden biridir… İkisi de evi dağıtacağı için onları toparlama, evin sorumluluğunu alma en çok anneye düşüyor desek yeri…

Yengeç Erkeği

Yengeç burcu erkeğinin duygusal yapısı oldukça hassastır. Sevgi ve saygı onun için hayatında vazgeçilmez temel taşlarıdır. Çevresindeki insanlara değer verir ve onlara yardımcı olmaya çalışır. Yengeç’in evlilikten beklentisi; sonsuz güvendir. Onun güvenini kaybederseniz, bir daha kazanmanız çok güçtür. Aile yaşamındaki bir olumsuz özelliği, çabuk küsme huylarıdır.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Yengeç erkeği nasıl bir baba olur?

Ay tarafından yönetilen Yengeç erkeği hem eşine hem de çocuğuna karşı son derece korumacı ve sahiplenici bir tavır takınır. Çocuklarının tüm sorularına ve sorunlarına karşı sergiledikleri sabır takdire şayan diyebiliriz. Çocuğuna o kadar bağlıdır ki, çocuk büyüyüp evden ayrılmak istediğinde ondan kolay kolay kopamaz ve onu bırakmak istemez. Aile ve ev yaşantısına fazlasıyla düşkündür ve en iyi babalar Yengeç burcu erkeklerinden çıkar.

Aslan Burcu

Aslan erkeği ikili ilişkilerde deyim yerindeyse mükemmel bir partnerdir. Zeki, sevecen, romantiktir ve pratikliğiyle de dikkat çeker. İltifat ve övgü almaktan oldukça hoşlanır. Aslan burcu erkekleri hiçbir zaman tolerans göstermezler, kendilerini lider düşündüklerinden emir almayı değil, emir vermeyi severler. Hareketli ve neşeli tavırlarıyla ortamların aranılan ve vazgeçilmez kişilerindendir. Rahatına düşkündür ve lüksü oldukça sever.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Aslan erkeği nasıl bir baba olur?

İlgiden ve pohpohlanmaktan hoşlanan Aslan erkeği, aslında ilginin dağılmasını pek de istemez ve bu yüzden çocuk olayını erteleyebilir. Evlilik oturduktan sonra ise gurur duyacağı bir evladı olmasını ister. Kendisi zevkine ve lükse çok düşkün olduğu için çocuğuna da en son çıkan ne varsa alır. Çocuğunu şımartan babalardan biri olsa da yeri geldiğinde otoritesini ortaya koyar. Çocuğunu hem eğlendirir hem yüceltir. Hele bir de çocuğu babasına son derece düşkünse, değmeyin keyfine…

Başak Burcu

Başak burcu erkeğinin hoş ve sevecen bir mizacı vardır. Samimidir, kaygılıdır. Merkür ona dağınık konuşma özelliği vermiştir. Hırslı ve çalışkandır. Para konusunda ise oldukça tutumludur. Âşık olmak Başak erkeğini ürkütür, ama sevdiği zaman da sadık kalır. Sevdiği kişiyle dost olabilmeyi ister. Evlilikte düşünceli ve saygılı bir eş olur.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Başak erkeği nasıl bir baba olur?

Takıntılı bir baba ile karşı karşıyasınız! Genelde hastalık hastası olan bu erkek, çocuğunun en ufak rahatsızlığında hemen korkuya kapılır ve panik olur. Düzenli ve belli bir plana göre hareket ettiği için, evdeki herkesi organize etmeye çalışır. Çocuğuna küçük ev ödevleri bile verebilir. Sözünü sakınmaz ve eleştirmekten asla vazgeçmez. Ama bu onun bir nevi sevgisini gösterme şeklidir. Sevdiklerinin yanlış yapmaması ve üzülmemesi için sürekli kontrol halindedir. Bu tavrı çocuğunun bazen sıkılmasına neden olsa da zeki ve çözüm odaklı bir babası olduğu için oldukça şanslıdır aslında…

Terazi Burcu

Terazi erkeği, toplum içinde sevilen ve aranılan bir arkadaştır. Duygusal, romantik, iyimser ve yumuşak huylu yapısıyla öne çıkar. Güven duygusu onun için oldukça önemlidir. Dürüsttür ve herkesten de bunu bekler. Âşık olduğu zaman ateşli ve sadık bir kişi olacaktır. İlişkileri genellikle uzun ömürlü olur. Evlendiği zaman saygılı, sadık, ince ruhlu ve düşünceli bir eş olacaktır.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Terazi erkeği nasıl bir baba olur?

Babaların en yakışıklısı! Terazi erkeği çocukları çok sever ve iyi bir baba olmaya gayret gösterir. Venüs tarafından yönetilen Terazi erkeği yakışıklığı ile ün salmıştır. Bakımlı, çekici, görünüşe önem veren bu erkek, çocuğunun da güzel görünmesine dikkat eder. Onun mutlaka sanatsal bir alanda hobi edinmesini ister. Her zaman orta yolu bulmaya çalışan bu baba evde de aile bireyleri arasında denge kurar. Ne kadar iyi baba olurlarsa olsun, devamlı daha iyi olmak için uğraşır.

Akrep Burcu

Akrep burcu erkeği duygusal, arzulu, kararlı ve duyarlı yapısıyla dikkat çeker. Neşeli ve hareketli gibi görünse bile aslında karamsar bir yanı da vardır. Kimseye kolay kolay güven duymaz. Maddiyata çok fazla önem verir. Akrep erkeğinin bakışları oldukça etkilidir. Bakışlarıyla insanlara duygu ve düşüncelerini kolaylıkla hissettirebilir. Çevresindeki insanların kişiliklerine dair tüm detayları anlayabilir ve yorumlayabilir. İkili ilişkilerinde oldukça kıskançtır, partnerini fazlasıyla sahiplenir.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Akrep erkeği nasıl bir baba olur?

Koruyucu bir baba! Sevdiklerini sahiplenmesi ve paylaşımcı yönü ile bilinen Akrep erkekleri, çocuklarını bazen öyle sahiplenir ki başkasının en ufak müdahalesine dayanamaz. Kimsenin eleştirisini kabul etmediği halde, kendisi çocuğunu sert sözlerle eleştirebilir. Yanlışa asla tahammül edemez ve çocuğunun yanlış yaptığını görürse ona ders vermek için cezalandırabilir. Mars erkeği olduğu için hayatı mücadele alanı olarak görür ve çocuğunu bu zorlu hayata hazırlamak için elinden gelen her şeyi yapar.

Yay Burcu

Yay burcu erkeği iyi niyetli ve konuşmayı seven bir yapıya sahiptir. Duyarlı, meraklı, entelektüel, neşeli yapısıyla öne çıkar. Karşı cinste aradığı en önemli özellik, güzellikle beraber kişinin donanımıdır. Yay burcu erkeği hoşlandığı zaman ilgisini yoğun şekilde gösterebilir ama sonrasında aradığını bulamadığını anladığında birden uzaklaşabilir. Yay erkeği çocuklara düşkündür ve evlenmeye karar verdiyse mutlu bir evliliği olacaktır.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Yay erkeği nasıl bir baba olur?

Eğlenceli bir öğretmendir! Jüpiter’in yönetiminde olan Yay erkeği, çocuğunun vizyon sahibi olması için elinden geleni yapar. Akıl vermekten hoşlanır. Gençliğinde çok gezip, çok okuduğu için aktaracak tecrübeleri hiç bitmez… Çocukları büyüdükten sonra ise paylaşım daha da yoğunlaşır, çünkü artık kendine yeni bir arkadaş bulmuştur. Sportif bir baba olduğu için çocuğunu mutlaka yüzme, basketbol, voleybol, futbol gibi spor dallarından birini gönderecektir.

Oğlak Burcu Erkeği

Oğlak burcu erkeği güvenilir, kuralcı ve disiplinlidir. Genellikle şüpheci bir tavrı vardır. Olayları kendi doğrusuna göre değerlendirir ve bu şekilde yorumlar. Sevdiği zaman sadık ve kıskanç bir eş olur. Daha çok akıllı, bakımlı, ne istediğini bilen, güçlü karakterli kadınlardan hoşlanır. İlişkileri uzun sürelidir. Evlilik için uygun bir kişiliği vardır.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Oğlak erkeği nasıl bir baba olur?

Baba gibi baba! Evet, klasik Türk babalarının hepsi sanki Oğlak erkeğinden çıkar gibi bir durum var… İş hayatında gizli lider, ev hayatında ise tam bir otoritedir. Herkesi yönlendirir, iş bölümü yapar, düzenler, tertipler. Çocuğuna karşı öğretmen edasıyla davranır. Ne de olsa disiplin gezegeni Satürn tarafından yönetiliyor… Her konuşması adeta ders niteliğindedir. Çocuğunu çok sevmesine rağmen, sevgisini göstermekte bazı zamanlar zorlanabilir. Geleceği çok önemser ve bu yüzden çocuğunun geleceğini garanti altına almak için en zorlu koşullarda bile durmadan çalışır… İdeal bir eş ve ideal bir babadır. Çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için elinden geleni yapacaktır.

Kova Burcu

Kova burcu erkeği özgürlüğüne düşkün, iyimser, nazik ve çok yönlü yapısıyla öne çıkar. Çok yönlü oluşu zor anlaşılmasına neden olur. Duygularını kolay kolay belli etmez. Arkadaş ruhlu bir baba olacaktır. Bağımsızlığına düşkün olduğu için çocuklarını da bu duyguyla yetiştirecektir. Kova erkeği dürüstlüğü ve güvenilirliği ile çevresinde sempati uyandırır. Sürekli aynı şeyle uğraşmaktan sıkılır ve kolayca yön değiştirebilir. İkili ilişkilerinde iyi bir arkadaş ve tutkulu bir âşıktır.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Kova erkeği nasıl bir baba olur?

Çocuğuyla arkadaş gibi olan babalardan biri daha! Çocuğuna her konuda anlatacak ve öğretecek bir şeyi vardır. Bunu yaparken ise asla öğretmen edası takınmaz. Yaratıcı, yenilikçi, orijinal bir baba olduğu için çocuğunu kalıplara sokmak istemez. Onun özgür ve araştırmacı bir birey olmasını sağlar. Tutucu bir baba asla değildir, onunla her konuda konuşulabilir. Sevgi gösterilerinden bulunmadığı için çocuğu onu babadan ziyade, yakın bir arkadaş olarak görür. Kova burcu babası olan bir çocuk yeni alışkanlıklar kazanmakta asla zorlanmayacaktır.

Balık Burcu

Balık burcu erkeği nazik, iyimser, uyumlu ve hayalperest yapısıyla dikkat çeker. Düzenden ve sorumluluk almaktan hoşlanmaz. Umursamaz tavırları nedeniyle olaylardan fazla etkilenmez. Başına buyruk yaşamaktan keyif alır. Balık erkeği sanatçı ruhludur ve güzelliğe çok önem verir. Aşk onun için çok önemlidir. Aradığı kişiyi bulduğuna inanırsa da son derece sadık bir eş olur. Aksi takdirde entrikalar ve maceralar peşinde olacaktır.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Balık erkeği nasıl bir baba olur?

Romantik, sakin, sevgi dolu bir baba! Sezgileri güçlü olan bu erkek, çocuğunun her türlü sıkıntısını o söylemeden hisseder. Çoğu zaman aşırı korumacı bir tavır takınsa da kesinlikle bu durum baskı gibi hissedilmez. Hayal gücü yüksek olduğu için çocuğuna masallar, öyküler anlatabilir; onunla türlü zekâ oyunları oynar. Çocuğunu disipline etme konusunda eksik olsa da manevi anlamda doyurucu bir baba olacaktır. Eşine ve çocuklarına düşkün, sadık ve düşünceli bir eş-baba arıyorsanız Balık erkeği ile mutlaka tanışmalısınız.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

09.07.2013 Tarihinde Kaleme Alınmıştır.

Günün Ruh Hali
Ay Terazi burcunda. Lüks tüketime yönelim artabilir. Uzun süredir bakımını ihmal edenler, güzellik salonlarına koşacaklar. İlişkilerinde belirsizlik yaşayanlar, net kararlar alabilir.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...