Yükleniyor . . .

BURCUNA GÖRE ANNELER

“Evin telefonu sabaha karşı üç buçukta çaldı. Uyku sersemi adam telefonu açtı. Telefondaki ses annesine aitti. Telaşlandı, korktu başlarına bir şey mi gelmişti? Annesi “nasılsın oğlum iyi misin?” diye sordu. Oğlu şaşkın bir ifadeyle “iyiyim anne hayırdır bir şey mi oldu siz iyi misiniz?” dedi. Annesi “biz iyiyiz bir şeyimiz yok sadece sesini duymak istedim” dedi. Oğlu da “anne bunun için mi aradın saat sabahın üç buçuğu yarında konuşabilirdik” deyince annesi de “rahatsız mı ettim oğlum?” dedi. Oğlu “evet anne rahatsız ettin” deyince annesi “30 sene önce sen de beni bu saate rahatsız etmiştin, doğum günün kutlu olsun”

Ne kadar da güzel bir hikâye değil mi? Onlar bizimle ilgili en özel anları hatırlarken, bizim her halimizi, her derdimizi çekmişken neden onlara sevgimizi daha fazla göstermiyoruz? Sadece Anneler Günü'nde değil, her gün onlara sevginizi göstermekten çekinmeyin… Unutmayın, “Dünyada öğretilen tüm bilgilerin hiçbiri, bize bir ananın bir bakışının, bir kelimesinin verdiği şeyi anlatamaz.”

Koç Burcu

Koç kadınları hareketli ve dinamiktir. Hayata, güçlü bir ‘ben’ duygusuyla bakarlar. Tavırları bazen ani ve sert olabilir... Bağımsızlıklarına ise çok düşkündürler. Evlilik kararı, onlar için zor bir süreç olabilir. Fakat bir kere karar verdiklerinde, yollarından dönmezler!

Dışarıdaki sosyal hayatta olmaya bayılıyor olsalar da ev yaşantısını da sever. Aşırı sosyal ve hareketlidirler, aile kurumunun getirdiği sakinlik ve huzur ortamı onlara ters gelebilir. Fakat Koç kadının bu yapısına uygun, girişken ve cesaretli bir partner, uzun soluklu bir evliliğin habercisidir.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Koç kadını nasıl bir anne olur?

Cesaretiyle ün sanmış Koç kadını, çocuğuna öncelikle cesur olmayı öğretecek hatta onu küçük sınavlara tabii tutacaktır. Hani bazı ebeveynler vardır, çocuğunu kalabalık bir ortamda aniden yalnız bırakır ve ona kaybolmuş hissi yaratır. İşte bu eğlenceli anne de bu küçük oyun çocuğuna oynar ve bir nevi onun cesaretini ölçer. Özgür biri olduğunu söylemiştik, çocuğuna da aynı şekilde özgürlük tanıyacaktır. Fakat ona belli etmeden, kontrolü de elinde tutmayı iyi becerir. Üstünde bir hakimiyet kurmasa da her şeyinden haberdar olacağı kesin! Zaten çocuğundan istediği ilk şey dürüstlüktür. Ona açık sözlü davranıldığı takdirde, eğlenceli bir anneyle karşı karşıya kalacağınız kesin…

Boğa Burcu

Pratik zekâlı bir kadınla karşı karşıyasınız! Boğa kadını sessiz, sakin ve mağrur duruşuyla dikkat çeker. Gerçekçi ve otoriter bir tavır sergiler. Her an kendini dışarı vurabilecek durağan bir coşku vardır içinde…

Boğa kadını birine değer verdiği zaman onun için daima elinden geleni yapar. Sadakatsizliğin olduğu yerde durmaz ve hemen duvarlarını örer. Dışarıdan soğuk ve katı görünmekle beraber aslında son derece yumuşak kalplidir. İlişkilerinde onun sevgi ve saygı oldukça önemlidir. Tek eşli bir yapıya sahiptir ve sadık bir eş olur. Evine son derece düşkündür.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Boğa kadını nasıl bir anne olur?

Sabit niteliğe sahip Boğa kadını hırslıdır ve hayal ettiği bir şeye ulaşmak için elinden geleni ardına koymaz. Çocuğuna da bu hırsı ve başarılı olmayı öğretecektir! Fakat sakin mizaçlı olduğu için, çocuğunun da sakin olmasını bekler; şımarıklıklara tahammülü yoktur. Maddiyat onun için ‘güven’ demektir, bu yüzden zaten çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek için belli bir birikimi olacaktır. Onun en iyi en iyi eğitimi alması için tüm birikimini ortaya koyabilir. Alışkanlıklarına bağlıdır ve bu anlamda gelenekçidir. Eskiye dayanan alışkanlıklara göre çocuğunu yetiştirmek ister. Çocuğunun parasını gereksiz yere harcamasını istemeyecek, düzensizliğe gelemeyecek ve arkadaş çevresinin kimlerden oluştuğunu bilmek isteyecektir. Zor ama her daim çocuğunun arkasını toplayacak bir anne!

İkizler Burcu

İkizler kadını neşeli, enerjik ve hareketli yapısıyla dikkat çeker. Bununla beraber bir o kadar da kararsızdır ve sürekli fikir değiştirir. İkizler kadını pratik, akıllı ve çekicidir. İkizler kadınını anlamak, çözmek oldukça zordur; çünkü sürekli bir değişim içerisindedir.

Seyahat etmek, yeni yerler görmek ve yeni insanlarla tanışmak ona büyük keyif verir. Farklılıktan hoşlanır. Birden fazla işle aynı anda uğraşabilir. Bu anlamda çok yönlüdür. Kendisine vakit ayırmaktan oldukça keyif alır. İlgiden çok hoşlanır ve fazlasıyla iyi niyetlidir. Kısıtlanmaktan ve birinin buyruğu altına girmekten rahatsızlık duyar. İkizler kadını akıcı, etkili konuşması ve ikna kabiliyetiyle fazlasıyla dikkat çeker ve iyi bir dosttur.

Peki, bu şekilde tanımladığımız İkizler kadını nasıl bir anne olur?

İkili ilişkilerde oldukça fedakâr ve iyi bir partner olan İkizler kadını eğer seviyorsa ve güveniyorsa kendini teslim eder. Bu anlamda evine ve çocuklarına bağlı bir kadın olacaktır. İletişim gezegeni Merkür tarafından yönetilen İkizler kadını, araştırmacı bir ruha sahip olduğu için çocuğunun kendisi gibi kültürlü olmasını ister. Müzeler, kültürel seyahatler, bilgilendirici filmler vb. etkinliklere birlikte gideceklerdir. Ayrıca çocuğunun çok yönlü olmasını isteyeceği için mutlaka onun bir hobi edinmesine yardımcı olacaktır. Klasik bir anne rolünden sıyrılıp, çocuğunun en yakın arkadaşı olacaktır bile diyebiliriz. Yenilikçi ve farklılıklara açık bir anne olarak, İkizler kadını çocuğuna kendi seçimlerini yapacağı bir ortam hazırlayacaktır…

Yengeç Burcu

Yengeç kadını evcimen, içten, dürüst ve iyi niyetlidir. Bununla beraber romantik ve maceraya düşkün bir yapısı vardır. Yengeç kadını özellikle evine, ailesine, alışkanlıklarına ve geleneklerine fazlasıyla bağlıdır. Anaç bir yapıya sahiptir. Eviyle ve eviyle ilgili işlerle uğraşmaktan büyük mutluluk duyar. Yengeç kadınları, ideal anne profiline bire bir uymaktadır!

Yengeç kadını duygusal anlamda oldukça hassastır. Bununla beraber sezgileri kuvvetlidir. Etrafındaki kişilerin kendisine ne amaçla yaklaştıklarını kolayca fark edebilir. Hassas bir yapıya sahip olduğundan kolay kırılıp incinebilir. Eleştirilmeyi sevmez ve kendi olumsuz yönlerini kabul etmekte zorlanır. İkili ilişkilerde partnerine fazlasıyla sadıktır.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Yengeç kadını nasıl bir anne olur?

Ay tarafından yönetilen Yengeç kadını, duygusal olduğu kadar değişken bir ruh haline de sahiptir. Bu kadar evcimen ve sevdiği insanlara son derece bağlı olan bir kadın, sizce de titiz ve çocuğunun üstüne titreyen bir anne olmaz mı? Evet, tam da düşündüğünüz gibi, sahiplenici bir anne var karşımızda. Fakat bu özelliğini bazen abartıp, çocuğunu bunaltabilir. Her şeye müdahil olmak zorunda hissettiği için kendini, kendi de çocuğu da yorulabilir. Ama ne olursa olsun “anne” kavramının içini tamamıyla dolduracak özelliklere sahiptir. Bir nevi sığınaktır o… çocuğu ona her konuda güvenir, ne olursa olsun onu sevip, koruyup kollayacak şefkatli bir annesi olduğunu bilir… Kısacası Yengeç kadını anaç yapısı sayesinde çok iyi bir eş ve anne olacaktır.

Aslan Burcu

Kadın, erkek fark etmez; Aslan burçları her zaman ön planda olmak isterler. Bu yüzden egoları yüksektir. Aslan kadını mağrur, kendine güvenen, cesur ve iyi niyetli yapısıyla öne çıkar. Aslan kadını için dürüstlük bir hayli önemlidir. Karşı tarafın yalan söylediğini fark ettiği an ondan soğur ve hemen uzaklaşır. Rol yapmayı ve farklı görünmeyi sever; çünkü bu durum onun için oyun gibidir. Neşeli, enerjik, canlı ve sempatiktir.

Aslan burcu kadını cömert ve bununla beraber savurgandır. Kolay kolay para biriktiremez. Zevklerine ve lükse oldukça düşkündür. Her şeyin en iyisini ister. Beğenilmek ve takdir edilmekten hoşlanan Aslan burcu kadını, devamlı ilgi görmek ister.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Aslan kadını nasıl bir anne olur?

Sabit özelliklere sahip Aslan burcu kadını evine bağlıdır ve eşine sadıktır. Çocuklarına da fazlasıyla düşkündür. Çocuğuna büyük bir sevgi ve şefkatli bağlı olmasına rağmen, tabi ki de hayatını sadece ona adamayacaktır. Sonuçta kişiye ‘benlik’ duygusu veren Güneş, tarafından yönetilen bir anne var karşımızda. İş ve çocuk dengesini kurarak; kendi hayatına devam etmesini bilir. Otoriter bir annedir! Çocuğu mutlaka başarılı ve adından söz ettirecek biri olmalıdır. Onun başarılı olması için tüm imkanlarını kullanır, mutlaka en iyi hocalardan ders almalı, en iyi okullarda okumalı, en kaliteli kıyafetleri giymelidir. Çocuğuyla arkadaş olmaya çalışsa da yeri geldiğinde otoriter tavrını sergilemekten çekinmez.

Başak Burcu

Başak kadını sorumluluk sahibi, idealist, hırslı, detaycı bir yapıya sahiptir.  Bunların yanı sıra da hassas ve titizdir. Evcimen yapısıyla evine, ailesine oldukça düşkündür. Evine vakit ayırmaktan fazlasıyla keyif alır. Arkadaş canlısıdır. Mizah anlayışı oldukça gelişmiştir. Bunun yanı sıra çalışkan ve azimlidir. Sorumluluklarını itinayla yerine getirir. Bir işte başarılı olması için ne gerekiyorsa yerine getirir.

İkili ilişkilerinde sadık ve anlayışlı bir partner olur. Mükemmeliyetçi yapısı ilişkilerinde de kendini gösterir. İlişkisine sahip çıkar.  Başak burcu kadını için her şey planlı ve kusursuz olmalıdır. Titizliği ile her ortamda eleştirilen Başak, pratik zekâlıdır. Bu yüzden en küçük ihmale bile tahammülü yoktur.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Başak kadını nasıl bir anne olur?

Başak kadını kendisine hayatın güzel yönlerini gösteren, şefkatli ve sevecen bir erkekle ömrünün sonuna kadar mutlu olabilir. Çocukları sever ve en iyi şekilde çocuk yetiştirebilir. Başak değişken niteliğe sahip olduğu için çocuğunun sabit olmasını ve bir konuya takılıp kalmasını istemez. Kendisi mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olduğu için çocuğunun da her şeyi tam olmalıdır. Elinden geldiğince tüm gereksinimlerini yerine getirir. Çocuğunun ondan gizli saklı iş yapmasına gelemez. Ona güzel bir gelecek sunmak için, gücü yettiği kadar çalışmaya devam edecektir. Sevgisini çok dile getirmez belki ama şakacı bir anne olduğu için çocukları onunlayken sıkılmaz. Çocuğunun evcil hayvan beslemesine izin verecek annelerin başında gelir.

Terazi Burcu

Karşınızda zarafeti doğuştan içinde barındıran bir kadın var! Terazi burcu kadını cazibeli, güzel, yaşam dolu ve uyumlu yapısıyla dikkat çeker. Sohbet etmekten ve insanlarla fikir alışverişinde bulunmaktan keyif alır. Modayı takip etmekten ziyade kendine yakışanı kullanmayı tercih eder. Paraya önem verir; çünkü para onun için iyi bir araçtır.

Rahatına düşkündür, zora gelmeyi sevmez. Her şeyin hazır bir şekilde ona sunulmasından mutluluk duyar. Terazi burcu kadını neşeli, hassas ve duygusaldır. Olayları kendi duygularına göre yorumlar. Özgürlüğüne bir hayli düşkün olduğundan kısıtlanmaktan hoşlanmaz.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Terazi kadını nasıl bir anne olur?

Sakinliği ve huzuru elde etmek için çabalayan Terazi kadını, çocuğuna da bu düşünceyi aşılar. Hem eşine hem çocuğuna huzurlu bir sevgi ortamı kurar. Öncü bir burç olduğu için, çocuğunu yönlendirmekten hoşlanır ama bunu kesinlikle tatlı dille yapar; asla baskıcı değildir. Hatta dışarıdan bakıldığında “rahat bir anne” profili çizer. Yönetici gezegeni Venüs’ten dolayı zevklidir ve çocuğunun en iyi imkanlara sahip olmasını ister. Yeri geldiğinde kendine alamadığını, çocuğuna alır… Sevecen ve şefkatli bir anne olarak görebiliriz onu, fakat baba figürünün önemini en iyi bilen annelerden de biridir. Bu yüzden çocuklarının babasına da düşkün olmasını sağlayarak, evde dengeli bir ortam sağlar.

Akrep Burcu

Akrep burcu kadını cazibeli, azimli, hırslıdır. Bununla beraber güçlü sezgileriyle dikkat çeker. Hoş bir enerjisi vardır. Alçakgönüllü bir izlenim vermesine rağmen bir o kadar da mağrur ve kibirlidir. Kıskançlık onun doğal yaşamının bir parçasıdır. Kendisinden üstün olduğunu düşündüğü ya da sahip olamadığı her şeyi kıskanabilir. Dostlukları onun için çok önemlidir.

Akrep kadını doğru bildiğinden emin olduğu konularda kesinlikle taviz vermez. Cesurdur ve tuttuğunu koparıncaya kadar mücadelesine devam eder. Başarısızlığa tahammülü yoktur. En olumsuz yönü de şüpheciliğidir. Herkese karşı şüpheyle yaklaşır. Kolay kolay insanlara güvenmez. Her ne kadar mantığıyla hareket etse de duygusaldır.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Akrep kadını nasıl bir anne olur?

Mars tarafından yönetilen ve sabit bir burç olan Akrep kadını kesinlikle belli başlı kurallara sahip bir anne profili çizer. Çocuklarına belki herkesten çok daha fazla düşkündür ama bunu göstere göstere yapmaz. Ondan sevgi gösterileri beklememek lazım… Ciddi bir tavır sergiler, çünkü hayatı ciddiye alır ve çocuğunun zorluklar karşısında güçlü olmasını ister. Bu yüzden onu terbiye etmenin yolunun disiplinden geçtiğine inanır. Ama asla çocuklarına laf söyletmez ve onların hatasını görmez. Paylaşımcı bir annedir, önce çocuğunun hakkını düşünür, bu konuda eşiyle bile karşı karşıya gelebilir. Akrep anneleri için kısaca “sağlam ve güçlü bir anne” diyebiliriz…

Yay Burcu

Yay burcu kadını kültürlü, alımlı, espritüel, duyarlı ve akıllı yönleriyle dikkat çeker. Hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Bağışlayıcı bir yönü vardır. Algılama, kavrama yeteneği oldukça güçlüdür. Birçok konuya birden ilgi duyabilir ve hepsiyle ilgili bilgi sahibi olabilir.

Yay kadınının hemen sıkılan ve çok çabuk bıkabilen bir yapısı vardır. Gerginlikten hoşlanmaz ve huzursuzluk olan ortamlardan hemen uzaklaşır. Çevresinde enerjik ve neşeli yapısıyla bilinir. Dostlarına, arkadaşlarına oldukça önem verir. Ayrıca fedakârdır. Eğlenmeye, gezmeye, yeni yerler keşfetmeye meraklıdır. Seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi ve yeni insanlarla tanışmayı sever.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Yay kadını nasıl bir anne olur?

Keyifli bir anne! Çocuğuyla arkadaş gibi olan annelerden biridir o… Neşe ve bolluk gezegeni Jüpiter tarafından yönetildiği için, çocuğuna öğrenmeye açık bir ortam hazırlar. Deneyerek, tecrübe edinerek büyümesini ister… Onu yönlendirmek yerine, her şeyi öğretip sonrasını onun inisiyatifine bırakır. Yine Jüpiter’in etkisiyle inançlar konusunda oldukça bilinçli bir anne olacaktır. İnsanlara saygı göstermek ve yargılamamak konusunda çocuğuna gerekli şeyleri öğretir.

Oğlak Burcu

Oğlak burcu kadını hırslı, evcimen, çalışkan, neşeli ve dürüst yapısıyla dikkat çeker. Güçlü bir duruş sergilemeyi sever ve bunun için de çaba gösterir. Bilgi ve kültür donanımı onun için önemlidir. Karamsar ruh hâli nedeniyle kimi zaman kendi kendine bir duvar örebilir. Hırslı ve güçlü yapısı nedeniyle ön plandadır. Oğlak kadını oldukça mantıklı ve gerçekçidir. Böylece olaylar karşısında daha çabuk karar alabilir. Sevdiği erkeği fazlasıyla sahiplenir ve kendi istediği gibi biri olmasını ister. Sabırlı, bir o kadar da sebatkar olan Oğlak kadını, çalışmayı sever. Gerçekçidir, boş hayaller kurmayı sevmez. Duygularını geri planda tutarak, mantığıyla kararlar almaya çalışır.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Oğlak kadını nasıl bir anne olur?

Evlendiğinde iyi ve sadık bir eş, çocuklarına karşı neşeli ve sevecen bir anne olacaktır. Aşırı derecedeki sahiplenme güdüsü nedeniyle biraz emredici bir tutum içerisinde de olabilir. Sert gibi görünen mizacının ardında, şefkatli ve samimi Oğlak annesi görebilirsiniz. Sonuçta karşımızda disiplin gezegeni Satürn tarafından yönetilen bir kadın var. Çocuğuna doğduğu ilk günden itibaren iyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı öğretir. Öğretmek için vardır Oğlak annesi! Belli bir yaştan sonra ise ondan bir şeyler öğrenmek ister…

Kova Burcu

Özgürlüğüne son derece düşkün olmak, Kova kadını olmaktır! Sağı solu belli olmayan Kova kadını, beklenmeyen reaksiyonlarıyla ilgi çeken, sevecen biridir. Eğlenceli ve renkli kişiliği ile çevresinin vazgeçilmezidir.  Sorunlarıyla başkasının kafasını şişirmek istememesi gibi oldukça alçakgönüllü bir yapısı vardır.

Mücadeleci bir yapısı olduğu için yılgınlık nedir bilmez. Daha çok akıllı ve hazır cevap insanlardan hoşlanır. Dedikodudan nefret eder. Kriterlerine bağımlı, çizgisinin dışına çıkmayan katı bir yanı vardır. Verdiği sözlerin hepsini tutmasa da arkadaşlık ilişkileri güçlüdür. Aşk hayatında ele avuca sığmaz, yaramaz bir çocuk gibidir. Hissiyatı yüksek, yardımlaşmaya önem veren ve in-sanları seven bir kişiyle beraber olabilir ancak.

Peki, bu şekilde tanımladığımız Kova kadını nasıl bir anne olur?

Bu derece dışa dönük ve havai bir kadının anneliği kabullenmesi önceleri zor olacaktır. Çocuğuna öğreteceği ilk şey bağımsızlık duygusunun önemi olacaktır. Kendisinden farklı herkese, her canlıya empati kurmayı ona aşılayacaktır. Değişiklikler ve yenilikler gezegeni Uranüs’ün etkisinde olan Kova kadını, çocuğuyla iletişim kurmakta zorlanmayacak ve onun farklı beceriler kazanmasına yardım edecektir. Kova burcu bir anneye sahip çocuk, kesinlikle farklı bakış açıları ve olayları değişik yönlerden ele alma becerisiyle arkadaşlarının arasından sıyrılacaktır.

Balık Burcu

Karşınızda fazlasıyla nezaketli bir kadın var! Kırılgan olan Balık burcu kadını, nezakete önem verir. Duygularının etkisinde kaldığı zaman gözü hiçbir şey görmeyecektir. Hak etmeyen bir insana bile derin duygular beslediği için çok hayal kırıklığına uğrar.

Balık kadını, kendini çoğu zaman güçsüz hissedebilir. Kalp kırmada sınıfta kalmış, fakat gönül almada lisans yapmıştır. Hiçbir zaman alay konusu olmak istemez, bunun için çaba harcar ve ölçülü konuşur. Aileye önem verir. Eşine karşı çok sevecen ve fedakârdır. Sevilmekten de çok hoşlanır. Her daim nazik tavırlarla yaklaşılmasını tercih eder. İçinde bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji vardır, dünyayı keşfetmeye ve görüp öğrenmeye dair…

Peki, bu şekilde tanımladığımız Balık kadını nasıl bir anne olur?

Hayal ve sis gezegeni Neptün tarafından yönetilen Balık burcu kadını çocuğunun yaratıcı özelliklere sahip olmasını sağlayacaktır. Balık burcu kadınının hayal gücü o kadar gelişmiştir ki, çocuğunun da bu şekilde olması içten bile değil… Aslında karşımızda sahiplenici, kaygılı ve değişikliklere açık bir anne var. Şefkatli ve düşünceli olduğu için çocuğuna disiplin uygulamakta zorlanır. Üzerinde çok fazla baskı kurmak istemez. Öğretici olma tarafını eşine bırakabilir.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

11.07.2013 Tarihinde Kaleme Alınmıştır.

Günün Ruh Hali
Ay Oğlak burcunda. Kurallarımıza ve değerlerimize sıkı sıkıya bağlandığımız bir gün. Çocukların okullarını değiştiren kişilerin sayısı artacak.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...