Yükleniyor . . .

BİLİŞİM DÜNYASI

BİLİŞİM DÜNYASI

Dünya bambaşka bir hal almaya başladı, bilgi arttıkça ve teknoloji kullanımı da yayıldıkça bilişim dünyasına olan adaptasyon süreci de kısaldı. 2022 gibi içinde birçok gelişmeyi barındıran bir yılı sırtımızda taşırken bilişim dünyasının klasik meslekleri etkilediğini ve yeni meslek kolları ortaya çıkardığını da göz ardı etmemek gerekiyor elbette.

Klasik Mesleklere Yönelme Azalıyor

Klasikleşmiş meslekler kalıbını kimi zaman kullanıyoruz. Bu kalıp aslında şöyle; Sanayi devriminden bu yana gelişen dünyada yapılan meslekler bilinir. Bu meslekler zamana göre değişim ve gelişim göstermiştir. Dünyada her mesleğe olan ihtiyaç farklıdır. Ancak bilişim dünyası, bizim klasikleşmiş mesleklere olan bakış açılarımızı da değiştirdi. Zamane çocukları ise içerisinde teknoloji olan mesleklere yöneldi. Bunun sebebi çok basit; Çünkü teknolojinin içinde doğan bir nesil bu. Öyle ki teknolojinin entegre olduğu ve daha da olacağı mavi dünyamızda yeni dönem çocukları büyük rol oynayacak.

Yeni Bir Lisan: Programlama

Dünyada bilinen birçok dil gibi, programlama dillerini bilmekte artık bir lisan bilmek kadar değerli. Şu anda gün içerisinde kullandığımız mobil uygulamalar ya da web siteler bu programlama dilleri ile çalışıyor. Programlama dillerini bilen kişilerin sayısı ise maalesef kısıtlı. Bu noktada ise yukarıda belirttiğim konuya tekrardan değinmem gerekiyor. Yeni nesil, teknolojiyle rahatça ilgilenebileceği mesleklere ilgi duyuyor ve ilgi alanlarını buraya yoğunlaştırıyor. Bu meslekler ise;

 • Veri tabanı bilişimi
 • Veri analisti
 • Veri tabanı uzmanları
 • Yapay zeka uzmanları
 • Bilgisayar mimarisi uzmanlığı
 • Hesaplamalı bilimler
 • Uygulamalı bilişim birimi
 • Yazılım mühendisliği
 • CEO uzmanları
 • Bilgisayar güvenliği
 • Kripto para mühendisliği

Bunun gibi meslek kollarının ortaya çıkış serüveni internetin hayatımıza entegre olduğu dönemle paralel ilerliyor. Bu meslekler ise teknoloji geliştiği müddetçe daha da dallanıp budaklanacak ve buralara olan eğilim de artış gösterecektir. İnsanlığın yararına kullanılan teknoloji ileride yapay zeka ile bambaşka alanlara kayarken bizleri farklı süreçler ve dünya hali bekliyor.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Tüm Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

24.02.2022

Günün Ruh Hali
Ay, ateş burcunda büyüyen fazda. Etrafımızdaki dağınıklıkları toparlamak istesek de bu pek mümkün olmayacak. Duygusal iniş çıkış yaşayanlar, ruhsal sıkıntıları olduğuna kanaat getirerek, destek almaya karar verecek.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...