Yükleniyor . . .

BAŞARILI KARİYERİN SIRLARI

BAŞARILI KARİYERİN SIRLARI

Çalışma hayatına girmek isterken iş aramak ve bu uğurda doğru işi bulmak kolay bir süreç değildir. Aynı zamanda büyük beklentilere girerek başvuru yaptığımız işlerden olumlu geri dönüşler alamamak da haliyle yıpratan bir döngü… Unutmamalıyız ki günümüz dünyasında başarılı bir kariyer hayatı kurmak hedeflerimizi de olgunlaştırır. Zihnimizi uyandırmak ve rotamızı çizmek adına çıktığımız bu yolda kendimizi yeniden tanıma sürecine girmek kaçınılmazdır. 

Ne İstediğimizi Bilmek Çok Önemli

İş arayış süreçlerinde gaflete düştüğümüz en önemli alanlardan birisi de ne istediğimizi tam anlamıyla kestirememek. Kendimizi kalıplaşmış sözlerle teselli etmek yerine ne istediğimize karar vermek bu süreçte çok önemli. Yolunu bilen bir gemi asla dalgalara teslim olmaz.

 • Yeteneklerinizi ve ilgi alanlarınızı belirleyin
 • Potansiyelinizden ve güçlü yanlarınızdan bir haber olmayın
 • İletişim becerilerinizi kuvvetlendirin.

Etkili Çalışma Hayatına mı İhtiyacınız Var?

Çalıştığınız işyerinizde çok büyük sorunlarınız yoksa 2021 yılının Aralık ayına kadar işinizi değiştirmeyin. Bunun sebebi ne diye sorarsanız, 2020’nin ikinci yarısının da ilk yarısı gibi sizi bekletebilecek durumları meydana getirmesi olabilir. Dolayısıyla etkili çalışmak için sabırlı davranmak gerekiyor.

Yeni Bir İşe mi Başladınız?

Çalıştığınız yerdeki oryantasyon sürecinde kendinizi her işi yapıyor ve gereksiz sorumluluk alıyor gibi düşünmeyin. Zamanın sizin avantajına aktığını düşünmek işlerin yolunda gitmesi açısından oldukça önemlidir. Düşündüklerinizi ve vizyonunuzu çevrenizle paylaşmayı da unutmayın aynı zamanda… Fazla konuşarak dikkat çekip kendinizi göstermek yerine işyerindeki çalışmanızla yapabildiklerinizi gösterin. Dağınık çalışmak söz konusu ise bunu da ardınızda bırakmalısınız.

 • Kapasitenizin farkında olmak daha tutarlı olmanızı sağlayacak.
 • Sorun çözücü tavırlar daima sizin avantajınıza olacaktır.
 • Yeni işe başladığınız ortamı gözlemleyerek iş hayatınıza başlayın
 • Hızlı bir şekilde herkesle iş özelinizi ya da özel hayatınızı paylaşmamaya gayret gösterin.
 • Aceleci kararlar vermeyin.
 • Önyargılı olmayın. Çünkü önyargının telafisi zordur.
 • Elinizdeki işleri zamanında teslim etmeye özen gösterin
 • İşinizin takipçisi olduğunuz takdirde daima yönlendirilen bir çalışan olmazsınız

Yöneticiler Ne Yapmalı?

Tamamlayıcı ve işinin değerini bilmek yöneticiler için iki önemli temeldir. Ancak her dakikanın değerini bilirken ekip arkadaşlarınızın da iş ritmini bozmamaya çalışmalısınız. Sürekli vaatlerde bulunmak sizin de tutarlığınızın sorgulanmasına sebep olabilir. Adalet teraziniz sağlam olmalı ki bir çalışanı yererken diğerini aşırı övmeyin. Çalışma ortamınızda ekip ruhunu daima koruyun. Hızlı bir kalite tespit sürecinde bulunmak iyi bir yöneticilik özelliğidir bunu da unutmayın. Şunu da bilmelisiniz ki yeni dünya düzeninde ekip çalışmasının değeri çok büyük olacak.

 • İşleyişinizi bireysel performanstan ziyade ekip performansına göre değerlendirmelisiniz.
 • Yeni teknolojilerin takipçisi olup ekibinizle daha sağlıklı iletişim kurabilirsiniz.
 • Hızlı bir şekilde sorunları çözmek çalışma ortamının gerilmesini önleyecektir.
 • Zor işleri hallederken özellikle ekibinize örnek olacak bir çalışma rotası izleyin. Bu sayede ekip arkadaşlarınız sizin de ruh halinizi anlayacaktır.
 • Unutmayın ki sizi anlayan kişiler sizi bir lider olarak sayarlar.

Kendinizi Ararken Gelişim Kaçınılmazdır!

İşyerini aynı zamanda kişisel gelişim alanı olarak gören ve 1989 yılından sonra dünyaya gelen birisiyseniz, işinizdeki sorumluluklarınıza karşı daha çok dikkat etmeniz gerekebilir. İşlerinizi yerine getirirken yapamayacağınız sözler vermek gelişiminizi de etkileyecektir. Yeni nesil dünyada kimsenin kimseden iş öğrenecek sabrı kalmaması sizi öğretici konumda olmaktan uzaklaştırmamalı. Size sinirle yaklaşabilecek iş arkadaşlarına ve yöneticilerinize karşı daha sabırlı bir yapıda olmalısınız.

 • Sürekli iş değiştirmek gelişiminizi olumsuz alanda etkileyecektir.
 • Özel hayatınızı da iş hayatına taşımak sizin için mantıklı bir hamle olmayacaktır.
 • İş yerinizdeki rekabetleri tatlı bir şekilde karşılayın. Yöneticiyseniz bu rekabetleri hoşgörülü bir şekilde yönetmelisiniz.
 • Farklı olmaktan ve kendinizi anlatmaktan asla korkmayın
 • Etkili ve farklı CV’ler hazırlamak kariyer bazında gelişim sağlamanız için önemli bir adımdır.
 • Klişeleşmiş özgeçmiş yazılarından uzak durmak da önemli. Sonuçta farklılıklarımızla güzeliz değil mi?

Aslında hayatımızı kazanmak için iş ararken aynı zamanda kendimizi de ararız. Bütün iş tecrübelerinde kendimizi bir nebze daha tanımış oluruz. İş için şehir değiştirmeyi düşünenlerdenseniz 2021 yılının Mayıs ayına kadar dünyanın halini gözlemlemeye çalışın.  Şunu da unutmamalısınız ki hayatınızı düzene sokmak için mücadele ederken elinizden gelmeyen bir emeğin size yemek olmayacağını da unutmamalısınız.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Tüm Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

23.02.2022

 

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Yaz gündönümünden geçiyoruz. Güneş Yengeç burcuna günün son saatlerinde geçecek. Ay ise Dolunay Fazına hazırlanıyor. Tesadüflerin tevafuklara hizmet ettiği, izole olmak isteyenlerin nefes aldığı yaz başlıyor.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...