Yükleniyor . . .

BAŞAK BURCUNDA DOLUNAY (16 MART 2014)

Zaman, siyah ile beyazı eritmek için dakikalarla yarışıyor! Gökte alt tarafı Dolunay var demek, bu sefer o kadar kolay değil. Dolunay Başak’ta gerçekleşirken, Balık burcunda ise Güneş kavuşum yapıyor. Aynı zamanda da Merkür 28°  Mars’la 07° kare açı yapıyor. Yani, yapıcılıkla yıkıcılığın eş zamanlı gittiği en zor tarihlerden biri!

Kuzey Ay Düğümü’nün Terazi burcuna geçiş yaptığı tarihten bu yana (18 Şubat) hiç konuşulmayacak konuların altını adeta koyu bir kalemle çizilirken; “şeffaflığın bu kadarı!” diyebileceğimiz olaylara da şahit olacağız. Bu dönemin adı zaten “şahit olmak” olabilir; iyiye, kötüye, başkalarının başına gelenlere, kendi başımıza gelenlere şahit olacağız. Neden diyecek olursanız, siyah ile beyazı bu kadar net görebileceğimiz bir başka dönem yoktur.

Genç olmak çok zor bu dönemde!

Bu dönemin genci olmak gerçekten de çok zor. Satürn retrosu 5.evde Akrep burcunda etkinliğini sürdürürken, Güneş ve Neptün ise Balık burcunda… Dünya içinde büyük geçişler söz konusu. En çok bedel ödeyenler gençler, eğitimciler, öğretmenler, öğrenciler, gelişmekte olan ülkeler… Toprak burcunda gerçekleşecek bu Dolunay ile zamanın adeta öznesine ineceğiz. Yaşamımızda hiç düşünmediğimiz alanda iyi ile kötünün ilişkisini ve aynı pota içinde erimesini seyredeceğiz.

Uranüs ise zamanın en "değiştirici ve gövde gösterisi yapan gezegeni" vasfını kimseye bırakmıyor. Uranüs, alışılagelmiş düzenlerin değişeceğini 2008’den bu yana belli etse de, bunun göze çarpan sinyallerini 2009 ve 2010 yılında daha çok ortaya koydu. Bu yıllar arasında dünya genelinde internet daha çok kullanır hale geldi, iletişim alanları değişti, sosyal medya alanları gazetelerin önüne geçti! Böylece ayaklanmalar ve örgütlenmeler daha kolay oldu. Son zamanlarda yaşanılan skandallarda hiç mi etkisi yok Uranüs'ün? Teknoloji daha çok sorgulanmıyor mu? 2014 yılının en değiştirici aylarından geçtiğimizi daha iyi fark eder olduk. 2010-2018 yılları arasında kendini ortaya koyacak olan Uranüs’ün bu kadar dönüştürücü olduğunu ben bile göremedim!

Gök Tanrısı Uranüs

Uranüs’ü şöyle bir tanıyalım. Yunan mitolojisinde, Uranüs, dünyayı yaratan yüksek bilinç olarak görünür. Uranüs, gökyüzünün sembolüdür ve orijinaldir. En önemli mitolojilerde bu figür yaratıcı olarak geçmektedir. Evrensel zekayı ve hızı temsil eden bir gezegen iken, Koç burcundaki serüveni ona kendi başına hareket etme özgürlüğü verdi. Dolayısıyla bireysel yaşamı arttırdı.

Ziraat Tanrısı Satürn

Kişinin olgunlaşmasını ve deneyim sahibi olmasını sağlayan Satürn ise 2012 yılından bu yana Akrep burcunda hem bizi, hem de ülkemizi zorluyor. Satürn’ün güzel ve olumlu anlatıldığına belki pek şahit olmamışsınızdır. Mitolojik öykülerde bile Satürn hep farklı bir yere konulmuştur.

“Eski Roma’da Satürn, neşeli bir ziraat tanrısı olarak bilinirdi. Kış aylarında, Roma’da festivalleri yapılırdı. “Tohumların ekimi” ve hasat tanrısı olarak Satürn kutlanırdı. Bu eğlencelerde yemekler yenir ve doğanın armağanları kutlanırdı. Bu festivallerde, Satürn bir orak taşırken resmedilirdi. Orak meyve ve yemişleri biçmek için kullanılırdı. Bu durumda, maddi bolluk Oğlak ile özdeşleştirilmişti ve bu sembolün bize verdiği mesaj ise “ne ekersen, onu biçersin” olmaktadır. O yüzden, Satürn’ün doğum haritasına çok açık etkileri vardır. Bu anlayış, karma fikrinin de önemini vurgulamaktadır. Hayata ne verirseniz onu alırsınız!

Neden bu yazımızda Dolunay’ı anlatırken kolektif gezegenlere değindiğimi belirteyim. Çünkü sadece bir olay tüm toplumu etkilemiyor; bir puzzle gibi aslında her şey. Birbirlerini tamamlayan, etkileyen, tetikleyen gökyüzü olayları yaşanıyor. Yukarıda gelişen bu durumlar hiç ama hiç aklımızda olmayan konuları getirip önümüze koyuyor.

Korkmayın, bilinçli bir şekilde hareket edin!

Burada soğukkanlı olun diyemeyeceğim. Çünkü benim bile bu temenniyi başarmam adeta mucize olur. Her konuda bize köstek olan bir dönemden geçerken, psikolojik tıkanmaların en derin noktasında olduğumuzu vurgulayabilirim.

Karalar bağlayın diyemem ama mutlaka Mars ve Satürn gerilemesinden payınızı alacağınızı da bilin. Gerilemeler hepimizi korkutuyor olabilir ama aslında olay pek de öyle değil... Onlar öğretici oldukları kadar, bize durup eksiklerimizi görebileceğimiz alanlar da yaratırlar. “Ya sabır” derken bir de bakmışız; pişmişiz, olmuşuz…

Ayrıca Jüpiter gerilemesinin bitmiş olmasını bir avantaj olarak görebilirsek, şans ve mucizelerin olabileceğini söyleyebilirim. Siyahla, beyazın ahengini en derinden hissedeceğiz. 21 Mart itibari ile yani Güneş Koç burcuna geçerken biraz olsun yenileneceğimizi; o zamana kadar da gökyüzünün oyunlarının yeryüzüne yansıyacağını unutmayın ve umutsuzluğa kapılmayın.

Başak-Balık aksında gerçekleşecek Dolunay’ın burçlar üzerinde etkileri;

Koç: Sağlıkla ilgili konularda Dolunay’ın yapıcı etkisiyle karşılaşabilirsiniz. Sürekli ertelediğiniz egzersiz programına kayıt olabilir, dans ve yoga derslerine başlayabilirsiniz. Diyet mi yapmak istiyorsunuz? Dolunay sizi teşvik edecek ve azimle sonuna kadar gitmenizi sağlayacaktır. İş hayatında ise çalışma ortamında değişiklikler yapmak isteyebilir, sorumluluklarınızı tekrardan değerlendirebilirsiniz.

Boğa: Başak burcunda gerçekleşecek Dolunay, 5. evinizde etkin. Bu da sizi dışarı çıkmaya ve kafa dağıtmaya itecektir. Rahatınıza ve keyfinize düşkün olacağınız bu süreçte, işleri aksatabilirsiniz. Çocuğunuz varsa, onun problemleri ile ilgilenmek zorunda kalabilir ve aranızda bazı problemler yaşanabilir. Alttan alan taraf olmaya çalışın. Dolunay önce ani çıkışlara, sonrasında ise yapıcı çözümlere götürecektir sizi… Kendinizi ifade ederken zorlanacağınız için tartışmalarda baskın olmaya çalışmayın.

İkizler: Yükselmek için bazen dışarıdan ek bir destek gerektiğini daha iyi anladığınız bir süreç olarak Dolunay’ı görebilirsiniz. Farklı sektörleri araştırıyorsanız, bunu çevrenizi kullanarak daha rahat halledebilirsiniz. Çalışmak, okumak, kendinizi ön plana çıkarmak Dolunay ile daha mümkün hale gelebilir. Başkalarının kaynaklarından yararlanırken, bencil olmayacak ve karşılığını en iyi şekilde vereceksiniz. Daha detaycı ve titiz çalışacağınız için, bu bir haftalık süreçte hata yapma lüksünüz olmayacak.

Yengeç: Başak burcundaki Dolunay 3. evinizde baskın. Bir hafta boyunca sorumluluklarınız artacağı için vücudunuz yorgun düşebilir. Kendinize vakit ayırmalısınız. Unutmayın, her şey iş değil… Dolunay, sizi iş hayatınızda zorlayacak olsa da bunu tartışma olarak algılamamalısınız. İletişim noktasında yaşayabileceğiniz zorlanmalar, planlarınızı alt üst etse de yakın çevrenizden desteklenebilirsiniz. Aniden çıkan kısa süreli iş seyahatlerine ve projelere hazır olun.

AslanBaşak burcundaki Dolunay sizi ailenizle karşı karşıya getirebilir. Karşı tarafı dinlemeden attığınız her adım ve ağzınızdan çıkan her söz ileride pişman olmanıza neden olsa da; kırılan bir kalbin eskisi gibi olmayacağını da bilmelisiniz. Bencil davranışlar sergilemeye devam ederseniz, onların desteğini uzun süre üzerinizde hissedemeyebilirsiniz. Dolunay sizi ortaklaşa hareket etmeye itiyor. Birlikte yapılan çalışmalardan kazanç elde edebilir; kazandığınız kadar, paylaşmayı da öğrenebilirsiniz.

Başak: Önünüzde güzel fırsatlar var ve siz bir türlü cesaret edemiyor musunuz? Merak etmeyin, 16 Mart haftasında her şey farklı bir yöne gidebilir. Burcunuzda oluşacak Dolunay kendinize olan güveninizi arttırıyor! Bununla doğru orantılı bir şekilde kaygılarınız da en üst seviyeye çıkıyor. Yani hem korkuyor, hem de “battı balık yan gider” diyerek cesur kararlar alıyorsunuz. Sinirleriniz bu dönemde oldukça gergin! İkili ilişkilerde eleştirel yanınızı daha fazla ortaya koyacağınız için şimdiden söz düellolarına hazır olun…

Terazi: Arkadaş ortamlarının aranılan insanı olarak 16 Mart’ı kapsayan 1 haftalık süreçte yalnız kalmak istemeniz biraz tuhaf kaçabilir. Odak noktası olmayı sevseniz de, bu sefer içinize dönecek ve bilinçaltınızdaki korkularla yüzleşeceksiniz. Hatta kalbime gömdüm dediğiniz insanları tekrardan yüzeye çıkartmanız da mümkün. Twitburc tavsiyesi; Duygu yoğunluğunun etkisiyle, sonradan pişman olacağınız telefon görüşmeleri yapmayın!

Akrep: Dolunay size arkadaş çevrenizdeki olayları ve yakın arkadaşlarınız arasında yaşanabilecek sorunları işaret ediyor. Dolunay haftasında, grup çalışmalarında ve ortaklaşa hareket edilmesi gereken konularda bazı problemler çıkabilir. Kariyer hayatınızda yaşadığınız rutinlikten sıyrılmak için riskli işlere göz kırpabilir ve güvendiğiniz insanlardan yardım istemeyebilirsiniz. Fakat dikkat, bu bir haftalık süreçte başkaları tarafından yargılanıp, eleştirilmeniz mümkün.

Yay: Eğer işinden memnun olmayan bir Yay burcuysanız, bu Dolunay’ın sizi vuracağını söyleyebiliriz. İş değişikliği, farklı sektörlerin size cazip gelmesi bu dönemde daha mümkün… Yöneticilerinizle aranızda yaşanacak gerginlikler, pamuk ipliğine bağlı durumları koparabileceğini unutmayın. Yok eğer işinizden memnunsanız, bu bir haftalık süreçte daha hırslı ve istekli olacak; kariyerinizde üst basamakları hedefleyeceksiniz.

Oğlak: İş yerinizde planlarınızı alt üst eden insanlara karşı tahammülünüzün kalmadığı tarih olarak 16 Mart’ı not alabilirsiniz. Dolunay’ın etkisiyle, iş arkadaşlarınıza çıkışabilir, onların sorumluluklarını artık üstünüzde taşımak istemediğinizi söyleyebilirsiniz. Ayrıca bu bir haftalık süreçte özgürlük isteğiniz daha fazla artacak; iş hayatının stresli halinden kurtulmak için kısa süreli seyahatler planlayacaksınız.

Kova: Dolunay ile birlikte kendinizi güvene alma ihtiyacınızın gelişiyor. Eğer borçlarınız ya da ödeme yapmanız gereken yerler varsa, başkalarından (eş, partner, ortak) destek alma şansınız yüksek. Aslında bu bir haftalık süreçte mali durumunuzu gözden geçirecek ve bütçe hesaplaması yapacaksınız. Finansal anlamda eksikliklerinizi görmeniz açısından uygun bir dönem…

Balık: Karşıt burcunuzda gerçekleşen Dolunay ile iş ortamında yaşananları detaylıca analiz edebilir, bazı insanların sizi sömürdüğünü fark edebilirsiniz. Onların sorumluklarını üstünüze almaktan artık vazgeçmelisiniz. Uygun bir dille uyarılarınızı yaptığınız takdirde herkes kendi sorumluluğunu kavrayacaktır. Özel hayatınızda ise tutku, aşkı daha da kuvvetlendiriyor. Baş başa kalacağınız planlar yapabilirsiniz. Kalbiniz boşsa, içinizde yükselen “aşk isteği” sizi huzursuz edebilir.  

Astrolog Zeynep Turan 

Yazının Tüm Hakları Saklıdır 

28.02.2014

 
 

 

 

Günün Ruh Hali
Ay Oğlak burcunda. Kurallarımıza ve değerlerimize sıkı sıkıya bağlandığımız bir gün. Çocukların okullarını değiştiren kişilerin sayısı artacak.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...