Yükleniyor . . .

BABA OLMAK

Baba; ulu bir çınar gibidir hayatımızda. Gölgesinde soluklandığımız, gövdesine yaslandığımız. Nereye gidersek gidelim, geriye dönüp baktığımızda onun güçlü kollarıyla bizi hep orada bekleyeceğini umduğumuz, kederini gizleyen, gözyaşını içine akıtan, hayatla kavgaya tutuşan koca bir çınar…

O, hayatımızın ilk ve en güçlü kahramanı. Bizi hayata hazırlarken; kimi zaman öfkesiyle yeri göğü inleten kimi zaman da anlattığı hikâyelerle bulutları ayaklarımızın altına serendir. Öfkesi de, sevmesi de, koruması da benzemez kimselere. Düşe kalka büyüyeceğimizi bilir. Ama yine de düştüğümüzde, başımızı kaldırdığımızda gördüğümüz yine odur. Sanırız ki koca dünya ona benzer. Şaşmaz, güçlü, kötülük beslemeyen… Büyüdükçe anlarız, diğer her meseleyi yavaşça kavradığımız gibi, dünyanın ona tam da benzemediğini. Bu yüzdendir hayat üzerimize üzerimize geldikçe; babalarımızın dingin limanına sığınmamamız.

Yeri gelir en büyük kavgalarımızı onunla ederiz. Kavgalarımızın ardında bile çoğu zaman ona duyduğumuz hayranlık gizlidir. Sert görünüşünün ardında yumuşacık bir kalbinin olduğuna tanıklık ettiğimiz zamanlar olur. Sıkıntılarına gülüp geçen, gamsızlık maskesinin ardındaki kaygısını gizleyen yine babalarımızdır. Bizler için bin bir türlü fedakârlığa giren, yeri gelince kendinden kısıp bizleri mutlu eden, geri kalmayalım diye dişini tırnağına takan yine onlardır.

Zaman çat kapı geldiğinde, babasızlık yarasını kalbimize işlediğinde, o koca çınarın gölgesi de gövdesi de ıssızca çöker içimize. Geçmişe, onunla geçirdiğimiz anılara sığınırız. Tüm ayrıntısını hatırlamaya çalışırız maziyi. Yüzünü de sesini de unutmak ihanet etmek gibi gelir. Kimimiz ise hiç tanımamıştır babasını. Binlerce kilit vurduğu kapı hiç açılmamak üzere kapanmış gibidir. Her gözyaşında babasının izlerini taşır. Babasız kadın olmak, erken yaşta anneye hayat arkadaşı olmayı öğrenmektir aslında... Babasız büyüyen kadınların yürekleri kocamandır. Belki başlarında esen kavak yelleri ve gençlik ateşi ile bir düzine tecrübe yaşarlar. Ama intikam alamazlar; çünkü onlar, acıtmanın hiç kimseye bir faydası olmayacağını bilirler. Hayata dair büyük kasırgalardan geçerler. En sevdikleri insanlar tarafından, hep daha fazlasını vermenin önemi öğretilmiştir onlara... Çünkü o zaten gölgesi olmayan bir ağacın yavrusudur. Ve sahiplenmek ruhuna nakış gibi işlenmiştir. Babasız büyüyen kadınların yürekleri hızlı kanar, çünkü onlar hala küçük bir kız çocuğudur. 

Belki en önemli yanları eksiktir ama babasız büyüyen kız çocuklarının sizin hayatınıza gözle görülür faydaları vardır. Onların kıymetini bilin. Çünkü onlar büyük yürekli, küçük beklentileri olan, baba ruhlu kadınlardır! Böyle kadınlar yüreklerinizde büyük kapılar açar; kendi yüreklerindeki ıssız, kuytu, karanlık kapılara inat! Ve belki de sahiplenmeyi, elindekinin kıymetini bilmeyi, insanları küçük nedenlerle üzmenin ne kadar da gereksiz olduğunu herkesten daha iyi anlarlar... Seviyorum dediklerini gerçekten severler!

Astrolog Zeynep Turan

28.07.2013

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...