Yükleniyor . . .

AY BURCUNUZA GÖRE; YEMEK ZEVKİNİZ VE BESLENME ALIŞKANLIĞINIZ!

AY BURCUNUZA GÖRE; YEMEK ZEVKİNİZ VE BESLENME ALIŞKANLIĞINIZ!

Hepimiz kendimizi daha iyi görmek istiyoruz. Ama daha öncesinde aynalarla barışmak ve bunu hayatın bir parçası haline getirmek için kendimize karşı özenli olmamız şart! Önce kendimizi sevmeliyiz, elbette kantarın topuzunu kaçırmamaya da dikkat etmeliyiz. Duygularımızı temsil eden Ay burcunun neleri çözdüğünü bir bilseniz? Ay üzerine yazılan şarkıların şiirlerin boşuna olmadığını fark edersiniz. Hepimizin doğduğu gökyüzünde ayın mutlaka konum aldığı bir burç vardır. İşte tam o burç hayatınızın son gününe kadar yüreğinizin sesini temsil ediyor. İşte burada yönlendirme yapmaya başlayan ayın fazı da, sizin yüreğinizin ne yöne baktığını ortaya çıkartıyor. Belki bir Dolunay fazında doğmuş olabilirsiniz ya da capcanlı bir Yeniay döneminde…

Gelelim Ay burcunun besleme alışkanlığına kattığı etkiye… Hayallerimizi bile referans aldığımız duygu burcumuzun karanlıkta kalan tarafı alışkanlık edinirken, aydınlıkta kalan tarafı ise zevkleriniz için neleri yapıp yapamayacağınızı anlatır.  Her ikisinin bir araya getirdiği ambiyans ’ta nefis bir menü ortaya çıkabilir.  Astrolojiyi ne kadar severek yorumladığımı bilmeyeniz yoktur.  İşte bu özeliğimi Ay burcumun etkisinden alıyorum. Somut bir örnek verdikten sonra ayın bin bir türlü bilgisinden doya doya faydalanmanızı tavsiye ederim.

Ay, hafıza da dâhil olmak üzere duygu ve tepkileri düzenler. Dişiliği ve anneliği de temsil eder. İnsan anatomisinin damak tadıyla ilişkilidir ve mide ve sindirim sistemini düzenler. Doğum anında ay hangi burca yerleştiği bu yüzden önemlidir. Kişinin zevkinin ve yemek alışkanlıklarının imzası olduğunu söylemek hiç de şaşırtıcı olmaz. Ay konumlarına göre yemek alışkanlıklarımızı ve zevklerimizi tanıyor muyuz? Gelin bakalım, tanıdık mı?

AY, KOÇ

Ay, Koç burcundaysa öncü ve ateş elementlerini temsil ediyorsunuz. Favorileriniz arasında barbekü, güçlü tatlar, sıcak ve baharatlı gıdalar vardır. Mars’ın kırmızı rengi temsil etmesi kırmızı renkte sebzelere ve meyvelere ilginizin olacağını işaret ediyor. Ay, Koç burcunda yer alıyorsa fast-food tarzındaki yiyeceklere ilginiz olabilir. Hayatı kolaylaştıran, sizi çok fazla mutfakta uğraştırmayacak pratik yemek tarzları tercihiniz olacaktır. Sabırsız ve aceleci yanınız sık sık mutfak eşyaları yüzünden küçük aksaklıklar yaşanmasına neden açabilir.

Yemeklerinizden zevk almaya ve görselliğe çok önem verirsiniz. Sunumlarınız sadece şahane ve renkli görünmekle kalmaz, arka planda müzik, güzel loş aydınlatıcılar, mevsimsel koku süsleri uygun ortamı sağlar. Cesur, denenmemiş, zor tarihlerden korkmayacaksınız. Acil durumlara karşı da her zaman elinizin altına malzemenizi stok yaparsınız. Misafirleri rahat ettirmek, yenilikçi yönünüzü göstermek her zaman ön planda olmanızı sağlar.

AY, BOĞA

Ay konumu için en mükemmel yerleşimdir. Yiyecek, içecek konusunda kaliteyi seversiniz. Genellikle pahalı ve fiyatları yüksek yerlerden alışveriş yapmayı seveceksiniz. Kendi evinizin bahçesinde yetiştirdiğiniz ürünlerden zengin bir sosa bastırılmış et ve patates en sevdiklerinizin arasında olacak. Porsiyonların her zaman büyük ve doyurucu olmasını arzu edersiniz. Cömert sofralara misafirlik etmeyi ve paylaşmayı seviyorsunuz.

Ay, Boğa’da olan kişiler kokuları sever. Masasını çiçeklerle süslemekten hoşlanır. Sanatsal merakınızı yönetici gezegenininiz Venüs tarafından alıyorsunuz. Akşam yemeklerinden sonra muhakkak tatlı ve çikolata yaşamınızda olur. Sunulan her detay ve malzemeler taze olmasına özen gösterirsiniz. Yapılan her şey orijinal olacaktır.  Mutfak düzeni ise metodiktir. Hizmet verilen her yemek özenle ve göz alıcı bir şekilde hazırlanmıştır. En klasik tarifleri bile zarafet katmayı bilirsiniz. Gururlu ev sahibi evini ve ortamını paylaşmayı sever.

AY, İKİZLER

Açık büfe, salata barı, kokteyl sunumları vazgeçilmeziniz. Atıştırmaya meraklı olmanız neredeyse sizin için bir şölen havasındadır. Her an ve her yerde, konuşurken bir yandan yemek yemeye bayılacaksınız. Muhtemelen Tv karşısında tepsi üzerinde yemek yemeğe de seçersiniz. Aynı anda birkaç işi yapmak istemeniz, size bu tür beceriler verecektir.

Egzotik yemek türleri; Hint, Fransız, Asya mutfağını seversiniz. Sıcak ve soğuk mezeleri aynı anda test etmeyi tercih edersiniz. Yemek hazırlamakta hızlı ve çabuksunuz. Dünyadaki farklı kültürlerin yemeklerine ilgi duymanız sizi birçok yemek türünün adını ezberletecektir.  Ay, İkizler burcunda sindirim sistemini temsil edecektir. Tempolu yaşam ve alışkanlıklar akciğeri, karaciğer ve sindirim sistemini zaman zaman tehlikeye sokabilir. 

AY, YENGEÇ

Mutfak için para harcamaktan keyif alırsınız. Küçük bir ordu beslemek için yeterli miktarda yemek pişirme kapasiteniz vardır. Sevdiklerinizin beslenme tarzlarına da rahatlıkla hitap edebilirsiniz.  Ev yapımı çorbalar, ekmek pişirmek, el yapımı kahvaltı çeşitleri kişisel beğeni listesinde yer alır. Yaratıcı tarifleri bulmakta üstünüze yoktur.  Duygusal ve romantik Yengeç burçları geleneklerine çok bağlıdır. Bu yüzden kendi köklerine ait yemek kültürünü yansıtmak isteyecektir. Menu seçiminde buna da önem veriyor olmanız çok normal!

Sadece sevdikleri için yemek yapmayan Yengeçler aynı zamanda şifacı yönlerini de mutfakta yansıtırlar. Hassas yapılarından dolayı sık sık mide problemleri yaşamanız mümkün. Bu yüzden kilo almak gibi sorunlarla da karşılaşırsınız. Eğer bir kadın Yengeç iseniz, kolesterol ve kan testlerini belli bir yaştan itibaren aksatmamanız gerektiğini vurguluyor, Ay burcunuz. Narin yapınız dişil yönlerinizde duyarlılığını işaret ediyor.

AY, ASLAN

İyi yemek, iyi içki, yenilenme, başkalarını etkileme ve kendine güvenin arka planında Ay, Aslan vardır. Her şeyin en kalitesini ve özelini seven bu komunda gökyüzü arka planda misafirperver bir yaklaşımı sunar. Büyük bir yüreğiniz olduğunu gösterirken ödüllerle, arka plandaki sürprizler ile ispat etmeyi seversiniz. Eğer hayatınızın bir döneminde vejetaryen olmayı seçmezseniz, neredeyse bir et obur olabilirsiniz. Ancak sebze ve karbonhidratta vazgeçilmeniz olacak. Keyfiniz yerinde olduğu sürece yemek servisiniz, mutfak düzeniniz her zaman dikkat çekecektir.

Güneş tarafından yönetilen Aslan, Ay etkisindeyken adeta bir geyşa gibi hizmet etmeyi ve konuksever olmayı tercih edecektir. EvinDe ağırladığı herkese karşı cömert ve sıcakkanlı tavırlar gösterir. Sizin sofranızda her yaştan hayranınız olacak. Çünkü kime, nasıl hitap edeceğinizi bilirsiniz. Ay, Aslanda olan kişiler sportif, aktif ve eğlenceli yemek organizyonları düzenlemede başarılıdır.

AY, BAŞAK

Zihni ve iletişimi yöneten diğer burç Başaktır. Ay, Başak etkisinde her nerede olursanız olun evde ya da restoranda masanızda sessiz duran kimse kalmaz. Hem bol bol konuşur hem de konuşmaya teşvik edersiniz. Kendi bahçenizde, saksınızda bir şeyler yetiştirmek hatta onları pazarlamak konusunda son derece başarılı olursunuz. Sağlık bilincine erişmeniz yöneticisi olduğunuz evden kaynaklanıyor. Bağırsaklar, sindirim sistemini yönetmek sizin için çok önemli olacak. Hayatınız boyunca zihniniz tazelenmeye ihtiyaç duyacağınız gibi genç görünmeye de özen göstereceksiniz.

Mükemmeli seven Ay, Başak kişileri işkolik yönlerini mutfakta gösterir. Detaycı yanınız sayesinde yemekleri tarifi tarfine uygulamanız mümkün. Ama içine muhakkak sizden bir yenilikte olacaktır. Stresli olduğunuz anlarda sizi mutfağa sokan bir içgüdünüz var. Gerginliğinizi ancak bu şekilde yenebilirsiniz. Sebze düşkünlüğünüz sabit. Ancak tatlı merakınızda sizi gizliden gizliye zorlayabilir. Kek, turta, kurabiye gibi alışkanlıklarınızı zamanla kuruyemiş, çilek, böğürtlen, ayçiçeği gibi toprakta büyüyen ürünlerle bütünleştirebilirsiniz.  Eğer illa ki karbonhidrat diyorsanız; organik ürünler kullanarak misal pekmezle tatlandırıcı etkilere başvurabilirsiniz.

AY, TERAZİ

Hedefleri ve ilişkilerinizi geliştirmek sizin için kışkırtıcı bir tutku. Ay, Terazi etkisinde çatışmadan uzak, kaprisleri düzene sokan, kasıtlı davranışları kontrol altına alan bir reaksiyon vardır. Denge ve hoşgörü kimliğini en geniş alanlarda kullanmayı sever. Düzen, gözde gösterileri, organizasyon becerisi sizi essiz bir şef yapacaktır. Evinizde her türlü mutfak gereçleri olur. Estetik ve renk tonlaması hem mutfağınızda hem de sofranızda görülür. Sarı ve sıcak renkler vazgeçilmeniz olacaktır. Sanatsal dekor olmazsa olmazınız! Aile, misafir, arkadaşlar, sevgili ya da eş için tam bir sosyal kelebek olursunuz. Sizin sofranızda eksik yoktur, kim ne isterse bulacaktır.

Yemek seçiminde dengeli, sağlıklı, zarif sunum ön planda… Egzotik, baskın tatlar konusunda meraklı olsanız da yine de bildiğiniz lezzetten çok şaşmazsınız. Ay, Terazi konumunun en gizli günahı; mutfakta onu bekleyen tepsideki şerbetli ya da kupta süslü püslü yapılan tatlılar… Sevgi alışverişi, hareketli yapınız sizi pratik ve hoş sunumlar yapmaya itecektir. Terazi böbrekleri yönetir, bu yüzden sizin bol bol su tüketmenizde fayda var. Cilt hassasiyetiniz de Ay’dan aldığınız konumdan kaynaklanır. 

AY, AKREP

Sabırlı, tutkulu, gece misali mistik ortamları sevmeyi Ay, Akrep etkisinde kazanır. Sosyal öngörünüzle dikkat çekmeniz sizi gündelik konularda belli rutine sokar. Partnerinize, eşinize, sıkı arkadaşlarına yemek pişirmekten zevk alırsınız. Yemek pişirirken tüm tutkunuzu, sevginizi katarsınız. Kendinizi özel bir kulübün şefi gibi hissetmek istersiniz. Menüde ise gizemli bir parça olacaktır, bu da sizin keşfinizdir.  Yemek odanız, salonunuz ya da sofra düzeniniz mistik kokular, mum ve benzeri dekorlarla süslü, arka planda ise tüm atmosferle bütünleşen sakin bir müzik türü olacaktır.

Keskin baharatları, deniz ürünlerinin en çeşitli olanları yemek menünüzde yer alır. Hazırladığınız gündelik yemeklerde bile bir parti hazırlığında çok çeşit olur. Yaratıcı yönünüz yüksektir, beğenilmek ve övgü olmaktan çok hoşnut olursunuz. Mülkiyetçi yapınız sizi bir yardan orijinal yaparken, geleneksel kültürlerin yemekleri de ilginizi çekecektir.

AY, YAY

İyimser, neşeli, doludizgin yönünüzü Ay, Yay etkisi yönetir. Büyümeyi, genişlemeyi seven bu etkide farklı kültürler ve deneyimler ön planda olacaktır. Avcı, toplayıcı özelliğiniz yazının icadından itibaren vardır. Bu yüzden bulunduğunuz yerde hiçbir şekilde aç kalmayacağınız gibi herkesi de beslemeyi becerirsiniz. Belki usta şefler kadar yemek beceriniz olmayabilir ancak tat duygunuz gelişmiştir. İçsel olarak bir yemeğe lezzet veren katkılardan haberdar olursunuz.

Sizden iyi bir gurme olur ama aşçı olmayabilir! Büyük, kalabalık toplantılarda, yemek davetlerinde olmaktan zevk alacaksınız. Bunun içinde kokteyl ve parti gibi organizasyonlarda dâhil olacaktır.  Havadar, kaliteli mekânlar ilginizi çeker. Yabancı kültürlerin gıda ürünlerinden mutfağınızda muhakkak bulundurmak isteyeceksiniz. Mısır ekmeği, keçi ya da oğlak eti gibi genelin az kullandığı yemek çeşitlerine ilginiz olur.  Hayat sizin için bir macera gibidir, bu yüzden bir akşam saatinde kimi sofranıza davet ettiğiniz ya da sizin davetli olacağınız bilinmez. Zengin yiyecek, içecek çeşitti bir sofranın sizin için en kıymetlisidir.

AY, OĞLAK

Disiplin, düzen, ağır kanlılık ince yapılı bir Ay, Oğlak burcunu tarif eder. İskelet sistemi dâhil olmak üzere dişler, eller her zaman dikkat çeken yanlarınız olacak. Satürn tarafından yönetilen Oğlak, Ay’ın etkileşimiyle iyimserlik ve kendine güven duygusu ile harmanlanacaktır. Dayanıklılık ve bedensel sağlık olarak en etkili birleşim bu yüzden sizsiniz. Mutfağında pratiklik hâkimken tüm ekipmanlar sırası ile dizilmiş olur.  Porselen yemek takımı, cam eşyalar ve özel tasarlanmış çatal-bıçak takımı her zaman şık sofralara davet edecektir.  Dolabınız, kileriniz tıka basa yedekleri ile dolu olacaktır. Temiz ve organize oluşunuz bir mutfak telaşında bile sizin hiçbir yeri dağıtmamış olmanız ile meşhurdur.

Tarifleriniz mutfağınızın bir köşesinde dizili kartlarda olur. Yani bir ofis düzenindeki kadar planlı olursunuz. Arkadaşlarınız, aileniz, evinizdeki bireyler telefon numaraları, sevdikleri yemekler, doğum günleri her zaman not defterinizde yer alır. Erteleme, geç kalma en hoşnutsuz olacağınız konular arasında yer alıyor. Siz bir yemek yapacaksınız sabah erken saatlerde işe koyulursunuz. Son dakika sürprizlerinden hoşlanmadığınızı da herkes bilir…  Eli açık ve mütevazı yanınız ise insanları mutlu etmeye yeter.

AY, KOVA

Karizmatik, ilginç, sıra dışı ve hümanist yapınız ile Ay, Kova etkisi gösterirsiniz. Başkalarının manyetik alanına çekilmek yerine sizin çekiciliğiniz ön plandadır. Bu yüzden ne yaparsanız yapın herkese baştan ilginç gelecektir. Bu yüzden mutfakta insanları şaşırtacak kadar becerikli ve yetenekli olursunuz. Aktif, hareketli yanınız elinizin çabukluğuna yansır. Bu yüzden atıştırmalarda ve sağlıklı ufak tefek ürünler geliştirmekte son derece etkilisiniz. Her zaman menünüzde hafif ve sağlıklı yiyecekler ve içecekler olur. Tatlı ihtiyacını küçümsediğiniz doğru, o yüzden sofranızda meyve eksik olmaz. Beklenmedik misafirler, yakın arkadaşlarınız, kardeşler her zaman evinizin kapısını çalabilir. O yüzden mutfağınızda hali hazırda bir şeylerin yer alması olası bir durumdur. Sizin sofranız her zaman kalabalık olacak ve gündeme dair konuşmalar eşlik edecektir. Uzaydan, teknolojiden, bilimden, sanattan, sosyal yardım gibi konulardan konuşurken bir yandan yaşamdan zevk almaya bakacaksınız, bir yandan yemek zevkinizi konuşturacaksınız. Yüksek ihtimalle sizin mutfak ya da yemek odanızın tavanı yüksek ve eski mimarı bir üslupta olacaktır.

AY, BALIK

Yaratıcı, sanatçı hatta artistik Ay, Balık birleşiminde dans eder.  Nostalji ile birleşen modern yaklaşımlı sofralar sizi tarif ediyor. Neptün’ün harika yeteneğini bu birleşimde görmek çok mümkün… En basit bir yemeği bile nasıl bir süsleme sanatına dönüştüreceğiniz hep merak konusu olacak. Mutfağınızda ilk göze çarpan düzensizlik olsa da kendi içinde bir senkronizasyonu olacaktır.  İyi bir aşçının Ay, Balık birleşiminden çıkması çok mümkündür.

Lezzetli, kalorisi yüksek, egzotik yemek tarzı sizin menünüzü oluşturur.  Zeytinyağı, şirke, bal, balzemik, şarap gibi sıvı malzemeler her zaman elinizin altında en gizli silahınız olacak. Bir bahçe partisi, maliyeti açısından abartıya kaçmayan seçenekler, kahvaltının envai çeşidi sizi tanımlar. Dekorunuzda ise muhakkak bir doğal taş, özel bir aydınlatıcı, duvarda bir süs ile ortamınız farklılaşacaktır.  Servet ve ün sahibi Ay, Balık kişileri kalabalık ortamlara hitap etmeyi de sevecekler. Bu yüzden iyi bir restoran işletmecisi de olabilirsiniz.

Tavsiyeler;

2018’de Ay burcu Boğa, Aslan, Akrep ve Kova olanlar kilo almaya yatkın olabilirler. Uranüs Boğa geçişi olduğunu belirtmek isterim: Uzun yıllardır alışkanlıklarını bir türlü bırakamayan ya da bir türlü aldığı kararları uygulayamayan sabit burçlar duygularınızı daha kararlı hale getirebilecek. Devrim gezegeni Uranüs, 2018’de sabit burçlarda daha etkili olurken yaşam alanlarınızı değiştirirken detaycı davranmanızı da sağlayacak.

Zeynep Turan

20-11-2017

Yazının Tüm Hakkı Saklıdır.

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...