Yükleniyor . . .

Astrolojinin Asi Gezegeni Uranüs Retro'su

Astrolojinin Asi Gezegeni Uranüs Retro'su (2015)

Uranüs; mahallemizin asi delikanlısı...

Kolektif gezegenlerin bu dönemde eş zamanlı gerilemeleri gerçekten düşündürücü değil mi? Biliyorum, artık herkes bu gerilemelerden çok fena derecede bunaldı, ben de dahil… Nisan ayında Oğlak burcunda başlayan Plüton ve Haziran’da Balık burcunda başlayan Neptün gerilemesine ek olarak Koç burcunda başlayacak Uranüs gerilemesi; hayatımızın düzeninin sürekli bir değişime tabi tutulacağını işaret ediyor.

Ego üzerine inşa edilen birçok şeyin yıkılacağını, bakış açılarının değişeceğini, kendimize olan güvenimizin sınırlarını zorlayacağımızı, alışagelmiş düzenden sıyrılacağımızı söyleyebilirim. Ölüm kalım savaşına çevirebileceğimiz duygulara kapılacağımız da kesin! Çünkü gökyüzündeki 3 büyük transitin eş zamanlı olması, dünyayı aslında farklı bir algıya taşıyacaktır. Bu gerilemelerin, gelişmekte olan ülkeleri çok ciddi anlamda sınayacağını, ekonomik olarak zorluk çeken ülkelerin de yeni çözümler üretmesi gerektiğini; zira var olan dengenin bozulacağını düşünebiliriz.

Uranüs Retro’su yaklaşık 5 ay sürmektedir. Uranüs bağımsızlık, özgürlük, geleneksellikten kopmaya, yenilenmeye, toplumdaki kurallara karşı gelmeye, sunulan fikirleri daha özgürce ifade etmeyi temsil eder. Aslında Uranüs kişiye, bağlı olduğu zincirleri kırdırma cesareti verir; kalıplardan çıkarır, ruhu ve bedeni özgürleştirir.

Koç burcundaki Uranüs Retro’suna geçmeden önce hem Uranüs hem de Koç burcuyla ilgili bilgi vermek istiyorum…

URANÜS

Yönettiği Burç: Kova

Cinsiyet: Eril

Temel Fonksiyonları

Eski çağın kapanıp, Yeniçağın başlaması ve büyük keşifler, büyük uyanışlar bu gezegenin etkisiyle olur. Uranüs retrosunda kişi bireysel ve ruhsal anlamda, daha özgür daha ileriyi görebilen bir ruh haline bürünür. Bu duyguyu daha çok hissetmek için de elinden geleni yapar. Uranüs kısıtlamalara, engellemelere karşı koyan, asi, fevri tavırlar sergilememize sebep olur. Uranüs retrosundaki kişi her şeyi kendi bildiği gibi gerçekleştirmeyi, şartlara ve kurallara bağlı kalmadan uzaklaşmayı, toplumsal baskından, çevrenin ve ailenin kurallarından tamamen uzaklaşır. Genele uyum sağlamakta zorlanır… Uranüs retrosunda doğan kişi farklı gruplarla arkadaşlık kurmaya bayılır, kendi doğrularını aşan insanlarla ilişki kurabilir. Orijinal diye tabir ettiğimiz kişilere aşık olabilir.

Uranüs retrosu kişinin bilinçaltına sakladıklarını yüzeye taşıması, geçmişten getirdiği şartlanmalardan kurtulması dönemi olarak da bilinir. Geçmiş bütün varlığı ile bilinçaltında kapılırsa değişim ve dönüşüm olmaz! Geçmişin kilitli kapılarını açmak bu anahtarla çok mümkündür. Kalıpları yıkmak, özgürleşmenin yolunu bulmak gerekebilir. İnsan bunu bilinçli olarak yapabildiği takdirde ruhen esaret altından kurtulur. Ancak bu farkındalığa gelecekle bir uyum halinde akmaya devam etmesi için Uranüs retrosunda doğruyu ve yanlışı çok irdeleyip, inceleyip, detaylara bakarak yol almak gerekir.

Uranüs’ün Sembolü

1781 yılında William Herschel tarafından keşfedilen Uranüs’ün sembolü Herschel’e atfen “H” olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda, sembolün aşağısında bir daire ve dairenin üzerinde bir hac gözükmekte… Kimi astrologlara göre sembolün bu hali, eski Mars ile Ay’ın birleşiminden oluşmakta. Hatta Uranüs’ün kendine güvenen, asi tavrını Mars’tan aldığı söylenir.

Koç burcu hayatımızda kimliğimizi, kişiliğimizi, benlik duygusunu ifade eder… Yıldız haritasında Koç burcu 1.evin yöneticisi konumundadır.

Zodyak kuşağının ilk burcu, işte bütün havası, egosu da buradan geliyor ya zaten. Lider, öncü, cesur! Adeta bir savaşçıdan bahsediyorum sanki değil mi? Aslında bir nevi de öyle, ortamda bir rekabet yoksa Koç burcunun canı sıkılır. Çünkü onlar hırsları ve öne çıkma arzularıyla dolup taşarlar. Yönetici gezegeni Mars olan bir burçtan bahsediyoruz sonuçta… Yeni serüvenler, girişimler peşinde koşan Koç burçları hemen heveslenir, hemen vazgeçer… Çabuk sinirlenir, çabuk sakinleşir…

Uranüs 1.evde gerileyeceği için 1.evin özelliklerini de biraz açmak istiyorum. Başlangıçları farklı kılan, özellikleri belirleyendir 1.ev… Kişiliğimizi, motivasyonumuzu, amaçlarımızı ve önceliklerimizi, doğal eğilimlerimizi, kendimizi dış dünyaya anlatma şeklimizi, enerjimizi, canlılığımızı ve derin arzularımızı kapsar. Horoskopta 1.Ev ile ilişkili olan Koç burcu, burada egoyu ön plana çıkarır. Dıştan gelen etkilere karşı tepkilerimizi, dünyaya bakış açımızı, aktiviteyi, kendini ispat tarzını, liderlik ve öncülüğün sınırlarını belli eder. Vücut tipini belirlemede büyük ölçüde bu ev söz sahibidir.

Bu ev aynı zamanda başı temsil etmekle birlikte, kas sistemi ve orta yaşı da temsil eder. Vücut ısısı ve seksüel fonksiyonları simgelemektedir. Ayrıca ateşli hastalıkları da göstermektedir.

Raydan Çıkmak = Uranüs Retro’su!

Her burçta 7 yıl kalan Uranüs, son 3 yıldır Koç burcunda hareketini sürdürüyor ve 2018’e kadar yepyeni bir dönemi işaret ediyor! 2011 yılından bu yana başlayan değişimler, 2018’e kadar artçı depremler şeklinde ani kararlarla, ani başlangıçlar ve bitişlerle bizi farklı tecrübelere, hayatta kalma mücadelesine sürükleyeceğini; zamansız olaylara maruz kalacağımızı işaret ediyor. Aynı zamanda bu gerileme enerjimizi, gücümüzü, egomuzun yükseleceğini, direnişi, dirilmeyi, adapte olmayı da öğretecek.  Önümüzde uzunca bir süre var, sadece 5 aydan ibaret gibi de düşünmemek lazım…

Uranüs, 26 Temmuz 2015’ten 27 Aralık’a  kadar Ateş grubunun öncü burcu Koç burcunda gerileyecek. Bu gerileme sadece değişikliği değil, aynı zamanda yepyeni bir bakış açısını da temsil edecektir. Evrensel zekayı, ani kavrayışı, aniden harekete geçmeyi, tek başına kalabilmeyi, hayata tutunabilmeyi, kapasiteyi hayatımıza daha fazla sokacak.

Uranüs sürprizleri, beklenmedik olayları ve teknolojiyi de temsil eder. Aslında saf dehayı yönetir, tüm elektronik aletler, yeni olan her şey bilimsel buluşlar bu dahi gezegenin yönetimindedir. Dolayısıyla dönem bunu da işaret ediyor; kuralları yıkmak ve karışıklık yaratmak için hazırda bekleyen bir retro var karşımızda. 5 ay boyunca gerileceğini düşünürsek, şok yaratmak için güçlü dürtüler, heyecanın ve öz eleştirinin bol olacağı bir döngüyle karşı karşıyayız.

Koç burcunun evi olan 1.evde gerileyecek Uranüs’ün bu 5 aylık süreçte bize verdiği mesaj: Girişimcilik ve cesaret! Dolayısıyla bireysel, enerjisi yüksek, Mars tarafından yönetilen bir evde retro yapan Uranüs, kendi enerjisiyle birleşip çok daha enteresan bir boyuta taşıyabilir bizi...

Türkiye’nin haritasında Uranüs 4. ve 10. evde hareket ediyor. Dolayısıyla yabancı ülkelerle ilgili olayları, yurtdışı ilişkilerini, finansal hareketliliği, halkın güvenliğini, suç oranlarının artışını gündemimize daha fazla taşıyacaktır. Aşırılıklar, ani değişimler, sağ kanat politikanın ani çıkışı, fikirleri, girişimleri, bilimsel olayların daha da artması, çok konuşulacak buluşlar ile ülkemizin de çok daha fazla konuşulacağını söyleyebilirim.

Finansal düzenlemeler, bankalarda yeni yapılanmalar, komşu ülkelerle olan güvenlik alt yapılı girişimler, meclis konuşmaların daha hararetli geçmesi, hatta yönetici konumundaki insanların yaşayacakları yaşamsal döngüler Uranüs retrosu süresince bizi oldukça oyalayacak gibi duruyor… Ayrıca yine bu süreçte bulaşıcı hastalıklar da artabilir. Hemen korkmayın bu hastalıklar daha çok duygusal ve psikolojik hastalıklar olarak karşımıza çıkacak. Örneğin bir aralar oldukça gündemde olan “Tükenmişlik Sendromu”na benzer rahatsızlıklar çoğalabilir.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının her hakkı saklıdır.

06.04.2015

Günün Ruh Hali
Ay Terazi burcunda. Lüks tüketime yönelim artabilir. Uzun süredir bakımını ihmal edenler, güzellik salonlarına koşacaklar. İlişkilerinde belirsizlik yaşayanlar, net kararlar alabilir.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...