Yükleniyor . . .

ASTROLOJİ VE SAĞLIK

Makale 10/01/2022

Astroloji ve sağlık ilişkisi uzun yıllardan beri konuşulmaktadır. Astrologlar Zodyak’ın ve gezegenlerin vücudun belli bölgelerini, organları ve vücudun işleyiş sistemlerini etkilediği ve tedavinin neler olması gerektiğini gösterebileceği konusunda fikir birliğine varmışlardır. Bu yazıda burçlara göre olası hastalık riskleri ve önerilen beslenme şekilleri anlattım.

Dygges 1555. el yazmasında Zodyak’ın vücudumuzla olan ilgisini şu şekilde göstermiştir:

Burçların vücutla bağlantılı olduğu ve etki ettiği bölgeler, burçlara göre hastalık belirtileri ve beslenme önerileri:

Koç burcunun ya da yükseleni Koç olanların vücudunda en çok rahatsızlık yaşadığı bölgeler kafa, yüz ve gözlerken, Koç burcundan olanlar genellikle baş ağrısı, ateş, sinir sıkışması, göz problemleri, isilik ve yangı gibi deri problemleri yaşarlar. Bu burçtan olan kişilerin beslenmelerinde yer vermeleri gereken yiyecekler; çiğ sebzeler, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebze suları ve meyvelerden özellikle turunçgillerdir. Koç burçları bol su ve bitki çayı içmeyi ihmal etmemeli, aldıkları kafein miktarını da azaltmalılardır. Uzak durmaları gereken yiyecekler ise mayonez, soslar, makarna, yağlı ya da kızartılmış yiyeceklerdir.

Boğa burcunun ya da yükseleni Boğa olanların vücudunda en çok rahatsızlık yaşadığı bölgeler boyun, kulaklar, boğaz, gırtlak, bademcikler ve ses telleridir. Boğa burcundan olanlar boğaz bölgesini etkileyen hastalıklar ve tiroit rahatsızlığı yaşayabilirler. Bu burçtan olan kişilerin beslenmelerinde yer vermeleri gereken yiyecekler light ürünlerden ziyade yağından arındırılmamış gıdalar olmalıdır. Tavuk ya da hindi eti, tam tahıllı buğday ekmeği, salata ve baklagiller de beslenmelerinde yer vermeleri gereken yiyeceklerdir.  Boğa burcunun tatlı gıdalardan, şekerlemelerden, bisküvi ve çikolatadan uzak durması gerekir.

İkizler burcunun ya da yükseleni İkizler olanların vücudunda en çok rahatsızlık yaşadığı bölgeler kollar, omuzlar, kaslar ve bu bölgelerdeki kemikler, akciğerler (Soluk Borusu ve Bronşit) ve ellerdir. İkizler burcundan olanlar bronşit, tüberküloz, astım, sinir hastalıkları, kansızlık, zatüre, akciğer zarı iltihabı gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler. Bu burçtan olan kişilerin beslenmelerinde ağırlıklı olarak sebze ve proteine yer vermeleri gerekir. Özellikle baklagiller, soya, yağlı tohumlar, zeytinyağı, yumurta, balık, tavuk, hindi ve tavuk ciğeri tüketmelerinde yarar vardır. Meyve yemeye de özen göstermelidirler. Alkollü içeceklerden ya da alkolsüz şekerli kokteyllerden uzak durmaları, bol su tüketmeleri gerekir.

Yengeç burcunun ya da yükseleni Yengeç olanların vücudunda en çok rahatsızlık yaşadığı bölgeler mide, meme, diyafram, karaciğer üst bölümü ve karın boşluğudur. Yengeç burcundan olanlar genellikle hazımsızlık, gaz sıkışması ve sindirim sorunları yaşarlar. Bu burçtan olan kişilerin beslenmelerinde doğal ve işlenmemiş gıdalara yönelmelerinde fayda vardır. Özellikle yeşil sebzeler, tahıllar, kahverengi pirinç ve turunçgilleri bol miktarda tüketmelidirler. Şekerli yapay içeceklerden uzak durmalı, bitki çayı, meyve suyu ya da maden suyu içmelidirler.


Aslan burcunun ya da yükseleni Aslan olanların vücudunda en çok rahatsızlık yaşadığı bölgeler kalp, omurga ve disklerdir. Aslan burcundan olanlar kalp sorunları, zayıf kan dolaşımı ve tansiyon problemleri yaşayabilirler. Bu burçtan olan kişilerin beslenmelerinde balık ve ciğer tüketmeleri gerekir. Yağ oranı azaltılmış ya da yağsız süt ve süt ürünleri, turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeleri beslenmelerine muhakkak ilave etmelidirler. Uzak durmaları gereken yiyecekler ise tuz ve tuz miktarı fazla gıdalardır. 

Başak burcunun ya da yükseleni Başak olanların vücudunda en çok rahatsızlık yaşadığı bölgeler bağırsaklar, sindirim kanalı ve karaciğer alt bölümüdür. Başak burcundan olanlar sindirim sorunları ve gaz, kabızlık ya da ishal gibi bağırsak şikayetleri sıklıkla yaşayabilirler. Bu burçtan olan kişilerin beslenmelerinde salata ve yeşil sebzelere ağırlık vermeleri gerekir. Elma, yağlı tohumlar, kuru meyveler, patates ve ekmek tüketmeye, taze meyve suları ve bitki çayları içmeye özen göstermelidir. Kahveden tam anlamıyla uzak durmalarına gerek yoktur, ancak azaltmalarında fayda vardır.

Terazi burcunun ya da yükseleni Terazi olanların vücudunda en çok rahatsızlık yaşadığı bölgeler böbrekler, rahim, apandis, bel omurları ve ciltleridir. Terazi burcundan olanlar böbreklerin işlevinde zayıflama, bel omurgasında sinir sıkışması ya da disk kayması, bel fıtığı gibi rahatsızlıklar yaşayabilir. Bu burçtan olan kişilerin beslenmelerinde kesinlikle alkole yer vermemeleri, böbreklerinin zayıf olması ve ciltlerinin kuru olması nedeniyle bol miktarda su tüketmeleri gerekir. Egzotik meyveler, elma, armut, yağlı tohumlar, ekmek, ciğer, yumurta, pirinç, süt ve süt ürünleri beslenme programlarında muhakkak yer almalıdır.

Akrep burcunun ya da yükseleni Akrep olanların vücudunda en çok rahatsızlık yaşadığı bölgeler üreme organları, kolon ve rektum ve idrar torbasıdır. Akrep burcundan olanlar üreme organları ile ilgili sıkıntılar, kolon-rektum rahatsızlıkları ve idrar yolu enfeksiyonu ya da iltihabı yaşayabilirler. Bu burçtan olan kişilerin beslenmelerinde sebze, protein, yağı azaltılmış ya da yağsız süt ve süt ürünleri, yağsız et, sebze suları, patates ve yağlı tohumlara yer vermeleri gerekir. Kremalı soslardan ve gece atıştırmalarından uzak durmalarında fayda vardır.

Yay burcunun ya da yükseleni Yay olanların vücudunda en çok rahatsızlık yaşadığı bölgeler kalça, basen, bacakların üst kısımları ve kalça sinirleridir. Yay burcundan olanlar gut hastalığı, romatizma ve siyatik gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler. Bu burçtan olan kişilerin beslenmelerinde kesinlikle kahvaltı öğününü atlamamaları gerekir. Bunun yanında yağlı tohumlar, süt ve süt ürünleri, muz ve sebze (çiğ, ızgara, buharda pişirilmiş ya da haşlanmış) beslenme planlarında yer alması gereken gıdalardır. Yağsız et tüketmeli, şekerli içeceklerden uzak durmalıdırlar.

Oğlak burcunun ya da yükseleni Oğlak olanların vücudunda en çok rahatsızlık yaşadığı bölgeler diz, diz kapağı ve saçlarıdır. Oğlak burcundan olanlar deri hastalıkları, diz kapağında eklem sıvısı azalması ve buna bağlı ağrılar, eklem ağrıları, saç derisi problemleri, kepeklenme ve sedef yaşayabilirler. Bu burçtan olan kişilerin beslenmelerinde çorba, meyve suyu, bitki çayları, meyve, yağlı tohumlar ve balık muhakkak yer almalıdır. Uzak durmaları gereken gıdalar ise kaz ya da ördek eti, tuz ve gece atıştırmalarıdır.

Kova burcunun ya da yükseleni Kova olanların vücudunda en çok rahatsızlık yaşadığı bölgeler bilekler, bacakların alt kısımları, dişler ve dolaşım sistemidir. Kova burcundan olanlar bilek burkulmaları, varis, aşırı asabiyet ve kan zehirlenmesi gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler. Bu burçtan olan kişilerin beslenmelerinde yumurta, yağlı tohumlar, salata, esmer şeker, rafine edilmemiş yağlar, şeftali, greyfurt ve yulaf ezmesine yer vermeleri gerekir. Çok fazla miktarda hayvansal gıda tüketmemelerinde fayda vardır.

Balık burcunun ya da yükseleni Balık olanların vücudunda en çok rahatsızlık yaşadığı bölgeler ayak ve topuklardır. Balık burcundan olanlar tansiyon, grip, soğuk algınlığı, balgam ve öksürük problemleri yaşayabilirler. Bu burçtan olan kişiler bol miktarda sıvı tüketmeye özen göstermeli, alkolü hayatlarından kesinlikle çıkarmalıdırlar.  Beslenmelerinde tahıllı gıdalar, sebze, balık ve tavuk alımına dikkat etmelidirler. Tuzdan uzak duramayanlar, olabildiğinde azaltmaya çalışmalıdırlar.

Burçlara göre genel hastalık tahlili:

Koç burçları ve yükseleni Koç burcu olanlar: Vücutlarının, sinir sitemlerinin ve mental sağlıklarının kaldırabileceğinden fazla enerjiye sahip olmalarından dolayı, Koç burçları şiddetli öfke patlamaları yaşayabilir. Bu nedenle Koç burçları ne pahasına olursa olsun sakin kalmaya özen göstermelidirler.

Boğa burçları ve yükseleni Boğa burcu olanlar: Aşırı göz yummaktan ve fazla rahat davranmaktan ötürü birçok ciddi rahatsızlığı göz ardı edebilirler. Fakat aynı zamanda bazı Boğa burçları çok kafa yormaktan ötürü hastalık hastası olma eğilimine de sahiptirler.

İkizler burçları ve yükseleni İkizler burcu olanlar: Gerginlik, tedirginlik ve uykusuzluk kaynaklı rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Yengeç burçları ve yükseleni Yengeç burcu olanlar: Duyguları nedeniyle zihinsel yorgunluklar yaşama ihtimali olan Yengeç burçları, gergin tepkiler verebilir ya da hayattan zevk almayı bırakıp, yaşamsal aktivitelerini gerektiği gibi yerine getirmek istemeyebilirler. Araştırmalara göre Yengeç burcundan olan 10 kişiden 9’ununun sağlık sorunları yaşamasına sebebiyet veren durum; aslında kendilerine dikkat etmemeleri değil, başkalarının onlara yaşattığı duygusal hezeyanlardır.

Aslan burçları ve yükseleni Aslan burcu olanlar: Aşırı efor sarf etmekten ya da aşırı stresli ve gergin yapılarından ve tepkilerden kaynaklı rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Başak burçları ve yükseleni Başak burcu olanlar: Stresten kaynaklı sindirim problemleri, özellikle midede fazla asit salgılanması sebebiyle gastrit, reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıkları yaşayabilirler.

Terazi burçları ve yükseleni Terazi burcu olanlar: Yoğun ve tempolu yaşamlarında dengeyi yakalayabilmek için Terazi burçları aşırı zorlanabilir ve bu nedenle tükenmişlik sendromu yaşayabilirler.

Akrep burçları ve yükseleni Akrep burcu olanlar: Aşırı kaygıdan ya da insanlarla fazla iç içe oldukları ortamlarda çalışmalarından kaynaklı bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar yaşayabilirler.

Yay burçları ve yükseleni Yay burcu olanlar: Uykusuzluk ve tedirginlik genellikle rahatsızlıklarının temel nedenlerindendir. Yay burçları kaza ve yaralanmalara da oldukça meyillidirler. 

Oğlak burçları ve yükseleni Oğlak burcu olanlar: Nöronlar (sinirler) arasındaki uyartı iletiminin zayıflamasından kaynaklı organlarda ya da uzuvlarda uyuşma, kilitlenme ya da tutukluluk yaşayabilirler.

Kova burçları ve yükseleni Kova burcu olanlar: Aşırı hassas yapılarından ötürü stresten ve gerginlikten kaynaklanan hastalıklar, nörolojik rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Balık burçları ve yükseleni Balık burcu olanlar: Fiziksel ve ruhsal hassaslıkları sebebiyle her türlü sakatlanmaya açıklardır ve bu durum duygusal tedirginlikler yaşamalarına neden olabilir. Olayları fazlasıyla irdeleyip, aşırı kafa yormaları nedeniyle de sürekli huzursuzluklar yaşarlar. Rahatsızlıklarının temelinde genellikle yaşadıkları duygusal ağırlıkların getirdiği yorgunluk ya da endişe bulunur.

TIBBİ SORUMLULUK REDDİ-YASAL UYARI!!!

Bu yazının içeriği, kullanıcıları bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır ve ilgili yazıda yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu nedenle yaşanacak sağlık sorunlarına ilişkin Twitburc websitesi sorumlu tutulamaz. Tüm kullanıcılar bu websitesine girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. Burada yer alan bilgiler, hiçbir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
2021 Var Olmak
Hiç kimse için alelade bir yıl olmayacak. Keskin ve kararlı bir yıl bizleri bekliyor…