Yükleniyor . . .

MAYIS AYINDA BU SAATLERE DİKKAT! (2020)

MAYIS AYINDA BU SAATLERE DİKKAT! (2020)

Ay’ın Dünya’nın çevresindeki dolaşımını baz alan Hicri takvim, İslami takvim olarak adlandırılmaktadır. İslami takvim Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç yılı olarak kabul eden, 12 kameri aydan oluşan takvimdir. Hicri takvim oluşturulmadan önce yıllar rakamlar bazında değil, olayların isimleriyle adlandırılmakta ve hatırlanmaktaydı. Hicri takvim, Hz. Ömer’in halifeliği döneminde, Hicret’ten 17 yıl sonra, Hicret yılı 1 olarak kabul edilmiştir.

Hicri takvim, şemsi takvimi ve kameri takvim olarak ikiye ayrılır. İslamiyet öncesinde Arap toplumunda savaşmanın yasak olduğu Zilkade, zilhicce, muharrem, recep ayları hürmet ayları olarak nitelendirilmiştir. Arap toplumunda İslam öncesinde Kameri takvimde ayların yerleri 3 yılda bir 1 ay eklenerek sabitlenmesine nesi adı verilmiştir. Bu sabitlemenin amacı hac ve hacla ilgili detayları uygun bir mevsime getirmekti. Hz. Ömer zamanında hicri takvime geçilmesiyle Recep, Şaban, Ramazan gibi kutsal aylar her yıl 11 gün öne çekilerek her mevsime denk gelebilmektedir.

12 aya sahip olan Hicri takvim, Miladi takvimden ortalama 10 gün daha kısadır. Bu durum Ay’ın döngüsüne göre hesaplanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Miladi takvim ise Güneş döngüsüne göre hesaplanmaktadır. Aylar;

Mübarek kılınmış anlamına gelen Muharrem ayı; günah işlemenin yasak olduğu mübarek ayların ilkidir.

Savaş ya da erzak için yola çıkılan, evlerin boş kaldığı ay Safer ayıdır.

Rebiülevvel ilkbahar anlamına gelmektedir.

Rebiülahir son bahar anlamına gelmektedir.

Cemaziyelevvel ilk don veya ilk çorak anlamında

Cemaziyelahir son don veya son çorak anlamındadır

Saygı anlamına gelen Recep ayı ise mübarek ayları ikincisidir.

Şaban ayı su bulma amacıyla insanların dağıldığı aydır

Ramazan ayı oruç ayıdır.

Şevval ayı yükselmiş anlamına gelir.

Barışa sahiplik eden anlamına gelen Zilkade ayı ise üçüncü mübarek aydır.

Mayıs ayında mübarek ramazan ayının gücüyle, umutlarımıza umut, maneviyatımıza maneviyat katmaya çalışacağız. Ramazan ayı sabır, şükür, ibadet ayıdır. Biz insanların yetinmeyi öğrendiği, aza kanaat ettiği, elindekinin değerini bilmesi için vesile olan aydır. Yardımlaşmanın, zorda olana kucak açmanın ne denli önemli olduğunu yeniden hatırlamamız gereken aydır. Bağışlamanın ve bağışlanmanın taçlandığı, kötü alışkanlıkların geride kalmasına vesile olan fırsatların ayıdır. Zorlu ayların içine hapsolduğumuz günlerde gelin bu mübarek günlerin güzelliğine kulak verelim. Kalp gözümüzü açıp, sabırsızlığımızdan, kötüyü konuşmaktan, kötüyü düşünmekten, kötüyü duymaktan uzaklaşalım. Böyle bir yüzyılda yıkmak da dağıtmak da sırt çevirmek de kolaydır. Zor olan onca karmaşanın ve kötülüğün içinde iyi kalabilmek, etrafımıza iyiliğin şifasını verebilmektir. Önyargılardan arınıp, ezelden beri hoşgörüyü taşıyan kalplerimizle, benim doğrularımı dikte etmeden iyilik duygusunu aşılamalıyız bugüne. Bugün iyileştikçe yarın da şifa bulacaktır unutmayın.

AY MAYIS AYINDA EN UZUN HANGİ SAATLER ARASI BOŞLUKTA

 

Tarih

Saat

Tarih

Saat

1 MAYIS

18:04

2 MAYIS

07:35

12 MAYIS

12:29

12 MAYIS

17:38

14 MAYIS

16:02

15 MAYIS

03:24

17 MAYIS

09:59

17 MAYIS

15:35

19 MAYIS

22:32

20 MAYIS

04:10

22 MAYIS

10:00

22 MAYIS

15:35

24 MAYIS

13:09

25 MAYIS

01:08

28 MAYIS

15:29

29 MAYIS

13:40

31 MAYIS

11:16

31 MAYIS

16:37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Astrolog Zeynep Turan

Yazının her hakkı saklıdır

Kaynak gösterilmeksizin paylaşılamaz

25.04.2020

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, Terazi burcunda arkadan iş çevirenlerin veya çapkınların işlerini artık daha da zorlaştırdığı dönemi başlatıyor. Seyahat planı olmayanları dahi harekete geçirecek günler başlıyor.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...