Yükleniyor . . .

URANÜS'Ü TANIYALIM

URANÜS’Ü TANIYALIM!

Uranüs, Zodyak kuşağının yedinci gezegenidir ve güneş sistemindeki en büyük üçüncü gezegendir. Her 7 yılda bir burç değiştirir. Asidir, devrimcidir, özgür ruhludur. Bu yüzden etkilerini ölçmek, değerlendirmek zordur. Uranüs’ün etkilerine dair dayanıklılık şarttır. Çünkü bağımsızlık, kurtuluş mücadelesi, aydınlanma, yüksek deneyim kazanma gibi manifestoları içinde barındırır.  Risk almayı, tempoyu artırmayı, değişimi körüklemeyi başarır.

Uranüs, insan hayatında değişime kucak açarken Satürn kadar gerçekçi ve yüzleşmelere açık olmaz. Bu yüzden önümüze gelen her değişimin, dönüşümün ‘devrim’ niteliği taşısa da olumlu olmadığını bilmemizde fayda var. Aslında konjektöre ve toplumların gidişatına da yön verir.  11. evi temsil eden Kova burcunun yöneticisidir. Bilgelik ve asilzadelik verirken bir yandan 68 kuşağını bir yandan Z kuşağını oluşturacak kadar dönemsel etkilere sahiptir.   Teknolojiyi de yakından ilgilendirir. Ama sadece iletişim kurmak gibi spesifik konularla meşgul olmaz. Uzay bilimi, evrenin sırları, Mars’ta su bulunmasıyla ilgilidir.

Uranüs kazandırır da devrim de yaptırır.

Memnuniyetsizlik hissi ile Uranüs’ün bu iç sesi tetiklemesi ilginç sonuçlar doğurabilir. Bir anda düşüncesiz ve engebeli yolları aşmaya çalışan biri gibi görünebilirsiniz. Bu yüzden başkalarının eylemlerine, tepkilerine kulak asarken acele kararlar vermemeliyiz. Çünkü her 7 yılda değişime davet eden Uranüs dokunduğu her şeyi bir anda bozabilir, yeniden yapılandırmak isterken kendinizi yıkıma uğramış gibi de hissedebiliriz ya da yeni başlangıçlara yelken açabiliriz.  Başlangıçların ya da bitişlerin öncesinde olduğunuzu size kesin devrim yaptırarak haritanızda aktif olduğunu size somut hissettirir.

Hayatı hızlandırmak isterseniz, buradan buyurun.

Devrim gezegeni hayatınızı hızlandırır. Yeni yollar deneme, hatta denenmemiş için risk alma konusunda şans sunar.  Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, eski olandan ve geleneklerden çok haz almamasıdır. Daima ileriye baktırır, yönlendirir, bağnaz, tutucu, kalıplaşmış her duruma kafa tutar.  Kişisel özgürlüğü ve düşünce kalıbını temsil ederken kısıtlamalardan hoşlanmaz.

Sürprizleri, sarsıntıları…

   Yönettiği burç: Kova                       Güçlü olduğu burç: Akrep

   Zararlı olduğu burç: Aslan             Güçsüz olduğu burç: Boğa

Yeni insanlar, gruplar, örgütler, örgütlenmeler, dernekler, vakıflar gibi deneyimlere kucak açar. Deha’nın akıbetine vurgu yapan Uranüs geleceği okuma, ileriye dönük bakış açısını da destekler. Modern, keskin, yaratıcı, anarşist, yasa dışı yaşam biçimlerini formüle eder.

Yapmakla yıkmak arasında olduğunu nasıl anlarsınız?

Her gezegende olduğu gibi kendini daha rahat hissettiği burçlar ve daha huzursuz hissettiği burç konumları vardır.  Kova burcunun yöneticiliğini yaparken sosyal olgulara ve grup içinde gruplaşmaya öncelik verir. Biraz bireyselliği ve gençliği temsil eden yönünde bilmişlik ve hazırcevaplılık vardır.  Bilim, araştırma, inceleme, bilinmeyene yolculuk yaptırır.

Dönemimiz de ise 1995-2003 yılı doğumluları temsil eder. Yani onların Uranüs’ü Kova’dır!

Güç kazandığı burç ise Akrep’tir.  Uranüs’ü Akrep burcunda olan güçlüdür, hacimli bir haritaya sahip olur. Bu da kaderin oyunları ile baş eder demektir. Eğer güven konusunu aşarlarsa omuzlarından büyük yük kalkacak olan Uranüs, Akrep döngüsü bireyler kendilerine yaptıkları baskıdan kurtulur, potansiyellerini yakalarlar.  1975-82 yılında doğan kişileri Uranüs, Akrep döngüsüne dâhil edebiliriz.

Uranüs, Aslan burcunda zararlı konumdadır. Egosu yüksek, liderlik vasıfları gelişmiş, bireyselliği ile bencilliği arasında gidip gelen ikilimler yaşar, yaşatır. Uranüs’ün toplumu, kitleleri, geneli hitap eden şekli, Güneş’i temsil eden benmerkezci Aslan burcu ile uyuşmaz.  1955-1961 doğumlu kişiler Uranüs, Aslan döngüsünü temsil eder.

Uranüs’ün yıllara ve burçlara göre zaman yolculuğu;

13 Ocak 1928 Uranüs Koç

28 Mart 1935 Uranüs Boğa

7 Ağustos 1942 Uranüs İkizler

30 Ağustos 1949 Uranüs Yengeç

24 Ağustos 1956 Uranüs Aslan

1 Kasım 1963 Uranüs Başak

28 Eylül 1970 Uranüs Terazi

21 Kasım 1977 Uranüs Akrep

17 Şubat 1984 Uranüs Yay

19 Şubat 1991 Uranüs Oğlak

1 Nisan 1998 Uranüs Kova

11 Mart 2005 Uranüs Balık

11 Mart 2012 Uranüs Koç

15 Mayıs 2019 Uranüs Boğa

7 Temmuz 2026 Uranüs İkizler

Anın haritasında Uranüs toprak burcunda unutmayın.

Yani Boğa burcunda! Bu da demektir ki devrim gezegeni köklü konuları ele almamıza neden olacak. Hatta dünya bu 7 yılık düzlemde bol bol toprak meselelerin konuşacak.  İnsan için en önemli konuları masaya yatırtacak. Parayı! Değişimin asıl şimdi gücünü şimdi gösterecektir. Dünyayı dönüştürmek, asırlık geleneklere, inanç sistemlerine kafa tutmak, bilime farklı bir bakış açısı kazandırmakla dönemin ayak sesleri kapıda diyebilirim.

Biri güven ister hayatı boyunca, biri de sağ gösterip sol vurur.

Uranüs’ün Boğa burcundaki konumu ise güçsüzdür. Uranüs’ün yenilikler, icatlar, yeni uyanışlara hitap eden ruhu, sabit etkideki Boğa ile uyuşmaz.  Toprak grubunun sabiti dünya kaynaklarını, ticareti, para birimini, zenginliği kovalamayı severken Uranüs’ün yaratacağı senaryoyu sevmeyecektir. Değişime kapalı olan sabit burç, karşısında şok eden, yıkan ve yeniden oluşturan Uranüs’e ayak uydurması zorlaşır. 1935-41 yılları arasını Uranüs-Boğa seyrine referans olarak alabiliriz.  Uranüs Boğa yolculuğu 6 Mart 2019 da başladı. 2026’ya kadar da bu etkide kalacak. 7 yıllık dönemizi temsil edecek.  Kişisel hayatlarımızda kabuk değiştirtecek.  Ama dünyayı deyim yerindeyse şöyle bir sallayacak. Ekonomik gelişmeleri, para piyasalarını, kaynakları nasıl yönetmemiz gerektiğine vurgu yapacak.

Astrolog Zeynep Turan

14.04.2019

Yazının her türlü hakkı saklıdır.