Yükleniyor . . .

Kaygı

Dünya, son yıllarda birçok zorluğun üstesinden gelmek zorunda kaldı. Pandemi, siyasi çatışmalar, doğal afetler ve ekonomik dalgalanmalar gibi pek çok faktör, birçok insanı kaygı içinde bıraktı ve bırakmaya da devam edecek gibi görünüyor. Bu dönemde pek çoğumuz, sürekli olarak belirsizliklerle başa çıkmak zorunda kalıyoruz ve her yeni güne, 'Acaba bugün nelerle karşılaşacağım?' endişesiyle başlıyoruz. Her gün farklı senaryoları hayal ediyor, yaşıyor ve en önemlisi ise bu koşullara uyum sağlamaya çalışıyoruz. Hal böyle olunca duygusal durumumuzu yönetmek yine bize düşüyor.

Belirsizlik, insan zihninin doğası gereği rahatsız edici olabilir. Daha önce yaşadığımız rutinler, düşündüğümüz planlar ve gelecekle ilgili beklentiler, birdenbire altüst oluyor. Bu da bizi endişeye ve kaygıya sürüklüyor. Ancak bu dönemde önemli olan, bu belirsizliklerle nasıl başa çıkacağımızdır.

  • Bilinçli Bilgi Tüketimi

Haberleri takip etmek önemlidir, ancak bilgi bombardımanı bizleri daha da kaygılı hale getirebilir. Bu nedenle, güvenilir kaynaklardan düzenli olarak bilgi almak ve ardından bu konuları bir kenara bırakarak zihinsel mola vermek önemlidir.

  • Duygusal İfade

Duygusal ifade, kaygıyı hafifletmenin başka bir yolu. Duygularımızı paylaşmak, bir arkadaşla veya bir terapistle konuşmak, içsel yükü hafifletebilir. Duygusal ifade, duygusal zekamızı geliştirmemize ve zorluklarla daha iyi başa çıkan biri olmamıza yardımcı olabilir.

  • Kendi Kendinize İyi Bakım

Kendi bedenimize ve zihnimizin ihtiyaçlarına dikkat etmek önemlidir. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, yeterince uyku ve meditasyon gibi stres yönetimi teknikleri, duygusal durumumuzu dengelemeye yardımcı olabilir.

  • Hedefler ve Günlük Rutin

Belirsizlikle başa çıkmak için, yapabileceğimiz somut adımları atmaktan korkmamalıyız. Kendimize günlük hedefler belirlemek ve düzenli bir rutin oluşturmak, bizi daha güvende hissettirebilir. Bu, kontrolümüzü yeniden kazanmamıza yardımcı olabilir.

  • Çözüm Odaklı Düşünce Tarzı

Olumlu düşünme, kaygıyı hafifletebilir. Olumsuz düşünceler yerine, pozitif ve yapıcı düşüncelere odaklanmak, daha iyimser bir bakış açısı geliştirmenize yardımcı olabilir. Olumlu düşünme, zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

  • Yardım Alma

Eğer kaygınız kontrol altına alınamaz bir boyuta ulaşırsa, profesyonel yardım almayı düşünmek önemlidir. Psikoterapi veya ilaç tedavisi, kaygının yönetilmesine yardımcı olabilir. Her ne kadar sosyal meyda üzerinden uzmanlarla tanışıyor olsanızda önce hangi duyguya ihtiyacınız olduğunu belirlemeli ve onu verebilecek uzmana yönelmelisiniz.

Bu dönemde yaşadığımız belirsizlikler ve kaygılar, hepimizin karşılaştığı zorlu bir gerçeklik haline geldi. Ancak bilinçli bilgi tüketimi, duygusal ifade, kendinize iyi bakım, hedefler ve günlük rutin, pozitif düşünce ve gerektiğinde yardım alma, bu dönemi daha iyi yönetmemize yardımcı olabilir. Unutmayın ki her insan farklıdır, bu nedenle kendinize en uygun olanı bulmak ve kendi kendinize iyi bakmak önemlidir. İnsanlık olarak, dayanışma ve empati ile bu dönemde birbirimize destek olabiliriz.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

20.10.2023 Tarihinde Kaleme Alınmıştır.

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri