Yükleniyor . . .

BURÇLARIN TAKINTILARI

BURÇLARIN TAKINTILARI

KOÇ
 
Yenilen pehlivan güreşe doymazmış, hadi bir daha!
 
Koçlarla ilgili bilinen en yaygın tanı “lider burç” olduklarıdır. Bu özelliklerini de yönetici gezegenleri Mars’ın etkilerine borçlular diyebiliriz. Mücadele, hırs, cesaret, enerji, hareket ve tutku gezegeni Mars, Koç burçlarına da aynı enerjiyi verir ve onları liderlik takıntısı olan kişiler haline getirir. 
 
Kazanmak söz konusu olduğunda hiçbir şekilde şaka kaldıramayan Koçlar, vakit geçirmek için oynadıkları herhangi bir oyunda bile kazanmak ister. Koç burcunun eski çağlardaki bir simgesi de horozdur. Horoz, aslan görse üstüne saldıracak fevrilikte bir hayvandır. Bu simge, karşısında ne veya kim olduğuna bakmadan fevri hareket eden Koç burcuna o kadar çok yakışıyor ki aslında… 
Koçlar, kapasitesini bilmeyenden lider de olmaz diyerek, kendilerini geri çekmeleri gereken noktaları bilmelilerdir… Asla ona söylememeniz gereken şey; “sıkıldım, hadi bir tavla atalım.” olabilir. Çünkü sizi mars etmeden, emin olun rahatlayamayacaktır. 
 
BOĞA
 
Para, Para, Para!
 
Toprak grubu burçları içinde belki en çok toprak özelliği taşıyan, kaya gibi tepkiler veren bir burç diye geçer Boğa burcu. Tepkileri sert ve düşünceleri nettir.  Onun fikrini değiştirmek neredeyse olanaksızdır. Genel anlamda konuşursak, kendi grubuna mensup olan burçlar içerisinde en az takıntılı olan burçtur Boğa. Ama bu elbette takıntısız olduğu anlamına gelmiyor. Onun takıntısı zengin olmaktır.
 
Para konusunda, Zodyak’ın en hırslı burcudur. Servete önem veren materyalist halleri bazen duygusuz görünmelerine bile sebep olur. Çünkü onlar hayatına dahil ettikleri insanları da maddi durumlarına göre seçerler. Aslında gezegenleri Venüs onlara her şeyin para olmadığını sürekli hatırlatıp, onların bu takıntılarını en aza indirgese de, Boğa burcundan bahsediyoruz işte. İnat ve sabit fikir ön planda! Zengin olmak adına gösterdiği çabayı başka bir noktaya yönlendirse, mesela atomu parçalamaya? Onu da başaracağına şüphe yoktur.
Bu burcun ilke sözü olarak; Napolyon Bonaparte; “Para, Para, Para!” tam anlamıyla oturur…
 
İKİZLER
 
Ha okulsuz köy, ha bilgisayarsız insan!
 
En büyük takıntıları her an istediği kişiye ulaşabileceği iletişim ağını kurmak ve kendi zevklerine göre yaşamak olan İkizler burcu insanını, bir elinde telefonla mesaj yazarken bir yandan da deneme kabinine götüreceği kıyafetleri toplarken görebiliriz. Bazen, dışarıda almak zorunda kaldığı suya verdiği paraya acırken, ertesi hafta bir elbiseye 300 lirayı çatır çatır ödeyebilir. 
 
Yeni olana, yeni çıkan her türlü teknolojik alete servet ödeyebilirler. İlk önce onlar sahip olmalı, onlar denemelidirler ki başkalarına bilgilerini satabilsinler. Bilmişlik yapmak, her konuda bilgili olmak da onları geveze yapar ama yine de vazgeçmezler bu huylarından. Teknoloji burcu İkizler’in en büyük takıntısının iletişim araçları olduğunu; telefonlarını evde unuttuklarında verdikleri tepkilerden kolayca anlayabilirsiniz. İkizler insanı bu tarz durumlarda dünya başlarına yıkılmış gibi davranırlar. Sanki ilk çağda yaşıyorlarmış da, o sırada hiçbir şey yapamayacaklarmış gibi gelir onlara.  
 
YENGEÇ
 
Sevdiğini bir daha söyle ve biraz gürültü yapsan iyi olur!
 
Yengeçler daha çok sevme takıntılıdır. Sizin sevginizden asla tatmin olmazlar, bu yüzden ona kendinizi kanıtlamanız gerekecektir. Eğer onlara “Seni seviyorum.” derseniz o size mutlaka “Ben daha çok seviyorum.” diyecektir. Onu demiyorsa bilin ki mutlaka kanıtlamanızı bekliyordur. Özellikle takıntılı oldukları şey ise aslında özel günlerdir. Doğum günü, sevgililer günü, yılbaşı vb. nerede özel bir gün var, onu illaki büyük bir zevkle, hazırlık yaparak kutlayacaktır. Ve karşısındaki kişiden de aynı özeni bekler. Doğum gününü unutmayı bir kenara bırakın, eğer ki ona “sürpriz” bir parti hazırlamadıysanız da aynı kıyamet kopar! 
 
Duygularını açığa vurmaktan çok hoşlanmayan Yengeçler, olayları içselleştirmeye aşırı meyillidir. Bu yüzden eğer dikkatli biri değilseniz, onu kırdığınızı bir süre fark edemeyebilirsiniz. Sevgiliniz Yengeç burcuysa, bir gün nasılsın demek için aradığınızda, size ayrıldığınızı söyleyebilir. Onları sürekli gözlem altında tutmalı ve üstlerine titremelisiniz. Ancak bu şekilde,  sağlıklı iletişim sağlayabilirsiniz…
 
ASLAN
 
Kimseyi görmedim ben, benden daha güzel!
 
Aslanların en büyük takıntısı daima güzel görünmektir. Onlar uyurken de güzel görünmelilerdir ki meleklerden tam puan alabilsinler, kendilerini beğenebilsinler. Bu arada güzel görünmeleri tamamen kendilerini beğendirmek içindir, yani onu sürekli övmenizi bekleyeceklerdir. Eğer yeteri kadar “like” toplayamıyorlarsa ilgiyi üstlerinde toplamanın başka bir yolunu elbet bulacaklardır. 
 
İflah olmaz bir ilgi delisidirler ama bunu öyle belli etmeden yaparlar ki, öyle mütevazı davranırlar ki; sanki o kadar süsü, püsü, hazırlığı insanlar beğensin diye i yapmamışlar da her zaman öylelermiş gibi. Ee, tabi onlar ormanlar kralı aslanlar! Herkes önlerinde saygıyla eğilmeli, onu takdir etmeli, ne kadar mükemmel olursa olsun her seferinde sırtlarını sıvazlamalıdır. Burçlarının sembol hayvanı dışında, yönetici gezegenleri Güneş de onlara bu egoyu verir zaten. Popüler mekanlara gidip kendilerini göstermeye bayılan Aslanlar, pohpohlanmazlar ise dünyaya küserler. 
 
BAŞAK
 
Düşüncenin doğruluğu, pratik doğrulamayla kanıtlanır! Boş konuşmayalım yani. 
 
Temizlik ve düzene takıntılıdır Başaklar. Sinirlenince sakinleşebilmek için temizlik yaparlar, çok mutlularsa etraf da ruh hallerine uyum sağlasın diye temizlik yaparlar, üzülmüşlerse dertlerinden uzaklaşmak için yine temizlik yaparlar… Böyle uzar gider bu. Ama kendilerini koy verdikleri zaman gayet dağınık da olabilirler. Fakat kesinlikle pis değil, sadece dağınık. Pislik genel anlamda başak burcu için kabul edilemez bir şeydir zaten.  
 
Her şey yerli yerinde, nizami bir şekilde olmalıdır ki içleri rahat olsun. Çalışkan Başakların temizlik dışında diğer büyük takıntıları ise her konuda mantık aramalarıdır. Eğer ona bir olaydan ya da yaptığınız bir şeyden bahsediyorsanız size; “bunu yaptın da ne oldu yani”, “ee, sonuç?”, “gerek var mıydı ki?” gibi cümlelerle gelebilirler. Onlara göre her şey bir mantık çerçevesinde yapılmalı, bir amacı olmalıdır. Gezegenleri Merkür’ün onlara bahşettiği mantık ve gerçeği arama özelliği duygularını ikinci plana atıp, hayata pratik zekalarıyla devam etmelerini sağlar. 
 
TERAZİ
 
Güzellik güçtür; gülümseyiş ise onun kılıcıdır!
 
Adil olmak ve detaycı olmakla takıntılıdır Teraziler. En alakasız konularda bile bir haksızlık olduğunda hemen gerilirler. Otobüste kendilerine yer olduğu halde, sonradan gelip ondan önce binen biri hemen delirtir onları. Bunun yanında detaycılıkları, çoğu zaman titizlik ve simetriyle karışıp yaşam alanlarında onlara zorluk çıkarabilir. 3 günde bitecek bir işi aşırı mükemmeliyetçi ve detaycı yapıları yüzünden 2 ayda bitiremeyebilirler bile… Bu detaycılık, bazen onların enerjilerini düşürür. Bu yüzden onlara sık sık dış motivasyon sağlamak gerekir. “Evet, gerçekten mükemmel olmuş.” demezseniz uykuları kaçar, düşünür dururlar.  
 
Venüs’ün kibar ve güzel burçları Teraziler, aynı gezegenleri gibi güzel olmak için büyük çaba sarf ederler. Dışarıya adım attıkları anda etrafta ne kadar mağaza varsa hepsini dolaşıp, en şık olanını kendilerine alırlar. Beğendikleri şeyler ise genellikle en pahalı olanlarıdır. Çanta takıntıları ise had safhadadır. Çeşit çeşit çantaları vardır. Beğendiği bir ürünü parası olmasa bile borç harç mutlaka alıp, evine götürür. 
 
AKREP
 
İntikam soğuk yenen bir yemektir!
 
Osmanlıca ’da haşerat-ül zehr-i zıkkım olarak geçen Akrepler, gerçekten de kinlendikleri insana hayatı zehir zıkkım ederler.  Kendilerine yapılan yanlışı asla unutmazlar, haksızlığa gelemezler, biri onları kızdırmasın, hayatlarından öyle bir çıkarır ki karşısındakinin özür dilemesine fırsat bile bırakmaz... İşte bu noktadan sonra intikam tutkuları harekete geçer. Mars’ın yıkıcı etkilerini üzerilerinde taşıyan Akrep burçları, kendilerini sinir eden insanlardan intikam almayı takıntı haline getirir. Sabit fikirli oldukları için, kafalarına taktıkları şeyi gerçekleştirene kadar durmazlar. Onların gündemi artık budur! Gece, gündüz düşünüp durur; “ne yaparsam canı daha çok yanar” diye. 
 
En büyük takıntılarından biri de "üstünlük" takıntılarıdır. Paradan tutun da, sevgiliye kadar kendisinin sahip olamadığı ama karşısındaki insanda mevcut olan nitelikler onun dikkatini çeker. “Bende de var, ben de oraya gittim, ben de aldım” gibi aşık atma halleri, onların bu konudaki takıntılarını gösteren en bariz cümleleridir. 
 
YAY
 
Bağlanmaya sonuna kadar karşıyım, ama siz bana bağlanın!
 
Özgürlüğüne sonuna kadar düşkün olan Yaylar, kapalı ve basık alanlardan nefret ederler. Böyle yerlerde kaldıklarında nefes alamadıklarını hisseden Yayların, küçük alan takıntıları vardır. Jüpiter’in enerjik ve özgür çocukları, kapalı ve özellikle de camsız bir odaya girdiklerinde, sanki oradan çıkamayacakmış gibi düşünürler ve tabiri caizse fenalık geçirirler. Hareket özgürlüğünün kısıtlanma düşüncesi bile onları rahatsız eder.
 
Bolluk ve şans gezegeni Jüpiter tarafından yönetilen Yay burçları, iyimser özelliklere sahip eli açık insanlardır. Sevdiklerine yardım etmek, onları desteklemek en belirgin kişisel özellikleridir. Ama bunu yaparken takdir de görmek ister. Verdiklerinin karşılığını almak isteyen Yay burçları, şımartılmak ister. Bu da onların diğer önemli takıntılarındandır. Kendisi bağımsız bir kişiliğe sahip olmasına rağmen, karşısındaki insanın hayatının merkezinde olmak ister. Sanki çocuklarmış gibi ilgi bekleyip dururlar. İlgi görmediklerinde ise yine çocuk gibi küsebilirler.
 
OĞLAK
 
Kontrol delisi değilim, doğruya ulaşmaya çabalıyorum!
 
“Gezegenlerin öğretmeni Satürn” tarafından yönetilen Oğlak burcu, yönetici gezegeni tarafından edinmiş olduğu bu özelliği sosyal hayatında bir haylice kullanır. İnsanlara ders vermek, onların yanlışlarını düzeltmek, doğruyu öğretmek en büyük takıntılarıdır. Kimi zaman arkadaş ve aile çevresi tarafından “kontrol delisi” olarak nitelendirilen Oğlaklar, “en iyi” ve "en doğru"yu bulmayı amaçlar. “Şöyle yaparsan daha iyi” , “öyle yapılmaz, dur ben sana göstereyim” tarzı öğretmenvari sözlerle çevresindekileri disipline edip, onları canlarından bezdirir.
 
Bitmek bilmez sabırları ve inatları dillere destan olan Oğlak burçları için üne ve servete kavuşmak da büyük bir takıntıdır. Çok çalışırlar! Yükselmek ve daha çok paraya sahip olmak için durmadan, inatla çalışırlar. Aslan ve Koç gibi göstere göstere liderlik taslamayan Oğlaklar, sessiz ve derinden ilerleyerek, takıntı haline getirdikleri ünvana ve konuma sonunda ulaşırlar. Amaçlarına ulaşması yıllar da sürse, farklı bir alana yönelmez, büyük bir sabırla beklerler.   
 
KOVA
 
Bırakın dünya sizi değiştirsin, o zaman siz de dünyayı değiştirebilirsiniz!
 
Kovalar, temsil ettiği akıl ve mantık gezegeni olan Uranüs’ün etkisinde, hemen hemen şeyde bir orijinallik, bir zeka parıltısı ararlar. Tartışma ortamının olmadığı, fikir alışverişinin yapılmadığı bir ortam onlara göre değildir. Haklı olup olmaması umurunda değildir, yeter ki beyin fırtınası yapabilsin. Kovalar, düşük tahammüllü, yüksek beklentili, bulunduğu ortama uymak yerine, kendine uyacak ortamı arayan kişilerdir. Asla tembel değildirler, kafaları zehir gibi çalışır. Bu yüzden de kendisi gibi zeki insanlarla aynı ortamda bulunmak en büyük takıntılarıdır. 
 
Değişikliklerin temsilcisi Uranüs, Kova burçlarını değişiklik yapmaya takıntılı bireyler haline getirir. Onlar, aynılıktan nefret ederler. Aynı yerde uzun süre kalamaz, aynı insanlara uzun süre katlanamaz, dekoru aynı olan bir mekanda uzun süre yaşayamazlar. Örneğin, evlerinde sürekli mobilyaların yerlerini değiştirip her seferinde farklı bir kombinasyon yaratırlar. Kova burcu bir yakınınız varsa, evini yıl içerisinde ne kadar çok değiştirdiğine dikkat edin. Ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız…
 
BALIK
 
İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar!
 
Hassaslıkları ve aşırı duygusallıkları konusunda söylenenler, zaman zaman Balıkların bu ünlerinden şikâyet etmesine neden olur. Fakat kabul etmelidirler ki, “hayaller gezegeni Neptün” tarafından yönetilip, hiçbir burçta olmayan yaratıcı hayal güçlerine ve sezgilere sahiptirler. Bu da onları, duygularıyla hareket etmeye yönlendirir. Balık burçları, kendi zihinlerinde yarattıkları dünya ile takıntılıdırlar. Onların kurguları, hayalleri çok çok önemlidir ve yıkılmamalıdır. Hatta öyle ki, bir Balık burcunun hayal dünyası ile gerçekteki manzara farklı ise, gerçekle yüzleşmektense kendi gerçekliğini yaratarak yaşamayı tercih eder.  
 
Balık burçlarıyla ilgili olarak çaya, kahveye takıntılı olduklarını da söylesek yanlış olmaz. Neptün gibi sisli ve gizemli gezegenin yönettiği Balık burçlarının, keyif verici maddelere düşkünlükleri diğer burçlardan biraz daha fazladır. Kafein bağımlısı olmaları ise içten bile değildir. Sabah elini yüzünü yıkamadan kahvesine ya da çayına yönelen Balıklar için bu durum bir ritüele dönüşür. Eğer ki ihtiyaçları giderilmezse oldukça asabi olurlar.
 
Astrolog ZEYNEP TURAN
Yazının Tüm Hakları Saklıdır 

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Akşam saatlerinde Ay, herkesin ayarlarını bozmak istiyor. Bugün aklınıza yeni fikirler getirin, yeni planlar yapın. Eski alışkanlıklarımızı değiştirmenin tam vakti!
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...