Yükleniyor . . .

ASTEROİTLER; CHRİON (ŞİRON) VE JUNO

ASTEROİTLER; CHRİON (ŞİRON) VE JUNO

 

ASTEROİTLER

Alemler içinde bir alemiz derim ya hep, başı sonu belli olmayan gökyüzünde sadece gezegenler yok tabii ki… Farklı yapıda başka gökcisimleri de var; mesela asteroitler gibi… Peki, kimdir bu asteroitler, astrolojiyi ne kadar ilgilendirir?

Asteroitler, Güneş Sistemi’nin yörüngesinde yer alır; Mars ile Jüpiter gezegenleri arasında kalan ve sayıları yaklaşık 40.000 kadar olan ‘gezegenimsi’lerdir. Hatta bazılarının birer uydusu bile vardır. Asteroitler ve Neptün ötesi cisimleri kapsayacak şekilde genişletilen bu kavram, Türkçeleştirme açısından sorun yaratmaktadır. Küçük gezegenler şeklinde Türkçeye çevrilebilecek olan 'minor planets' tanımı 'asteroit' sözcüğünün eş anlamlısı olan 'küçük gezegen' kavramı ile çakışmaktadır.

Bir teoriye göre asteroitlerin önceden gezegen oldukları ileri sürülür. Mars ve Jüpiter arasında yer alırken, bir kuyruklu yıldızla çarpışmış ve bu şekilde küçülmüşlerdir. Aslında bu kuşakta bulunan binlerce asteroitin dağılmamasının nedeni de Jüpiter’in çekim kuvveti…

Bu küçük gezegenimsiler neden bizim ilgimizi çekiyor çünkü; Güneş sistemi ve yaşamın kaynağı hakkında bize bilgi sağlayabilirler. Fakat şöyle de bir durum var. Aynı göktaşları gibi asteroitler de dünya için tehlike oluşturuyor. Bir göktaşından daha fazla hasara yol açacakları için, asteroitlerin tehlike yaratması durumunda onları parçalamak konusunda hala çalışmalar sürmekte.

 

Astrolojik açıdan bakınca ise asteroitlerin “bireyin kendi bilinci ile kollektif bilincinin arasında köprü kurduğu” düşünülür. Hepinizin bildiği üzere Zodyak kuşağı Koç burcu ile başlar, Balık burcu ile son bulur. Yani ‘ben’ olmaktan ‘bütün’ olmaya giden bir süreçten bahsediyoruz…

Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan burçları kişisel burçlar; Başak, Terazi, Akrep burçları bilinç dönüşümü sürecinde geçiş burçlarıdır. Yay, Oğlak, Kova, Balık burçları ise kollektif burçlardır.

Diğer bir şekilde ele alırsak; kişisel gezegenlerden Güneş, Merkür, Venüs, Ay ve Mars kişinin benlik, zekâ, sevgi, duygular ve amaçlarını temsil eder. Jüpiter ve Satürn ise ahlak ve kanunları temsil eden toplumsal gezegenlerdir. İşte asteroitler Mars ve Jüpiter arasındaki boşlukta yer aldıkları için kişisel bilinci toplumsal bilince bağlayan fiziksel ve ruhsal köprüler olarak görülebilir. İlk bulunan ve en bilinen asteroitler Ceres, Pallas, Juno, Vesta, Chiron ve Eros’tur.

Asteroitler bizim sosyal anlayışımızı kuvvetlendirmemizde yardımcı oldukları gibi; astrolojik olarak da önemli ipuçları verirler. Mesela, Venüs aşkı, uyumu, şeker hastalığını temsil ederken Eros’a baktığımızda harita sahibinin tutkularıyla ilgili bilgi alırız. Yani gezegenimsiler için “haritadaki ayrıntılar”dır diyebiliriz…

Biz astrologların harita yorumlarken en çok kullandığı asteroitlerden Juno ve Chrion (Şiron) hakkında biraz bilgi vermek istiyorum…

 

JUNO

Temsil Ettikleri; Kadersel eş, evlilik, nişan, söz, düğün, mahkeme, boşanma, sadakat, doğum…

“Yunan mitolojisinde Zeus’un eşi… Juno’nun en önemli özelliği resmi olarak evli olan iki tanrıçadan biri olması. Fakat Zeus onu sürekli aldattığı için, oldukça üzülmüş olan Juno kendini evliliklerle ilgili konulara vermiştir.  Bu yüzden de evli kadınların haklarını koruyan bir tanrıça olarak mitolojide kendine yer bulmuştur.”

Astrolojide ise Juno “kadersel eş” olarak adlandırılır; Ay ve Venüs’ün özelliklerinden kendine bölümler almış gibidir. Kişinin gelecekteki eşini, kişiyi evliliğe götürecek fiziksel ve duygusal ihtiyaçları, bağlılığı, ortaklığı temsil eder. Bu arada şu bilgiyi de vermek istiyorum; astrolojide evlilik diye bir kavram yoktur. 1 senin üstündeki ilişkiler “eş, partner” olarak adlandırılır ve hayatımızda baskın enerjileri olan insanlar oldukları düşünülür. Juno da kişinin hayatına ortaklık, partnerlik edecek kişi hakkında bilgi verir. Birlikte olduğunuz insanın “evlilik-birliktelik” süresince size olan davranışlarını, karakteristik özelliklerini ve evliliğin nasıl bir süreç geçireceğini Juno’ya bakarak anlayabiliriz. Juno’yu tek başına ele almak yanlış olur, Juno’yu Venüs’ün ve Ay’ın etkileri ile değerlendirmek en doğru sonuca ulaştıracaktır. Ayrıca Juno her evde etkili değildir…

İlişkinin başlangıcıyla ilgili bilgi verdiği gibi, bitişiyle ilgili bilgiler de verir. Yani hangi sebeplerle bu ilişki sona erer Juno’nun açıları incelenerek bulunabilir. Erkeklerde ise Juno daha çok, kadın iş ortağı ve ekip arkadaşlarını belirtir.

Juno Koç burcunda; Kişinin birlikte olacağı kişi çabuk sinirlenip, agresif, cesur, mücadeleci, dışa dönük, bencil tavırlar sergileyen biri olabilir. Dominant bir karakteri olduğu için evliliği yöneten taraf olmak isteyecektir. Çabuk sinirleniyor olsa da, çocuksu tarafı her zaman muhafaza eder. Eğlenmeyi, gülmeyi ve güzel giyinmeyi sever; kendine bakar…

Juno Boğa burcunda; Dik kafalı, rahat yaşamayı seven, sabit fikirli, maddiyata önem veren, fiziksel olarak çekici bir partneri gösterebilir. Juno’nun Boğa burcunda oluşu, evlilikten sonra maddi güven ve gücün geleceği anlamına da gelebilir. İlişkide duygusal hazlar da oldukça ön plandadır.

Juno İkizler burcunda; Konuşkan, iletişimi kuvvetli, bilgi birikimi fazla, entelektüel bir eşi işaret eder. Juno’su İkizler’de olan bir kişi bu eşi, okul arkadaşlarından ya da akraba çevresinden de bulabilir. Zeki ve esprili bir partner olsa da bu konum ilişkilere yüzeysellik ve yalan getirebilir.

Juno Yengeç burcunda; Juno’su bu konumda olan kişi hassas, duygularını anlayabilen ve onu sonuna kadar sahiplenecek bir eş arar kendine. Birlikte olacağınız kişi, erken yaşlarda karşınıza çıkabilir. Juno Yengeç; evcimen, sezgileri kuvvetli, duygularıyla hareket eden, şefkatli, sempatik ve empati kurma yeteneği kuvvetli birini işaret etmektedir. Fakat bu ilişkide alınganlıklar ve küslükler de oldukça fazla olacaktır.

Juno Aslan burcunda; Eğlenceli, eli açık, gösterişli, lükse meraklı, hava atmayı seven, rol yapma yeteneği gelişmiş bir kişiliği işaret eder. Bu partnerin egosu kuvvetli olduğu için karşı tarafı yönetip, patronluk taslayabilir; dışarıda insanların içinde sevgi gösterilerinde bulunurken, yalnızken daha soğuk davranması da olası… Ayrıca eşininiz gece hayatına düşkün, flörtçü biri olabilir…

Juno Başak burcunda; Kendinize eş olarak seçtiğiniz kişinin verimli, çalışkan, sorumluluk sahibi olmasını istersiniz. Fakat bu kişi sizi zaman zaman çok sivri bir dille de eleştirebilir ve sevgisini gösteremeyebilir. Mantığıyla hareket eden biri olacağı için, mantık duyguların önündedir. Hijyene ve sağlığına önem veren bu kişiyle bir hastane, klinik ortamında tanışmanız da mümkün…

Juno Terazi burcunda; İhtiyaç duyduğunuz partner; sosyal, kaliteli bir hayatı benimseyen, sanatsal tarafı ağır basan, popüler, çekici, kibar bir kişi olacaktır. Bu evlilikte uyum ve paylaşım üst noktada olacaktır. Fakat bu kişi tartışmadan ve bazı sorumluluklardan kaçacağı, uzlaşmacı olup sorunları görmezden geleceği için ilişki bir zaman sonra yüzeysel bir noktada ilerleyebilir.

Juno Akrep burcunda; Gizemli, ketum, çekici, cinselliğe önem veren, tutkulu bir eşi işaret eder. Müstakbel eşiniz oldukça kıskanç ve cinsel olarak doyumsuz biri olabilir. Duygusal, paylaşımcı, aşırı sahiplenen, intikamcı bir kişiliği de simgeler. Bu ilişkide tartışmalar ve güç savaşları sıklıkla yaşanabilir.

Juno Yay burcunda; Yabancı uyruklu ya da kültür farklılığı olan biriyle evliliği gösterebilir. Partneriniz iyi bir eğitim almış, hareketli, esprili, eleştirmeyi seven, spora ilgisi olan, uzun yolculuklara çıkan biri olabilir. Bu ilişkide çiftler öncelikle birbirlerini entelektüel olarak doyurmalıdırlar. Romantizmden ziyade, bilgi akışı ve kafa yapısının uyması daha fazla önem arz eder…

Juno Oğlak burcunda; Toparlayıcı, organize olmayı iyi bilen, disiplinli, sorumluluk sahibi, işinde başarılı, pratik ve işine odaklı bir eşi işaret eder. Duygusal ihtiyaçların zor karşılandığı bir ilişki olabilir bu… Çünkü bu kişi içine kapanık, rahat bir mizacı olmayan, tutucu ve duygularını karşı tarafa açıklamakta zorlanan biri olacaktır. Erken bir evliliği değil, 28 yaş sonrasında gerçekleşecek bir evliliği vurguladığı gibi; haritasında Juno’su Oğlak’ta olan kişi gençlik yıllarında yaşadığı bir aşk acısı nedeniyle, kendisini sahiplenen, koruyup kollayan biriyle hayatını birleştirmek isteyebilir. 

Juno Kova burcunda; Toplum tarafından farklı olarak nitelenen, hayata bakış açısı marjinal, zeki, entelektüel birikimi fazla olan bir eşi işaret eder. Klasik bir evlilik olmayacaktır. Bu ilişkide heyecan, özgürlük, sosyal olma önem taşır. Hatta müstakbel eşinizle bir sosyal projede, kulüpte, dernekte, yardım kuruluşunda tanışabilirsiniz; ya da eski bir arkadaşınızla hayatınızı birleştirme kararı alabilirsiniz. Eşiniz dışa dönük, bağımsız biri olacağı için, bazen evliliğe ve size olan sorumlulukları unutabilir, ilgisiz davranabilir.

Juno Balık burcunda; Juno’su Balık burcunda olan kişi müstakbel eşini kafasında çok fazla şekillendirir, hatta neredeyse kendi hayalinde kurduğu bir partneri arzular. Birlikte olduğu kişinin de hayalindeki kişi olduğunu sanabilir ve bu yüzden hayal kırıklığı yaşayabilir. Bu yüzden evlenme kararı alırken çok dikkatli olunmalıdır. Ruhsal ve duygusal açıdan sizi tatmin edecek bir partnere ihtiyaç duyabileceğiniz gibi, eğer acele etmezseniz bu kişi hayalinizde kurduğunuzdan bile iyi olabilir. Romantik, saygılı, duyarlı paylaşımcı bir partnere işaret ettiği gibi; bağımlılıkları olan, sorumsuz bir kişi de olabilir.

 

ŞİRON (Chrion)

Temsil Ettikleri; öğretmenlik, şifacılık, güven, inançlar, idealler, bilinçaltı…

“Yunan mitolojisi'ne göre yarısı insan, yarısı at olan, tıbbı keşfeden ve "yaralı şifacı" olarak tanınan varlık… İyileştirici özelliği dışında savaşçı bir ruha da sahip olan Chiron zeki, uygar ve kibardır. Tıpla ilgili bilgisi en üst noktada olmasına rağmen; kendi yaralarına merhem olamaz fakat çektiği acılardan edindiği tecrübeleri başkalarının yararına kullanır. Yarı insan-yarı at olmasının nedeni ise mitolojide şu şekilde anlatılır; Şiron’un su perisi annesi Phylria, evli olmasına rağmen, Satürn tarafından kandırılır ve ondan hamile kalır. Satürn ve Phylria ancak kendilerini ata çevirerek birleşebilirler. Bu aşk sonucu dünyaya gelen Şiron da o yüzden yarı at, yarı insan şeklindedir.”

Terzi kendi söküğünü dikemezmiş!

En son bulunan gezegen Şiron (kimi yerde Kiron ya da Chrion olarak da geçer), kimilerine göre asteroit, kimine göre kuyruklu yıldızdır. Şiron bir geçiş gezegenidir; Satürn ile Uranüs arasındaki yerleşimi, dünyevi akıldan, evrensel akıla geçişi ifade eder. Şiron’un haritamızdaki konumu; ideallerimizi gerçekleştirirken hangi noktalarda yaralar alacağımızı belirtir. Ama bu iyileşemeyen bir yara değildir. Aynı zamanda diğer insanlara neler öğretebileceğimizi, onlara hangi alanda yararlı olabileceğimizi de vurgular. Kısacası kendi hatalarımızdan ders çıkarıp, diğer insanları bu tecrübelerimizi aktararak onlara yardım oluruz. Bir nevi kör noktamız-gölge tarafımızı tanımlar Şiron’un konumu…

 

Şiron(Chiron) Koç burcunda ya da 1.evde: Hayata karşı şevkli bir yaklaşımınız yoktur. Başlangıçlarda, adım atmakta zorlanabilirsiniz. Karşınıza çıkan sorunları çözmekte pratik sayılmazsınız, çözüme ulaşmanız biraz zaman alabiliyor. Fiziksel olarak kendinizi beğenmeyebilir; doğuştan gelen yara izleriniz, doğumda zorluklar, yetersizlik hissi olabilir… Etrafınızdaki kalabalığa rağmen, içinizdeki yalnızlık hissi oldukça baskın… Kendinizi ifade etmekte sorun yaşıyor olsanız da başkalarının haklarını korumakta oldukça cabbarsınızdır.

 

Şiron(Chiron) Boğa burcunda veya 2.evde: Maddi konularda endişe duyan, kazandığı paradan zevk almayan, hatta belki de cimri, kaybetme korkusu olan bir kişilik verebilir. Soyut olana ilgi az, somut olana bağlılık oldukça fazladır.  Cinsellik konusuna da farklı bir yaklaşımı olabilir, değişik istekleri vardır. Şiron’u bu konumda olan biri kendi parasını değerlendirmede sorunlar yaşasa da, başkalarına paralarını nasıl değerlendirebileceğini öğretebilir.

 

Şiron(Chiron) İkizler burcunda veya 3. Evde: Fikirlerinin doğruluğuna güvenmeme, iletişim sorunları, konuşma güçlükleri, akıl karışıklığı, detaylardan uzaklaşma, bilgi açısından kendini yetersiz hissetme… Şiron’u bu konumda olan bir kişi konuşma zorlukları çekebilir ya da çok konuşmaktan hoşlanmaz. Dini inançlar konusunda da sürekli fikir değiştirebilirler, kendisiyle hiç alakası olmayan biriyle evlenebilir. Kişinin haritasında Şiron İkizler’de hangi eve düşmüşse; bu ev nelerden çabuk sıkılıp, bıktığı, hangi konularda istikrarı yakalayamadığını belirtir.

 

Şiron(Chiron) Yengeç burcunda veya 4. Evde: Şiron’un bu konumu zor bir çocukluğa, yerleşim ve ailevi konularda krizlere, kişinin kökleriyle ilgili sorunlara vurgu yapar. Ebeveynler ile ilgili bir takım sorunlar yaşanmış olabilir. Veya kişi ailesine çok bağlı bir yapıya sahip olduğu için tüm sorumluluğu üstlenmiş de olabilir. Maddi alanlarda değer arayışı oldukça baskındır. Babanın evden uzakta çalışıyor ya da erken yaşlarda aileyi terk etmiş olabileceği gibi; kronik bir hastalığı da olabilir. Yardımsever, kendini iyi yetiştiren bu kişi her ne kadar aile hayatında mutsuzluklar yaşamış olsa da, başkalarına ev ile ilgili konularda oldukça yardımcı olur…

 

Şiron(Chiron) Aslan burcunda veya 5. Evde: Güçlü bir görünüm, yüksek bir ego varmış gibi gözükse de kişinin ezilmişlikleri ve bastırdığı pek çok şey vardır. Aşk hayatlarında, sosyal hayatlarında başarısız olsalar da, aşk acısı çekenlere çok güzel tavsiyelerde bulunabilirler. Özel yaşamındaki insanların önceliklerini, kendi önceliklerinden daha ön planda tutan bu kişiler, çevresindeki insanları tatmin ederken, kendileri tatmin olmakta zorlanabilirler. Ego krizleri, güven eksikliği, soğuk davranma, bastırılmış duygular… Şiron’u bu konumda olan kişilerin çocuklarla arası çok iyi olmasına rağmen çocuk sahibi olmaları zor olabilir. Borsa veya spor dallarında şanslarını deneyebilir; danışmanlık, antrenörlük, organizasyon işleri yapabilirler.

 

Şiron(Chiron) Başak burcunda veya 6.evde:  Fedakar bir yapı, bilgiyi hapsetmekte ve organize olmakta zorlanma, odaklanma sorunu… Şiron’u bu konumda olan kişi fiziksel olarak kendine çok iyi bakmaya çalışır, ağır diyetler uygular, kontrol sorunu vardır. Sağlığı ile ilgili çok kuruntu yapabilir… Mantıklı şeyleri kabul eder ama uygulamada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Haritasında bu konuma sahip kişilerden iyi bir diyetisyen, doktor, şifacı çıkabilir…

 

Şiron(Chiron) Terazi burcunda veya 7.evde: Detayları gözden kaçırma, kendi içinde çelişkiler yaşama, ilişkilerde uyumu sağlamakta ve empati kurmakta zorlanma… Ruh halleri sürekli değişebilir; akıl karışıklığı da karar almasını zorlaştırır. Rekabetin ve mücadelenin olduğu bir ortamda bulunmuş olabilir. Dengesiz bir ilişki anlayışı olsa da karşı cinse ilgisi asla bitmez, yanında sürekli bir eş olsun ister. Evlilik ve birliktelikler hakkında harika tavsiyelerde bulunsa da, kendi bunu beceremez… aynı şekilde ortaklı bir iş yapıyorsa, tüm bildiklerini karşı tarafa öğretmek ister fakat bir zaman sonra ortağı onu terk edip, ona rakip olabilir.

 

Şiron(Chiron) Akrep burcunda veya 8.evde: Maddi değerler hayatında önem taşır. Kendi isteklerini elde ettiyse başkalarına da faydasının dokunmasını tercih eder. Cinsellikle ilgili sorunları vardır fakat ondan çok başarılı bir jinekolog ya da seks terapisti olabilir. Reddedilme korkusu çok fazladır. Acı çekmekten de çok korkar fakat bu konuda deneyimleri de olmuştur. Maddi olarak başkalarının gelirlerine bel bağlayabilir, kendi parasını kazanmak yerine hazıra konmayı ister. Miras konusunda sıkıntılar yaşayabilir…

 

Şiron(Chiron) Yay burcunda veya 9.evde: Olaylar arasındaki bağlantıyı görmekte eksiklik, yeni başlangıçlar yapmakta zorlanan, umutlar ve gerçekler arasında kalan, inanç konusunda zorlanan ya da fanatik özellikler sergileyen, farklı bakış açılarına değer vermeyen bir kişilik… Eğitim hayatında ve seyahatlerde sıkıntıları olmasına rağmen onlardan çok başarılı eğitimci, öğretmen, yayıncı ve tur rehberi çıkabilir.

 

Şiron(Chiron) Oğlak burcunda veya 10.evde: Kendini hedef belirlemekte,  zorlanan ya da başarması zor hedefler belirleyen, sorumluluk almakta kaçınan, hata yapmamak için ekstra bir çaba sarf eden kişilerdir. Kendileri dışında herkesle ya da her şeyle ilgilendiklerini düşünebilirler. Şiron’u bu konumda olan kişiler için kariyer ve toplumsal itibar tam bir savaş alanıdır. Bu konularda asla tatmin olmazlar ve iş hayatlarında ne istediklerini bilemezler. Hırsları ve sorumlulukları ile ilgili konularda eleştiriye kapalıdırlar. Bu kişi ya ailesi tarafından şımartılmış, her şeye emek vermeden ulaşmış biri, ya da yine ailesi tarafından başarılı olma konusunda zorlanan ve sürekli eleştirilen biri olabilir. Yoğun mücadeleler sonucu başarıya ulaşır…

 

Şiron(Chiron) Kova burcunda veya 11.evde: Kolektif düşüncelere dahil olmak istemeyen, grup çalışması yerine yalnız çalışmayı tercih eden, arkadaş edinmede sorunları olmasına rağmen yalnızlıktan da korkan bir kişilik…  Kendi fikri dışındaki insanlarla iletişim kurmakta zorlanır. Düzeni ve yönetimi beğenmeyen bu kişiler her konuya muhalefet olmaya bayılırlar.

 

 

Şiron(Chiron) Balık burcunda veya 12.evde: olmayacak istekler peşinde koşan, kendinden utanan, gizli düşmanları olan, kendini sürekli yorgun ve bitkin hisseden, insanlardan yardım almayı seven kişilerdir. Ruhsal olarak kolay demoralize olabilirler. Yardıma muhtaç insanlara, fakirlere, hastalara yardım etmeye çalışırlarken kendi ailelerini ihmal ederler. 

 

25.06.2014