Yükleniyor . . .

1 TEMMUZ BALIK BURCUNDA CHiRON RETROSU

Astrolojide Chiron nedir?

Chiron; mitolojik hikayesinde yetenekli olduğu ama bir o kadar başına olmaz işlerin geldiğini hatta deneyimlerinin saf açı ve savaş uğruna olduğu gözlemlenir.  Astroloji de bilinçaltındaki düşüncelerin bir eylem ya da durum olarak ortaya çıkmasını temsil eder. Bu yüzden empati kurmamıza, çabalarımıza, yaraları sarmaya da odaklandırır. Başkaları için daha duyarlı, sahiplenici ve yapıcı olmamızı sağlarken aslında kendimizle de barışmamızı sağlar.  Kişisel haritalarda ise; yaralarımız nerden aldığımızı hani deriz ya bir insanın başına aynı şey kaç kere gelir diye işte bu kuyruklu yıldızın doğduğumuz zaman diliminde hangi burç takım yıldızındaysa o bizim sınavlarımızda ne kadar ısrarcı olduğumuzu gösterir. Tabi bu değerlendirme ile de kısıtlı kalmaz, kimlere nasıl faydamız dokunduğunu anlatır. Örneğin başkalarının ilişkilerinde inanılmaz yardımlarınız vardır. Kendi ilişkinizi yönetemiyorsunuzdur ve hep aynı yerden sınanıyorsunuzdur. İşte burada yaşadığınız zaman diliminden Chiron’ un nasıl etkiler aldığına bakmak lazım. Peki bir kuyruklu yıldız geri gider mi? Sanal olarak evet!  Giderken bir de gezegenlerin hangisiyle iletişim kurar sonra da hangi burçta bu   psikolojik yüzleşmeleri yaşatır bir bir anlatacağım size.

Chiron Retro’su Burçları Nasıl Etkiliyor?

Zodyak’ın yaralı ama bir o kadar şifacısı olarak bilinen Chiron, 2011 yılının şubat ayından beri Balık burcunda seyrine devam ediyor. 2018 yılına kadar da aynı burçta kalmaya devam edecek. 12. evi temsil eden Balık bilindiği gibi kolektif bilincin en güçlü temsilcisidir. Chiron ile birlikte çıktıkları bu yolculukta toplumsal yaralara tuz basmaya, deşmeye, açığa çıkarmaya, eksikleri göstermeye devam ediyor olacak. Yani dünyaya ve topluma dair ne varsa yüzleşmemizi sağladığı yetmezmiş gibi 2018 yılına kadar da var gücüyle bunu sağlayacak. Tabi bulunduğu burcun teması gereği hepimizin son 6 yıldır olmadık yaralarımızı yine kanattı.  Örneğin ailedeki hayırsızların daha da hayırsız olduğunu ama et tırnak hikayesi yüzünden atsak atamıyoruz, satsak satamıyoruz durumuna getirip kafamızı kuma gömdürmüştü. Fakat Neptün olsun Chiron olsun tutulmalardan son 2 yıldır o kadar yara aldılar ki kafayı kuma gömenleri bir güzel yüzleştirdi.  Şimdi ise farklı somut yollar çizdirmek için uğraşacak. Öncelikle bu yaralı ama şifacı olmak için yara almaya devam eden kuyruklu yıldızın ruhunu tanıyalım nede olsa hangi burçta misafirse bakış açında o burcun ruhuna bürünür.

Duygusal değil, savunmacı, mesafeli ve sessiz görünüyorlar diye onları kandırabilir ve çabuk pes eder sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Son 2 senedir tutulmalardan adeta yıpranan Balıkların pes ettiğin gördünüz mü? Öyleyse Chiron’ un nasıl göreceksiniz?  Bakalım, Chiron Retro’su burçları nasıl etkiliyor? Gündelik hayatımızda neleri işaret ediyor?

Chiron Balık burcunda Retro yaparsa?

1 Temmuz itibariyle geleceğimize öyle ya da böyle yön verebilmek için geçmişi kurcalamak gerektiğine işaret edecek. Kaldı ki geçmişi önümüze getiren bir kader döngüsü de bu evrede gelişebilir. Her ne kadar hazır nazır bekleyecek olmasak da “gelsin bakalım, ben baş ederim kendisiyle” cesaretini toplayabiliriz. Gökyüzü haziran ayının son haftalarından itibaren Güneş’in konumuyla birlikte duygusal, su hafızası yüksek dişil bir döngüye girdi. Bu yüzden konularımız arasında sağlık, anne olmak, çocuklar, aşk, düzen kurmak, yaşlılar, hayvan hassasiyeti olacak. Bu evrede ise; paylaşım, koruma, şefkat, korku, merhamet, fedakârlık gibi olguları yaşamımızda ne kadar var etmek gerektiği ile hesaplaşabiliriz.

Her ne kadar Retro sırasında bazı yüzleşmeler kaçınılmaz da olsa; öğrenmek, deneyimlemek, değerlerimize sahip çıkmak, sevgi ile beslenmek koşulsuz şifanın kaynağı olacak. Ancak bu süreçte kimin için, ne için, neden sorularını sık sık sorabiliriz. Kendimiz için değil karşımızdaki insanı değerlendirmek için cevaplarını aradığımız bir olgu içinde kalabiliriz.  1 Temmuz’ da geri gitmeye başlayacak Chiron 7. evde aktif olacak. Bu da demektir ki birçok ilişkinin dile getiremediği sorunları bir şekilde konuşma fırsatı olacak.  Ayrıca uzun yıllardır ortaklı deneyimleri olan bir türlü işlerini yoluna sokamayanlar adeta bu dönemde kendileri ile yüzleşip çok daha objektif karar alacaklar. Tabi bu sürecin en tehlikeli durumu ise intiharların artabileceği!  Tabii psikolojik olarak bu durum veya benzerinden geçmiş kişilerin sıkıntılarının çıkışlarını da duyabiliriz. Burada bir örnek vermek gerekirse; 11 Ağustos 2014 tarihine intihar eden Robin Williams gibi!  Chiron yine Balık burcunda geri gidiyordu ama bu sefer 5. evdeydi bu da topluma mal olmuş hatta dünyada sükse yapmış isimlerin arka planda ne tür yaralar aldığını bu tarz bir olayda öğrenebilmiştik.  Şimdi yine aynı burçta geri giden, bu sefer ilişkileri ve ortaklıkları ilgilendiren Chiron özellikle 2011 yılından bu yana gündeme bir türlü eskisi kadar gelemeyen örgütlerin veya yapıların yine intihar saldırıları söz konusu olabilir. Burada ilk aklıma gelen ve daha önce üzerinde yazdığım Al-kaide ve Hamas gibi örgütler ön plana çıkabilir. Ayrıca topluma zarar veren bu örgütlerin üst düzey yöneticileri de hazin sonlar yaşayabilir.  Peki gündelik hayatımızda kalbimizle aklımızın arasında ki ince görünmez çizgiyi yöneten Chiron, 8 Aralık 2017 tarihine kadar mı bizi bunlarla sınayacak derseniz Güneş değişken burca geçtiği dönemlerde daha aktif olacak.  Bu da demektir ki eylül ve aralık aylarında bu yazdıklarımı daha yoğun yaşayabiliriz.

Bu aşamada kendinize en çok hangi soruyu sorarken bulacaksınız?

-Fazla mı fedakarız?

-Değer mi?

-Merhamet mi, kurban psikolojisi mi?

-Yeteri kadar ruhsal olarak güçlü müyüm?

-Kendime güveniyor muyum?

Tüm bu kavramlar aslında yaşadıklarımızın bir neticesi olabilir. Her yaşamın kendine göre şekillenmesi gereken unsurları vardır. Eksileri ya da artıları da vardır. Bu açıdan tüm bu sorular ya da benzerleri aslında Retro sırasında kişinin farkındalığını arttıracaktır.

 

Şifanın temelinde dönüşüm var

Bu esnada hiç tahmin etmediğiniz olaylar yaşamak ve kişiler ile karşılaşmak da mümkün. Aşağıda yazılan maddeler aslında tüm bu evrede yaşamın bir alanında gündelik konuları deşip duran algı yönetimleridir. Ne bunlar başınıza gelince şaşırın ne de korkun. Aksine başa çıkmak ve yanlış olanı düzeltmek içinde elinize mükemmel bir fırsat da geçecektir.

-Kontrol dışı sağlık problemleri

-Gizli düşmanlıkların ortaya çıkması

-Dedikoduların arka planı

-Arkadan konuşan insanlar

-Değer yargıları

-Fiziksel ve ruhsal olarak özgürlük ihtiyacı

-Sosyal bir olgu olarak engellerle karşılaşmak

Not: Eğer Chiron’ un haritanızda hangi burçta olduğunu biliyorsanız o burcu okumanızı tavsiye ederim.

Tabii bilmeyenler de bilenlere de tavsiyem hayatınızda bir kere bile olsa natal haritanızı (atlasınızı) yani doğdunuz tarihin nelere gebe olduğunu bir uzmandan öğrenin.  Çünkü dizlerimizi döverek, keşke diyerek aileden gelen kodlarımızı değiştirmeyiz. Üzerinde konuşarak farkındalık yaratarak değişimi başlatabiliriz. Doğduğunuz kaderin size özel olduğu gibi sizin algınızın milyarda bir olduğunu unutmayın. Bu dünya evinde ya kendi hikayemize müdahale ederiz ya da dünyanın mecnunu olup günümüz dolunca göçüp gideriz.

Zeynep Turan

18-06-2017

Yazının Tüm Hakkı Saklıdır.

Günün Ruh Hali
Ay toprağın değişkeninde. Neden-sonuç ilişkisi kurmak isteyeceğimiz bir gün! Evde hummalı bir temizlik yapmak isteyeceğiz. Saman altından su yürütenler hayal kırıklığına uğrayabilir.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...