Yükleniyor . . .

YENGEÇ BURCUNDA MERKÜR GERİLEMESİ (26 HAZİRAN 2013)

MERKÜR KİMDİR, NEREDEN GELİR, NEREYE GİDER?

Yılın ikinci Merkür gerilmesi Yengeç burcunda ve üç hafta sürecek…

Önce arkadaşı tanıyalım yetenekleri nelerdi?

Merkür çok kuvvetli, hızlı, heyecan veren, değişikliklere düşkün, canlandıran, heveslendiren, zevklendiren bir yıldızdır. Merkür sayesinde yaşam daha ilginç, daha zevkli ve hoş olur. Bir bakıma Merkür yaşamın tadı ve tuzu sayılabilir. Venüs’ün her türlü güzelliği yönettiğiniz biliyorsunuz. Ancak bu güzelliklerde fazla hareket yoktur. Güzelliklere de yaşama da hareket katan Merkür’dür. Bunu basit bir örnekle açıklayalım. Çok güzel bir kadın hayranlık uyandırır. İnsan, durup zevkle böyle güzel birini seyredebilir ve bundan zevk alır. Ancak bu kadın hareketsiz duruyorsa, hiç sesi çıkmıyorsa yani heykel gibiyse kısa süre sonra sıkılır ve ona bakmaktan vazgeçersiniz. Buna karşılık güzel olan kadın aynı zamanda hoş konuşuyorsa, hareketleri zarifse, neşeliyse, canlıysa ona duyduğunuz hayranlık da artacaktır. Venüs’ün güzelliği vermesine karşılık diğer özellikleri de Merkür sağlayacaktır. O cana yakınlık, hareket, tatlı konuşma, vs. hep Merkür’e aittir. Üstelik Merkür zekâyı temsil eder. Kafasız bir insan çok yakışıklı veya güzel de olsa kısa süre içinde insanı bezdirir. Buna karşılık zeki, akıllı bir tip pek güzel olmasa da insanı oyalar. İnsan onun etkisinde kalır ve ayrılmayı istemez. Bu insan zeka sayesinde kusurlarını gizleyebildiği gibi kendisini olduğundan güzel, yetenekli ve çok da hoş halde koyabilir. Onun için de başarıda Merkür’ün rolü büyüktür. Etrafınıza bir bakın. Hareketli, tatlı sözlü, konuşkan, şirin, sevimli, cana yakın tiplerin durgun güzellerden çok daha fazla beğenildiklerini göreceksiniz. Venüs’ünüz size güzellik veriyorsa talihlisiniz. Ama bu daha da etkili hale getirmek için Merkür’ün cana yakınlığından yararlanmalısınız. Merkür’ün verdiği sevimlilikle hiçbir şey başa çıkamaz. Bunu belki sadece Uranüs’ün verdiği değişik çekicilik bir dereceye kadar gölgeleyebilir. Yıldız haritanızda Venüs’ünüz güçlü değilse Merkür’ünüzden yararlanın. Hele ikisi de güçlüyse eşsiz tip ve kişiliğiniz sizi başarıya götürmeye yeteli olabilir. Merkür kafanın çok süratli çalışmasını ve çabuk karar vermeyi sağlar. Ayrıca insan durumları çabuk incelerken hata da yapmaz. Yalnız Merkür biraz da sabırsızdır. Bu konuda dikkatli olmak gerekir. Cin gibi zeki, sözü söylemeden anlayan, kafadan geçenleri sezen de yine Merkür’ü kuvvetli tiptir.

Tabii ilk sırda ülkemiz var...

26 Haziran’da Merkür Türkiye’nin haritasında 1 evde gerilemeye başlayacak yani Yengeç burcunda... İşleri yoluna koyduk derken temelin ne kadar sağlam olup olmadığını sorgulatıyor bize... Merkür Retrosu yani bu dönemde dış mihraplar daha çok konuşulurken, futbol camiası yeni skandallara gebe gibi gözüküyor.  Satürn yavaşlaması ne kadar borsayı hareketlendirse de, Plüton’un Oğlak burcundaki seyrinde hesaplamakta fayda var. Yani emlak sektörü beli etmese de kendi pazarlarında kriz sel bir dönemden geçiyor olabilir.

Bu dönemde işlerini kestirme yoldan halletmeye çalışanlar için zaman garip bir şekilde onları köşeyi sıkıştırıyor.

Merhametli yanları yok değil yılın ikinci Merkür gerilemesinin. Yine su burcunda gerçekleşen Retro duyguları, annelik içgüdülerini, sahiplenme gibi duyguları ön plana çıkması için elinden geleni yapacaktır. Olumsuz düşünmenize sebep birkaç etkisi olsa da Merkür’ün asıl vermek istediği mesajı alarak hareket etmek daha iyi bir yöntem olacaktır. Kötümserlikle hiçbir savaşı kazanamazsınız.

Merkür’ün 10 Şartı diye sıralayacak olursak; 

  • Bu dönemde gündemimizin ne olduğunu düşünün. Eğer evlilik tarihiniz ise kiriz yönetimini ilan edin. İyi görev dağılımı yapın. Panik olmayın ve kusurları büyütmeyin.
  • Seyahate çıkmayı planlıyorsanız önce en tedbirli davranmanız gereken bir dönemde olduğunuzu hatırlatalım aman vermeyecek günlük gezegen Merkür Retro’su olduğunu planlara dahil etmekte fayda var. Özel eşyalarınıza ve size eşlik edenlere özen gösterin. Kararsız kaldığınız konularda geride durun.
  • Eğer bu dönemde taşınacaksınız kontrolü elden bırakmayın. Detayları organize ederken daha özenli olmaya çalışın.
  • Eğer yeni bir işe başlıyorsanız gözlemci yapınızı ön planda tutmaya ve peşin hükümlü olmamaya dikkat edin.
  • Eğer yurt dışından misafirleriniz gelecekse daha esnek programlar yapmaya özen gösterin.
  • Eğer bu dönemde teknoloji ile ilgili alışverişler yapacaksanız 19 Temmuza kadar ertelemeye çalışın. Bu dönemde teknoloji ile ilgili sorunlar daha çok gündeminizi dolduracaktır. Özellikle daha çok para ve zaman gerektiren uğraşlar artarken, birçok teknoloji temelli projelerde aksamalar yaşanacaktır.
  • Eğer hukuksal sorunlarınızla ilgili kararlarla tesadüf ediyorsa şartların ve alınan kararların daha sizden yana olmasına özen gösterin. Detaylara inin ve işlerinizi takip edin.
  • Merkür iletişimin gezegeni olduğundan bu dönemde söylenenler tam anlamıyla düşünceleri yansıtmıyor olabilir. Eğer bu dönemde ilişkinizde belli problemler varsa biraz daha objektif olmaya dikkat edin. İlişkilerinizde yanlış anlaşılmalar da meydana gelebilir.  Aşk yaşamınızda partnerinizin söylediklerine direk tepki vermekten kaçınmalısınız.
  • Randevularınızı kaçırabilirsiniz, bilgisayarınız aniden bozulabilir, yeni aldığınız arabanız arızalanabilir. Kısacası ertelenmeler, iptaller Merkür Retro’suyla birlikte normalden daha çok gündemimize gelebilir.

Bu ne acele diyen Merkür’e bir kulak vermeli…

Evren bize Merkür Retro’sunu veriyorsa ne yapmalıyız? Merkür’ün verdiği yavaşlatıcı etki aslında bize dur ve düşün uyarısında bulunuyor bir yandan da...  Geçtiğimiz günlerde yarım bıraktıklarımızı toplamak için, dinginleşmek için bir zaman dilimi yaratıyor. Onar, yeniden kurmak, düzenlemek… Kötü etkilerinin yanı sıra bize verdiği teselli ödüllerinden de birisi…

Merkür Retrosu bazı planlarımıza da şans verir. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızı karşınıza çıkarması mümkündür. Daha önce kayıp olan ortaya çıkmamış birçok olay kendini bir anda ortaya çıkarabilir. Saklambaç oynayan kayıp eşyalarınız da Merkür Retro’suyla küçük oyunlarına son verebilirler.

Kırgınlıklarınız bir kenara koymak, yaralarınızı iyileştirmek, ilişkilerinizdeki çatlakları da onarmanın en güzel vaktidir aynı zamanda... Yeni adımlara izin vermese de önce eskileri yenilemek için büyük zaman tanır bize. Ardınızda bıraktığınızı düşündüğünüz dostlarınızı, iş ortaklarınızı aramak için Merkür Retro’su size destek veriyor.

Sadece yeni tecrübelere a-tıl-ma-yın. Uzun zamanda işlerinizin rast gitmediğini sizde göreceksiniz.  Geçmişte kalan işlerinizi düzenleyin. Merkür’ün eli üzerinizde!

Merkür Retro’sunun etkilerini 2 hafta öncesi ve 2 hafta sonrasında da hissederiz. Şimdi oturup bir daha düşünelim o zaman…

Koç yükselen Koç 

Merkür, sorunların üzerinden gelmenize yardımcı olacaktır. Ne de olsa Jüpiter desteğini unutmamakta fayda var. Bu dönemde kıskançlıklar ve tembellik baskın olurken iletişimle ilgili verilen sözlerin tutulması için ısrarcı olmaya gerek yok. Anlamsız kıskançlıklar yüzünden hiç olmadık dostluklarınız zarar görebilir.

En önemli detay; Kırgınlıklar yaşayabilirsiniz.

Boğa yükselen Boğa 

Olaylara bu dönemde kendi tarafınızdan bakarsanız hayatınızın en önemli hareketli dönemini görebilirsiniz. Satürn, iletişim evinizi yeteri kadar etkiliyor olması hem sabrınızı kısıtlıyor hem de algınızı daraltıyor. Bu dönemde Merkür’den olan beklentilerinizi değiştirebilirsiniz. Mesela birlikte olduğunuz insanın sizi anlaması için vereceğiniz uğraşı tam aksine çevirip anlaşılmak yerine ilgi bekleyebilirsiniz.

En önemli detay: Yanlış anlaşılmalara maruz kalabilirsiniz.

İkizler yükselen İkizler 

Bildiğinden şaşmayan kişiliğiniz sayesinde her meseleyi gayet ciddi bir şekilde çözüyorsunuz. Bazen sizin için renkler yok, siyah ve beyaz var. 26 Haziran’da Jüpiter’i Yengeç burcuna uğurlarken yönetici gezegeniniz Merkür’ün gerilemesi ile tam da anlattığımız ruh haline bürünebilirsiniz. Bu dönemde kitap okumaya, araştırmaya, evinize yenilikler yapmaya ihtiyaç duyarken geçmişte hiçte hoş olmayan olaylar yaşamanıza neden olan insanlarla karşılaşabilir hatta aynı ortamı paylaşmak zorunda kalabilirsiniz.

En önemli detay: Şikâyetçi olduğunuz söylenebilir.

Yengeç yükselen Yengeç 

2 Haziran’da Jüpiter’in, Yengeç burcuna geçiş yapıyor olması tutkularınızı güncellediği gibi şans konularında da size engel tanımıyor. Hayati kararlar almanız gereken bir dönem olsa da siz, siz olun zaman kazanmaya çalışın. Hemcinslerinizle hayal kırıklıkları yaşayabilir ve hiç olmadık programlarınızı iptal edebilirsiniz. Bunlara rağmen bu dönemin sizin için yenilik dönemi olduğunu söyleyebiliriz.

En önemli detay: Duygularınız alabora olabilir.

Aslan yükselen Aslan 

Sizi anlamadıklarını düşünebilirsiniz. İletişim bazlı çalışma hayatınız bu dönemde sekteye uğrayabilir. Güneş, Yengeç burcunda hareket ediyor. İster bu dönemi doğru yönetin isterseniz de devamlı harcama yapıp ben haklıyım diye düşünün. Her iki konuda da hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

En önemli detay: Fikirlerinizi kabul ettirmek için uğraşmayın.

Başak yükselen Başak 

Yönetici gezegeniniz Merkür, Yengeç burcunda gerilemeye başlıyor. Hayatınızın bu döneminin belirsiz olduğunu düşünebilirsiniz. Hiç olmadığı kadar kaygılanabilir ve yorgun hissedebilirsiniz. Böylece, hareket etmek bile istemeyebilirsiniz. Bu dönemde ruhsal konulara ağırlık verebilirsiniz. Venüs’ün Aslan burcuna geçiş yapıyor olması tutkularınızı arttırırken harcamalarınızda da sınır tanımamanızı sağlıyor. Biraz daha kontrollü ve pozitif olmakta yarar var.

En önemli detay: Bu dönemde iç huzursuzluğunuz var.

Terazi yükselen Terazi 

Haydi, bazı konuların altını çizmekten bu ay vazgeçin. Eski sevgiliyi, küs olduğunuz arkadaşlarınızı kafanızda büyütmeyin bir anlamı yok. Egoist insanlara tahammülünüz yok, evet ama lüzumsuz gördüğünüz detayların altını çizerek gereksiz gerginlikler yaşayabilirsiniz. Teknoloji, iletişim, seyahat gibi konularda aksaklıklara dikkat etmeniz gerekiyor. 

En önemli detay: Empati kurma yeteneğiniz ön planda.

Akrep yükselen Akrep 

Bu biter bir diğeri başlar türünden bir sene geçiriyorsunuz. Tam Satürn Retro’su bitti, baskıdan kurtuldum derken hiç olmadık bir şekilde karşınıza baş etmesi zor sorunlar ve alınması gereken büyük sorumluluklar çıkıyor. Bu dönemde insanların size fikir vermelerine izin verin. Eğer bildiğinizi okursanız işlerinizi içinden çıkması zor bir hale getirirsiniz.

En önemli detay: Sorgulayıcı yapınız ön planda.

Yay yükselen Yay 

Siz, başkalarının göremediği ayrıntıları gören bir yapıya sahipsiniz. Merkür gerilemesi, Yengeç burcunda start verirken, hiçte aklınızda olmayan kararlar alabilirsiniz. Mesela evinizin güvenliği ve ya sağlık ile ilgili güvenceleri araştırabilir, kendinize gelecekle ilgili planlamalar yaparken bulabilirsiniz. Sizin ne kadar hırslı biri olduğunuzu düşünürsek çalışkanlığınızla adeta Merkür’e kafa tutabileceksiniz. Sevgilinizle, başkaları için gereksiz tartışmalardan uzak durmanızda fayda var, ta ki 20 Temmuz’a kadar.

En önemli detay: Ödemelerinize dikkat etmelisiniz.

Oğlak yükselen Oğlak 

Hali hatırı sayılır sorunları üstesinden geldiniz. Burcunuzda gerçekleşen Plüton gerilemesi adeta iş hayatınıza yeni bir format getirdi. Gücünüz, kimse tarafından tartışılamaz. 26 Haziran ’da başlayan Merkür gerilemesi yaşam alanınıza birçok değişiklik getiriyor. Aslında 2013’de değişmeyen hiçbir detay kalmıyor. Aşk hayatınızda da ikilemler yaşayacağınız bir dönem.

En önemli detay: Unutkanlık konusuna çok dikkat etmelisiniz.

Kova yükselen Kova 

Memnun edilmesi zor bir karaktersiniz. Son derece kıskanç olduğunuz asla gizlenemez. Merkür gerilemesi 7. Evinizde hareket ediyor olacak. Bu da ilişkilerinize yoğunlaşmanızı sağlarken partnerinizden beklentilerinizi arttırıyor. Genelde size yapılan kötülükleri unutmayan bir karakteriniz var. Bu dönemde insanların size ne niyetle yaklaştıklarını çözüyorsunuz. Savunma gücünüzün yüksek olduğu bir dönem, ta ki 20 Temmuz’a kadar.

En önemli detay: Tolerans gösterme gücünüz yüksek.

Balık yükselen Balık 

Jüpiter’in bolluğundan faydalanırken küçük aksiliklerle uğraşmak hiçte kolay olmasa gerek. Maddi olarak her şeyin üstesinden gelmeye artık gerek kalmayacak. Jüpiter, bolluk ve şansı sizin yollarınıza dökmek için elinden geleni yapacak. Aslında bakıldığında yönetici gezegeniniz Neptün Retro da. Birçok zorluğun üstesinden geldiniz. Çalıştınız, kazandınız. Hiç kimseye yüz olmadınız. Parasal ve duygusal kaosları geride bıraktınız. Şimdi geriye Merkür ile baş etmek kalıyor. Bu da yılın ilk aylarında sizin burcunuzda gerilerken, ilişkinizin temellerinizi sarsmıştı. Şimdi ki Merkür gerilemesi ise geçmiş defterleri açmanıza sebep olabilir.

En önemli detay: Hayatınızdan birilerini çıkartabilirsiniz.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Tüm Hakları Saklıdır 

01.06.2013

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, Terazi burcunda arkadan iş çevirenlerin veya çapkınların işlerini artık daha da zorlaştırdığı dönemi başlatıyor. Seyahat planı olmayanları dahi harekete geçirecek günler başlıyor.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...